SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Gönderen Konu: Erkek, Çiftleştikten sonra tekrar ayak atıp çiftleşmek istiyor.  (Okunma sayısı 291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

14 Aralık 2019, 19:00:47
Okunma sayısı 291 defa

Uğur AYDOĞAN

• Yeni-1-Üye

• *

• 13
Takımımın erkeği çiftleşmeyi bitirdikten sonra inip duruluyor,ardından tekrar çiftleşmek istiyor ama dişi iş bittiği için tekrar istemiyor

Ardarda çiftleşmek istemesi normal mi?

Yoksa çiftleşmeyi bitirmeden mi iniyor ?

18 Aralık 2019, 15:03:36
Yanıtla #1

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 193
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Kuşları doğasına bırakın, onlar aralarında anlaşırlar.
KAfeste fazla kızıştırıcı vermeyin (nijer tohumu, al biber, pancar ve havuç da kısıştırabillir bunları azaltın)
sade yeme dönün (kuşlar bu ilaçları ve bitkilerden aldıkları vitaminleri bünyelerinde 1 hafta kadar tutabilir)

işin başı normallik, anormal bir durum yok.
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU
https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
emirleroglu.faruk@gmail.com

18 Aralık 2019, 22:43:37
Yanıtla #2

Kenan YENİCİ

• Yeni-1-Üye

• *

• 1
birşey sorucam ben nasıl konu başlatıcam 10 dk dir bakıyorum ama bulamıyorum yardımcı olurmsunuz

13 Ocak 2020, 22:18:41
Yanıtla #3

Musab Mehmet EREN

• Yeni-2-Üye

• **

• 29
Meraba benim bir çift kuşum var 2 ay önce kuluçkaya yattılar hiç yavru çıkmadı yumurtaların hepside boştu 2 ay dan sonra tekrar yuvalık taktım 5 yumurta var 2 tanesinin günü gelince yavru çıkmadı
Bende ışıkla kontrol etmeye karar verdim 1 tane yumurtaya baktım boş gibiydi galiba yine hepsi boş çıkacak neden yumurtalar boş çıkıyor anlamadım.erkek veye dişi kuşta bir sorumu var dişi yumurtalar gayet iyi yatıyo yardım ederseniz sevinirim

14 Ocak 2020, 10:54:17
Yanıtla #4

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 193
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Selamlar,
Kuşlarınızın soyunu biliyor musunuz? Bir de ırkları show kuşları mıdır?

1. Eğer çiftleşme tam olmuyor ise yumurtalar döllenmeyebilir. Bu sebeple yumurtalar boş olabilir.
2. Erkek kısır olabilir.
3. Yumurta dölleneceği zaman antibiyotik verildi ise olabilir.
4. Dişi yumurtaları çevirmediği için içerde embriyo gelişmeyebilir.
...

Ve daha bir çok sebep. Bunu İlk kuluçkada bunu normal karşılayabilirsiniz ancak ikinci kuluçkada en az 1 tane dolu olması beklenebilir.

Show kuşlarında erkek ve dişi'de kloaks bölgesindeki tüyleri kısaltabilirseniz çiftleşme verimini arttırabilirsiniz.

Soyunu biliyormusunuzdan kastım da bazı üreticiler iyi buldukları erkekleri sunni dölleme için yanlış uygulama yaparak farkında olmadan kısırlaştırabiliyorlar. O yüzden sordum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Doluluk arttırmak için kuluçka döneminden önce E ve S vitaminlerinden aşırı olmamak kaydıyla kullanabilirsiniz. E ve S vitaminlerini beraber kullanmanızı öneririm. Yumurta başladığında E vitaminini kesmeniz gerekecektir. Aslında bu vitaminler kızıştırıcı etki gösterir ancak ben kullandığımda doluluk oranlarını da biraz buna bağladım. Takımlarımda 5/5, 7/7, 7/8, 10/12  doluluk/yumurta sayısı oranlarını yakaladım. Bazı anaç ve damızlıklarımı aldığım kişi verimde benim kadar başarılı olamadığını söylemişti ancak o da kümesine benim kullandığım supplemeti kullandığı halde başarılı olamamıştı. Bu da bu tezi çürütüyor. 
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU

