SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Muhabbet Kuşlarında Kalın Tüy İnce Tüy ve Eşleme  (Okunma sayısı 1324 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

28 Aralık 2016, 18:09:51
Okunma sayısı 1324 defa

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 989
Arkadaşlar,
Bir başka sitede aşağıdaki yazıyı buldum. Umarım faydalı olur. Alıntıdır.

MUHABBET KUŞU RENK VE TÜY EŞLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüyle ilgili ve eşlemelerle ilgili bir çok merak edilen bilinmeyen özelikler vardır. Elimden geldiğince bu konuları öğrendiklerimle ve tecrübelerimle bir makaleye çevirmek istedim. Yanlışlarım veya eksiklerim olduysa düzeltirseniz adıma sevinirim. Herkese bu makaleyle yardımcı olurum inşallah. Öncelikle tüyden ve ardından renk eşlemeleriyle devam edeceğim.

Tüy ;

Kuş tüyleri karmaşık bir yapıdadır. Keratinleşmiş deri hücrelerinden oluşur. Kanat ve kuyrukta yer alan büyük tüyler (telekler) uçmaya yarar. Vücudu, bir kiremit örtüsü gibi kaplayan dış tüyler ıslanmaktan korur, alttaki ince ve yumuşak tüyler ise vücut ısısının kaybını önler.
Bir kuş tüyü, tüy ekseni ve tüy bayrağından oluşur. Tüy ekseni içi boş ve yuvarlak oyan tüy kökü ile içi ilik dolu dört köşeli tüy gövdesinden ibarettir. Tüy bayrağı ise gövdeden çıkan dallardan, bu dallardan çıkan yan dallardan ve bunların üzerindeki ucu çengel gibi küçük dalcıklardan oluşur. Bu çengelli dalcıklar, üzerinde çengelli dalcık bulunmayan yan dalları kavrayarak tüylerin dik durmasını sağlar. Tüy yapısıyla ilgili ne kadar genel bir adlandırma yapsak ta bütün kuşların tüy yapıları azda olsa birbirinden farklıdır. Kuşlarımızda tüy yapısını uzunluk, genişlik, şekil ve kalınlık diye ayırmaktayız.

Tüy Eşlemesi

Bazen ne kadar iri kuşları birbiriyle eşlesek te küçük yavrular anne babayla alakası olmayan yavrular görürüz. Örneğin bir tanıdığım show üreticisinin üretimhanesin de bir takımının altında anne babayla alakası olmayan jumbo diyeceğimiz yavrular görmüştüm. Ayrıca yavrularda tüy dökülmesi, tüy çıkmaması vb. olaylar tamamen tüy ve eşleme hatasından kaynaklanmaktadır. Tüy ve renk eşlemeleri çok önemlidir hem kalite hem de sağlıklı nesiller için gereklidir.
Genellikle kalın tüy, ince tüyü bir çok üreticimiz duymuştur. Ama ayrımını nasıl eşleyeceği konusu sıkıntılıdır. Unutmayalım ki kalın tüy(non intensive),ince tüyle (intensive) birlikte bir ara tüyde dediğimiz orta kalınlıkta(medium) vardır.

Nasıl ayrımı ve eşlemesi yapılır

Çok kolay bir ayrım yöntemi söyleyeceğim herkesin dediği gibi kalın tüy ve ince tüy eşlemesi yapmak doğru olandır. Biz kalın ince ayrımı yapamıyorsak parlak ve mat renkli tüy ayrımı yaparak eşlemeyi parlakla-mat renkli olana göre yapınız. Bu sizin için daha kolay olacağına eminim. Ara tüy eşlemesini nasıl yapacağız akıllarda soru olarak kalıyor ben genellikle çiftin yavrularında ağırlıklı olarak ince tüy çıkmışsa o anaçların ara tüylü yavrularını kalın tüylerle eşlemekteyim.

