SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Formlar hakkında öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?  (Okunma sayısı 221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

06 Mart 2019, 03:27:23
Okunma sayısı 221 defa

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Çiftleşmeleri sonucunda nasıl sonuçlar elde edebilirim?
Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir teşekkürler.

06 Mart 2019, 12:39:24
Yanıtla #1

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Bu kuşların ikisi de dişi bu sebeple çiftleşmeleri imkansız. Ayrıca fotoğraftaki kafes üretime ve çift kuş beslemeye uygun değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

07 Mart 2019, 03:34:27
Yanıtla #2

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Kafesler bugün elime ulaştı bunları beğendiğim için yeni sahiplendim, arkadaşımdan eski bir kafes aldım ona koymuştum. Erkek olarak hangi formlarla eşleştirmeliyim ki daha güzel değişik varyasyonlar elde edeyim diye sormam lazımdı, şimdi daha net anlaşılırım sanırım. Teşekkürler.  :)

07 Mart 2019, 09:17:49
Yanıtla #3

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Kuşların ikiside baskın olmayan renkte kuşlar.
Mavi dişiyi baskın renkler ile yani yeşil yada gri erkek ile eşleyebilirsiniz. Kuşların soylarına göre her renkte yavru alabilme şansınız artacaktır. Ancak mavi dişiyi mavi bir erkek ile eşlerseniz büyük çoğunluk ile mavi ve tonlarında yavru elde etme ihtimali artıp diğer renklerin gelme ihtimali düşücektir. Bu sebeple mavi dişiye gri ya da klasik yeşil erkek öneririm.

Sarı dişiye ise yeşil spangle, klasik yeşil veya gri erkek kuş önerebilirim zira yine renk çeşitliliği bunlarla artma ihtimali yüksektir.
Boyut olarak kuşlarınızla aynı boyda erkekler yada biraz daha çaplı iri erkekler uygundur aşırı büyük yada çok ufak erkeklere yönelmenizi önermem. Aksi takdirde eş tutmada ve çiftleşmelerde sorunla karşılaşabilirsiniz.
Yaş olarak ise yine dişiler ile aynı ya da bir kaç ay daha büyük erkekler seçmenizi öneririm.

Ayrıca anne ve babadan daha iri yavrular elde etmek isterseniz de bu çekinik renkteki dişilerinize önerdiğim baskın renkteki erkekleri almanın yanında ince tüy-kalın tüy eşlemesi yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Yani eşlerin biri ince tüy diğeri kalın tüy olacak şekilde eşlenmeli.
Bunlara dikkat ederseniz hem çeşitli renklerde hemde çaplı yavrular elde etmeniz çok kolaylaşacaktır.
Tabi üretimden önce anne ve babayı belli diyet programları ve yem katkıları ile sağlıklıklarını ve canlılıklarını zirvede tutmanız gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra yavru alma üretim sürecine geçmelisiniz.

07 Mart 2019, 12:13:28
Yanıtla #4

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Yunus bey çok çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için  pray
Yemleri de kendim alıp karışımlarını yapıp vericem mamalar içinde planım hazırdı.
Sorunum sağlıklı güzel formlar elde etmekti onda bilgi eksiklerim vardı araştırmalarım devam ediyor sizin dediklerinize göre ilerliyeceğim.
Ayrıca allah korusun hastalıklar ve vitaminler içinde araştırmalarım var onların siparişlerini vermedim daha onlarıda en kısa sürede temin edicem bakalım yuva fotoğrafını atarım yine 2 çift olarak yapıcam üretimi büyütmek istemiyorum ama durum ne gösterir bilemicem alacağım yavrular belirlicek bakalım :)
Tekrar çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

07 Mart 2019, 12:20:11
Yanıtla #5

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Yunus bey çok çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için  pray
Yemleri de kendim alıp karışımlarını yapıp vericem mamalar içinde planım hazırdı.
Sorunum sağlıklı güzel formlar elde etmekti onda bilgi eksiklerim vardı araştırmalarım devam ediyor sizin dediklerinize göre ilerliyeceğim.
Ayrıca allah korusun hastalıklar ve vitaminler içinde araştırmalarım var onların siparişlerini vermedim daha onlarıda en kısa sürede temin edicem bakalım yuva fotoğrafını atarım yine 2 çift olarak yapıcam üretimi büyütmek istemiyorum ama durum ne gösterir bilemicem alacağım yavrular belirlicek bakalım :)
Tekrar çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

