SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ


Gönderen Konu: Show Kuşları yetiştirmeye yeni başlayanlar için tavsiye niteliğinde bir makale  (Okunma sayısı 35896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

26 Aralık 2012, 20:00:10
Okunma sayısı 35896 defa

Selahattin GÜÇLÜ

 • Administrator
 • Silver-2-Üye

 • Çevrimiçi
 • ********

 • 5.263
 • Kişisel İleti
  Kıvgader Kurucu Üyesi
  • muhabbet kuşu üreticileri platformu
Show Kuşları yetiştirmeye yeni başlayanlar için tavsiye niteliğinde bir makale

Not: Çeviri daha anlaşılabilir olması için özünü korumakla beraber bazı açıklayıcı betimlemeler içermektedir.

Gren ve ben ülke çapında pek çok kulüp ve topluluğu ziyaret ederek konferanslar verdik, genelde bu işe merakları olan acemilerin, yerel Şampiyon yetiştiricilerden fazla yardım alamadıklarını gördük. Bu makalede yetiştiriciliğe yeni merak saldığım günlerden bu yana edindiğim tecrübeleri yeni girişimcilerle paylaşmak amacındayım.

İlk aşamada öncelikle gerekli olan Show kuşları ve üretimi hakkında tecrübe edinmektir, zira gerekli tecrübe ve bilgiye sahip olmadan paranızı daha sonra gerektiği gibi bakmayı beceremeyeceğiniz kuşlara vermek anlamsızdır.

Eğer bu işe yeni başlamış ve henüz ‘’ham’’ diyebileceğimiz bir acemiyseniz, atmanız gereken ilk adım, mümkün olduğunca çok yarışma ve sergiye gidip nitelikli kuşlara gözlerinizi alıştırmak olmalıdır.
Kaliteli bir Show kuşunu diğerlerinden ayırdedebilecek bir kıvama geldiğinizde artık birkaç çift edinmenizin zamanı gelmiştir. Mümkün olan tüm aktivitelere katılmak ve görebildiğiniz kadar çok örneği gözden geçirmek algılarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Gittiğiniz sergilerde ve yarışmalarda derecelere giren kuşların yetiştiricilerini aklınızın bir köşesine yazın ve bu nitelikli kuşlar hakkında notlar alın. Bunu yaparken amacınız kuşların niteliklerini kavrayabileceğiniz bir ‘’göz’’ seviyesine ulaşmaktır. Bu konuda yeterli algıya sahip olduğunuzda ilk çiftlerinizi edinirken neyi aradığınızı ve neyin iyi olduğunu bilirsiniz.

Kaliteli kuşlara dair yeterince göz aşinalığı edindikten ve yetiştiricilik hakkında bilgi sahibi olduktan sonra artık ikinci aşamaya geçebilir ve kendi kuşlarınızı edinebilirsiniz. Şunu asla aklınızdan çıkarmayın, Şampiyon yetiştiriciler nitelikli kan taşıyan kuşlarını acemilere vermek istemezler. Bunu yapanlar bilin ki üretimi nitelikli kuşlar yetiştirmek için değil satılacak kuşlar yetiştirmek için yetiştiricilik yapıyordur. Bir düşünürsek her hafta yarışmalara katılan ve dereceler alan bir yetiştirici, Şampiyon kuşlarını ve aynı kanı taşıyan diğer nitelikli üretimlerini sürekli satarlarsa, bu tüketime ne kadar dayanabilir?

Eğer siz ödevinizi iyi yaparsanız, hangi üreticilerin yarışmalarda sürekli dereceye giren ‘’pek çok’’ kuş yetiştirdiğini görebilirsiniz (nadiren derece alanlardan bahsetmiyorum), yarışmalarda derece alan bazı kuşların yetiştiricileri üretime yeni başlamış ancak çok nitelikli kuşlara parayı basarak kaçınılmaz olarak nitelikli kuşlar üretebilmiş olabilirler. Sizin o şampiyon kuşları temim etmek için yeterli imkanınız olmayabilir. Ancak bu kuşlarla aynı kanı taşıyan kardeşlerini daha uygun bir fiyata temin edebilirsiniz. Bu kuşlar da Şampiyon akrabaları ile aynı genleri taşıyorlardır. İyi kandan gelen görece vasat bir kuş, vasat kandan gelen bir şampiyondan daha faydalı olacaktır sizin için. Nispeten daha az nitelikli bir anne babadan gelen şampiyon bir kuş yerine her zaman nitelikli anne, babadan gelen nispeten vasat bir kuşu tercih edin.

