SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Tüy yolma (Derisi mor) Tedavi önerisi olan?  (Okunma sayısı 174 defa)

Semih ÇELİKCAN, Salih GÜNDOĞDU, Ünal YILMAZ ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

09 Mayıs 2018, 21:52:40
Okunma sayısı 174 defa

Salih GÜNDOĞDU

• Yeni-2-Üye

• **

• 100
    • Üretimhanem v5.0 (Kuş Üretim) Programı
Yaklaşık 1 sene önce bu dişi kuşumun uzun kanat tüyleri 2-3 gün içinde döküldü. Ozamandan beri sürekli yenisi düzensiz bir şekilde çıkıyor, öyle oluncada hayvan yoluyor tekrar. Son 3 aydır göğüs tüylerini yolmaya başladı. Yolduğu kısımdaki deri mor renkli. Nedeni nedir nasıl tedavi edebilirim.

Profesyonel Kuş Üreticileri İçin Hazırlanmış
Üretimhanem v5.0 (Kuş Üretim) Programı

21 Mayıs 2018, 23:13:34
Yanıtla #1

Ünal YILMAZ

• Silver-2-Üye

• 2.902
Kuşa bakimla ilgili bilgi verin  mama dari v.s beslenme şeklini açıklayın stresten  tutun beslenme durumu da etkileyici olabilir .

"De ki: Benim Namazım, ibadetim, hayatım ve ÖLümüm hep ALemlerin Rabbi Allah içindir."

(EN'AM/162)

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir'' HZ ALİ  R.H

''Adalet Mülkün Temelidir''  HZ ÖMER R.H

21 Mayıs 2018, 23:24:54
Yanıtla #2

Hakan YAMAN

• Bronz-1-Üye

• 272
    • Grafik Tasarım
Hocam öncelikle çok geçmiş olsun. Ben konuyu ilk gününden beri biliyorum. Ancak gerçekten yardımcı olabilecek insanlar yorum yapabilsin diye yorum yapmamıştım. Ünal hocamın da dediği gibi kuşu stresten uzak tutun. 2 tip tüy yolma var genelde gözlenen. Birincisi fiziksel sorunlar yani bit pire tarzı kuşun kendini yolmasına teşvik edecek. İkincisi ise psikolojik stres kaynaklı. İkinci tip stres kaynaklı tüy yolmalar kalıcı bile olabiliyor. Kuşun durumu baya ileri düzey. İnşallah hala hayattadır. Hani kimse yorum yapmadığı ve muhtemelen de net bir tedavisi olmadığı için öneri bir tedavi yöntemi söyleyeceğim. İnsanların da sakinleşmek için kullandığı çaylar var Kantaron çayı, oğulotu çayı ve papatya çayı bu çayların içerdiği maddelerden bazıları antidepresan etkisi yapıyor. Hani pek denenmiş bir şey değil herkese de tavsiye edilecek bir şey değil zaten. Ancak eğer sorunu hiç bir şekilde çözemezseniz ve kuşun durumu kötüye giderse suluğun yarısı soğutulmuş bitki çayı yarısı normal su olacak şekilde 30 gün kadar uygulamayı deneyin derim. Bu süreçte kuşu yalnız başına yuvalıksız bir kafeste ancak diğer kuşları görebileceği bir konumda tutun. Yani bi bakın başka yapabileceğiniz bir şey kalmazsa belki doğal bir yöntem olarak kuşu sakinleştirir ve kırabilirsiniz bu alışkanlığı.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

22 Mayıs 2018, 21:09:18
Yanıtla #3

Salih GÜNDOĞDU

• Yeni-2-Üye

• **

• 100
Kuşa bakimla ilgili bilgi verin  mama dari v.s beslenme şeklini açıklayın stresten  tutun beslenme durumu da etkileyici olabilir .
Kuşu 1 erkek 1 dişi olarak yavruyken aldıydık. Eşi ile beraber 30 a 65 cm lik kafesteler. Eve geldikleri ilk günden beri (1 yılı geçti) kafeslerinin kapısını hiç kapatmadık ve hiç yakalamaya bile çalışmadık. Kafelerinde normal yem ve yulaf sürekli var. Hergün yumurta, yeşillik, powermax diye bi mama, dal darı, ballı kraker bu saydıklarımdan birini yem ve yulafa ilave olarak veriyom.

