SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Muhabbet kuşunun beslenmesi ile ilgili sorular  (Okunma sayısı 104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

05 Ağustos 2019, 21:51:24
Okunma sayısı 104 defa

Nur YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Merhabalar,

Benim beslediğim yaklaşık 7-8 aylık 1 dişi kuşum var. Forumunuzdan yola çıkarak canı bana emanet kuşumu en iyi şekilde beslemeye vs. çalışıyorum ama sitenin amacı dolayısıyla (üretimden bahsediyorum) bazen birkaç şey sakıncalı olabiliyor. Konuyla ilgili birkaç sorum var eğer vaktinizi ayırıp yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer;

1) Kuş tek başına olunca malum çiftleşme dönemleri de onlar için bir eziyet olabiliyor. İnternetteki ve forumdaki birçok mama tarifi faydalarına ek olarak da kuşları kızıştırmaya yönelik. Durum böyle olunca da işler biraz karışıyor. Sizin deneyimlerinize sığınarak mamaya özellikle bu durumu zamanından önce tetikleyecek ya da çiftleşme dönemini daha zor hale getirecek ne koymamam gerektiğini öğrenebileceğimi umuyorum. Mamaların ana hatları belli fakat baharatlar(tarçın vs), unlar, bisküviler, hazır mamalar, mevsimlik meyve ve sebzelerden hangilerini elemem gerekir?

2) Birçok yerde kuşlar için ekmek, bisküvi, un vs zararlı olduğunu okumuştum. Ama forumdaki birçok deneyimli üretimcinin bunları mamalarda kullandığı tarifler gördüm ve açıkcası kafam karıştı. Muhabbet kuşum yemek yerken ekmeğe resmen saldırıyor, ben de zararlı olduğunu düşündüğüm için de onu engellemeye çalışıyordum. Bu durumda fazla olmamak kaydıyla vermek (mamada ve normal zamanlarda) zarar verir mi?

3) Tohum çimlendirme; Çimlendirilmiş tohumun ne kadar faydalı olduğunu sağolsunlar forumda yazanlardan öğrendim. Fakat iş dönüp dolaşıp yine kızıştırmaya geliyor. Mesela çimlendirme konusunda buğdaydan biraz uzak durmam gerektiğini düşünüyorum. Sizin bu konuda önerileriniz var mıdır?

4) Muhabbet kuşum seçmeden bir şey buldu mu yer. Buna etler de dahil. Her türlü eti kuşumdan sakınmam gerektiğini düşünüyorum ama açıkcası evdekiler kıyamayıp gizlice eser miktarda veriyorlar. Bu durum kuşta nasıl bir soruna yol açabilir?

Şimdiden çok teşekkür ederim

06 Ağustos 2019, 13:53:18
Yanıtla #1

Serkan HAN

• Yeni-2-Üye

• **

• 38
Öncelikle merhaba.

Sorduğunuz sorularla ilgili fikirlerimi paylaşıyorum. Bende bir üreticiyim ve bugüne kadarki deneyimlerim ve tecrübelerimi aktarmış olacağım. Tabii ki benden daha eski ve daha iyi üreticilerin söyleyecekleri de belirleyici olacaktır.

1. sorunuz; mama özellikle yavrusu olan kuşlar için çok önemlidir. Kuşların doğada buldukları ve ihtiyacı olan ek katkıları biz kuşları kafeste beslediğimiz için vermemiz gerekiyor. Şahsen ben üretici bile olsam haftada 1 gün mama takviyesi yapıyorum. Hazır mama kullanmanızı tavsiye ederim (yumurtasız), bu mamayı nemlendirmek için ise havuç, kırmızı pancar, bal kabağı  mısır ve bezelye (konserve olabilir) rondodan geçirip karıştırabilirsiniz. İlaveten nane, kekik ve fesleğen (kuru halde ) ilave edebilirsiniz. Mamayı 1 kuşun 5-6 saatte bitirebileceği kadar veriniz, uzun süre duran mama bozularak sindirimi olumsuz etkiler.

Önemli: nijer ve tarçın kızıştırdığı için evde beslenen tek kuşlarda kullanılmamalı, bisküvi türleri, cicbebe ve şekerli ürünler kullanılmamalı, meyveler de şeker olduğu için kullanılmamalı. Yeşilliği de haftada 1 gün çok iyi dezenfekte edip, kuruladıktan sonra az miktarda verilebilir.

2. sorunuz; ekmek mamalara konuluyor ancak normal ekmek değil, mayalı köy ekmeği rondodan geçirip fırınlandıktan sonra mamaya katılıyor, ama siz hazır mama kullanırsanız ve 1 kuş için gerekli değildir. İlaveten irmik, mısır unu , pirinç unu, galeta unu gibi ürünleri de kullanmamakta fayda vardır.

3. sorunuz; çimlendirme biz üretim yapan kafesler için önemli ama biz onu da haftada 1 gün veriyoruz. Besin değeri ve E vitamini yüksektir. Ancak 1 kuş için gerek olmadığını düşünüyorum.

4. sorunuz; et ve et ürünleri verene hiç tanık olmadım, verilmesinin gerekliliğini de duymadım. vermemenizin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Tüm bunlara ilaveten; kuşunuza yem su ve mama dışında , piyasada iyi sonuçlar vermiş , denenmiş ve kullanılan vitamin, probiyotikler mevcut. bunlardan tedarik edip yine haftada yada 10 günde 1 bunlardan verebilirsiniz.

İyi günler.
Herkese Sağlıklı Üretimler.

Hobi Amaçlı Amatör Üretici
Jumbo kırığı ve yerli
Balıkesir/Merkez
Ölümle Yaşamı Ayıran Çizgi , Siyahla Beyazı Ayıramaz Ki..!

08 Ağustos 2019, 13:07:54
Yanıtla #2

Nur YILDIRIM

• Yeni-1-Üye

• *

• 4
Bunları öğrendiğim çok iyi oldu. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Serkan Bey.