Damızlıklarınızı alırken her zaman anne, baba ve kardeşleri görün ve kuşun kanı, soyu hakkında fikir sahibi olun. Edindiğiniz kuşun görünümünden daha önemli olan taşıdığı kandır. Vasat genlere sahip kuşların yavruları arasında diğer yavrulardan ve anne babadan belirgin bir şekilde daha üstün nitelikler taşıyan yavrular çıkabilir ama bu kuşlar taşıdığı nitelikleri muhtemelen gelecek nesillere aktaramayacaklardır. (bunlar bizim aradan sıyrılan diye tanımladığımız kuşlardır). damızlıklarınızı farklı kümeslerden edinmeye çalışın.

Damızlıklarınızı temin ederken birbirileriyle zıt nitelikler taşıyan kuşlar edinmek çok önemlidir. (Örneğin geniş omuzları olan bir kuşla, kafa yapısı ve tüyleri nitelikli bir kuşu çift yapmak gibi). Farklı nitelikleri çaprazlayarak her iki tarafında üstün özelliklerini bir kanda toplamalısınız. Bu üstün özellikleri kuşaktan kuşağa çaprazlayarak kendi kanınıza sahip olmanız birkaç senenizi alacaktır. Bunu başarmanın kısa bir yolu yoktur; tabi bunu söylerken ‘’limitsiz bir çek defteriniz olmadığını varsayıyorum’’

Başlangıçta kuşların renklerinden ziyade diğer özelliklerine konsantre olmalısınız. Bana sıkça sorulan bir soru ‘’kuşlarda geliştirmesi en önemli özellik nedir?’’ olmuştur. Şunu söylemeliyim ki; kuşun kafa yapısı ve bunu meydana getiren baş tüyleri ve yüzüne genişlik kazandıran yanak tüylerini geliştirmek en zorudur. Bunu omuz ve boyun yapısı izler. Bu özelliklere sahip kuşlar her zaman boyutlarına bakılmaksızın hakemlerin dikkatini çeker. Bir kuşa puan kazandıran her zaman onun iriliği değildir. Diğer nitelikleri vasat bir kuş ne kadar iri olursa olsun çoğunlukla nitelikli kafa ve omuz yapısı olan kuşların gerisinde kalacaktır.

Nitelikli bir baş yapısı için gereken özellikler Baş tüylerinin yoğunluğu, uzunluğu ve yönüdür.

Çiftlerinizi oluştururken baş tüyleri ile yanak tüylerini çaprazlamaya çalışın. Nitelikli baş tüylerne sahip bir kuşla nitelikli yanak tüylerine sahip diğer bir kuşu çiftlemek size her iki özelliği de taşıyan yavrular verecektir. Bu aşamada kuşların renklerine önem vermeyin. Gerekli diğer niteliklere zaman içinde sahip olduktan sonra istediğiniz renkler üzerinde çalışabilirsiniz. Unutmayın kuşlarınıza puan kazandıracak olan onların rengi değil diğer nitelikleridir. Bu sebeple kuşlarınızı renkleri için değil diğer özellikileri için eşleyin.

Çoğu zaman yeni başlayanlar, canlı renklere sahip görece daha az nitelikli kuşları, gri-yeşil renge sahip ama kaliteli nitelikleri olan bir kuşa rengini sevmedikleri için tercih ederler. Bu hatayı yapmaktan kaçının.

Bazı durumlarda baş tüyleri lekeli kuşlar temin edebilirsiniz ama bunu sadece kuş diğer özelliklere fazlasıyla sahipse yapın. Lekeli kuşlar sayıları fazla olmamakla birlikte her kümeste birkaç tane mevcuttur ama bu kuşları eşlemeninde bazı püf noktaları vardır. Unutmayın ki, Lekeli baş tüyleri olan bir kuşla temiz baş tüyleri olan bir kuş size her iki özelliğe de sahip yavrular verecektir. Bu sebeple Lekeli anne babaları olan lekesiz bir kuşu her zaman lekesiz bir kuşla eşleyin; zira anne babalarının taşıdığı bu istenmeyen özelliği kendileri taşımasa bile bir sonra ki nesile aktarabilirler. Kendi tecrübelerime dayanarak lekeli baş tüylerine sahip kuşlar genelde Opal kuşlardır ve bu opal kuşları normal lekesiz kuşlarla eşlemek en doğrusudur.