Renk eşlemeleri

Renk eşlemelerinde hep hatalar göze çarpmaktadır. Aynı renk güzel gözüküyor eşleyelim ne olacak yaklaşımı var şuan yarışmalarda boy gösteren üreticilerde bile bu hakim olduğunu ara ara görüyorum. Öncelikle aynı renkli kuşları eşlemek yavru boyunu ufaltır. Her zaman altın kural eşlemede ''ZIT KARAKTERDEKİ'' kuşları eşlemektir. Örneğin kalın tüye ince tüy eşlemesi gibi, çekinik kanlarla baskınları eşlemek gibi. Örneğin ino kuşları birbirleriyle eşlemek küçük yavrular göreceğimiz anlamına gelir. Unutmayın ki inolar çekinik kandadır. Kısacası bir albinoyla, lutino eşlemesi bize soyu ufaltır. Bir çok üretici yeşil kuşu sevmez ama asıl soyu büyüteceğimiz baş karakterdir. Herkesin üretimhanesin de olması gereklidir. Uzun süreli mutasyon eşlemelerinde ara ara yeşil kanlarla eşlemek hem bu çalışmada ilerde bizi üzmeyecektir. Mesela omuz yapısı ve sakal yapısı iyi olmayan ama kafa yapısı daha iyi olan bir kuşla eşleşmeyi yaparken sakal yapısı ve omuz yapısı iyi olan bir kuşu eşlemeliyiz. Yani çalışma yaparken eksik yön kalmayacak şekilde her özelliği toplayacak şekilde eşlemeler yapmalıyız. Kuşlarınızı eşlerken tüy yapısı ve yönü, sakal yapısına eşlemlere öncelikle dikkat etmelisiniz.
Ronay AKSOY
https://www.muhabbetkuslari.org/index.php/topic,65.0.html

Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

28 Aralık 2016, 18:37:48
Yanıtla #1

Onur TATAROĞLU

• Global Moderator
  • Silver-1-Üye

• 1.541
  • Kişisel İleti
    DATÇA/MUĞLA
Onur TATAROĞLU
40 YAŞ HAYVANSEVER
PROF. SHOW JUMBO ÜRETİCİSİ 0 507 563 50 60 instagram "tatarogluonur" Facebook "onuronur"

28 Aralık 2016, 19:09:34
Yanıtla #2

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 989
Arkadaşlar,
Bu yazının tek eksiği fotoğraflarla desteklenmesi. Elinde muhabbet kuşlarının kalın, ince ve ara tüylerini gösteren fotoğrafları yayınlayan arkadaş olursa bu yazı tamamlanmış olur.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

28 Aralık 2016, 19:33:42
Yanıtla #3

İstemihan ORAL

• Yeni-2-Üye

• **

• 40
Kabaca parlak ve mat diye bir başlayalım da arkası gelir zaten. Maalesef fotoğraf yüklemeyi bir türlü beceremedim. Ancak internette ince tüy, kalın tüy, tüy yapısı diye çok yeterli makaleler var. Fotoğraflı olanlar bile var. Başka bir kuş sitesinin adını vermem doğru olmayabilir, yazmıyorum. Sağlıkla.
Rainbow hobisi, Izmir, 505 2343011.

29 Aralık 2016, 11:16:43
Yanıtla #4

Muzaffer ÖZESKİCİ

• Yeni-2-Üye

• **

• 66
Sitede bu konu işlenmiş 2011 yılında  konu içerisinde Yahya Sayın bazı bulguları paylaşmış. Resimler ve site paylaşmış ama resimler açılmıyor.

Kalın tüy ince tüy eşleştirilmesi konu Yahya Beyin Paylaşımı

Fatih SARISOY un emegidir, kendisine teşekkür ederiz...

Alıntı yapılan: Mehmet Fatih SARISOY
Saygı değer okuyucu,

Muhabbetkuşlarında Tüy yapısı:
     Daha önce de yazmış olduğum gibi kuşları irilikleri ile yetiştirildikleri yerler arasında hiç bir bağlantı yoktur. İri yada ince olmalarının sebebi tüy yapıların gelir. Bunu sıkı bir araştırmadan sonra sizlerle paylaşıyorum. Yazmış olduklarımda belki çeviriden kaynaklanan hatalar olabilir ancak temelde geçerlidirler.

