SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: YENİ ÜRETİM TESİSİ AÇMAK İSTİYORUM YARDIM LÜTFEN.  (Okunma sayısı 1052 defa)

Cüneyt GÜNGÖR ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

25 Ekim 2018, 13:32:37
Okunma sayısı 1052 defa

Cüneyt GÜNGÖR

• Yeni-1-Üye

• *

• 7
Merhaba,
Aranıza bugün katıldım.
Tekirdağ Çorluda kasım ayının ortasında kısmetse küçük çapta başlayıp büyütmek istediğim bir muhabbet kuşu üretim hanesi açmak istiyorum. Sizinde değerli görüşlerinize başvurmak istedim. Açacağım yerin nasıl olması gerekir. Neylere dikkat etmeliyim. Muhakkak yapmam gereken ve yapmamam gereken şeyler nedir. İlk olarak çift mi almalıyım yoksa daha küçükten mi alıp çift yetiştirmeliyim. Bunun gibi sorulara ve aklınıza gelen benim unuttuğum konular varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Özellikle Çorluda üretim yapanlardan örnek üretim yerlerini görmekte çok isterim.
İyi günler, iyi forumlar dilerim.
Saygılarımla... icon_think

25 Ekim 2018, 13:45:44
Yanıtla #1

Cüneyt GÜNGÖR

• Yeni-1-Üye

• *

• 7
Örnek üretimhaneleriniz fotolarını da mail olarak da gönderirseniz iyi bir örnek alma olur benim için.

25 Ekim 2018, 14:02:55
Yanıtla #2

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 59
Merhaba, öncelikle bu işe ilk dafa mı adım atıyorsunuz? Yoksa tecrübeleriniz var mıdır?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

25 Ekim 2018, 14:04:19
Yanıtla #3

Cüneyt GÜNGÖR

• Yeni-1-Üye

• *

• 7
hobi olarak baktığım sultan papağanım ve 2 tane erkek muhabbet kuşum var. üretim olarak tecrübem ne yazık ki yok.

25 Ekim 2018, 17:46:59
Yanıtla #4

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 59
O zaman ilk olarak size 4 ya da 5 çift ile başlamınızı öneririm. 1-1,5 sene boyunca her şeyi tecrübe etmenizi ardından büyük çaplı bir üretime geçmenizi öneririm.
Çünkü karşıdan bakıldığı kadar kolay bir iş değil. Hastalığı var, ilaç kullanımları var, takviyeler var, bakımı var, temizliği ve hijyeniği var, sistemi oturtma ve sahiplendirme konuları var. He yok ben illa direk başlıcam diyorsanız önce çevre oluşturmanız gerekiyor. Tecrübe edinmeniz gerekiyor. Ayrıca direk başlayıp 1-2 aya bırakanların sayısı da oldukça fazla. Tüm bunları gözden geçirdikten sonra üretim için dükkan tarzında bi yer bulmanız gerekiyor.
Örnek veriyorum 16 takımla üretim yapıcaksınız. Bunun için dişili erkekli 32 adet kuş değil 38-40 kuş almanız gerekecek.
Bunları yavru ve yeme yeni düşenlerden seçmenizde fayda vardır. Aynı yerde büyüyen hayvanların karakter özelliklerini birbirine yakın tutmanızı sağlar yavruyken almanız.
Ardından 150 cm’lik iki adet salma alabilirsiniz. İlk başta karışık şekilde durabilirler daha sonra Dişi ve erkekleri 3. Veya. 4. Aydan itibaren salmalara ayırıp en az 6-7 ay beklemeniz gerekicek ki kuşların fizyolojisi otursun. 10 aylık olan ve ayrı salmalarda bulunan dişi ve erkeklerinizi eylül ayında sezonu açmak üzere tüm yaz boyunca hazırlayın. Eylül ayının başında seçtiğiniz 16 erkeği kafeslere tekleyin. Ve bu kafeslerde yuvalık takılı biçimde 2 hafta bırakın ki erkekler kafeslerde hakimiyet kursunlar. Eylül ayının ortasında erkeklere seçtiğiniz dişileri erkeklerle eşleyin. Böylece ekim ayına girmeden ilk yumurtalar gelmeye başlıyacaktır.
Yine söylüyorum ben burda çok basit bir olaymış gibi anlattım ama aksine bir durum bu. Ben size 4-5 çiftle başlayıp kendinizi geliştirmenizi tecrübeler edinmenizi öneriyorum.

26 Ekim 2018, 13:06:46
Yanıtla #5

Cüneyt GÜNGÖR

• Yeni-1-Üye

• *

• 7
Değerli bilgi ve yönlendirmenize teşekkür ederek başlamak istiyorum.
5 m karelik bir alanda başlayacağım ve ilk aşamada 8 çift ile başlamak istiyorum. bu 8 çiftle ilgilenmem yormaz diye tahmin ediyorum. Ayrıca çiftler çoğaldıktan sonra periyodik sağlık bakımları için bir veteriner ile anlaşmak istiyorum. şimdilik küçük başlayıp birkaç sene içinde alanı ve çiftleri çoğaltmak amacım.

Zemini ne önerirsiniz. Arkadaşım fayansdan yana ama ben ısınmayı da düşündüğümden ısı kaybı olmaması adına parke düşünüyorum. İç cepheden de ısı yalıtım strafor yapacağız.

Isınma ve havalandırma olarak ne kullanmalıyım odun sobası sıkıntı yaratır mı yoksa ideal midir.

