SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Disi ile Erkegin Dovusmesi ve Yaralanma Halinde Ne Yapilmali Acil  (Okunma sayısı 146 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

30 Ağustos 2019, 13:58:57
Okunma sayısı 146 defa

İlker ER

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
 Selamlar Dostlarim,
Bir disi ve bir erkek sahiplenmistim akrabamdan. Aldigimda kafesleri cok kirliydi ve sadece suluklari, yemlikleri vardi. Yem hava alan bir kabin icerisindeydi. Aldigimda onlara bir sure o yemden verdim ve daha iyi bir yem aldim en sonunda. Sularini gunluk tazeledim. Kalamar kemigi, mineral blok, kus kumu, tahta tunek ve multivitamin her seylerini aldim. Temizliklerine dikkat edip onlari her gun aksama kadar disarida biraktim, hic kafesten cikmamislardi, cok sevdiler. Ben aldiktan sonra sansimdan midir bilemem, ishal oldular, ufak tefek hastaliklari oldu. Hadi onlari gectim. 4 gunlugune bir yere gittim ve anneme bakmasini soyledim. Geldigimde gordum ki disinin gozunun yanindaki tuy kanli o da sanirsam goz kapagina gelmis. 2 gun sonra olan oldu, disi ile erkek birbirine girdi. Hemen kafesi acip ayirmaya calistim. Nedenini anlamaya calisirken ve yara var mi diye bakinirken tekrar birbirlerine girdiler. Ayaklarini bi sure hava da tuttular, tek ayak uzerinde fln durdular. Sonra farkettim ki, disi erkegin ayagini yaralamis. Ufak tefek yaralar vardi 3-4 tane kanamasi yoktu ama ayagindaki bir yara biraz derindi. Elime alip pamuk surmeyi denedim baglayacaktim ama beceremedim. Ve su an kafesin disinda erkek(kafesin uzerinde duruyor ve hâlâ disiyle yukardan bakisiyorlar teli gagaliyorlar salsam yine dovuseceklermis gibi. Kafesin icindeyse disi var. Disi kizismamis ama erkek sanirim kizismis. Dovusu baslatan erkek sanirim. Nasil bir cozum onerirsiniz? Aslinda disi durmadan yuvaliga girip cikiyordu, erkekte giriyordu. Disi yuvaligi kazmaya calisiyordu ve serdigim kus kumunu etrafa dagitiyordu. Disari cikarttigimda ise kagit yiyordu durmadan, kuluckaya hazirlandigini dusunuyordum. Ama kizismis degil, en sonunda birbirlerine girdiler. Yok mu bir cozum yolu dostlarim. Artik dayanamiyorum, kuscuya verecegik hayvancagizlari, benden daha kotu bakacak olsa da vermek zorunda kaliyorum artik. O pis tek kus icin uretilmis kafeste 2 kus hayatini gecirecek, birakim karisik tohumu icinde sadece sari tohum olan yemle beslenip alcili gaga tasiyla omurlerini bitirecekler, o minicik kafeste adim atacak yerleri bile olmayacak. Diskilariyla birlikte yasayacaklar, gercekten icim o kadar yaniyor ki, agliyorum 1 saattir. Onlara elimden geldigimi yaptim, aldigimdan beri her gunumu onlari arastirarak gecirdim, en iyisini yapmak icin 5 km yol yurudum defalarca, ailemle dovustum onlar icin ve karsiligini boyle aliyorum.

Yalvaririm, yardimci olun.

31 Ağustos 2019, 23:21:36
Yanıtla #1

Can KALIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Kuşları bir süreliğine ayırmanı tavsiye ediyorum. Belirli zamanlarda stres gibi durumlardan dolayı karşılaşıyor böylesi şeyler ile. 1 ay kadar ikisini ayrı kafeslerde tut. Özellikle kızışmış dişi ve kızışmamış erkek arasında bunlar sık olan durumlar. Dişi stresli bir dönemde ise kavga genelde kaçınılmaz oluyor. Yuvalık takılı ise kafeste bir haftalığına sök. Bir hafta sonra erkek kuşun olduğu kafese tak. 1 ay sonra erkek kafesin sahibi oranın lideri olduğunu benimseyecek ve dışarıdan gelen kuş orada ikinci olduğunu anlayacaktır. Bu biraz hiyerarşiye katkı sağlamaktır. Eşit konumda olan kuşlar ve lider olmayan gruplarda da sık sık görülen bir durum. Bir süreliğine ayırıp onlara herkesin yerini öğretmek gerekebiliyor. Doğada bu doğa tarafından ayarlanır ama kafes ortamında bunu sağlaması gereken bizleriz.