Bir çok kuş üreticisi bilir tüm kuş türlerinde aynı ırktan olmasına rağmen irilik yada ufaklık farkı vardır. Sebebi ise iri kuşlarla ince kuşların tüy yapıları farklıdır. Genelde renk kanarya üreticilerini ilgilendiği bu konu aslında muhabbet kuşlarında da geçeridir. Ben bunu kendi çektiğim resimlere sizlere anlatmaya çalıştım.

Resimde görülen kalın tüy (non intensive) yapısına uyan örnekler.

Resimde görülen orta kalınlık'ta (medium) yapısına uyan örnekler.

Resimde görülen ince tüy (intensive) yapısına uyan örnekler.

http://www.mfsarisoy.tr.gg/Muhabbet-Kus ... Yapisi.htm 'dan alıntıdır.
Muzaffer ÖZESKİCİ
                  ÇORUM
 0532 2360004

2 Çift Albino
8 Erkek 11 Dişi Çekoslovak kuşla salma üretim

29 Aralık 2016, 11:34:15
Yanıtla #5

Muzaffer ÖZESKİCİ

• Yeni-2-Üye

• **

• 66
Kalın ince tüy eşleştirilmesi ve tüylerin yapısı hakkında kanarya ile ilgili paylaşımlar var video şeklinde youtube de
GlosterClub 2013 Seminer /Mehmet Tandogan - :/&)?*= 00091.MPG
Muzaffer ÖZESKİCİ
                  ÇORUM
 0532 2360004

2 Çift Albino
8 Erkek 11 Dişi Çekoslovak kuşla salma üretim

11 Aralık 2018, 15:02:38
Yanıtla #6

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 989
Arkadaşlar,
Bir başka sitede aşağıdaki yazıyı buldum. Umarım faydalı olur. Alıntıdır.

MUHABBET KUŞU RENK VE TÜY EŞLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüyle ilgili ve eşlemelerle ilgili bir çok merak edilen bilinmeyen özelikler vardır. Elimden geldiğince bu konuları öğrendiklerimle ve tecrübelerimle bir makaleye çevirmek istedim. Yanlışlarım veya eksiklerim olduysa düzeltirseniz adıma sevinirim. Herkese bu makaleyle yardımcı olurum inşallah. Öncelikle tüyden ve ardından renk eşlemeleriyle devam edeceğim.

Tüy ;

Kuş tüyleri karmaşık bir yapıdadır. Keratinleşmiş deri hücrelerinden oluşur. Kanat ve kuyrukta yer alan büyük tüyler (telekler) uçmaya yarar. Vücudu, bir kiremit örtüsü gibi kaplayan dış tüyler ıslanmaktan korur, alttaki ince ve yumuşak tüyler ise vücut ısısının kaybını önler.
Bir kuş tüyü, tüy ekseni ve tüy bayrağından oluşur. Tüy ekseni içi boş ve yuvarlak oyan tüy kökü ile içi ilik dolu dört köşeli tüy gövdesinden ibarettir. Tüy bayrağı ise gövdeden çıkan dallardan, bu dallardan çıkan yan dallardan ve bunların üzerindeki ucu çengel gibi küçük dalcıklardan oluşur. Bu çengelli dalcıklar, üzerinde çengelli dalcık bulunmayan yan dalları kavrayarak tüylerin dik durmasını sağlar. Tüy yapısıyla ilgili ne kadar genel bir adlandırma yapsak ta bütün kuşların tüy yapıları azda olsa birbirinden farklıdır. Kuşlarımızda tüy yapısını uzunluk, genişlik, şekil ve kalınlık diye ayırmaktayız.

Tüy Eşlemesi

Bazen ne kadar iri kuşları birbiriyle eşlesek te küçük yavrular anne babayla alakası olmayan yavrular görürüz. Örneğin bir tanıdığım show üreticisinin üretimhanesin de bir takımının altında anne babayla alakası olmayan jumbo diyeceğimiz yavrular görmüştüm. Ayrıca yavrularda tüy dökülmesi, tüy çıkmaması vb. olaylar tamamen tüy ve eşleme hatasından kaynaklanmaktadır. Tüy ve renk eşlemeleri çok önemlidir hem kalite hem de sağlıklı nesiller için gereklidir.
Genellikle kalın tüy, ince tüyü bir çok üreticimiz duymuştur. Ama ayrımını nasıl eşleyeceği konusu sıkıntılıdır. Unutmayalım ki kalın tüy(non intensive),ince tüyle (intensive) birlikte bir ara tüyde dediğimiz orta kalınlıkta(medium) vardır.

