SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Kusuma ne oluyor nolur yardim  (Okunma sayısı 1189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

03 Nisan 2018, 12:42:39
Okunma sayısı 1189 defa

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Gecenin bir yarisinda ciyak ciyak bagirir isigi acar sakinlestirir yatardim. Dun gece 4 gibi 3 yada 4 defa ard ardina oldu sonraainda da denge kaybi olsustu soluna segiriyordu ama az oncesi agzinda  butun yedigi yemi kustu. Elime aldim sakinlestirmeye calistim saat yonunun tersi donup duruyordu. Sabah 10 gibi veterinere gittim antibakteriyel ve viyamin verdi cigerleri gitmis dedi. Odem atici damla da yapti. Kafasi 7 saattir segiriyor nefes rahat alamadigi icinmis. İlaclarini zorda olsa vermeye basladim. Ama segirmeleri gecmiyor asiri halsiz kaldi. Ayaga kalkabiliyor ama segirmekten kut dusuyor sanki hickirik tutmuscasina engelleyemiyor. Birazdan video da atacagim veterinerime guveniyorum. Sizden ricam yapabilecegim baska birsey varsa tavsiyeleriniz.

https://youtu.be/zIodcB5__DA

https://youtu.be/dg1Sa-bLHeY

https://youtu.be/ZS5rzHYguOs

03 Nisan 2018, 23:00:35
Yanıtla #2

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Öncelikle çok geçmiş olsun. Ben videolardan anladığım kadarıyla salmonella olduğunu tahmin ediyorum. İleri düzey bi hastalık Sallabaşta denir bu hastalığa. Bağırsakta başlar tüm vücuda yayılır. Tedavi sonrası bile kalıcı hasar bırakabilir. Kuş dengesini yitirir uçamaz uçsa da dengeli uçamaz, kafada seğirme, kanatlarda seğirme gibi belirtiler olur. Yani videolar dan gördüğüm kadarıyla salmonella dan başka bir şey gelmiyor aklıma. Vet size hangi antibiyotiği verdi bilmiyorum ancak Salmonella için en uygun antibiyotiklerden bir tanesi, enrocure ya da baytril bulunup suluktan değil ağızdan 7 gün boyunca 12 saatte bir kez uygulanması gerekmekte. Ardından 3 gün multivitamin 3 gün de probiyotik uygulanması gerekmektedir. Neden suluktan değil derseniz bu kuş suluktan suyunu içebilecek gibi durmuyor. Bu süreç içerisinde kuşun aç kalmamasına dikkat edin. Gerekirse elle besleyin. Enrocure bulabilirseniz eğer baytrilden daha uygun fiyatı. İlacı temin ettiğiniz de size hangisini aldığınıza göre kullanımını açıklayalım. Etrafta başka kuşlarınız varsa karantinaya alın bulaşıcıdır.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

03 Nisan 2018, 23:35:29
Yanıtla #3

İbrahim NERGİZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 3
Hocam diski paylasirsa oyle daha iyi anlasilmazmi.

04 Nisan 2018, 14:37:33
Yanıtla #4

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Hocam diski paylasirsa oyle daha iyi anlasilmazmi.

Haklısınız İbrahim bey ancak kuşun fazla vakti kalmamış bir an önce müdahaleye ihtiyacı var. Bundan dolayı belirtilerin belirginliğine güvenerek bir yorumda bulundum. Ancak dediğiniz gibi en sağlıklısı dışkıya da bakmaktır. Ancak Tayfun beyin elini çabuk tutması gerek.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

05 Nisan 2018, 19:37:52
Yanıtla #5

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Oncelikle bilgilendirmeleriniz icin tesekkur ederim
 Ancak kusum aksama dayanamadi. Gece nobetleri mi salmonella belirtisi acaba? Cunku 1 aylikken aldim 3. Yada 4. Aydan itibaren neredeyse her gece olurdu. Korkuyordur ustune birsey ortun dediler ama ayni odada bulundugum zamanda yapiyordu girultu isik vs olmadan
 Ben nobet geciriyor sanmistim. Travma kaynakli diye dusunmustum. 6 -7 saat oncesi hicbir belirti yoktu. Neseli capcanliydi. Gece 12 de isiklae kapaninca sesi haliyle azaldi. Diskisi carpilma anina kadar normaldi. Sonra sarimsi komple.ishale donustu. Salmonella 1 yil kadar az az etki gosteren birseymidir. Yada kusimda olasi epilepsi ve belkide felc durumundan mi 1 yildir duyordu. Son gece 3 kere olunca gece kendince cirpinirken kafasina ve sinir sistemine darbe aldi diye diaunmustum. 2.  Cirpinistan sonra yine dengesi vardi azindan bir anda 2 ser 3 er yem kustu uzun bir sure. Butun kursagini bosaltti.