01 Eylül 2019, 07:20:26
Yanıtla #2

İlker ER

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Kuşları bir süreliğine ayırmanı tavsiye ediyorum. Belirli zamanlarda stres gibi durumlardan dolayı karşılaşıyor böylesi şeyler ile. 1 ay kadar ikisini ayrı kafeslerde tut. Özellikle kızışmış dişi ve kızışmamış erkek arasında bunlar sık olan durumlar. Dişi stresli bir dönemde ise kavga genelde kaçınılmaz oluyor. Yuvalık takılı ise kafeste bir haftalığına sök. Bir hafta sonra erkek kuşun olduğu kafese tak. 1 ay sonra erkek kafesin sahibi oranın lideri olduğunu benimseyecek ve dışarıdan gelen kuş orada ikinci olduğunu anlayacaktır. Bu biraz hiyerarşiye katkı sağlamaktır. Eşit konumda olan kuşlar ve lider olmayan gruplarda da sık sık görülen bir durum. Bir süreliğine ayırıp onlara herkesin yerini öğretmek gerekebiliyor. Doğada bu doğa tarafından ayarlanır ama kafes ortamında bunu sağlaması gereken bizleriz.
Tamam anladim da, bunlar birbirlerine kur yapip, birbirlerini kasiyorlar arkadas. Ardindan dovusuyorlar, anlayamadim gitti, ayirirsam duzelir mi dersiniz?

01 Eylül 2019, 08:08:46
Yanıtla #3

İlker ER

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Ha bir de ayirdim ama ikisi de birbirini nasil istiyor bir gorseniz, kafesten cikmak icin yapmadiklari yok, her ikiside birbirini cok istiyor. Icim ciz etti, ayirayim mi?

01 Eylül 2019, 08:15:13
Yanıtla #4

Can KALIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Bana güven ayır. Benimkiler de öyleydi bir ay ayırdım şimdi yumurtanın 18. Günü. 😊 😊

01 Eylül 2019, 13:09:48
Yanıtla #5

İlker ER

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Bana güven ayır. Benimkiler de öyleydi bir ay ayırdım şimdi yumurtanın 18. Günü. 😊 😊
Ayirayim peki, disiye kafes biraz kucuk geldi sanirim, cikmak cok istiyor ama dayanacak 1 ay maalesef:(. Ailemden dolayi ayri yerlere koyamadim ust uste duruyorlar aralarina karton koydum. Erkek kus biraz daha uzgun geldi bana, her ne kadar canimi sıksalarda dayanacağım. Umarim benimkiler de sizinkiler gibi olacak :) , kafasini arkaya gommus otuyor ve yatiyor erkek, guzelim esini cok istiyor ama dovuyor da. Disiye de ayri bir kapta bir yemek kasigi kizistirici versem nasil olur?

01 Eylül 2019, 14:12:46
Yanıtla #6

Can KALIN

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Şimdi başlama kızıştırıcıya son bir hafta da verirsin, kızgınlaşıp yalnız kalmasını istemeyiz. Strese girer. Zaten kolay strese giren hayvanlar. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Erkek uzun zamandır dolu dolu bir uykuyu özlemiş bence. Karı dırdırı yok ev ona kaldı daha ne olsun. 😊 😊

01 Eylül 2019, 16:10:55
Yanıtla #7

İlker ER

• Yeni-1-Üye

• *

• 8
Şimdi başlama kızıştırıcıya son bir hafta da verirsin, kızgınlaşıp yalnız kalmasını istemeyiz. Strese girer. Zaten kolay strese giren hayvanlar. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Erkek uzun zamandır dolu dolu bir uykuyu özlemiş bence. Karı dırdırı yok ev ona kaldı daha ne olsun. 😊 😊
Bu kuslari ayri odalar da birkac saat disariya salsam olur mu? Yaglanmasinlar.