SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: IRK ve Yumarta ile ilgili  (Okunma sayısı 296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

21 Temmuz 2019, 14:00:19
Okunma sayısı 296 defa

Osman AKIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Arkadaşlar öncelikle merhaba forumunuzdaki ilk mesajım aranızda olmakan çok menunum umarum güzel paylaşımlar göreceğim.... sorunlarıma gelince artık benim için ciddi merak konusu olan ve yaklaşık olarak 7 aydır beraber olduğumuz misafirlerimiz. ilk önce ikisi için de dişi dediler geldiklerinden yaklaşık 4 ay sonra yuvalıkta yumurta görünce şaştık biri erkekmiş sarı olan (hatta adama gül ismini de koymuştuk yakıştıramıyoruz bir erkek cinsine ama ne yaparsın... o dönemler izlediğimiz her video soruduğumuz her patshop sahibi her ikisi dişi diyince yapılacak bişi yok ismi gül kaldı koca herifin. :) ) sonrasıdaki karmaşa da cinsleri ... izlediklerimiz ve sorduklarımız çekostavak diyor ama sanki dişi olanda (en azından yumurtlayan mavi oluyor) kırma gibi görünüyor ondan da çok emin olamadık. ilk sorumuz şu

bunların ırkları nedir. emin olmak istiyoruz. (cinsleri sormaya gerek kalmadı bildiğin mavi dişi sarı erkek deneyimledik:) )

bunların dışında bir de sorunumuz var... dişim sürekli yumurta yiyor (yuvalığın içinde dışarı atmıyor) en azından dişi olduğunu görüyoruz da erkek de yiyormu pek emin (kendisi arada bir yuvalığa giriyor ama göremedik yediğini belki de o yiyor zavallı reçelin üzerine kalıyor emin olamadık). Yumurtladıklarında ve yediklerinde haber veriyorlar sağolasıcalar :) şimdiye kadar nerden baksanız 15-20 ye yakın yumurta çıktı (sık sık eş tutuyorlar) ama iki yumurta asla bir araya gelmedi ertesi gün mutlaka yiyorlar... herşeyi denedik daha sakin bir odaya aldık, Yuvalığı kotrol etmedik braktık kendi haline, daha büyük bir kafes aldık, yuvalığı büyüttük, zemin olarak taşaş dediler, kum dediler denedik sonuç aynı gördüğümüz (videolardan) herşeyi denedik gene de olmadı (bir tek denemediğim kafesleri ayırmak. bunu önerirmisiniz....) son olarak ırktan kaynaklı olabilir dediler (uyumlu olmaya bilir yada çekostavak ise dediler) de çekostavak ise bile bunlar üremiyor mu bunların bir yolu vardır. bilgi paylaşabilirseniz memnun oluruz. ha şuda var yumurta yemeyi alışkanlık haline getirmişler dediler bunun için kuşları değiştirin diyorlar ama buna da pek yanaşmıyoruz ailemizin parçaları oldular... bunlarla da yaşayabiliriz. ama ürerlerse güzel olur.

sorularım ve sorunlarm bunlar yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağız. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

22 Temmuz 2019, 12:55:03
Yanıtla #1

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Siz bu iki kuşunda cere fotoğraflarını net olarak tekrar çeker misiniz? Ben ikisinide dişi görüyorum. Yumurtalarıda o yüzden kırıyor olabilirler. Kuşlar boş olduklarını bildikleri yumurtaları kırarlar.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

22 Temmuz 2019, 13:07:27
Yanıtla #2

Osman AKIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Siz bu iki kuşunda cere fotoğraflarını net olarak tekrar çeker misiniz? Ben ikisinide dişi görüyorum. Yumurtalarıda o yüzden kırıyor olabilirler. Kuşlar boş olduklarını bildikleri yumurtaları kırarlar.
bence de ilginç cerelerden çıkarsak yola her ikisi de dişi gibi görünüyor ancak sadece mavi olan düzenli olarak yumurtluyor, alt taraf yıpranmış (yumurtadan kaynaklı) ayrıca biri erkek olmasa yumurta nasıl çıkacak :) açıkcası bizde çok şaştık ama durum bu. fotolar konusuna malesef site yüksek çözünürlük veya boyutta foto kabul etmiyor son iki foto ile yetinmek zorunda kaldım.

