SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ


Gönderen Konu: Renk muhabbet kuşu standartları  (Okunma sayısı 443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

01 Mart 2019, 09:39:22
Okunma sayısı 443 defa

Ertuğrul GÖRÜŞÜK

 • Yeni-2-Üye

 • Çevrimdışı
 • **

 • 33


Renk – 25 Puan 
Vücudun temel rengi, parlak ve tüm vücutta aynı yoğunlukta olmalıdır.

Tip (çizim-desen) – 15 Puan 
Tasarım, farklı çeşitler için standardın tanımına uymalıdır ve her durumda açık, iyi işaretlenmiş ve iyi tanımlanmış, nerede veya ne zaman seyreltilmesi gerektiği, ne durumda, tam olarak bulunmadığı belirgin olmalıdır.

Maske – 10 Puan 
Maskenin çizimi, düzenli mesafelerde bir çeşit tam kolye oluşturacak şekilde mümkün olduğunca yuvarlak ve küçük altı normal benekten oluşmalıdır. İki üst benek kısmen yanak yaması ile kaplıdır. Benekler maskenin içinde olmalıdır.

Tüyleri – 20 Puan   
İpeksi, kompakt, vücuda iyi yapışmış ve tamamen gelişmiştir. Telekler ve tüyler, balık pulları gibi mükemmel şekilde örtüşmelidir.

Boy ve yapı – 20 Puan 
17 ila 18 cm, kafanın üstünden kuyruğun ucuna kadar ölçülür. Boyut çok küçük veya çok büyükse puan indirimi yapılır. Gövde iyi oranlanmış ve küçük boyutuna rağmen sağlam yapılıdır. Bütünüyle zarif ve ince bir form fikrini vermelidir; her zaman hareket halindedir. Göğüs belirgin şekilde görünmeden, oyuk olarak görünmemesi gereken göbek çizgisine zarif bir şekilde bağlanana kadar yumuşak bir şekilde kıvrılmalıdır. Kanatlar vücuda iyice yapışık olup kuyruğa geçmeden hemen sağrı üzerinde birleşmelidir. Her kanatta tamamen gelişmiş ve sağlam olan yedi tane primer telek olmalıdır. Boyun ince olmalı ve kafa ile gövde arasındaki çizgiyi hafif bir içbükey izlenimi oluşturacak şekilde kırmalıdır. Gözler alından uzak olmadan gururlu ve parlak olmalı ve tüylerle örtülmemelidir. Her ikisinin de önden ve yandan görünür olması gerekir (fare gözlü). Gaga küçük ve tüylerden biraz çıkıntılı olup yüze iyi bir şekilde yerleşiktir. Üst gaga alt gagayı tamamen örtmelidir. Cere gaganın üzerinde olup her iki burun deliğine sahiptir. Erkekte pürüzsüz dişide ise biraz pürüzlü olabilir. Kuyruk vücudun düz çizgisinin bir uzantısı olmalıdır.  Bacaklar, ayaklar ve tırnaklar kusurları ve deformasyonları olmadan eksiksiz olmalıdır. Ayaklar tüylerle örtülmemelidir. Parmaklar iki önde iki arkada olarak pozisyon almalıdır. Duruşu 45 derece açıyla olup gövde tünekten kalkık olmalıdır.
 
Genel koşullar – 10 Puan 
Canlı, temiz ve mükemmel sağlıkta. Bununla kastedilen, genel olarak, korkusuz, meraklı ve sergi kafesine alışkın olmasıdır.

UNUTULMAMALI

Renk muhabbet kuşları, duruş muhabbet (İngiliz)  kuşlarının küçüğü değildir…

Kaynak: COM /OMJ 2013  Piacenza (Italya)


Ertuğrul Görüşük-Sivas Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği-5830

05 Mart 2019, 12:38:22
Yanıtla #1

Selahattin GÜÇLÜ

 • Administrator
 • Silver-2-Üye

 • Çevrimiçi
 • ********

 • 5.161
 • Kişisel İleti
  Kıvgader Kurucu Üyesi
  • muhabbet kuşu üreticileri platformu
Teşekkürler Ertuğrul abi eline sağlık
Selahattin GÜÇLÜ
İstanbul Üretici
0532 466 91 92

kervanser@gmail.com

Lütfen kuşlarınızla ilgili özel mesaj atmayınız