SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Üretimde Doğru Yem Karışımı.  (Okunma sayısı 1025 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

12 Mart 2018, 14:14:19
Okunma sayısı 1025 defa

Burak ERDOĞAN.

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Öncelikle iyi günler,hayırlı bir hafta geçirmeniz dileklerimle..
Bu hobiye yeni başlamış biri olarak , merak ettiğim bir kaç soruyu sizlere sormak istiyorum..
Üretimde doğru yem karışımı hakkında çok fazla bilgi bulamadım ve yahut gözümdende kaçmışta olabilir.Çevremde üretim yapanların bir çoğu,kendi formülleri veyahut göz kararı oranlarla karışım yaptıklarını görüyorum ve ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Doğru yem karışımı üretimde nasıl olmalı?
Dönemsel olarak bu karışımlarda değişiklik gösteriliyor mu ?
Yada hazır marka karışık yemlerdenmi almalıyım ?

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Burak E.

13 Mart 2018, 00:31:07
Yanıtla #1

Doğanay YILDIZ

• KIVGADER Dernek Üyeleri
  • Yeni-2-Üye

• *

• 183
    • Muhabbet Kuşu Forum
Dönemsel değişimler oluyor yem tercihlerinde. Eskiden bravo 302 kullanıyordum fakat kuşlarımla daha çok zaman geçirdikçe sevdikleri ve daha çok yediklerini gördüğüm tohumları alıp karışım yapıyorum.

Ben ve çevremdeki birçok üretici ak darı ve aspur aralıklı yemler tercih ediyorum. Benim oranım şu şekilde;

6 kg hazırlıyorum daima;
2 kg ak darı
1 kg sarı darı
1 kg kızıl darı
1,5 kg aspur
0,5 yulaf, nijer, keten, perilla,çetene vb. gibi tohumları karıştırıp veriyorum.

Kış aylarında yulaf oranını arttırıyorum. Yaz aylarında ise aspur, niher ve daha çok kızıştırıcı tohumları azaltıyorum. Çünkü kuşlarımı dinlenmeye salmalara alıyorum.

Yem tercihinizi kuşlarınızı analiz ederek seçin.
https://iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz...

13 Mart 2018, 10:59:38
Yanıtla #2

Burak ERDOĞAN.

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Teşekkür ederim Doğanay bey evet dediğiniz gibi en dogrusu kuşları analiz ederek ilerlemek olucak sanırım.
Burak E.

13 Mart 2018, 21:22:21
Yanıtla #3

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Dönemsel değişimler oluyor yem tercihlerinde. Eskiden bravo 302 kullanıyordum fakat kuşlarımla daha çok zaman geçirdikçe sevdikleri ve daha çok yediklerini gördüğüm tohumları alıp karışım yapıyorum.

Ben ve çevremdeki birçok üretici ak darı ve aspur aralıklı yemler tercih ediyorum. Benim oranım şu şekilde;

6 kg hazırlıyorum daima;
2 kg ak darı
1 kg sarı darı
1 kg kızıl darı
1,5 kg aspur
0,5 yulaf, nijer, keten, perilla,çetene vb. gibi tohumları karıştırıp veriyorum.

Kış aylarında yulaf oranını arttırıyorum. Yaz aylarında ise aspur, niher ve daha çok kızıştırıcı tohumları azaltıyorum. Çünkü kuşlarımı dinlenmeye salmalara alıyorum.

Doğanay hocam, bildiğim kadarıyla yulaf kuşları serin tutan bir tohum. Kış aylarında yulafı arttırmanızın sebebi nedir?
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

13 Mart 2018, 22:43:06
Yanıtla #4

Doğanay YILDIZ

• KIVGADER Dernek Üyeleri
  • Yeni-2-Üye

• *

• 183
    • Muhabbet Kuşu Forum
Doğru. Dediğiniz kibi serinletme etkisi olan, kuşların severek yediği bir tohumdur da aynı zamanda. Fakat kış aylarında doğru karışım ve mamayla verildiğinde de önemli bir tahıldır.