2 kuş ile üretim yapıcaksanız size bir koruyucu ilaç önereyim. Ben size kür uygulamanızı tavsiye edicektim ama 2 çift için gerek yok. Önereceğim ilaç hastalıklara direnç kazanmak için ve koruyucu görevi görmesi içindir. Ayrıca içinde envayi çeşit yararlı maddeler bulunmakta ben satıcı felan da değilim. İnternette bir tane kötü yorum okumadım ilaçla ilgili. Tek ürünle bir çok şeyi halletmiş oluyorsunuz ben de kullanıyorum çok memnumum. Ürünün adı Trocan Premium Plus.
Siz de bu ilacı araştırın nedir? Ne işe yarar? Nasıl ve niçin kullanılır? Bakın derim. Yorumlarını inceleyin. 20 ml olanı bile 2 çift için aylarca yeterli oluyor.

08 Mart 2019, 18:50:09
Yanıtla #6

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
2 kuş ile üretim yapıcaksanız size bir koruyucu ilaç önereyim. Ben size kür uygulamanızı tavsiye edicektim ama 2 çift için gerek yok. Önereceğim ilaç hastalıklara direnç kazanmak için ve koruyucu görevi görmesi içindir. Ayrıca içinde envayi çeşit yararlı maddeler bulunmakta ben satıcı felan da değilim. İnternette bir tane kötü yorum okumadım ilaçla ilgili. Tek ürünle bir çok şeyi halletmiş oluyorsunuz ben de kullanıyorum çok memnumum. Ürünün adı Trocan Premium Plus.
Siz de bu ilacı araştırın nedir? Ne işe yarar? Nasıl ve niçin kullanılır? Bakın derim. Yorumlarını inceleyin. 20 ml olanı bile 2 çift için aylarca yeterli oluyor.

Teşekkür ederim Yunus bey ilacı araçtırıcam şuan evlatların son durumu böyle

Gri olan daha ufak ama duruma göre ayırcam ,

08 Mart 2019, 21:50:15
Yanıtla #7

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Maşallah çok güzeller tüyleri kadar ömürleri olsun. Yuvalık takmak şu an için erken ancak yine de kalabilir. Kafes düzeni hakkında bir kaç bir şey söylemek istiyorum. Kafesleri sağa yaslayıp akıllı yemlikleri sol yan kapıdan takmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede 2 paralel tünek kullanabilirsiniz. Kafesin sağdan ve soldan 5-6 teline tahta tünek kullanırsanız kuşlarınız hareket etmiş olur ve yağlanma riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca kafeslere birer adet suluk yeterlidir. Gaga taşı göremedim kullanmanız gerekir. Kuş kumu ve kalamar kemiği de bittiği taktirde sürekli yenilenmeli.
Ve ballı yemi kesinlikle tavsiye etmem kuşlara oldukça zararlı. Dal darı verin çok daha iyi. Mamayı da şu anlık haftada 1-2 gün vermeniz yeterli.

08 Mart 2019, 23:01:27
Yanıtla #8

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Teşekkür ederim inşallah  pray
Birde tek tünekte kaynaşmalarını sağlayıp, hergün gözetimim altında kafeslerinden çıkmalarımiçin bekleyip çıkıp odanın içinde uçmalarını sağlıyorum ki hem yağlanmamaları için hem kas ve tüy gelişimlerine iyi gelir diye öyle yapmayı düşünüyorum hergün. Az sayıda olduğu için daha verimli ve biryandan da daha sosyal olurlar. Çekincem ve sormak istediğim soru şu acaba hepsini saldığımda farklı eşlere ilgi duyup sonra eşleştirmek istediklerimi tekrar kafeslerine aldığımda diğerini beğendiyse kafese aldığım eşi tutmama olayı olur mu? Yoksa kızışma zamanı geldiğinde hertürlü çiftleşirler mi? Tek çekincem o yoksa spor yaptırma taraftarıyım ben. Sürekli kafesin içinde dur dur dur uçmanın yerini tutmaz. Teşekkürler tekrar.

09 Mart 2019, 00:06:53
Yanıtla #9

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Teşekkür ederim inşallah  pray
Birde tek tünekte kaynaşmalarını sağlayıp, hergün gözetimim altında kafeslerinden çıkmalarımiçin bekleyip çıkıp odanın içinde uçmalarını sağlıyorum ki hem yağlanmamaları için hem kas ve tüy gelişimlerine iyi gelir diye öyle yapmayı düşünüyorum hergün. Az sayıda olduğu için daha verimli ve biryandan da daha sosyal olurlar. Çekincem ve sormak istediğim soru şu acaba hepsini saldığımda farklı eşlere ilgi duyup sonra eşleştirmek istediklerimi tekrar kafeslerine aldığımda diğerini beğendiyse kafese aldığım eşi tutmama olayı olur mu? Yoksa kızışma zamanı geldiğinde hertürlü çiftleşirler mi? Tek çekincem o yoksa spor yaptırma taraftarıyım ben. Sürekli kafesin içinde dur dur dur uçmanın yerini tutmaz. Teşekkürler tekrar.

Şu kadarını söylüyeyim eşe atılan kuş üremesi isteniyorsa kesinlikle kafesten dışarıya salınmaz. İki tünek arası yeterli uzaklıkta olur ise ve beslenme şekline dikkat edilir ise yağlanma zaten oluşmaz. Tüy ve iskelet yapısı ise yem katkıları ve mama ile istenen düzeyde tutulabilir.
Ayrıca verim olayı 10-20-30 çift kuşa göre daha azdır tek veya çift kuş besleme de çünkü Muhabbet kuşlarında sürü psikolojisi ve üreme kıskançlığı vardır. 2 çift kuş sürü içinde olmadığı için daha yavaş ürer. Kızışma zamanı geldiğinde de her türlü çiftleşir diye de bir şey asla söyleyemeyiz. Ben üreme çağındaki kuşu 1,5 yıl beklediğimi bilirim. Kimi kuş ise eşleme yapılır yapmaz çiftleşme gerçekleştirir. Biraz nasip işi ama daha çok sabır işidir bu iş.

09 Mart 2019, 00:27:38
Yanıtla #10

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
 Anladım teşekkür ederim kafesten salma için gelen cevap yanlış anlamayın ama tatmin etmedi (kesinlikle salınmaz diyip arkasından bir açıklama gelmemesinden ötürü ezbere konuşma olarak algılanır çünkü).
 Dediğiniz gibi toplu üretimde o psikolojide bulunurlar fakat az sayıda ki çiftler için bir salma birde başka bir uygulayacağım şey var bakalım böyle bir deneme yapacağım canlılara zararı da olmayacak, acelem de yok sonuçta, canlılar sağlıklı huzurlu olsun da başka birşey istemem.
 İleride hayırlı haberlerini paylaşmak ümidiyle saygılarımla ilgilendiğiniz ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

09 Mart 2019, 11:46:12
Yanıtla #11

Yunus KOŞAR

• Yeni-2-Üye

• **

• 65
Rica ederim. Eşe atılan kuşun salınmamasının nedeni sadece eşiyle ilgilenmesi sadece üremeye odaklı kalması içindir. Aynı nedenden ötürü örneğin kafeslerine oyuncak ayna vs. de takılmaz. Ayrıca salınan kuş belirli bir zaman sonra hep salınmak ister bu da üreme dönemindeki yani örneğin altında yavru yumurta olan bir kuşa göre bir durum değildir. Kuşların salınması üremeye odaklanmalırını geciktirir ve yavru alınması zorlaşır. Onun yerine 1-1,5 metre uzunluğunda çıkma bir dolaptan bir salma kafes yaparsanız önüne büyük kafes teli alarak ya da sıfır veya 2. El salma kafesi alırsanız 2-3 kuluçka da bir kuşlarınızı 1 ay boyunca burda dinlendirip tekrar eşe atabilirsiniz.

09 Mart 2019, 17:09:24
Yanıtla #12

Yakut Can AŞIKOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 9
Dediklerinizi uygulayacağım tekrar teşekkür ederim. Artık rutin ilgilenip bekleyeceğim bakalım neler olucak :)