SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Muhabbet Kuşu Uçamama Sorunu Hakkında  (Okunma sayısı 200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

31 Mayıs 2019, 12:30:45
Okunma sayısı 200 defa

Recep ÇETİN

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Merhaba,

Muhabbet kuşum kısa mesafe (yaklaşık 5 metre civarı) uçabiliyor. Bu mesafeyi uçarken bayağı zorlanıyor ve uçmak istemiyor. Uçtuğunda da yere konamıyor ve çoğunlukla düşüyor. Veterinere götürdüğümde bana antibiyotik ve vitamin kullanmamı söyledi. Bu tedaviyi yaklaşık iki ay uyguladık fakat hala uçuşunda herhangi bir düzelme olmadı. Antibiyotik kullanmamı kuşta solunum rahatsızlığı olduğu için verdiğini söyledi. Nefes alıp verirken hırıltılı şekilde sesler çıkarabiliyor, hırıltı sesleri nadiren çıkarıyor ve kuyruğunu aşağı yukarı yönde sallaması mevcut. Bu sorun kuşun uçmasını engelleyebiliyormuş ama bunun yanı sıra kanatlarında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Fotoğraflarını ekliyorum, konu hakkında uzman arkadaşlarımızdan tavsiye bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Veteriner kanatlarında sorun olmadığı kanısında fakat kuşlar konusunda uzman bir veteriner olmadığını kendisi de beyan etti. O yüzden konu ile ilgili bilgi edinmek amacıyla forumda konu oluşturdum.

31 Mayıs 2019, 12:32:01
Yanıtla #1

Recep ÇETİN

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Bu da diğer açılardan fotoğrafları

01 Haziran 2019, 00:33:59
Yanıtla #2

Vahap Varol ÜLGEN

• Bronz-1-Üye

• 252
aynı durum bende de var,kanatları biraz yana düşük.kanat çırpabiliyor ama uçamıyor.1,5 yaşında fark ettim.yaşamını,yavrulamayı olumsuz etkilemez dediler.

14 Haziran 2019, 16:13:02
Yanıtla #3

Recep ÇETİN

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Muhabbet kuşunu başka bir veteriner hekime götürdüm.Kuşun hırıltı ve solunum yolu rahatsızlığı için doksisiklin etken maddeli antibiyotiği 5 gün boyunca veteriner hekimin tavsiye ettiği dozda kullandım. 5 günün sonunda 3 gün vitamin takviyesi daha sonraki 2 gün normal su ve ardından prebiyotik kullanarak tedaviyi sonlandırdım.Kuşta biraz canlanma meydana geldi fakat hala kuyruk sallaması ve uçamama sorunu devam etmekte. Kanatlarında herhangi bir ur, kırık veya incinme olmadığını ama uçamamasının nedeninin genetik olabileceğini, D vitamini, B vitamini veya protein eksikliğinden kaynaklanabileceğini söyledi. Şimdilik ara vererek bu eksiklikler için mama ve vitamin verdi.

Konu ile ilgili tecrübe ve bilgi sahibi kişilerin tavsiye ve görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

17 Haziran 2019, 13:00:26
Yanıtla #4

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 998
Kanat düşüklüğü olduğunda uzun dönem hastalık sonucunda ilgili hastalık artık sinir, iskelet, kas sistemlarinden birine veya birkaçına bulaşmış oluyor. Bu durumda normal ilaçlarla tedavi etmek çok mümkün olmuyor. O nedenle o kuşu tekrar uçurmak belki veterinerlik fakültelerinde üretilebilecek bir tedavi ile mümkün olabilir. Böyle forumlarda olacağını pek sanmıyorum. Hatta belki ağızdan verilecek ilaçlarlada etkin bir tedavi olmaya bilir. Geçmiş olsun.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

17 Haziran 2019, 13:23:07
Yanıtla #5

Recep ÇETİN

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Kanat düşüklüğü olduğunda uzun dönem hastalık sonucunda ilgili hastalık artık sinir, iskelet, kas sistemlarinden birine veya birkaçına bulaşmış oluyor. Bu durumda normal ilaçlarla tedavi etmek çok mümkün olmuyor. O nedenle o kuşu tekrar uçurmak belki veterinerlik fakültelerinde üretilebilecek bir tedavi ile mümkün olabilir. Böyle forumlarda olacağını pek sanmıyorum. Hatta belki ağızdan verilecek ilaçlarlada etkin bir tedavi olmaya bilir. Geçmiş olsun.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Ayhan Bey. Kuşun uçamaması açıkçası doğasına biraz aykırı olduğundan, onun adına en iyisini dilediğim için üzülüyorum. Aktif yaşantısını etkilemiyor şu an ama bazen bir yere uçmak istiyor, niyetleniyor fakat havalandıktan sonra 5 saniye geçiyor ki, konamadan yere düşüyor. Sanırım bu sorunu çözmem pek mümkün olmayacağa benziyor. Yine de İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine götüreceğim. Dediğiniz gibi belki rehabilite edilebilir diye umut ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim yeniden.