Hipradoxi antobakteriyel ve aminosol multivitamin.

Suluguna 20 damla vitamin ve agzina gunde 3 defa verilecek.
Hipradoxi ise gunde 1 agiza 8 damla soluguna.

.

Veteriner cigerleri bitmis nefes alamiyor hayvan dedi sabah 10 da. Odem dagitici ilac damlatti agzina.
Sonra eve gidince agzina once antibakteriyeli sonra  da  vitaminini verdim ama binbir zorlukla. Cunku dilini bile oynatmiyordu.
Ayrica susuz kalmasin diye 2-3 saatte bir sulgundan enjektorle suyunu cekip agzindan vermeye calisiyordum

Tam tikleri azaldi ayakta durmaya basladi aksam ustu. Oglumu kursa goturup kusu esime emanet ettim. 1 saat sonra esim öldugunu soyledi. Tamda eve giderken beslenemiyor diye siringa ve mama almistim bu arada. Eve gittigimde tas gibi kaskati kesilmisti. Cocuklar ve ben resmen hungur hungur agladik.

Bacanagim da 10 kadar kus var dun cocuklar ile onlara gittik kuslarina baktik sadece 2 dk icinde bir kusu 3 kere rahatsiz ettiler dayanamadik aldik onu da. Garibanin kuyruk tuylerini kesmisler elime batiyordu. cogunlukla kanadindaki ic kesimde bulunan sanirim ucmasina cok engel olmayan kanatlarinin ucunu da boydan boya kesmislerdi. 1 bucuk aydir bacanagimda kus ama kanadi alindigindan beridir yukaridaymis.
Bana kizmayin ama petshopun kestigi tuyleri internette baya baya bir arastirip fayda zarar durumuna bakip 1.5 aydir cikmayan kuyruk tuylerini cektim cani yanmadi kan vs de yoktu bu arada ayni bolgeden kirik bir kac tuyunu de cektim. Ama kanat tuylerine dokunmadim. Sizlere birazdan bu kusun da goruntulerini ve aksam cekebilirsem kanat durumu resim ve ucusunu da video cekecegim.(gerci ucamiyo sorunu da bu) kanatlarini elimle yokladigimda aci belirtisi vermiyor. Cikik yada kiriktan suphelenmiyorum. Ancak eskiden kirilmis yanlis kaynamis olabilir diye dusunuyorum. Elimle duzeltince normal duruyor. Ve ucmaya calistiginda nadiren 5 seferde 1 gibi kanadini istedigi gibi hareket ettiremedigini hissediyorum (sag kanadi)

Bu arada eski kusumuzdan kalan kafesi 1 cay bardagi sirke yarim litre su detarjanla her tarafini sildim tuneklerini yemliklerini vs sonra bol bol suyla yikadiktan sonra kurutup yeni kusu oyle koydum. Yeni yemle birlikte suluguna 4 damla kadar ayni antibakteriyeli 10 damla kadar da multivitamini koydum ne olur olmaz diye.

Sanki konu daldan dala gecmis gibi ama  insallah birinin kusu bu yazilariniz sayesinde etkin tedavi ile kurtulur ve insallah sizlerde bilgi paylasiminizin duasini alirsiniz. 

Yeni Kus sessiz suskunmus hep diger kafestede dovuyorlardi bunu icimiz kiyildi garip dedim adina , esim ise sansli koyalim orada kalsa öldüreceklerdi onu (diger kus saldirilarindan) diyor.

