SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: kuşum kuruma hastalığına yakalandı yardım.  (Okunma sayısı 500 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13 Temmuz 2019, 22:03:59
Okunma sayısı 500 defa

Koray SÖNMEZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 6
3.5 yaşında erkek kuşum var eskiden çok fazla yem yerdi.Son 1 aydır düzgün yem yememeye başladı.3-4 gündür ise baya zayıfladı göğüsündeki kemik hissedilir bir şekil aldı.
Biteral 500 mg ampul aldım suyuna 3-4 damla kattım.Su içmediği için 3-4 damla ağzına damlatıyorum.Cici bebe bisküvisi vesaire ile mama yapıp şırınga ile besliyorum.Kafesi sıcak tutmaya çalışıyorum.Elime alıp darı felan verdiğimde yiyor.Normal yemi hiç yemiyor.Dışkısı yeşil ince uzun ve şeffaf bir sıvı oluyor genelde.Sizce kuş kuruma hastalığına mı yakalan mış yoksa başka birşey mi ? Elimden geleni yapıyorum 2 saatte bir besliyorum felan ama kursağı dolmasına rağmen hemen boşalıyor.Sanki yememiş gibi.

15 Temmuz 2019, 13:57:32
Yanıtla #1

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Cici bebede şeker var. Şekerli gıdalar hastalıkları arttırır ve karaciğeri zorlar. Bir yandan tedavi etmeye çalışıp diğer yandan zorla hastalığını arttırmaya çalışıyorsunuz.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

15 Temmuz 2019, 17:03:50
Yanıtla #2

Koray SÖNMEZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 6
hocam ne yapmamı önerirsin yem yemiyor hayvan darı uzattığımdada cok az yiyip bırakıyor yemediği için güçten düşüyor.

15 Temmuz 2019, 18:30:23
Yanıtla #3

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Şırınga ile besleyin içine bir damla ilaçta koyabilirsiniz günlük 1 defa. Ama hayvana şeker vermeyin ağızdan ilacı direkt uygulamayın. Kendisi yeyinceye kadar şırınga besleme yapın.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

01 Ağustos 2019, 04:53:53
Yanıtla #4

Koray SÖNMEZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 6
Şırınga ile besleyin içine bir damla ilaçta koyabilirsiniz günlük 1 defa. Ama hayvana şeker vermeyin ağızdan ilacı direkt uygulamayın. Kendisi yeyinceye kadar şırınga besleme yapın.
hocam ilacı kestim 1 hafta normal su vitaminli su karışık verdim.Şimdi probiyotik aldım diazyme 256 onu katıyorum suyuna.Dışkısı felan normal yem yemesi normal,eskiye göre çok fazla dışkı yaptığını farkettim.Ötme vesaire yok ama hareketlendi.Ama uzun ve yüksek yerlere uçamıyor ve hala zayıf kilo almıyor.Napmam lazım darı veriyorum yumurta vesaire haşlayıp veriyorum yiyor.Kilo almıyor eskiye dönmesi ne kadar sürer veya hastalığı devam ediyor mudur ?

01 Ağustos 2019, 10:46:01
Yanıtla #5

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
güncel dışkı resmi paylaşabilirseniz yardımcı olabilirim. Çünkü dışkı tarifi ile tedavi önermek hataya yol açabilir.
Yeşil ince uzun dışkı iç parazitte olabilir, sıvı dışkı ishal, salmo vs de olabilir. Kuruma değil ecoli de olabilir.

Bu sebeple doğru tedaviyi önerebilmek için dışkı görmemiz lazım. sonuçta ortada bir can var, deneme yanılma yöntemi ile yol almamalıyız.

Cicibebe olayına katılıyorum, cicibebeyi muhabbet kuşları ile ilgili hayatınızdan çıkartınız. aynı şekilde diazyme de kullanmamalısınız.
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

01 Ağustos 2019, 22:37:40
Yanıtla #6

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Koray Kardeşim,

Bu kuşun tam olarak neyi var. Ne tedavileri yaptınız kuş kaç yaşında eşlimi tek mi besleniyor detaylı şekilde yazarsanız ben ya da başka arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız. Ama yem yemiyor dediğinizde belki 10 farklı dert olabilir. Atmaktan başka şansımız olmuyor bu gibi durumlarda.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA

04 Ağustos 2019, 09:40:43
Yanıtla #7

Koray SÖNMEZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 6
Koray Kardeşim,