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun. Ben konuyu ilk gününden beri biliyorum. Ancak gerçekten yardımcı olabilecek insanlar yorum yapabilsin diye yorum yapmamıştım. Ünal hocamın da dediği gibi kuşu stresten uzak tutun. 2 tip tüy yolma var genelde gözlenen. Birincisi fiziksel sorunlar yani bit pire tarzı kuşun kendini yolmasına teşvik edecek. İkincisi ise psikolojik stres kaynaklı. İkinci tip stres kaynaklı tüy yolmalar kalıcı bile olabiliyor. Kuşun durumu baya ileri düzey. İnşallah hala hayattadır. Hani kimse yorum yapmadığı ve muhtemelen de net bir tedavisi olmadığı için öneri bir tedavi yöntemi söyleyeceğim. İnsanların da sakinleşmek için kullandığı çaylar var Kantaron çayı, oğulotu çayı ve papatya çayı bu çayların içerdiği maddelerden bazıları antidepresan etkisi yapıyor. Hani pek denenmiş bir şey değil herkese de tavsiye edilecek bir şey değil zaten. Ancak eğer sorunu hiç bir şekilde çözemezseniz ve kuşun durumu kötüye giderse suluğun yarısı soğutulmuş bitki çayı yarısı normal su olacak şekilde 30 gün kadar uygulamayı deneyin derim. Bu süreçte kuşu yalnız başına yuvalıksız bir kafeste ancak diğer kuşları görebileceği bir konumda tutun. Yani bi bakın başka yapabileceğiniz bir şey kalmazsa belki doğal bir yöntem olarak kuşu sakinleştirir ve kırabilirsiniz bu alışkanlığı.

Yardımınız için teşekkür ederim. Sanırım kuş Fransız Tüy Dökümü hastası. 1 yıldır hiç düzelmedi. Amacım artık tüylerinin geri çıkması değil umudum kalmadı. Derisi mor bu kuşa bi acı veriyor olabilir.

22 Mayıs 2018, 21:55:08
Yanıtla #4

Hakan YAMAN

• Bronz-1-Üye

• 272
    • Grafik Tasarım
Hocam french moltta kuş tüyleri yolmaz yalnız tüyler kendiliğinden dökülür. Sonradan olmaz hep vardır.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

22 Mayıs 2018, 23:59:38
Yanıtla #5

Salih GÜNDOĞDU

• Yeni-2-Üye

• **

• 100
Hocam french moltta kuş tüyleri yolmaz yalnız tüyler kendiliğinden dökülür. Sonradan olmaz hep vardır.
4 aylıktı kanat tüylerini yolduğunda veya döküldüğünde. Kanat tüyleri çok düzensiz çıkıyor 2 cm kadar olduğunda ya dökülüyor yada düzensiz diye yoluyor ayırt edemiyorum. Düşen tüy ucunda siyahlık oluyor. Yaruyken öyle güzel uçuyordu ki. Ben tedavi bulamadım tüylerine kabullendim. Ama bu dökülen yerler don bikaç aydır mor. Canı acıyor olabilir derdim bu. Bu tüy sorunu ortaya çıktıktan sonra 1 yıl içinde aynı kafesteki erkek bir kere tüy değişti bu hafta yine tüye girmiş fakat dişi değişmedi hiç. Bikere tüye girse belki düzelecek de.

Dün, 11:18:26
Yanıtla #6

Ünal YILMAZ

• Silver-2-Üye

• 2.902
Düşen tüy ucunda siyahlık oluyor. resim atma şansınız varmı tüy 

"De ki: Benim Namazım, ibadetim, hayatım ve ÖLümüm hep ALemlerin Rabbi Allah içindir."

(EN'AM/162)

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir'' HZ ALİ  R.H

''Adalet Mülkün Temelidir''  HZ ÖMER R.H

Dün, 21:15:56
Yanıtla #7

Salih GÜNDOĞDU

• Yeni-2-Üye

• **

• 100
Düşen tüy ucunda siyahlık oluyor. resim atma şansınız varmı tüy