22 Temmuz 2019, 13:57:25
Yanıtla #3

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
O zaman erkek alın. İki dişi bu şekilde yapabiliyor. Yumurtalar boş olduğundan da dişi tüm yumurtaları kırar veya diğer dişide kırar her ikiside yumurtaların kendisine ait olmasını ister.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

22 Temmuz 2019, 15:51:44
Yanıtla #4

Osman AKIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
O zaman erkek alın. İki dişi bu şekilde yapabiliyor. Yumurtalar boş olduğundan da dişi tüm yumurtaları kırar veya diğer dişide kırar her ikiside yumurtaların kendisine ait olmasını ister.

pardon hocam ben anlamadım herhalde şimdi siz ikisi de dişi mi diyorsunuz. ilginç peki yumurta için ne dersiniz daha önce söledim 1-2 değil düzenli olarak yumurtluyor mavi olan. ve çiftleşme de var yani bu nasıl bişi olabilir. peki ikisi de dişi ise neden sadece biri yumurtluyor ??

22 Temmuz 2019, 16:51:32
Yanıtla #5

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Osman Bey,

Ayhan Otçuoğlu'nun da belirttiği gibi , kuşlarınızın ikisi de dişi, bazı kuşlar periyodik olarak yumurtlayabilir, kuşun yumurtlaması için kafeste illa erkek olması gerekmiyor ancak dolu yumurta için erkek gerekiyor. Siz eşleştiklerini söylerken neden bahsediyorsunuz? Üst üste binip çiftleşiyorlar mı?

Normalde eş tutun bir çift 2 günde 1 yumurtlar ve üstüne yatar. Sizin sürekli yumurtluyor dediğiniz 2 günde 1 yumurtluyor mu, yoksa daha uzun aralıklarla mı yumurtluyor?

Diyelim ki bir tanesi erkek, o zaman sahte yumurta uygulaması yapacaksınız. Sahte yumurta edinip, yuvalığa koyun, belli bir süre sonra bu huyundan vazgeçecektir.
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

22 Temmuz 2019, 17:16:18
Yanıtla #6

Osman AKIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Osman Bey,

Ayhan Otçuoğlu'nun da belirttiği gibi , kuşlarınızın ikisi de dişi, bazı kuşlar periyodik olarak yumurtlayabilir, kuşun yumurtlaması için kafeste illa erkek olması gerekmiyor ancak dolu yumurta için erkek gerekiyor. Siz eşleştiklerini söylerken neden bahsediyorsunuz? Üst üste binip çiftleşiyorlar mı?

Normalde eş tutun bir çift 2 günde 1 yumurtlar ve üstüne yatar. Sizin sürekli yumurtluyor dediğiniz 2 günde 1 yumurtluyor mu, yoksa daha uzun aralıklarla mı yumurtluyor?

Diyelim ki bir tanesi erkek, o zaman sahte yumurta uygulaması yapacaksınız. Sahte yumurta edinip, yuvalığa koyun, belli bir süre sonra bu huyundan vazgeçecektir.
Öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. dişi muhabbet kuşlarının periyodik yumurtlaması konusunu ilk defa duydum tabi o nedenle acemi kuş sahibi ben oluyorum :) ama bunu hiç bir yerden de duymadığımı belirtmek isterim.  çifrleşme diyince evet üst üste gördüğümüz de oldu, yuvalığa sadece mavi olan giriyor, sarı olan yem kusuyor, sarı olan kafesin dışında duruyor... aslında daha önce de bahsettiğim gibi ben sadece amatör besleyiciyim internetten gördüğüm videolardan öğrendiğimiz kadarı ile  besliyoruz kuşları.... çiftleştirklerini de aynı yöntemle anlıyoruz. peki aynı soruyu size de yöneltsem peki neden sadece biri yumurtuyor aynı yaştalar... yumurta konusunda kesinlikle iki yumurtayı yanyana görmüyorum hep kırıyor... belki yuvalık kotrolünden kaynaklı, belki kıskançlık, belki yaramalık, belki için boş bunlar olabilir ama cinsiyet yorumu ilk defa geldi.

22 Temmuz 2019, 17:36:41
Yanıtla #7

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Osman Bey,

şöyle izah edeyim;
Eş tutan ve yumurtlamaya başlatan çiftler yumurtaları tamamlanana kadar günde birçok kez çiftleşirler. Diyelim ki 6 yumurta yapacak, yumurtalar tamamlanana kadar bu çiftleşme durumu devam eder. DİŞİ KUŞ 2 GÜNDE 1 MUTLAKA YUMURTLAR.
Yukarıda yazdıklarım çift olan kuşlar için geçerli.

