SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Jumbo Muhabbet Kuşları ve Özellikleri (Ayhan OTÇUOĞLU)  (Okunma sayısı 512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

11 Şubat 2019, 14:38:42
Okunma sayısı 512 defa

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.020
Arkadaşlar,
Bu serinin son türü Jumboları anlatmaya çalıştım. Lütfen fotoğraf atıpta "bu hangi türdendir" gibi sorular sormayınız. Çünkü kuşun resmine bakıpta bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum. Kuşun hangi cins olduğunu o kuşu üreten kişi bilir. Anne, baba, dede, veya öncesi bilinmeden yapılan yorumlar bağlayıcı olmaz. Hepimiz doğrusunu bilelim. Yetiştiriken de satarken de alırken de ona göre hobimize devam edelim.
Hayırlı Bol üretimler dilerim.
https://www.youtube.com/watch?v=Ufac-wlCppk

Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

11 Şubat 2019, 17:12:19
Yanıtla #1

Türker SEZGİN

• KIVGADER Dernek Üyeleri
  • Yeni-1-Üye

• *

• 24
Emeğinize sağlık hocam.

Affınıza sığınarak soruyorum.

Jumbo bir muhabbet kuşu türü müdür?
Literatürde jumbo-çek-pakistan-yerli diye türler var mıdır?

Benim okuduğum kadarıyla hep show budgie ve budgie kelimeleri kullanılıyor.
Bu konunun doğrusu var mıdır? Varsa nedir  :)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
-
-
-
Muhabbet Kuşu  +  Show Muhabbet Kuşu

11 Şubat 2019, 22:11:16
Yanıtla #2

Doğanay YILDIZ

• Yeni-2-Üye

• *

• 192
    • Muhabbet Kuşu Forum
Jumbo denilen ingiliz mutasyonunun iri halleri. Aynı şekilde showlarda ingiliz.
https://iyikus.com - Kuşlarınıza iyi geleceğiz...

12 Şubat 2019, 17:17:37
Yanıtla #3

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.020
Doğanay,
İngilizin irisi yine ingilizdir. İri ingiliz denir. Showlar ingilizlerden seçilip ayrıştırılmış özel çalışılmış yine ingilizler gibi saf ırktır.
Jumbo nun formülü videoda mevcut.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

13 Şubat 2019, 01:34:49
Yanıtla #4

Doğanay YILDIZ

• Yeni-2-Üye

• *

• 192
    • Muhabbet Kuşu Forum
Doğanay,
İngilizin irisi yine ingilizdir. İri ingiliz denir. Showlar ingilizlerden seçilip ayrıştırılmış özel çalışılmış yine ingilizler gibi saf ırktır.
Jumbo nun formülü videoda mevcut.

Jumbo da show da bence çalışılmış ırklardır. İngilizlerden türetildiklerini düşünüyorum.

13 Şubat 2019, 09:06:02
Yanıtla #5

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.020
Emeğinize sağlık hocam.

Affınıza sığınarak soruyorum.

Jumbo bir muhabbet kuşu türü müdür?
Literatürde jumbo-çek-pakistan-yerli diye türler var mıdır?

Benim okuduğum kadarıyla hep show budgie ve budgie kelimeleri kullanılıyor.
Bu konunun doğrusu var mıdır? Varsa nedir  :)
Türker Kardeşim,
Bu soruna şöyle cevap vermek isterim.
Yarışmalarda sadece 2 kategori var. Yerli ve duruş. Bunun dışındaki kuşlar (her türlü kırık) yani saf olmayanlar yarışmalara alınmıyor. Dolayısı ile başa dönersek doğa da sadece Avusturalya da olan bizim adını yerli koyduğumuz muhabbet kuşu var. Bundan birde ingilizlerin ürettiği ingilizler var. Bazı ingilizlere birtakım elemelerle Show denilir hale gelmiş. Ama aynı soy ve kan. Bunun dışında  özellikle Jumbo diye bir laf ciddi kaynaklarda yoktur. Tamamen Türkiye ye has bazı tabirler türemiştir. Hepsi de tartışma götürür konulardır. Örnek yukarıda "İri ingiliz jumbo imiş?" Yok böyle bir şey. İngilizin yarışmalardaki tanımı belli. Yerlinin yarışmalardaki tanımı belli. Merak eden açar okur öğrenir. Ölçüsü vasfı belli. Ama Pakistan, Çek, Jumbo, Kırık gibi deyimlerin tanımı maalesef olmamaktadır. Olamayacaktır. Bu tabirler üreticinin yaptığı eşleme sonucunda ortaya çıkan kuşa verilmiş tanımdır. Resmi bir tanımlama olamamaktadır.
Jumbo'ya dönersek bir tabir kullanacaksak bari bilerek kullanalım. Jumbo kuş ingilizden aşağıdadır ve kırıklık vardır. İngiliz zaten iri kuştur. İngilizde show da yerliden iridir ve ölçüsel olarak tanımlıdır. İngilizle show'un arasında ara bir soy olmamıstır. Olmayacaktır.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