27 Ekim 2018, 00:59:00
Yanıtla #6

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 59
Değerli bilgi ve yönlendirmenize teşekkür ederek başlamak istiyorum.
5 m karelik bir alanda başlayacağım ve ilk aşamada 8 çift ile başlamak istiyorum. bu 8 çiftle ilgilenmem yormaz diye tahmin ediyorum. Ayrıca çiftler çoğaldıktan sonra periyodik sağlık bakımları için bir veteriner ile anlaşmak istiyorum. şimdilik küçük başlayıp birkaç sene içinde alanı ve çiftleri çoğaltmak amacım.

Zemini ne önerirsiniz. Arkadaşım fayansdan yana ama ben ısınmayı da düşündüğümden ısı kaybı olmaması adına parke düşünüyorum. İç cepheden de ısı yalıtım strafor yapacağız.

Isınma ve havalandırma olarak ne kullanmalıyım odun sobası sıkıntı yaratır mı yoksa ideal midir.

Önce ısı problemini çözmelisiniz. Sobadan ziyade doğalgaz kalorifer peteği bağlatabilirseniz en uygunu bu olur. Eğer mümkün değilse elektrikle çalışan yağlı radyotörler var bu da gayet iyidir. Soba, ufo gibi şeyler nemi alır.
Bu adımdan sonra zemin döşemesi için seramik mi parke mi pek önemli değil ancak ben parke seçerdim. Hem ısıyı koruma adına hemde temizlikte kolaylık sağlaması adına.

Havalandırma olarak ise güneş alan bir ortam ise cama havalandırma uygulamanız yeterli olucaktır.
Cam yoksa ve güneş almıyor ise hem havalandırma için ortamın şartlarına uygun ayrı bir yol bulmanız gerekecek hem de aydınlatma sorununu çözmeniz adına ışık kaynağı kullanmanız gerekecek. Bunun için güneş ışığına yakın aydınlatmalar seçmelisiniz.
İç taraftan strafor yalıtımı da gayet iyi olacaktır.

29 Ekim 2018, 09:42:27
Yanıtla #7

Cüneyt GÜNGÖR

• Yeni-1-Üye

• *

• 7
Strafor kesinlikle ilk yapılacaklar arasında zaten hem ses hem ısı yalıtım açısından önemli benim düşünceme göre. Ben parke tercihini kullanacağım ısı kaybı olmaması adına. Isınma olarak da sizin önerdiğinizi uygulayacağım. Güneş alıyor mu bilgim yok yada cam var mı onları da kontrol ettikten sonra havalandırma konusunda da bir fikir yürüteceğim artık.

Yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim.

29 Ekim 2018, 11:48:36
Yanıtla #8

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 59
Strafor kesinlikle ilk yapılacaklar arasında zaten hem ses hem ısı yalıtım açısından önemli benim düşünceme göre. Ben parke tercihini kullanacağım ısı kaybı olmaması adına. Isınma olarak da sizin önerdiğinizi uygulayacağım. Güneş alıyor mu bilgim yok yada cam var mı onları da kontrol ettikten sonra havalandırma konusunda da bir fikir yürüteceğim artık.

Yardım ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Rica ederim. Hayırlısı olsun.

30 Ekim 2018, 16:35:15
Yanıtla #9

Olgun KURDAŞ

• KIVGADER Dernek Üyeleri
  • Yeni-2-Üye

• *

• 65
Yunus Bey, kafeslere önce erkekleri koymak gerekir dediniz, fakat muhabbet kuşlarında eş reddetme durumu sık görülen bir durum değil mi, salma da eşlerini seçip bu şekilde takım haline getirmek daha mantıklı değil mi, bu işin en doğrusu ne olmalıdır,hayırlı üretimler diliyorum.

30 Ekim 2018, 18:16:33
Yanıtla #10

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 918
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

31 Ekim 2018, 13:51:54
Yanıtla #11

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 59
Yunus Bey, kafeslere önce erkekleri koymak gerekir dediniz, fakat muhabbet kuşlarında eş reddetme durumu sık görülen bir durum değil mi, salma da eşlerini seçip bu şekilde takım haline getirmek daha mantıklı değil mi, bu işin en doğrusu ne olmalıdır,hayırlı üretimler diliyorum.

Önce erkekleri koymak gerekir çünkü kafeslerde hakimiyet sağlaması adına,
Salma da eş seçimi yöntemi de uygundur ancak şöyle bir şey var. Eğer kümesinizde renk çalışması yapıyorsanız baskın renkleri çekinik renkler ile eşlemeniz gerekiyor.
Büyük ve iri yavrular elde edip soyu güçlendirme amacı için ince tüylü kuş ile kalın tüylü kuşu eşlemeniz gerekiyor.
Kuş sayısı fazla oldukça eş reddetme durumları azalır. Bir kaç çift varsa bu tür durumlar gözükebilir.
Kuşun eşini kendi seçmesi ile de üretim mümkün ancak çekinik iki kuşun altından ufak yavrular gelicektir. Ayrıca tüy bazından eşlemelere dikkat ederseniz bazı tüy hastalıklarına karşı da bir nevi tedbir almış olursunuz.
Ayhan hocanın paylaştığı videoları izleyin. Ayrıca Ayhan hocanın kanalındaki videoları dikkatlice izleyin doğru üretimin püf noktalarını farkedeceksiniz. Sağlıklı üretimler...