SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Acil Yardım..! İshal Tedavisi Hakkında  (Okunma sayısı 257 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

27 Haziran 2019, 17:40:50
Okunma sayısı 257 defa

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Herkese Merhaba.

Yaklaşık 2-3 ay önce muhabbet kuşu üretimine yeniden başladım. Şuan yaklaşık 40 kuşum var. Kuşlarımın %80 'ini üretim yapan bir arkadaşımdan aldım. Diğer kalan kısmı da genelde eş dosttan evde beslenen kuşlardı. Arkadaşımdan aldığım kuşlarda eş olan hatta yumurtalı olanlarda vardı.

İlk parti 14 adet yavru aldım. bunlardan 2 tanesi yuvadan erken atılan kuşlardı ve yem kırmasını bilmiyorlardı. Bir müddet anne babasının kafesinde izledim ancak anne baba bakmıyordu. Ne zaman gursak kontrolü yapsam hep boştu. İnternetten elle besleme maması alarak şırınga ile o kuşlara sabah akşam elle besleme maması verdim. Bir süre böyle devam ettim. Sonrasında yavru olan 14 muhabbet kuşumun bazılarının ishal olduğunu fark ettim. Durumu iyi olanları başka bir kafese alarak ayırdım. Arkadaşımın önerisi ile ishal olan kuşlara çay deminin suyundan verdim. Daha yeni olduğum için herhangi bir ilaç tedariğim olmamıştı. Biraz araştırdım ama o kadar çok farklı tedavi yöntemiyle karşılaştım ki karar veremedim. bu zaman zarfında yavrulara mama vermeyi kestim. Çünkü bu ishalin sebebini bulmama gerekiyordu. Diğer box kafeslerde ve 2 ayrı salmamdaki kuşlarımda herhangi bir ishal durumuyla karşılaşmadım. Aynı yemi , aynı suyu , aynı mamayı ve aynı havayı tenefüs etmelerine rağmen neden sadece yavrularda olduğunu anlayamadım. Sonra bu konu üzerinde kafa yormaya başladım. Sonra diğer kuşlara vermeyip sadece yavrulara verdiğim şeyin ne olduğunu düşündüğümde elle besleme mamasından şüphelendim. Bu arada elle besleme maması vermeyi de kestim. Elle besleme mamasını verdiğim dönemde, mama ayarını tam yapamıyordum , fazla yaptığımda atmamak için diğer yem yiyen yavrulara da veriyordum.

Şu anda 4 yavru kuşum sağlam şekilde duruyor , ama diğerlerini zaman içerisinde tek tek kaybettim. Tam bu ishal vakasını atlattım derken 2 gün önce 2 farklı salmamdaki 1'er kuşta ishal durumunu fark ettim. Salmanın birinde yetişkin kuşlar , diğerinde 5-6 aylık kuşlar vardı. İshal olduğunu düşündüğüm kuşları hemen ayırdım ve hemen araştırmaya devam ettim.

Balıkesirde üreim yapan bir arkadaşa danıştım, bana caremycin önerdi. Probiyotik olarak Röhnfried Entrobac , vitamin olarak da Gervit önerdi. Bu tedaviyi tedbir amaçlı tüm kafese uygulamamı, 3 gün caremycin , 2 gün probiyotik, 2 gün vitamin uygulamamı önerdi. İshalden şüphelendiğim kuşlarda ishal geçmezse caremycini 5 hatta 7 güne çıkrtmamı söyledi.

Dün akşam ilk gün caremycin uygulamamı yaptım. Bugün 2. yarın 3. gün uygulamamı yapacağım.
İshalin diğer kuşlarıma sıçrama olasılığından dolayı çok endişeliyim.
Ayrıca haftasonu şehirdışına çıkmam gerektiğinden sanırım caremycin sonrası probiyotik uygulamama pazartesi günü başlayacağım.

Resim eklemeyi denedim ama ekleyemedim. Denemeye devam edeceğim.

Sizden ricam kendi tecrübelerinize dayanarak uyguladığım tedavi yöntemi ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

30 Haziran 2019, 22:46:36
Yanıtla #1

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.103
Şırınga besleme yapılan kuşlarda mamanın kıvamı cıvık olduğundan fazla su basılmaktadır. Şırınga ile basabilmek için bu gereklidir. Kuş ishal olmadığı halde dışkısı sulu olur. Ama tedavi gerekmez normal şartlarda besleme bırakıldığında kuş kendisi yem yeyip su içince normale döner. Beslem günde 4-5 defa olmalıdır. İçine arada vitamin ve probiyotikte karıştırlmalıdır. Hastalık varsa belki 1 damla ilaçta verilebilir.
Tedaviler 5 günden kısa olmaz 5 günden kısa sadece önleyici ilaç kullanımı olabilir. Sıralama olarak antibiyotik (5 gün) + 3 gün multivitamin + 3 gün probiyotik şeklinde olmalıdır.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

01 Temmuz 2019, 10:40:47
Yanıtla #2

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Ayhan Bey, bilgi için teşekkürler.
Antibiyotikten önce 3 gün probiyotik verilmesi gerektiği söyleniyor. Zira ben direk antibiyotik ile başladığım için vücut direnci düşük kuşlarda halsizlikle karşılaştım.
Bu konudaki yorumunuz nedir?

Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez

01 Temmuz 2019, 13:11:23
Yanıtla #3

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.103
Bu tarz konularda kesin birşey söylemek zor vakaya göre değişiyor. Bence kuş hasta ise zaten probiyotik vermekten fayda sağlayamıyor haldedir. Dolayısı ile zaman kaybı olabilir. Ama kuşlar orta düzeydedir. Küçük belirtiler başlamıştır. Bu durumlarda verilebilir. Ama zaten probiyotiği haftalık uygulamalarda veriyorsunuzdur. Dolayısı ile hastalık görülüp emin olunduğunda direk ilaçla başlamak zaman kaybını engelleyecektir. Geçmiş olsun.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

01 Temmuz 2019, 18:06:08
Yanıtla #4

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Aslında üretime yeni başladığım için, düzeni daha yeni kurmaya başladığım için haftalık program uygulamaya yeni başlayacağım. Ürün tedariklerine yeni başladım, dolayısıyla daha önceden hiçbir şey vermemiştim. İshali sadece yavru kuşlarımda gördüm , ilaçları alınca tedbir amaçlı hepsine verdim (tavsiye ile) , bünyesi zayıf olanlardan bazılarında halsizlik başladı. şuan için 3 gün caremycin verdim , bugün 3.gün entrobac verdim. Hergün durumlarına bakıyorum. Şu durumu hayırlısıyla ve en az kayıpla atlatabilsem , haftalık programlara başlayacağım.

Peki antibiyotik olarak kullandığım caremycin ve probiyotik entrobac hakkında düşünceniz nedir?

Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez