SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Bu Kuş kuruma mı yada ne olabilir? yardım rica ediyorum ( Resim-Video )  (Okunma sayısı 707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

01 Haziran 2018, 01:21:41
Okunma sayısı 707 defa

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
Abiler merhaba, bir veterineri aradım muhabbet kuşu bakıyormusunuz dedim neyi var dedi, anlattım gerek yok hiç bakmaya dedi, ilgilenmedi bile

çift kuşumdan dişi olanı önce durgunlaştı, sonra baktım ishal ve tam sıvı değil ama cıvıktı,
patates haşladım verdim, sadece aspur verdim dışkı düzelir gibi oldu ama sonra iyice durgunlaşınca, kafesinden ayırıp 4-5 gün elimde olan baytril den verdim. 4-5 gün suyuna elma sirkesi damlattım.
sonra supravit ile vitamin desteği yaptım.

yaklaşık hastalandığına bir buçuk ay oldu durumu biraz daha iyi ancak keyfi yok tepkisi zayıf.
oldukça ZAYIFLADI.

şimdiki durumu

: kuşu elime aldığımda göğüs kemiği belirgin şekilde elime geliyor.
: kabarmıyor ama TÜNEKTE DURURKEN DALIYORMUŞ GİBİ SÜREKLİ SALLANIP DUZELİYOR.
  YEM YEME HARİCİNDE TÜNEKTEN KIPIRDAMIYOR
: ilk günlere nazaran tepkisi daha hızlı ama tam anlamlı değil.
: sıklıkla ayaklarını kullanarak önce kanatlarını geriyor sonrada iki kanadını da yukarı kaldırıp silkiniyor

yem yemesinde sorun yok, hatta fazla bile yiyor diyebilirim ama hastalandığından beri baya bi zayıfladı
öyleki, video da da göreceksiniz kanatları birbirine geçti
dışkısında kan yok, kusma hiç yok
yaşı ise ayağında 2017 yazan bir bileziği var

şimdiki dışkı resimlerini ve videosunu ekliyorum, video da iyi gibi gözüküyor ama rahatsızlığını belli etmemeye çalıştığını göreceksiniz abiler.

https://youtu.be/5H36Fj3AmYM
https://hizliresim.com/vPov6R
https://i.hizliresim.com/1Enlpp.jpg

rahatsızlığı ne olabilir, KURUMA MI, YOKSA BAŞKA BİRŞEY Mİ?
Ne önerirsiniz. lütfen yardımcı olun.
biliyorum ben de kafeste olması onun tercihi değil, dolayısıyla herşeyinden ben sorumluyum.
ve onu kaybetmek istemiyorum. biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Ben Yaratılanı Severim Yaratandan ötürü.

Muhabbet Kuşu sevdalısı, Hobisel  Üretemeyici...

01 Haziran 2018, 14:30:53
Yanıtla #1

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
Kuruma değil ama iç parazite benziyor. Vetakoksin kullanmanızı önerebilirim. 5 gün her gün taze şekilde 8 er damla suluktan. Suluğu gece alın sabah tekrar taze hazırlayarak takın. Ardından 3 gün probiyotik 3 gün de  multivitamin.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

01 Haziran 2018, 16:02:40
Yanıtla #2

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
Kuruma değil ama iç parazite benziyor. Vetakoksin kullanmanızı önerebilirim. 5 gün her gün taze şekilde 8 er damla suluktan. Suluğu gece alın sabah tekrar taze hazırlayarak takın. Ardından 3 gün probiyotik 3 gün de  multivitamin.

iç parazit nedir abi, insarlardaki barsak kurdu gibi mi ? 
birde bu baytril antibakteriel olarak Vetakoksinin işini görmez değilmi.?

01 Haziran 2018, 17:12:25
Yanıtla #3

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
Elinizde vetakoksin yoksa isterseniz bir 5 gün baytril deneyin ardından 3 gün probiyotik 3 gün multivitamin uygulayın sonuç alamazsanız öyle vetakoksin denersiniz. İkisinin etki ettiği bakteri sınıfı farklıdır.  Daha önce bu tarz bi problemle bende uğraşmıştım. Baytrilden çok vetakoksin ile sonuç almıştım. İç parazitler muhabbet kuşunun bağırsağında zaten var olan iyi ve kötü olanları olan (kötülerinin de mutlaka olması gerekmekte) ancak sayılarının belirli bir düzeyin üstüne çıkmaması gereken çeşitli bakterilerdir. Bu kötü olan bakteriler bazen gereğinden fazla çoğalır.  Örnek olarak e coli, salmonella gibi diyebiliriz.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

01 Haziran 2018, 17:18:44
Yanıtla #4

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
Elinizde vetakoksin yoksa isterseniz bir 5 gün baytril deneyin ardından 3 gün probiyotik 3 gün multivitamin uygulayın sonuç alamazsanız öyle vetakoksin denersiniz. İkisinin etki ettiği bakteri sınıfı farklıdır.  Daha önce bu tarz bi problemle bende uğraşmıştım. Baytrilden çok vetakoksin ile sonuç almıştım. İç parazitler muhabbet kuşunun bağırsağında zaten var olan iyi ve kötü olanları olan (kötülerinin de mutlaka olması gerekmekte) ancak sayılarının belirli bir düzeyin üstüne çıkmaması gereken çeşitli bakterilerdir. Bu kötü olan bakteriler bazen gereğinden fazla çoğalır.  Örnek olarak e coli, salmonella gibi diyebiliriz.

yok abi sorun değil alırım o vetakoksin den,
yalnız bi baktım da  kanlı dışkı yapan KOKSİDİYOZ hastalığında kullanılırmış genelde. benim kuşta kanlı dışkı yok abi. birde birisi mikostatin dedi, içte mantar olabilir diyor..  kafam iyice allak bullak..
çok sevmiştim ben bu kuşu da...