13 Şubat 2019, 12:22:30
Yanıtla #6

Doğanay YILDIZ

• Yeni-2-Üye

• *

• 192
    • Muhabbet Kuşu Forum
Aslında aynı şeyi savunuyoruz fakat farklı şekillerde. İngilizler üzerinde çalışılmış daha iri versiyonları var. Bu nedenle jumbo terimini almış. Jumbo'nun ne demek olduğunu biliyorsunuz zaten. Kastettiğim şey buydu. Ne şekilde elde edileceği tartışmasında değilim ki zaten üretebiliyorum ve bu konuda bilgi sahibiyim. Tek okuyan siz değilsiniz. Resmi tanımlamalar olmadığına hem fikiriz.
Jumbo kuş ingilizlerden aşağı değildir. İngiliz üstü ara bir kuştur, kırmadır belki de aynısıdır. O araya sıkıştırma sebebi sadece boyutsal açıdandır. Zaten muhabbet kuşlarına verilen bu takma isimler boyutsal farklılıklardan dolayıdır. Kuşların sınıflandırılması mutasyon özellikleri/taşıdığı fenotipe göre değerlendirilir. Örneğin tarçıni opal tanımı bir kuşu tanımlar. Fakat jumbo ya da show jumbo terimi onu tanımlamaya, sınıflandırmaya yetmez. Soy olarak show ile ingiliz arasında bir soy yok zaten İngilizden türedikleri için. Genetik çalışmalarla, ıslah edile edile türetilmiş varyetelerdir. Saflığı tartışılır bir yerde ve onu ırklaştırma hiç bir kaynakta yoktur. Tıpkı bizim çek, hollanda, kırma dediğimiz kuşlara verilen adlardan biridir show jumbo.
Zaten bakıldığında ingiliz ırkının gösterilerde kullanılıyor olmasıyla show lakabını elinde tutmuştur. Zamanla her ırkta olduğu gibi varyeteleri doğmuştur. Nasıl japonesler bir ırk değil tüy sorunuyla doğmuş bir grup kuşsa (ki onunda sınıflandırılması yapılır kimi kaynakta. Elde edilmiş standartları olduğu için normal bir durum), showlarda genetik çalışmalar sonucu oluşturulmuş bir grup ingiliz kuştan türetilmiş kuşlardır. Onunda aynı şekilde sınıfsal tabirlere tutulan ama vasıflı vasıfsız olarak saçma değerlerle göz önünde tutulan özel kuşlardır. Çok çeşitlidir bu nedenle tek sınıfa sığdırmak doğru olmayacaktır.

Literatür üretilecekse bunu bilimsel kaynaklarla, ciddi araştırma ve karşıtlıklarla ele alınması gereklidir. 2-3 makaleyle bu ırk şöyledir, saftır değildir demek ne benim bildiklerimi doğrular nede sizin. Eğer bildiğiniz ırk takvimini çıkartan önemli tezler varsa paylaşmanızı isteyeceğim. Ben ne genetikçiyim nede bilim insanıyım. Kuşların farklı eşlemelerle saf ırk oluşturduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz bence...

13 Şubat 2019, 17:19:51
Yanıtla #7

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.020
Doğanay YILDIZ,
İngilizin tanımı belli. Kafasından kuyruğuna olan ölçüleri her yerde var diğer taşıdığı özellikleride. Bu tanımı aşan veya altında kalan kuşlar yarışmadan eleniyor bilgine. Jumbo diye bir tanımlama yok. Bak ben bir formül verdim videoda var. Ölçü değil. Üretimini nasıl yapıp neye Jumbo dediğimi kan takibiyle bilimsel metodla anlattım zaten. Delil videoda zaten.
Sana şünu söyleyeyim İngilizle Show un arasında herhangi bir şey sokuşturmaya kalkılırsa İngilizler ingilizlikten çıkar küçük ve vasıfsız kırık kuşlara ingiliz denilmeye başlanır. Gerçek ingilizlere belki Jumbo dersiniz günün birinde. Zaten show olmayan kuşlara da şu an show bile denilmekte. Sonuçta karma karışık bir düzen ortaya çıkar.
Amacımda son üç videomda yerleşik yanlışları düzeltmekti. Senin bu kadar itiraz etmenden anladım ki; yanlış veya yanlışlar zaten çok yerleşmiş durumda imiş.
Bana kızmanı istemem. Benim doğrum bu, sen de istediğin şekilde kendi doğrunu savunabilirsin.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

13 Şubat 2019, 20:57:47
Yanıtla #8

Doğanay YILDIZ

• Yeni-2-Üye

• *

• 192
    • Muhabbet Kuşu Forum
Jumbo diye bir tanımlama yok diyorsunuz ama videoda tam olarak jumbodan bahsediyorsunuz. Her neyse. Videolarınızı zevkle takip ediyorum lakin son videolarınızın içerik üretmek için zorlama türetilmiş videolar gibi algıladığımdan,  içerik olarak bildiğim ve doğru kabul ettiğim, doğruluğunu bir çok kaynak araştırarak ve gözlemlerim doğrultusunda bazı bilgilerde eksikliğiniz ya da yanlışlarınız olduğunu düşündüğümden yorum yapıyorum. Yanlış algılamayın kimine göre sizin dediğiniz gibi olabilir lakin ben aynı şekilde düşünmüyorum.  scared

Yayın hayatınızda başarılar dilerim. Sonuç olarak sizin paylaşımınız, sizin görüşünüz. Yerleşik yanlışlığa sizde bazı yanlışlar eklediğiniz için bu tepkim ama o kadarda olsun. Nazar boncuğu deyip geçmek lazım. Herkes her şeyi doğru bilecek, uygulayacak diye bir kaide yok.

İyi forumlar