Bu kuşun tam olarak neyi var. Ne tedavileri yaptınız kuş kaç yaşında eşlimi tek mi besleniyor detaylı şekilde yazarsanız ben ya da başka arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız. Ama yem yemiyor dediğinizde belki 10 farklı dert olabilir. Atmaktan başka şansımız olmuyor bu gibi durumlarda.
Şimdi hocam kuş tam 3.5 yaşında tek besliyorum.Yaklaşık 1 ay evde yoktum ben.Geldiğimde kuş hareketsiz,sürekli uyuyor ve aşırı zayıflamıştı.Elime aldığımda tepki dahi vermiyordu
göğüs kemiği çok sivri ve göğüs kısmı mor renkteydi.Yem felan yemiyordu.Forumda araştırdım kuruma hastalığı en yakın hastalık geldi bana bende direk yorumları okuyup ertesi gün gidip biteral 500mg ampul aldım.Suyuna 3-4 damla damlattım tabi su içmez diye ağzına 1 veya yarım damlada olsa damlattım.Kuş ilacı verince baya bi ağırlaşıyordu ayakta zor duruyordu.Kendini dahi taşıyamıyordu.Elime alıp uyutuyordum sıcak olsun diye.Daha sonra yem yemediği için normal darı,kızıl darı EuroGold markalı yedirmeye çalışıyordum fakat onuda çok az yiyordu.Mecburen artık mama yapıp (cicibebe,irmik karışımı hafif sıvı tarzda) şırıngayla beslemeye başladım kursağı bomboştu normalde mamayı verince hafiften toplandı.Bi 10 gün böyle geçti.Daha sonra alt gagasının etrafında sarı bir tabaka fark ettim.Alt gaganın etrafını sarmıştı ilk 2 3 gün vazelin sürdüm o sarımsı tabaka düşmeye başladı.Garanti olsun diye Trosyd kremi sürdüm 3-4 gün tabaka yok oldu düzeldi.Çenesinin altındaki tüyler düştü tabi.Kafesini felan yiyice sıcak suyla baya bi yıkadım elme sirkesi döktüm heryere suyla bidaha duruladım.Yeni yemlik ve Vitakraft marka yem aldım.Şuan yem yemesi normal yemini yiyor.Hareketli fakat çıkardığım  zaman neredeyse uçamıyor belli bi yere kadar uçup düşüyor yüksek yerlere uçamıyor.Nerdeyse hiç ötmüyor.Sadece elime almaya çalışmaya kalktığımda ötüyor o kadar.Kilo durumu eksiye göre biraz daha iyi.Bu arada her gün suyunu değiştirip (kaynatılıp bekletilmiş su) Diazyme 256  bir çay kaşığı yarısı kadar suluğuna damlatıp karıştırıyorum.Son olarak bu sıra şunu fark ettim kafesinde kendi halinde dururken  sürekli kuyruğu kanatları titriyor sanki bazen elimi götürünce kafesine normal duruyor ve sürekli tüylerini kabartıp kendini ve kuyruğunu silkeliyor.Birde aşağıda resimde yuvarlak yerine aldığım yerinde yumuşak bir şişkinlik var

güncel dışkı resmi paylaşabilirseniz yardımcı olabilirim. Çünkü dışkı tarifi ile tedavi önermek hataya yol açabilir.
Yeşil ince uzun dışkı iç parazitte olabilir, sıvı dışkı ishal, salmo vs de olabilir. Kuruma değil ecoli de olabilir.

Bu sebeple doğru tedaviyi önerebilmek için dışkı görmemiz lazım. sonuçta ortada bir can var, deneme yanılma yöntemi ile yol almamalıyız.

Cicibebe olayına katılıyorum, cicibebeyi muhabbet kuşları ile ilgili hayatınızdan çıkartınız. aynı şekilde diazyme de kullanmamalısınız.

Buyrun hocam dışkısı bu şekilde daha yeni çektim.Yuvarlak içine aldığım kısımda yumuşak bir şişkinlik var.

06 Ağustos 2019, 14:18:51
Yanıtla #8

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Merhaba.

Kuşunuzda kuruma hastalığı olduğunu düşünmüyorum, hatta forumda kuruma hastalığı zannedilen hastalıklarla ilgili güzel bir paylaşım mevcut, bunu mutlaka okumalısınız.

Kuşunuza şekerli ürünler vermemelisiniz. Cicibebe yada herhangi bir bisküvi olayını bir önceki paylaşımımda belirtmiştim. buna ilaveten ballı kraketli yemleri de kesmelisiniz.

Ayrıca dışkıdan bir mantar belirtisi olduğunu belli.

Kuşunuza yem olarak ne veriyorsunuz, ayrıca yem dışında neler veriyorsunuz?
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

06 Ağustos 2019, 15:32:18
Yanıtla #9

Koray SÖNMEZ

• Yeni-1-Üye

• *

• 6
Merhaba.

Kuşunuzda kuruma hastalığı olduğunu düşünmüyorum, hatta forumda kuruma hastalığı zannedilen hastalıklarla ilgili güzel bir paylaşım mevcut, bunu mutlaka okumalısınız.

Kuşunuza şekerli ürünler vermemelisiniz. Cicibebe yada herhangi bir bisküvi olayını bir önceki paylaşımımda belirtmiştim. buna ilaveten ballı kraketli yemleri de kesmelisiniz.

Ayrıca dışkıdan bir mantar belirtisi olduğunu belli.

Kuşunuza yem olarak ne veriyorsunuz, ayrıca yem dışında neler veriyorsunuz?

Şekerli ürünler vermeyi kestim zaten cicibebe vb vermiyorum artık.O sıra yem yemediği için mecburen şırıngayla beslemem lazımdı.Ballı kraketli yem vermiyorum.Vitakraft Menü Muhabbet Yemi veriyorum.Kırmızı darı ve ya normal darı veriyorum ayriyetten.Suyunada diazyme 256 karıştırıyorum.

16 Ağustos 2019, 19:38:28
Yanıtla #10

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Zolax 50 mg tablet alın eczaneden reçetesizdir. Hapın içini açın bir haptan çıkan tozu 2 gün ara ile 5 uygulama yapın suluktan. Varsa triflucan da olabilir ama artık kalmadı diye biliyorum. Kuşunuz 2. uygulamadan sonra hareketlenmeye başlarsa kesin mantari bir durumdur. Geçmiş olsun.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
MANİSA