SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: KANAT VE KUYRUK DÖKEN KUŞLARIN TEDAVİSİ:  (Okunma sayısı 2391 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

07 Haziran 2017, 03:18:44
Okunma sayısı 2391 defa

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
KANAT VE KUYRUK DÖKEN KUŞLARIN TEDAVİSİ:

Kanat ve kuyruk döken kuşa/kuşlara tedavi süresinde kesinlikle protein içeren gıdalar, gıda takviyeleri verilmez. Örneğin; bira mayası, yumurta, spirulina, peynir altı suyu tozu, perilla tohumu, dal darı vs gibi... Örnekler çoğaltılabilir ama tema aynı, PROTEİN YASAK !

Yem olarak sadece BEYAZ (AK) DARI veya sadece SARI DARI

Kuş tek çeşit yem yemelidir.

Kuşa günlük, deri altından B vitamini iğnesi yapılmalıdır.

Deri altından günlük 0.5 mg B vitamini ile 2 haftada kanat ve kuyruk tüylerinin geldiğini görebilirsiniz. 2 hafta sonra gelen tüyler bir daha dökülmüyor.

Bu 2 haftalık süreçte kuşa/kuşlara mama vermiyoruz. Günlük yeşillik (semizotu, dereotu, fesleğen, taze nane, ıspanak) verme de çok fayda var.

Kuşlara günlük banyo verilmelidir. Kafese banyoluk takılmalı ve banyoluktaki su 4 saat de bir ve günlük değiştirilmelidir. Ve tabi ki banyoluktaki suyun içine BANYO TUZU konulmalıdır. Dikkat edin banyo tuzu dedim, sofralık tuz (NaCl) demedim. Banyoluk tuzu internetteki alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Ve son püf noktamız; HİMALAYA TUZU...

Kafese günlük, ayrı bir kap içinde yarım çay kaşığı da himalaya tuzu koyduk mu (yemesi için) bu işlem tamamdır.

Fen Bilimleri öğretmeni

07 Haziran 2017, 06:17:37
Yanıtla #1

Mahmut SANCAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 43
der ialtından b vitamin iğnesi olayını biraz daha açabilirmisin ?

08 Haziran 2017, 23:51:00
Yanıtla #2

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Sevgili Mahmut Sancar Bey, eczaneye gidip insülin iğnesi alıyoruz. 0.5 mg B vitamini çekiyoruz ve kuşa derinin altından iğne yapıyoruz.

Sevgiler, saygılar
Çağrı KARABAŞ
Fen Bilimleri öğretmeni

09 Haziran 2017, 00:15:26
Yanıtla #3

Coşkun TIKIZ

• Yeni-2-Üye

• **

• 151
çağrı bey deri altı enjekte uygulamasını kaç gün süreyle ve tam olarak nereden yapıyoruz..sanırım ilaç olarakta berovit ve türevlerini kullanacağız.

09 Haziran 2017, 00:22:39
Yanıtla #4

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Sevgili Coşkun Tıkız Bey, paylaşımda da yazdığım gibi;
"Kuşa günlük, deri altından B vitamini iğnesi yapılmalıdır.

Deri altından günlük 0.5 mg B vitamini ile 2 haftada kanat ve kuyruk tüylerinin geldiğini görebilirsiniz. 2 hafta sonra gelen tüyler bir daha dökülmüyor."

Berovit veya Beforvel kullanmak da fayda var. Çünkü mg değerleri kanatlı hayvanlar için ayarlanmıştır. Veteriner hekimlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bulamadığınız taktir de ise eczanlerden Bemiks (ampül) alıp kullanabilirsiniz.

Kuşa deri altından iğne nasıl yapılır canlı gösterimi ve detaylı bilgisi Facebook şahsi profilimde herkese açık videosu mevcuttur, inceleyebilirsiniz.

