SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: İlk kuluçka ve erkeğin yumurtayı kırması  (Okunma sayısı 364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

14 Nisan 2018, 19:01:31
Okunma sayısı 364 defa

Halim AKDAĞ

• Yeni-1-Üye

• *

• 12
Öncelikle Alanya’dan herkese selamlar

Evde yavruluktan büyüttüğüm muhabbet kuşum yaşına yaklaştığı zaman arkadaşımda bulunan yine evde beslenip büyümüş kızgın dişiyi yanına getirdik anlaştılar yem kusma kurlar yuva hazırlama derken dün dişim ilk yumurtayı yuvaya bıraktı fakat uzaktan izlerken benim erkeğin ağzında yumurtanın beyazını görünce dışardan baktım ve yumurta kırılmıştı ve dişinin ikinci yumurtası yolda bende sahte yumurta aldım ve yuvaya bıraktım dişi buna ara ara girip yatıyor fakat erkek hiç rahat durmuyor sürekli yuvaya girip dişiyi rahatsız ediyor dişi dışarı çıkınca çiftleşmeye çalışıyor ayak atıyor fakat dişi izin vermiyor , yuvalığın girişinden takip ettiğim kadarıyla erkek her fırsatta içeriye girip  yumurtanın üzerinde kumda eşelenir gibi ayaklarıyla yumurtayı kenara atmaya çalışıyor ve bunu sürekli yapıyor sahte yumurtayı kıramayınca bu durumdan vazgeçer diye düşünmüştüm ama olmadı ne yazık ki çok kızgın durumda çiftleşmenin olup olmadığından da emin değilim
Önerilerinizi rica ediyorum şimdiden teşekkür ederim 

14 Nisan 2018, 21:15:35
Yanıtla #1

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
Sahte yumurtayı alabilirsiniz daha ilk kuluçkaları olduğu için kuşlar tecrübesiz. Sahte yumurtayı aldığınızda dişi yumurta olmadığı için çıkıp tekrar çiftleşip kuluçkaya tekrar başlamaya  çalışacaktır. Sahte yumurtanın amacı dişiyi kuluçkaya teşvik etmek değildir. Yumurtaların çıkışını aynı güne denk getirmek için yer değiştirme amacıyla kullanılır. Tecrübe kazanana kadar kuşlarınıza vakit verin.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

14 Nisan 2018, 21:41:40
Yanıtla #2

Halim AKDAĞ

• Yeni-1-Üye

• *

• 12
Sahte yumurtayı alabilirsiniz daha ilk kuluçkaları olduğu için kuşlar tecrübesiz. Sahte yumurtayı aldığınızda dişi yumurta olmadığı için çıkıp tekrar çiftleşip kuluçkaya tekrar başlamaya  çalışacaktır. Sahte yumurtanın amacı dişiyi kuluçkaya teşvik etmek değildir. Yumurtaların çıkışını aynı güne denk getirmek için yer değiştirme amacıyla kullanılır. Tecrübe kazanana kadar kuşlarınıza vakit verin.
Sahte yumurtayı koymaktaki amacım dişiyi teşvik değil hani erkek yumurtayı kırmaktan kenara atmaya çalışmaktan vazgeçireilebilir miyim oydu alışkanlık yapmasından korktum ve aklıma gelen erkeğin çiftleşme isteğinden dolayı yumurtayı kırması olabilir mi ?  Ama dediğiniz gibi sahte yumurtayı alacağım

18 Nisan 2018, 18:54:25
Yanıtla #3

Halim AKDAĞ

• Yeni-1-Üye

• *

• 12
Sorunumu konunun başında anlatmıştım dişi üç yumurta yumurtladı erkek yumurtayı yaptığı gün kırdı yumurta kafes tabanındaydı dördüncüyü yumurtlayacak dişi fakat erkek saçma saçma hareketler yapıyor yuvaya girip yuva tabanında garip garip eşeleniyor ayaklarıyla yumurtayı atmaya çalışıyor sanırım evde büyüttüğüm konuşan bir kuş erkeğe şans vermelimiyim yoksa almam gerekir mi dişinin yanından çünkü dişiden çok giriyor yuvaya yumurtayı ayaklarıyla hızlıca yuva kenarlarına vurduğunun sesi geliyor ilk defa başıma geliyor onu oyun mu sanıyor anlamış değilim dişiyi dakika durdurmuyor yuvada