1-Eski kusum icin vicdanim rahat olmalimi eksik yanlis birsey yapmamisimdir umarim.
2- yeni kusun kanat problemi ne olabilir. Ucurmayi basarabilirmiyiz sayenizde.
3- yaptigim sterilizasyon ve onlemler yeterlimi acaba duzeltmem ek yapmam gereken varmi? Damlamalar nasil olmali suluguna (eger salmonella ise evde yapilmasi gereken cocuklar icinde onlem asi vs olmalimi)
4. Kanat durumu icin birsey yapmalimiyim.? (Fotolari cekip gonderecegim. (Yakinimda universite var veterinerlik icin rontgen vs gitmelimiyim)

https://youtu.be/zmQkAOmKn4Q kanadin durumu az kalkik.

Yardimlarinizi bilgilerinizi bekliyorum.

05 Nisan 2018, 19:56:40
Yanıtla #6

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Başınız sağolsun.

1. Siz elinizden geleni yapmışsınız yapacak bir şey yok.
2. Kuş çok yavru görünüyor. Bahsettiğiniz problemi tam anlayamadım ancak tüy eksikliği ya da kanatlarını kesme gibi bi durum varsa kesik tüyleri çekerseniz yerine yeni tüyler geldiğinde hastalık problemi yoksa uçacaktır.
3. Sirke ve deterjanla iyice temizlendiyse sorun olmaz. Sağlam kuşa antibakteriyel vermeyin. Suluktakini de dökün. Tedbir amaçlı antibakteriyel kullanımı yapılmaz. Nasıl ki insan durduk yere tedbir amaçlı antibiyotik kullanmıyorsa aynı şekilde kuşta da kullanılması sakıncalıdır. Verileceği zaman da da dozu ayarlanarak hastalığa bağlı olarak en az 3 en fazla 7 gün şekilde uygulanır. Tedbir amaçlı verilen antibiyotik bakterilerin direncini arttırır bir daha o antibiyotiği hastalandığı zaman kullandığınızda fayda etmez. Hipradoxi crd ve üst solunum yolu hastalıklarında tercih edilen bir antibiyotiktir. Vitamini haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Markaya göre uygulama şekli değişir kutusunda yazar.
4. Önce neden uçamadığını anlamak lazım.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

05 Nisan 2018, 22:42:57
Yanıtla #7

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Hakan Bey siz yazdiginiz sirada biraz editleme yapmistim. Tekrar okumaniz mumkun llabilirmi acaba :-[

Sadece hipradoxi be multi vitamin veriyorum 3 gunluk salmonella ise bilasma ihtimaline karsi. Yukaridaki yaziyi baya bi editledim. Ve kusun 3 videosunu cektim. Suan yukleniyor. Bunla ilgili de editleme yapmistim.

Video yuklendi

https://youtu.be/DSLwtBekndQ

https://youtu.be/eUuT-tfIXYo

https://youtu.be/lH9YcqRxat8

05 Nisan 2018, 23:24:37
Yanıtla #8

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Kanat icindeki minik tuyleri cekmek istemiyorum ucmasina engel degil gibi geloyor ama tuyler gucsuz yada  yok gibi birsey.

06 Nisan 2018, 00:01:58
Yanıtla #9

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Tayfun bey hipradoxi çok güçlü bir crd antibiyotiğidir salmonella tedavisinde kullanılmaz. Veteriner size onu solunum yolu yani ciğerden hastalandığını düşünerek vermiş. Yani siz şuan tedbir almıyorsunuz kuşun bağırsak florasına zarar veriyorsunuz kuş öldü diye başka kuşa antibiyotik verilmesi çok yanlış. İleride kuş solunum yolundan hastalandığında bu sefer hipradoxiye de tepki vermeyecektir. Kuşun kanatlarında eksikler var sadece haftada 1 kez multivitamin 1 kez de ek b vitamini verin çıkmasını bekleyin bir kaç aya tamamlanır. Kuş sağlıklı görünüyor ancak verdiğiniz antibiyotikler bağırsakta ki iyi bakterileri de öldürüyor. Her kuş bağırsağında salmonella ve e coli kendiliğinden bulunur. Ancak bu bakteriler bağırsakta belirli sayıda yaşar. İyi bakteriler bu kötü bakterileri dengede tutar. Yanlış antibiyotik kullanımı ile siz iyi bakterleri de öldürüp bağırsakta kötü bakterilerin gereğinden fazla çoğalacağı ortamı hazırlıyorsunuz. Eğer kuşlarınızın salmonella ya da e coli olmasını istemiyorsanız haftada 1 gün mamadan ya da suluktan diazyme 256 verin bu bir ilaç değil bir probiyotik takviyesidir. Bağırsakta ki salmonella ve e coli bakterilerinin çoğalmasını azaltır. Yani benim endişem kuşun salmonella kapması değil de sizin yanlış bakımınız sonucu kuşun hastalanması. Umarım anlatabilmişimdir.