Sevgiler, saygılar
Fen Bilimleri öğretmeni

09 Haziran 2017, 02:10:00
Yanıtla #5

Semih ÇELİKCAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 36
Sayın Çağrı bey facebook ta bu konu ile ilgili linkte ya sorun var yada biz göremiyoruz yani kapalı....
Üzgünüz, bu içeriğe şu anda ulaşılamıyor
Tıkladığın bağlantı zaman aşımına uğramış olabilir veya sayfayı sadece, senin dahil olmadığın bir hedef kitle görebiliyor olabilir.
yazısı çıkmakta ilgi ve alaka gösterirseniz memnun olurum...

09 Haziran 2017, 02:40:05
Yanıtla #6

Semih ÇELİKCAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 36
Sayın Çağrı bey
Kanat ve kuyruk döken kuşlara uyguladığımız tedavi süresinde iyileşme gösteren kuşların fotoğrafları az önce açılmıyor diye yazmıştım.Daha sonra detaylı video çekmişsiz eksik olmayın onu izledim benim için yeterli oldu.Paylaşımınız için çok teşekkür ederim...

09 Haziran 2017, 02:43:29
Yanıtla #7

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Semih Bey, yanıtınızdan sonra profilime girip baktım, bir sorun yok... Gönderi hala herkese açık bir durumda duruyor.

Link atıyorum, 26.madde bu konu ile alakalı;

https://www.facebook.com/cgr.karabas/posts/850546995097307

Fen Bilimleri öğretmeni

09 Haziran 2017, 16:27:21
Yanıtla #8

Hamdi AKÇA

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
 Hocam bu güzel paylaşım için Teşekkürler.

İlacın dozu konusunda nacizane fikrimi paylaşmak istiyorum.

Bir insan bir ampül yani 2ml ilaç enjekte edilirken 35 gr bir kuşu 2ml ilacın 4de biri olan 0,5ml ilaç fazla olduğu fikrindeyim.

35 gr kuşa 0,5ml ise
 60000 gr (60kg) insana 857ml ilaç enjekte etmek demektir. buda bir insana 1 lt ye yakın ilaç enjekte çok abartı oluyor.  Fazla ilaç vucuttan atılacaktır.

1 lt su = 1 kg
 1 kg  1.000 mg olarak kabül edilerek bu hesap yapılmıştır.

Not :
1. cc = ml
2. 1 cc = 1 ml = 10 dizyem
3. 1 cc = 1 ml = 100 ünite
4. 1 cc = 20 damla
5. 1 MU (Milyonünite) = 10 mcg

09 Haziran 2017, 16:47:41
Yanıtla #9

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Sevgili Hamdi Bey, atladığınız veya gözünüzden kaçan bir yer var. Paylaşıma tekrar göz atmanızı tavsiye ederim. Nitekim bu ciddi bir sorun...

0.5 ML değil zaten; 0.5 MG yani MİLİ GRAM...

mL ile mG farklı birimlerdir.

Fen Bilimleri öğretmeni

09 Haziran 2017, 17:01:01
Yanıtla #10

Hamdi AKÇA

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Sevgili Hamdi Bey, atladığınız veya gözünüzden kaçan bir yer var. Paylaşıma tekrar göz atmanızı tavsiye ederim. Nitekim bu ciddi bir sorun...

0.5 ML değil zaten; 0.5 MG yani MİLİ GRAM...

mL ile mG farklı birimlerdir.

alkisd alkisd alkisd

Hocam Ramazandan sonra bu hesabı tekrardan gözden geçiricem. teşekkürler  smileki smileki smileki

11 Haziran 2017, 00:10:08
Yanıtla #11

Hilal KÜÇÜK

• Yeni-2-Üye

• **

• 129

11 Haziran 2017, 01:54:39
Yanıtla #12

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Fen Bilimleri öğretmeni

11 Haziran 2017, 11:07:34
Yanıtla #13

Hilal KÜÇÜK

• Yeni-2-Üye

• **

• 129

11 Haziran 2017, 22:13:20
Yanıtla #14

Çağrı KARABAŞ

• Yeni-2-Üye

• **

• 74
Mantığı paylaşımda yazıyor idi. Kuşlara haddinden fazla protein ve protein içeren gıdalar, gıda takviyeleri verdiğimiz için bu dönemde protein içerikli gıdalar vermiyoruz.
Fen Bilimleri öğretmeni