Nasıl ayrımı ve eşlemesi yapılır

Çok kolay bir ayrım yöntemi söyleyeceğim herkesin dediği gibi kalın tüy ve ince tüy eşlemesi yapmak doğru olandır. Biz kalın ince ayrımı yapamıyorsak parlak ve mat renkli tüy ayrımı yaparak eşlemeyi parlakla-mat renkli olana göre yapınız. Bu sizin için daha kolay olacağına eminim. Ara tüy eşlemesini nasıl yapacağız akıllarda soru olarak kalıyor ben genellikle çiftin yavrularında ağırlıklı olarak ince tüy çıkmışsa o anaçların ara tüylü yavrularını kalın tüylerle eşlemekteyim.

Renk eşlemeleri

Renk eşlemelerinde hep hatalar göze çarpmaktadır. Aynı renk güzel gözüküyor eşleyelim ne olacak yaklaşımı var şuan yarışmalarda boy gösteren üreticilerde bile bu hakim olduğunu ara ara görüyorum. Öncelikle aynı renkli kuşları eşlemek yavru boyunu ufaltır. Her zaman altın kural eşlemede ''ZIT KARAKTERDEKİ'' kuşları eşlemektir. Örneğin kalın tüye ince tüy eşlemesi gibi, çekinik kanlarla baskınları eşlemek gibi. Örneğin ino kuşları birbirleriyle eşlemek küçük yavrular göreceğimiz anlamına gelir. Unutmayın ki inolar çekinik kandadır. Kısacası bir albinoyla, lutino eşlemesi bize soyu ufaltır. Bir çok üretici yeşil kuşu sevmez ama asıl soyu büyüteceğimiz baş karakterdir. Herkesin üretimhanesin de olması gereklidir. Uzun süreli mutasyon eşlemelerinde ara ara yeşil kanlarla eşlemek hem bu çalışmada ilerde bizi üzmeyecektir. Mesela omuz yapısı ve sakal yapısı iyi olmayan ama kafa yapısı daha iyi olan bir kuşla eşleşmeyi yaparken sakal yapısı ve omuz yapısı iyi olan bir kuşu eşlemeliyiz. Yani çalışma yaparken eksik yön kalmayacak şekilde her özelliği toplayacak şekilde eşlemeler yapmalıyız. Kuşlarınızı eşlerken tüy yapısı ve yönü, sakal yapısına eşlemlere öncelikle dikkat etmelisiniz.
Ronay AYKOÇ
https://www.muhabbetkuslari.org/index.php/topic,65.0.html
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

11 Mart 2019, 09:48:39
Yanıtla #7

Ertuğrul GÖRÜŞÜK

• Yeni-2-Üye

• **

• 33
Merhaba, yazan ve paylaşanların emeğine sağlık. Ufak bir katkı yapmak isterim. Sakal yapısı, bu tanıma kısa bir süre önce antrasit renk tanımı için yaptığım çalışmada rastladım. Daha önce hiç duymadığım için biraz araştırdım. Önce kendi dilimizde aradım, bulduğum ise maskeye sakalda dendiği yönünde verilen bir bilgiydi. Açıkçası pek tatmin olmadım, çünkü çalışmayı yaptığım Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Felemenkçe kaynaklardan maske hep aynı yani maske idi. Bende tanıma rastladığım dilde yani Felemenkçe yaptığım aramada ulaştığım sonuç maske değil yukarıda tüy bölümünde açıklanan tüyün temel yapı taşlarından olup kuşun rengini bize yansıtan dal ve dalcıklar başka bir tarifle diken ve tüycüklerdi.
Ertuğrul Görüşük-Sivas Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği-5830