Olur da postu okuyacak yardım arayan başka arkadaşlar için ufak bi not düşeyim; Salmonella ve e coli gibi bakteriler bağırsakta gereğinden fazla çoğaldığında mutlaka beraberinde başka hastalıklar da getirirler. Örneğin e coli beraberinde üst solunum yolu enfeksiyonlarını da getirir. Bu yüzden önlemimizi kuş hastalandıktan sonra değil hastalanmadan önce alalım. İki üç haftada bir kez kuşlara suluktan 3-4 damla elma sirkesi verilebilir. Ancak fazla verilmesi yine kuşun florasına zarar verir çünkü iyi bakterileri de öldürür. Ardında ki günlerde probiyotik verilerek iyi bakterilerin de dengelenmesi uygundur.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

06 Nisan 2018, 01:28:13
Yanıtla #10

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Hakan Bey dediklerinizi hemen uyguladim. Cok tesekkur ederim ayrintili ve bilgilendirici mesajinizdan dolayi
 Yalniz aklima takilan son sey o kanadin uzun zamandir egik olmasi  ilgili yorumunuz ve b vitamini tavsiyeniz.

Tekrar tekrar ilgi ve alakanizdan dolayi tesekkur ederim.

06 Nisan 2018, 02:01:50
Yanıtla #11

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 338
    • Grafik Tasarım
Hakan Bey dediklerinizi hemen uyguladim. Cok tesekkur ederim ayrintili ve bilgilendirici mesajinizdan dolayi
 Yalniz aklima takilan son sey o kanadin uzun zamandir egik olmasi  ilgili yorumunuz ve b vitamini tavsiyeniz.

Tekrar tekrar ilgi ve alakanizdan dolayi tesekkur ederim.

Kanat için tüylerinin eksik olduğu hakkında yorum yaptım. Sağ kanadının duruşu normal değil biraz yukarıda tutuyor. B vitamini kanat tüylerinin sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Duruşla ilgili psikolojik ya da fizyolojik bir sorun olabilir. Eğer yara yoksa ve diğer kuşlar tarafından dövüldüğü içinse biraz kendi halinde olmak iyi gelecektir.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

06 Nisan 2018, 02:14:06
Yanıtla #12

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Yara bulamadim alindigi zamandan beri boyleymis diger kuslarla birlikte 1 hafta durmus. Ama dediginiz petshoptaykende olmus olabilir. Kanadin durusundan pek umudum yok ama en azindan guzelce ucup nesesi yerine gelirse bir nebze mutlu olacagim. Cunku otmuyor konmuyor ucmuyor surekli ayni sekilde duruyor. Ben bir iyi bir b vitamini alip insallah guzel gelismeleri buradan paylasacagim.

09 Nisan 2018, 16:25:31
Yanıtla #13

ssahin

• Yeni-1-Üye

• *

• 1
Merhaba,

Muhabbet Kuşumun sorunu ile ilgili arama yaparken bu paylaşımınıza rastladım.
Benim kuşumun da benzer hareketleri var. Bu harekerler daha önce hastalanıp veterinere götürdükten sonra iyileşmesi sonrasında başladı.
(Veteriner hastalığın tedavisi için  vitaform kullandırmıştı )
bazan sık oluyor, bazen olmuyor. Videoda yakalayabildiğim kadarı ile var.

Videoya Bakıp tavsitede bulunursanız sevinirim..

https://www.youtube.com/watch?v=DRtLm4VNqao

28 Mayıs 2018, 22:46:34
Yanıtla #14

Tayfun AK

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Baya bi zaman olmus kardesim. Video acilmiyor