SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: yardım edebilirseniz minnettar oluruz  (Okunma sayısı 198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

31 Temmuz 2019, 21:09:32
Okunma sayısı 198 defa

Deniz PELİT

• Yeni-1-Üye

• *

• 3

Merhaba,
Çok sevdiğimiz bir çift muhabbet kuşumuz var. Dişimiz 5 haftadır hasta. Önce hareketsizleşti, sürekli tüneğinde uyukluyordu. Sonra bir sabah aniden kuyruğu yok olmuştu.  :'( Güvendiğimiz bir petshopa gittik. Aynı zamanda kuş yetiştiricisi olduğu için kuşumuzun hasta olduğunu üşüttüğünü söyledi, günlük suyuna 3 gün Bronchipur vermemizi istedi. Verdik ama biraz düzeldi, kendisi özel bir antibiotikten 2cc 500ml kuşlar için olan özel suya çekti, 5 gün 12 saatte bir kullandık.
Bir süre ilaçları keselim dedi, günlük kullandığımız vitamin, minerallere devam ediyoruz.
Sera Mineral Plus V - Mausertropfen
Sera Activ Plus W
Sera Bronchipur
Sera Vitamin Plus V
Her gün kafesi, suluğu , yemliği tam temizliyoruz. Ama dışkısındaki sıkıntı devam ediyor, çok az ötüyor, her yere gagasıyla tutunarak ulaşıyor. Antibiyotik döneminde geçen kabarmasıda geri geldi.
Çok korkuyoruz ona bir şey olacak diye.
Eğer daha önce benzer bir tecrübe yaşayan, durumumuzla ilgili yorumu, desteği olabilecek varsa minnettar oluruz.

01 Ağustos 2019, 10:49:24
Yanıtla #1

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
bu dışkıların hepsi aynı kuşa mı ait?

Hastalık teşhis ve tedavi yönteminde dışkı çok önemli. Acilen güncel dışkı paylaşabilirseniz ( sadece hasta kuşa ait ) yardımcı olabilirim.
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

01 Ağustos 2019, 22:30:20
Yanıtla #2

Ayhan OTÇUOĞLU

• Global Moderator
  • Gold-2-Üye

• 1.022
Koksidiyoza benziyor. Dengesiz dışkı. Suplhamezathine kullanılabilir. Suluğa 8-10 damla kadar. 5 gün verilecek. 3 gün multivitamin, sonra tekrar 3 gün sulphamezathine, tekrar 3 gün multivitamin ve 3 gün probiyotikle bitiriyorsunuz. Tedavi bitinceye kadar devam ediniz, yarı yolda karar değiştirmeyiniz faydası olmaz.
Makina Mühendisi
Hobi Amaçlı Üretici
Manisa Kanaryacılar Cemiyeti,
Bilezik No:45 TKF 450
MANİSA
Youtube Kanalım:  https://www.youtube.com/channel/UCifGojSHCWeOYSgVlWMHCrQ

03 Ağustos 2019, 13:14:43
Yanıtla #3

Deniz PELİT

• Yeni-1-Üye

• *

• 3
Merhaba,
Dün veterinere götürdüm. Dişi kuşumuzda ileri kuruluk çıktı, veteriner çok geç kalınmış ama çıkmadık candan ümit kesilmez, eğer isterseniz tedavi verebilirim dedi. Erkekte de büyük olasılık dişiden bulaşma az kuruluk çıkmış. Tabi ki tedaviyi istedik. Koca bir ilaç sürecine girdik.
Dişiye de erkeğe de Metaclor, Ampho, Ordinazol, Enro, Omegamix veriyoruz. Tedavi 14 gün sürecek.
Dişinin kursağı tamamen dolu olduğu için yemek yemiyordu, elle besleme maması verdiler. Günde 4-5 defa 2ml ondan veriyoruz.
Muhabbet kuşlarının %80'inde kuruma virüsü olurmuş, bağışıklığı düştüğünde de atak yaparmış, yani asla tamamen geçmezmiş, eğer yavrularsa yavrular kurulukla doğuyormuş ve siz de bilmeden hasta kuş yetiştiriyor ve büyütüyormuşsunuz.  :(
Çok önemli olduğunu düşündüğüm bir şey iletmek istiyorum. Avian veteriner hazır kullanılan tüm tohum mamaların ve mısırın karbonhidrat olduğunu, doğada bu kuşların sebzeler,meyveler, böcekler ve hayvansal gıdalar aldığını , dolayısıyla böyle beslenmeleri gerektiğini söyledi.
Beslenme %60 Pelet mama + %25 sebze  + %15 meyve olarak olmalıymış.
Aylardır yanlış besliyormuşum :(
Mutlaka en az 12 saat karanlıkta uyumaları gerekirmiş, ben hep loş ışıkta bırakmıştım.
Veterinerin ne kadar önemli olduğunu üzücü şekilde öğrendim. Dilerim kimsenin başına gelmez. Ve dilerim kuşlarım tedaviye cevap verir.
Elle besleme büyük kuşta çok zor oluyor, ağzına damla damla yemek sıkıyoruz ve yutmasını sağlamaya çalışıyoruz, 2ml için 15dk sürüyor.
Size veterinerin verdiği beslenme listesini faydalanabilmeniz için paylaşmak istedim, umarım işinize yarar. 

06 Ağustos 2019, 14:25:48
Yanıtla #4

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlıklarına ulaşırlar.

elle besleme konusunda şırınga ve aparatlar mevcut. Kuşun direk gursağına girip mamayı basıyorsunuz ve işlem 1-2 dakikada bitiyor. Gursağa mama basma konusunda da birçok video mevcut. Dilerseni bi araştırın.

tekrar geçmiş olsun
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

07 Ağustos 2019, 13:42:16
Yanıtla #5

Deniz PELİT

• Yeni-1-Üye

• *

• 3
1 numara mama besleme aparatı aldık ama veteriner bebek kuşların kursağına direk basılabilirken, büyük kuşlarda mutlaka ağzına bırakılması gerektiğini söyledi, yutabilsin diye ml ml veriyoruz, şükür iyiler, beslendikçe güç kazandılar , ilaçlarda iyi geliyor sanırım