SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Muhabbet kuşumda Anüsün dışarı çıkması ve yaşadıklarımız  (Okunma sayısı 209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

28 Ekim 2018, 21:45:37
Okunma sayısı 209 defa

Zeynep ÇİÇEK

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Merhaba,
Size yaşadığım tecrübeyi aktarmak istiyorum.

Dişi muhabbet kuşum garip davranıyordu. Yuvalığa yumurtlamak yerine,kafese,kafes dışına yumurtlayıp, yumurtasını kırıp yiyordu. Yumurta sıkışması olmasın diye yuvalığı kaldırmadım.

2 gün evvel muhabbet kuşumun poposunda büyük bir şişlik farkettim, anüsü dışarı çıkmıştı ! kocaman bir et parçası...
öylece duruyordu. yumurta sıkışması zannettim, elime alıp yokladığımda karnında sertlik yoktu, yani yumurta yoktu. İyice korktum, yuvalıkta yumurta bile yoktu.
acı çektiği yüzünden belliydi, hızlı hızlı nefes alıyor gözlerini kapamaya uğraşıyordu.

ertesi gün hemen veterinere götürdük. (kuştan anlar mı anlamaz mı bilmeden) tek düşüncem acı çekmemesiydi.
veteriner röntgen çekip muayene etti.
ameliyat oldu. veteriner belki bünyesi kaldırmaz dedi.
fakat benim miniğim kurtuldu. şuan evde, antibiyotik ve bağırsak ilacı kullanıyoruz.

Veteriner kabızlıktan kaynaklandığını düşünüyor, ameliyattan sonra fazla dışkılamış. içinde yumurta vb yokmuş

Ama bana kalırsa; yumurtladıktan sonra anüsü dışarıda kalmış olabilir.
Sizlerden yorumunuzu bekliyorum

Cimbom & Tosbik

4 er yaşlarında..

30 Ekim 2018, 19:57:37
Yanıtla #1

Onur TATAROĞLU

• Global Moderator
  • Silver-1-Üye

• 1.513
  • Kişisel İleti
    DATÇA/MUĞLA
Öncelikle geçmiş olsun kuşunuza da hayvan düşmanı bu kadar insan türemişken değer verip bir can olarak veterinere götürdüğünüz için ayrıca tebrikler ama bu anlattığınız sık karşılasılan bir durum değil yumurta sıkışmasından sonra bile elle çıkartılan yumurtdan sonra bile anüs düzeliyor onun için ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum tekrar geçmiş olsun
Onur TATAROĞLU
40 YAŞ HAYVANSEVER
PROF. SHOW JUMBO ÜRETİCİSİ 0 507 563 50 60 instagram "tatarogluonur" Facebook "onuronur"

30 Ekim 2018, 20:45:20
Yanıtla #2

Zeynep ÇİÇEK

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Öncelikle geçmiş olsun kuşunuza da hayvan düşmanı bu kadar insan türemişken değer verip bir can olarak veterinere götürdüğünüz için ayrıca tebrikler ama bu anlattığınız sık karşılasılan bir durum değil yumurta sıkışmasından sonra bile elle çıkartılan yumurtdan sonra bile anüs düzeliyor onun için ondan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum tekrar geçmiş olsun
Ben teşekkür ederim, benim için beslediğim her canlı evimizin bir ferdidir.

O kadar aramama rağmen benzer bir durumla karşılaşan bir yazı bulamadım. Dediğiniz gibi sık karşılaşılan bir durum değil.
Benim için de acı bir tecrübe  oldu..
Teşekkür ederim tekrardan :)
Cimbom & Tosbik

4 er yaşlarında..