Kuşlarınızın soylarıyla ve istenmeyen özellikleriyle ilgili daima notlar alın, çünkü kümesinizin kalabalıklaştıkça anne babalarla ilgili bazı detayları gözden kaçırabiliyorsunuz.

Başarılı bir yetiştirici olmanın anahtarı sabır, kendini bu işe adamak ve tabi ki doğru eşlemeleri yapmak için doğru damızlıkları seçmektir. Şunu da unutmayın ki kuşlarınızın eksiklerini gidermek ve daha da geliştirmek için onları her fırsatta sergilemeli, yarışmalara sokmalı ve diğer yetiştiricilerin kuşlarıyla kıyaslamalısınız.

Burada dereceye girmek her ne kadar çok güzel bir motivasyon sebebi olsa da asıl amaç yarışmak ve bu sırada neyi doğru yapıp neyi eksik yaptığınızı görmektir.

Son bir uyarım ise kuşların gerdanlarıyla ilgili olacaktır.Bizim tabirimizle ‘’gerdan körü’’ olmayın. Gerdan lekeleri küçük olduğu için iyi özellikler taşıyan bir kuşu gözardı etmeyin. Bu eksiklik ileride giderilebilir. Daha önemli olan Kuşunuzun kafa yapısıdır.

Tüm yeni başlayanlara bol şans diliyorum, her zaman yarışmalarda yeni kanlar görmek isteriz…

Pat Norris
tercume: Goktug Sanliturk
Kaynak:http://www.budgerigars.co.uk/beginners/beginners-info/

Selahattin GÜÇLÜ
İstanbul Üretici
0532 466 91 92

kervanser@gmail.com

Lütfen kuşlarınızla ilgili özel mesaj atmayınız

26 Aralık 2012, 20:28:10
Yanıtla #1

Fikret SAĞ

 • Gold-1-Üye

 • Çevrimdışı
 • *******

 • 699
 • Kişisel İleti
  HAYATA DAİR NE VARSA
0505 539 73 05
TEPELİ, SHOW, ÇEK, SULTAN PAPAĞANI VE CENNET ÜRETİCİSİ

DİYARBAKIR

26 Aralık 2012, 20:34:57
Yanıtla #2

Baybora DERİCİ

 • Gümüş-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • ******

 • 506
Makaleyi dogru okuyup anlayabilecek kapasiteye sahip üreticiler için mükemmel bilgilerle dolu bir yazı...Teşekkürler Selahattin abi.
BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAMAK GEREKİR.    
BORA DERİCİ YAŞ:44 DATÇA /MUGLA 0555 6301666

26 Aralık 2012, 20:37:38
Yanıtla #3

Şemsettin SEVİNÇ

 • Gümüş-1-Üye

 • Çevrimdışı
 • *****

 • 499
MANİSA/ 0505 520 6024

26 Aralık 2012, 21:25:48
Yanıtla #4

Şevket ÇAĞLAR

 • Gümüş-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • ******

 • 534
 • Kişisel İleti
  0 507 238 89 77
tam jumbo alacakken isabet olmuş . teşekkürler usta çok güzel bir paylaşım
Ya şevk içinde harab ol, ya aşk içinde gönül!
Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahud gül

26 Aralık 2012, 21:53:52
Yanıtla #5

Uğur MOGAN

 • Bronz-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • ****

 • 339
Cok guzel bir paylasim olmus. Keske tecrübem olsa da bu guzel paylasimdan daha fazla bilgi edinebilsem. Usta ben ogrenebilecek miyim acaba bu kani saglam show jumbolarin ozelliklerini? Cok seviyorum 2 cift ya da 1 cift almak istiyorum ama nasil secicem , nasil anlayicam keske azicik daha tecrubem ve bilgim olsa.İnş bu işi profesyonelce yapan,kanı sağlam kuş üreten,yarışmalarda dereceleri olan ve güvenilir bir ustamızdan inş bir gün tam anlamıyla öğrenirim. icon_pray
UĞUR MOGAN