Kış aylarında verilme sebeplerinin en büyüğü tohumun değerleridir. Genelde kış ve bahar aylarında üretim gerçekleştirdiğimiz için kuşların en çok ihtiyaç duyduğu yüksek oranda karbonhidrat, %13 oranında protein , %7,5 oranında yağ ayrıca kalsiyum, demir, B1 ve B2 vitamini içerir. Birde yulafın sindirimi kolay olduğu için biraz daha yaz tohumu gibi lanse edilse de aslında kış ayları için de kullanılması zorunlu tohumlardandır(yemle karıştırmanızı tavsiye etmiyorum şahsen. En çok kurtlanan tohum aynı zamanda. Bu nedenle ayrı bir kapta ara ara verilebilir.).

Birde sadece darı ile beslenen kuşlarda ishal olma oranı yüksektir. Bu nedenle aspur ve yulaf ilaveli gitmelidir. 
https://iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz...

14 Mart 2018, 14:03:11
Yanıtla #5

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Doğru. Dediğiniz kibi serinletme etkisi olan, kuşların severek yediği bir tohumdur da aynı zamanda. Fakat kış aylarında doğru karışım ve mamayla verildiğinde de önemli bir tahıldır.

Kış aylarında verilme sebeplerinin en büyüğü tohumun değerleridir. Genelde kış ve bahar aylarında üretim gerçekleştirdiğimiz için kuşların en çok ihtiyaç duyduğu yüksek oranda karbonhidrat, %13 oranında protein , %7,5 oranında yağ ayrıca kalsiyum, demir, B1 ve B2 vitamini içerir. Birde yulafın sindirimi kolay olduğu için biraz daha yaz tohumu gibi lanse edilse de aslında kış ayları için de kullanılması zorunlu tohumlardandır(yemle karıştırmanızı tavsiye etmiyorum şahsen. En çok kurtlanan tohum aynı zamanda. Bu nedenle ayrı bir kapta ara ara verilebilir.).

Birde sadece darı ile beslenen kuşlarda ishal olma oranı yüksektir. Bu nedenle aspur ve yulaf ilaveli gitmelidir.

Haklısınız hocam çok besleyici bir tohum. Tabi yulafın da fazlasında kuşlar ishal oluyor. Yulafı saklamak için bir tülbent parçasına bir miktar pirinç koyup sıkıca bağlayarak hava almayan kilitli kavanozlarda pirinç ile beraber saklıyorum ihtiyacı olanlar deneyebilir. Yulafın aylarca korunmasını sağlıyor.

Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

14 Mart 2018, 18:31:07
Yanıtla #6

Burak ERDOĞAN.

• Yeni-1-Üye

• *

• 4

6 kg hazırlıyorum daima;
2 kg ak darı
1 kg sarı darı
1 kg kızıl darı
1,5 kg aspur

Doğanay usta konuyla alaka değil ama bir soru sormak istiyorum müsaitseniz.
Güneş ışığı almayan bir üretim ortamında Nasıl bir aydınlatma seçilmeli?
Kullanılacak olan led,ampul veyahut florasanın lümen,kelvin ve watt değerleri,aynı zamanda yanma süresi üretimde önemlimidir? Ve nasıl olmalıdır sizce ?
Burak E.

22 Mart 2018, 12:47:54
Yanıtla #7

Ünal YILMAZ

• Silver-2-Üye

• 2.904
üretimhanede sıcaklık kuşların istediği veya biraz fazla ise kuşların severek tükettiği bir üründür yulafı sadece yaz  moduna koymayın  ben senelerdir kullanırım yaz kış ayırt etmem yerimin kuşlarıma soğuğu hissettirmediğim için  kesmem ben
"De ki: Benim Namazım, ibadetim, hayatım ve ÖLümüm hep ALemlerin Rabbi Allah içindir."

(EN'AM/162)

ÖLECEĞİZ ÖLECEĞİZ MÜJDELER OLSUN ÖLÜMÜ ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN.

H@Y@T@ D@İR