SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Kuşumuz yaralı ve bitkin  (Okunma sayısı 196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

08 Haziran 2018, 13:02:20
Okunma sayısı 196 defa

Aydın YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Merhaba,

Bir tane dişi kuşumuz vardı. Limon.
Yalnız kalmasın diye tanıdığımızdan bir tane erkek istedik. O da görüntüdeki Mavişi verdi. Sağolsun.
Yalnız eski yerindeki diğer erkek kuş bunu biraz yaralamış. Gözlerinin etrafı fotoda gözüktüğü gibi.
Oturuşunda da bir sorun var. Uyurken veya sıklıkla kafesteki çubukta bu şekilde oturuyor.
Yemeğini yiyor, suyunu içiyor. Suyuna vitamin damlattım.

Önerileriniz nedir acaba?

Bir diğer sorum da 2 kuşu yan yana ne zaman koyayım. 2-3 gündür kafeslerini yan yana koydum. Öylece duruyorlar. Arada bir ötüşüyorlar.

08 Haziran 2018, 13:03:51
Yanıtla #1

Aydın YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Gözünün fotosu.

08 Haziran 2018, 21:22:37
Yanıtla #2

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 303
    • Grafik Tasarım
Kuşun tek gözünün etrafı mı bu şekilde? Mantar ya da dış parazit olabilir gibi geliyor. Yakından fotoğraf var mı? Hatta dışkı fotoğrafları falan da alabilir miyiz? Şimdilik kuşları aynı kafese almayın bulaşıcı olabilir. Kafesin mutlaka dezenfekte edilmesi gerekecek.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

11 Haziran 2018, 12:22:08
Yanıtla #3

Aydın YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Merhaba,

Son durum biraz kötü.

Maviş (erkek yaralı kuşumuz) biraz biraz düzelmeye canlanmaya başladı. Sorun hastalık değil de bahsettiğim gibi başka bir erkek kuşun onu yaralaması idi.
Dün biraz güneş alıp ısınsınlar diye Limon'u (dişi kuşumuz) ve Maviş'i balkona koydum. Evimiz 3. katta.
İftara dışarı giderken kuşları içeri almayı unuttum, ihmal ettim.
İftardan sonra eve geldiğimizde balkona baktım. Maviş kafesin altında duruyordu. Biraz üşüdüğüne yordum bu durumu.
İkisini de içeri aldım.

2 saat sonra bir baktım ki Limon'un duruşunda bir sıkıntı var. Biraz yakından bakınca ayaklarında kan gördüm. Sonra hemen Maviş'e baktım ki Maviş ölmüş. :(

Balkonda ya karga ya da başka bir kuş veya kuşlar 2 kafese de saldırmışlar. Maviş'in tüylerini ciddi bir şekilde kopartmışlar. Bir kanadının altı baya bir kan idi.
Limon'un ise bir ayağı ve ayağının gövdeye birleşim yerinde yaralar vardı. Gecenin 2sinde internetten okuduğum kadarıyla baticon ve teramicin sürmek gerekiyormuş. Bir de tetra250 diye bir ilaç. Nöbetçi eczaneye gidip baticon ve teramisin aldım. Tetra250 veya muadili yoktu.

Eve dönünce eşimle beraber Limon'un yara yerlerine baticon ve teramicin sürdük. Suyuna vitamin damlattım. Sabah kalkıp işe gittik. Akşam eve döndüğümüzde Limon'u yaşıyor bulmayı ümit ediyorum. Rabbim yardım etsin inşaallah.

11 Haziran 2018, 22:03:49
Yanıtla #4

Hakan YAMAN

• Bronz-2-Üye

• 303
    • Grafik Tasarım
Çok geçmiş olsun terammycin krem ile yaraları temizleyin. Oksitetraksilin içerikli olduğu için yaranın enfeksiyon kapma riskini azaltacaktır. Dikkatimi çeken kafesin içerisinde ki kuşa nasıl zarar verebilmişler. Üzüldüm gerçekten.
Grafik Tasarımı Uzmanı/Öğretmeni
www.hakanyaman.net
Hobici
İZMİR

13 Haziran 2018, 09:44:52
Yanıtla #5

Aydın YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Limon'umuz hala yaşıyor. alkisd squint

Sürekli ilgileniyor kendisi ile, tüyleri ile. Yemeğini suyunu içiyor.
Ama bir titreme var. Tüyleri baticon ve teramisinden dolayı ıslak gibi. Bundan olabilir mi?
Ara ara güneşe koyuyorum. Tabiki artık kargalara dikkat ederek.
Umarım kendisini toparlar.

18 Haziran 2018, 14:36:27
Yanıtla #6

Aydın YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Limon'umuz kurtuldu. Halen yaşıyor. alkisd alkisd alkisd
Artık balkonda bırakırken daha dikkatliyiz.

Bir erkek kuş aranmaktadır Limonumuza eş olarak.  :) :)