01 Haziran 2018, 18:49:11
Yanıtla #5

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
Vetakoksin sadece kanlı dışkıda kullanılmaz. İç mantarda başka belirtiler de olur. Baytril ile başlayabilirsiniz. Zaten vetakoksin sorunu çözmezse baytril de kullanmanızı önerecektim. Ayhan hocam buralarda olsa hatırlar. Bende benzer bi rahatsızlık ile uğraştım zamanında. Yaşıyorlar hala sağlıklı bir şekilde çok şükür.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

01 Haziran 2018, 23:11:40
Yanıtla #6

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
Vetakoksin sadece kanlı dışkıda kullanılmaz. İç mantarda başka belirtiler de olur. Baytril ile başlayabilirsiniz. Zaten vetakoksin sorunu çözmezse baytril de kullanmanızı önerecektim. Ayhan hocam buralarda olsa hatırlar. Bende benzer bi rahatsızlık ile uğraştım zamanında. Yaşıyorlar hala sağlıklı bir şekilde çok şükür.

eyvallah üstat.  yarın bulmaya çalışacağım o ilacı. fiyat konusunda bilginiz var mı acaba ? 

02 Haziran 2018, 17:50:32
Yanıtla #7

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

03 Haziran 2018, 01:21:15
Yanıtla #8

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
15 20 tl civarında diye kalmış aklımda.

bugün bir iki veterinere sordum yoktu ilaç ,

birde bişey daha sorayım üstad.
aklımda kalmasın, dışkı yeşil ise iç parazit deniyor hep, bugün bir standart çiftlik veterinerine de  sordum.
o da iç parazit çok fazla o kuşlarda, öncelikle onu göz önünde bulundur dedi ama bilmiyorum.
ne derece ciddiyetle söyledi..

sizler ne düşünürsünüz ?

03 Haziran 2018, 01:55:06
Yanıtla #9

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 337
    • Grafik Tasarım
Dışkı rengi parazite göre renk farklılıkları gösterebilir. 2-3 mesaj üstte de bahsettiğim gibi
Alıntı
İç parazitler muhabbet kuşunun bağırsağında zaten var olan iyi ve kötü olanları olan (kötülerinin de mutlaka olması gerekmekte) ancak sayılarının belirli bir düzeyin üstüne çıkmaması gereken çeşitli bakterilerdir.
Yani hem çeşitlidirler hemde sayıları fazladır. Siz öncelikle baytril ile deneyin.
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

04 Haziran 2018, 00:40:15
Yanıtla #10

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
Dışkı rengi parazite göre renk farklılıkları gösterebilir. 2-3 mesaj üstte de bahsettiğim gibi  Yani hem çeşitlidirler hemde sayıları fazladır. Siz öncelikle baytril ile deneyin.

daha önce 4 gün baytril tedavisi uyguladım, dışkısı normale döndü, ama kendisi halen keyifsiz tünekte sallanıyordu, ardından 3 günkte supravit verdim suyuna,  1 hafta sonra tekrar eskiye dönmeye başladı, şimdi flagyl tedavisi yapıyorum 2 gün oldu. 2 gün daha devam edip 4 güne tamamlayınca,

bu defa iç parazit tedavisi uygulamayı düşünüyorum. yalnız benim dediğim parazit, barsak kurdu kancalı kurt asgarit abi.
çünkü dışkı düzeldiği halde sürekli tüylerini gagalayıp kaşınıp duruyor. yani siteden okuduğum kadarıyla iç parazit belirtisi var.

peki üstat iç parazit için hangi ilacı önerirsin?
iç parazit tedavisini de tamamladıktan sonra probiyotik ve vitamine geçeceğim. 

05 Haziran 2018, 18:23:05
Yanıtla #11

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 913
İç parazite uygun şekilde gelişim gösteriyor gibi. Sulphamezathine veya Vetakoksin veya veterinerin önereceği başka bir ilaçla artık daha uzun süre tedavi gerekecek.
Suluğa 6-8 damla 4 sonra 2 gün multi vitamin sonra tekrar 4 gün antikoksidiyal tekrar 3 gün multivitamin ve 3 gün probiyotik. Umarım geçer.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

10 Haziran 2018, 00:51:41
Yanıtla #12

Ahmet YALÇIN

• Yeni-2-Üye

• **

• 55
teşekkür ederim Ayhan abi...

kuş bu akşam öldü, veteriner, flagyl, vetokoksin, baytril, sitrax hiç biri çare olmadı...
son bir kaç gündür kafesini temizlerken bakıyordum hep, aspuru kırıyor ama yemiyordu..

:-[