 15 ÇİFT YERLİ MUHABBET KUŞU ÜRETİCİSİ [ HOBİ AMAÇLI ] / İZMİR

27 Aralık 2012, 08:24:08
Yanıtla #6

Sıddık YAMAÇ

 • KIVGADER Dernek Üyeleri
 • Silver-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 3.283
''AŞKI'' Anlat Diye Beş Harf Verildi Kalp Titreyerek ''ALLAH'' Dedi.

SHOW JUMBO MUHABBET ÜRETİCİSİ

TEL:05339299745

ANKARA/SİNCAN

27 Aralık 2012, 08:48:46
Yanıtla #7

Hakan ŞAHİNTÜRK

 • Bronz-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • ****

 • 347
super ancak herkesin b sergi ve yarismalari takip etmesi cok asiri zor kaldiki ureticiler bile her activiteye katilamayabiliyor
ancak super bilgilendirici bir yazi olmus


Şunu asla aklınızdan çıkarmayın, Şampiyon yetiştiriciler nitelikli kan taşıyan kuşlarını acemilere vermek istemezler. icon_naughty icon_think Bunu yapanlar bilin ki üretimi nitelikli kuşlar yetiştirmek için değil satılacak kuşlar yetiştirmek için yetiştiricilik yapıyordur. ::) smileki ::)
HAKAN SAHINTURK
CAIRO/EGYPT
HOBI AMACLI

27 Aralık 2012, 08:51:30
Yanıtla #8

Hamza ÖZDEMİR

 • Yeni-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • **

 • 162
Çok güzel bilgiler. Paylaşım için teşekkürler Selahattın abı.
MUHABBET KUŞU HOBİCİSİ

27 Aralık 2012, 09:54:18
Yanıtla #9

Hasan BAYTEMÜR

 • KIVGADER Dernek Üyeleri
 • Gold-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 1.364

27 Aralık 2012, 10:10:47
Yanıtla #10

Şahin GÜNGÖR

 • KIVGADER Dernek Üyeleri
 • Silver-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 6.115
ŞAHİN GÜNGÖR
https://www.facebook.com/Sahin.GNGR
sahingngr@hotmail.com

27 Aralık 2012, 10:13:04
Yanıtla #11

Halil İbrahim ÇABUK

 • KIVGADER Dernek Üyeleri
 • Silver-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 2.806
 • Kişisel İleti
  NE YAPARSAN YAP KESİNLİKLE DÜRÜSTLÜKTEN ÖDÜN VERME
Mükemmel paylaşım olmuş Selahattin abi eline koluna sağlık teşekkürler.
HALİL İBRAHİM ÇABUK
JUMBO-İNGİLİZ-TEPELİ-ÇEKOSLAVAK
YERLİ MUHABBET KUŞU ÜRETİCİSİ
MARDİN-MİDYAT
TEL:0 505 917 05 42
(Emek Bilgi sabır ve bakıcı kuş verimin en buyuk kaynağıdır.)
208 Nolu Kıvrık Gagalılar ve Kafes Kuşları Üreticileri Derneği Üyesi

27 Aralık 2012, 10:38:13
Yanıtla #12

Ersin AKSAR

 • KIVGADER Dernek Üyeleri
 • Gold-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 1.162
 • Kişisel İleti
  SHOW MUHABBET KUŞU ÜRETİCİSİ
ERSİN AKSAR___0507 766 92 52

SHOW MUHABBET KUŞU ÜRETİCİSİ
--------------A N K A R A--------------

http://show-jumbo-muhabbet-kusu.blogspot.com/

27 Aralık 2012, 11:38:40
Yanıtla #13

Salih ÖZDEMİR

 • Gold-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • ********

 • 923

27 Aralık 2012, 11:40:12
Yanıtla #14

Cem SAKİN

 • Yeni-1-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 22
Yeni başlayanlar için gerçekten çok güzel bilgiler verilmiş..
Paylaşım için teşekkürler..