İkisinin de dişi olduğu durumda ise; kuşların çiftleşmek yada yumurtlamak için belli bir dönemleri yoktur. Yumurtlama durumu kuşun kızışmasından tutunda, tüy dönemi, stres, herhangi bir rahatsızlık vsye göre değişir. Yani 2 tane dişi kuşunuz varken, ikisi de aynı yaşta yada değil fark etmez, her ikisininde yumurtlayacağı anlamına gelmez.

Tabi biz burada sadece sizin yazdıklarınıza istinaden yorum yapabiliyoruz, çünkü kuşları izleme gibi bir olanağımız yok, bunu en iyi siz yapabilirsiniz.

Bu yorumlara göre tek çare sahte yumurta uygulamasıdır. 3-4 adet sahte yumurta alın ve 2 günde 1 yuvaya 1 yumurta koyun. Hatta yumurtladığı gerçek yumurtayı da ilk günler yuvadan alın, sadece sahteler kalsın. Bir süre sonra da 1 tane, 2 gün sonra bir tane daha sahte ile gerçeği değiştirip izlemeye devam edin.

Gelişmelere göre yine hareket edebiliriz.

Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez

22 Temmuz 2019, 21:30:21
Yanıtla #8

Osman AKIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 5
Osman Bey,

şöyle izah edeyim;
Eş tutan ve yumurtlamaya başlatan çiftler yumurtaları tamamlanana kadar günde birçok kez çiftleşirler. Diyelim ki 6 yumurta yapacak, yumurtalar tamamlanana kadar bu çiftleşme durumu devam eder. DİŞİ KUŞ 2 GÜNDE 1 MUTLAKA YUMURTLAR.
Yukarıda yazdıklarım çift olan kuşlar için geçerli.

İkisinin de dişi olduğu durumda ise; kuşların çiftleşmek yada yumurtlamak için belli bir dönemleri yoktur. Yumurtlama durumu kuşun kızışmasından tutunda, tüy dönemi, stres, herhangi bir rahatsızlık vsye göre değişir. Yani 2 tane dişi kuşunuz varken, ikisi de aynı yaşta yada değil fark etmez, her ikisininde yumurtlayacağı anlamına gelmez.

Tabi biz burada sadece sizin yazdıklarınıza istinaden yorum yapabiliyoruz, çünkü kuşları izleme gibi bir olanağımız yok, bunu en iyi siz yapabilirsiniz.

Bu yorumlara göre tek çare sahte yumurta uygulamasıdır. 3-4 adet sahte yumurta alın ve 2 günde 1 yuvaya 1 yumurta koyun. Hatta yumurtladığı gerçek yumurtayı da ilk günler yuvadan alın, sadece sahteler kalsın. Bir süre sonra da 1 tane, 2 gün sonra bir tane daha sahte ile gerçeği değiştirip izlemeye devam edin.

Gelişmelere göre yine hareket edebiliriz.

çok teşekkür ederim. paylaşımlarınız için sanırım konuyu bu doğrultuda araştırınca benzr sonuçlar alıyorum. umarım yanlış anlaşılmamışımdır. peki bu doğrultudan hareketle kafese erkek alırsak... çekostavak mı olacak zira ırk çekostavak gibi duruyor. ikinci sorum ise iki tane mi alalım bir tane mi kafeste dişi-erkek oranı nasıl olmalı.

23 Temmuz 2019, 10:01:35
Yanıtla #9

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Osman Bey,

Kafese alacağınız ırk tamamen size kalmış zira muhabbet kuşlarında eşler birbirini eş olarak kabul ettiği sürece ırk ayrımı olmamaktadır. Bu tamamen sizin ve kuşun tercihi.

Siz 2 dişi için 2 erkek almalısınız. Ancak benim tavsiyem kuşların eş tutmaları için aşağıdaki yöntemi uygulamalısınız.

Öncelikle erkek kuş aldığınızda erkek kuşu eş tutacakları kafeste 1 hafta yanlız tutun ( yuvalık olmadan ), sonrasında erkeğin olduğu kafese yuvalığı takın, 1 hafta da yuvalıkla birlikte erkek yanlız dursun, sonrasında dişiyi erkeğin olduğu kafese atın ve izleyin. Eş tuttuklarını anladığınızda işlem tamamdır. Eğer eş tutmazlarsa dişiyi erkeğin yanından alıp 2-3 gün sonra diğer dişiyi atın ve izleyin.

Eğer 2 erkek alacaksanız aynı yöntemi diğer erkek için de uygulayın.

Salma ile yapılan üretimlerde dişi sayısı erkek sayısından fazla olabilir ancak kafes üretimlerinde 1 dişi 1 erkek şeklinde olmalıdır.

Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez