SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: YARDIM- YENİ ÜRETİM HANE KURDUM  (Okunma sayısı 214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

12 Mart 2019, 14:32:21
Okunma sayısı 214 defa

Rafet TOKATLIOĞLU

• Yeni-1-Üye

• *

• 1
  • Kişisel İleti
    MUHABBET KUŞU ÜRETİM HANESİ
Öncelikle herkese merhabalar , sağlıklı, keyifli hobiler ve üretimler diliyorum.

Katkılarından dolayı tüm abi ve kardeşlerime şimdiden teşekkür ederim.

Kendi tabirim ile dev salma , araştırmalarım sonucu gördüğüm ile minimal bir üretim hane kurdum , duvarlar ve tavanı komple strafor ile kapladım, üzerine alçı ile sıva yaptım ve astar sürüp üzerine silikonlu boya sürdüm, dış kısım ile çift kapı sistemi ile iletişimi kestim ve 1 adet camı fare vs giremeyecek şekilde güzelce tellerle kapladım. Ortalama 10 metre karelik bir alana 100 tane jumbo yuvalık (aralarında minimum 10 cm boşluk kalacak şekilde ) sığabilen tahminimce 200 adet kuşa yuva olabilecek bir alan oluşturdum , havalandırması ve camı mevcut yarı profyonel bir yer oldu resimlerini ekliyorum.

Kafama takılan bir çok soru var ve herkes farklı bir yorum ve eleştiride bulunması sebebi ile net bir sonuca varamıyorum.

Salma ve kafes ayrımına hiç girmeyelim çünkü ben salma olarak başlamak istedim ve başlıyorum da , ilk etap ta 100 adet toplam kuş alıyorum (yavru). Sorularıma başıyorum;

1. 100 adet toplam kuş, salma alana 60 dişi 40 erkek oranı iyi midir , sizin öneriniz nelerdir.

2. Araştırmalarımda yuvalıkları kuşları koyduktan 15 gün sonra yerleştirin vs diyorlar, bu işi yapan bir abim tam tersini söylüyor yavrudan başlayacağın için yuvalıkları koy bir dahada salma ile oynama kuşlar adapte olsunlar diyor , sizce doğru olan nedir ?

3. Eklediğim resimlere göre sizce ortalama kaç tane kuş koyulur?

4. Sonradan kuş eklemesi yapmayın sağlıklı olmaz diyorlar ama dediğim gibi ilk etapta 100 tane kuş satın alacağım ve tek bir yerden alacağım o yüzden elinde tam olarak 100 adet çıkmayabilir, sonradan eklemem büyük bir problem doğurur mu?

Bunlara benzer bir çok soru işareti var kafamda ama şuan için bunları netleştirmek yeterli olacak bana , herkese iyi günler dilerim.

12 Mart 2019, 23:46:39
Yanıtla #1

Murat Bilgin BİLİCİ

• Yeni-1-Üye

• *

• 10
Merhaba,
Salma üretimi yaptım ve aşağıdaki tecrübeleri yazmak istedim.
1. 10m2 için 100 adet kuşun fazla olduğunu söyleyebilirim.
2. Yuvalıkları 15 gün sonra veya kuşlarla aynı anda koymak farketmez.
3. Resimden görüldüğü kadarıyla yükseklik az yani toplam hacim olarak düşünürsek böyle bir yerde en çok 40 dişi daha doğru olur diyebilirim. Erkek sayısının dişiden fazla olması gerektiği bir varsayımdan ibaret bence.
4. Sonradan dişi eklemek hatta salmada yeme düşüp, büyüyüp eş tutan dişi bile sorun çıkarabiliyor. Hatta hali hazırda yuvası belli, o yuvada yavru büyütmüş, herşey yolunda iken başka yuvayı sabote eden, bir yuvada yavru büyütüp başka yuvaya göz dikip o yuvayı dağıtan dişi bile olabiliyor.

Bunların dışında, yuvadan kazara düşen 20-25 günlük yavruyu bitirene kadar yiyorlar. Zamanında yuvadan inen darp edilebiliyor, kozmetiği bozulabiliyor.
Dışarıdan geldiğiniz ayakkabıyla içeri giriyor iseniz hastalıktan kurtulmak mümkün değil diyebilirim.

Temizlik, yem su değişim süresi sanıldığı kadar kolay ve kısa değil.

Yine de araştırma, gözlem, deneme ve tecrübe ile başarı sizlerin olacaktır.

Saygılar.

16 Mart 2019, 12:00:51
Yanıtla #2

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 951
Benimde görüşüm şu; Eğer önceden kuş beslediyseniz ve hastalıkları tanıma ve tedavide uzmanlaştıysanız 100 adet kuşla başlayınız. Yok eğer ilk tecrübeniz olacak ise başlangıç için 100 adet kuş ve hatta salma da başlamak çok iddialı olur diye düşünüyorum.

Ayrıca başka bir yerde kafesleriniz de olmalı. Salma da problem çıkaran dövme eylemine giren kuşları gördüğünüz anda ayırmanız, hasta veya dayak yemiş kuşları bakmanız gereken yerleride  hesaplarınıza dahil etmenizi öneririm.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