14 Ocak 2020, 23:10:42
Yanıtla #5

Musab Mehmet EREN

• Yeni-2-Üye

• **

• 29
Meraba cevabınız için teşekkür ederim kuşunun 2.kuluçkası kuşların şoew değil kırma dişinin yumurta ları çevirip çevirmediğini tam bilmiyorum ama kontrol için bakımda yumurtaları gagasının atıyla döndürüyor ben açtığım için mi yapıyor yoksa embiriyonun yapışma ası mı için bilmiyorum ama galiba iç güdüsel olarak embiriyonun yapılmaması için yapıyor çiftleşme konusuna gelirsek erkek ayak atıyor üstüne çıkıyor ama dişi pek izin vermiyor erkeğin binmesiyle inmesi bir oluyor am aralarında kavga yok gayet iyi anlaşıyorlar erkek yuvalığına azından dişçiye yem kusuyor çifleşmede sıkıntısı olabilirim acaba bir sonraki kuluçkada kompilex bölgesindeki uzun tüy varsa kısaltırım zaten bu kuluçkada pek umutlu değilim cevabınız için teşekkür ederim önerilerinizi uygulayacağım saygılar

14 Ocak 2020, 23:11:34
Yanıtla #6

Musab Mehmet EREN

• Yeni-2-Üye

• **

• 29
Bu arda erkek 3 yaşında birazcık yaşı büyük belki döl verimi düşmüş olabilir mi

15 Ocak 2020, 09:48:43
Yanıtla #7

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 193
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
3 yaş sıkıntı değil.
Kloaks bölgesini show ise kesin, değilse gerek yok.
Tüneklerinizin sabit ve yuvarlaktan ziyade tutunabilmeleri için sivri olmayacak şekilde köşeli olmasını deneyebilirsiniz. (Bu sadece çiftleşme verimi için)
Supplement olarak E ve S vitami beraber verin (mamasını hazırlayın en üste serin, 2 pirinç tanesi kadar) bu da sonraki kuluçka öncesinde 2-3 hafta haftada sadece 1 kere _E vitaminleri dekstroz içeriyor _şeker_.
Erkeği dışarıdan aldıysanız (yani 2 yaşında aldıysanız ve 1 senedir sizde ise) belki sunni döllemede kullanılmış ve farkına varmadan kısırlaştırılmış olabilirler. _ancak bu da düşük ihtimal_
Bende fazla seçenek kalmadı. Eğer yavru alacağım derseniz o halde çiftlerinizden hangisini isterseniz onu değiştirin diyebilirim.
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU

16 Ocak 2020, 17:04:10
Yanıtla #8

Musab Mehmet EREN

• Yeni-2-Üye

• **

• 29
3 yaş sıkıntı değil.
Kloaks bölgesini show ise kesin, değilse gerek yok.
Tüneklerinizin sabit ve yuvarlaktan ziyade tutunabilmeleri için sivri olmayacak şekilde köşeli olmasını deneyebilirsiniz. (Bu sadece çiftleşme verimi için)
Supplement olarak E ve S vitami beraber verin (mamasını hazırlayın en üste serin, 2 pirinç tanesi kadar) bu da sonraki kuluçka öncesinde 2-3 hafta haftada sadece 1 kere _E vitaminleri dekstroz içeriyor _şeker_.
Erkeği dışarıdan aldıysanız (yani 2 yaşında aldıysanız ve 1 senedir sizde ise) belki sunni döllemede kullanılmış ve farkına varmadan kısırlaştırılmış olabilirler. _ancak bu da düşük ihtimal_
Bende fazla seçenek kalmadı. Eğer yavru alacağım derseniz o halde çiftlerinizden hangisini isterseniz onu değiştirin diyebilirim.
Cevabınız için teşekürler bu kuluçkadan sonra dinlendircem ve. Dediklerinizi uygulayacam iyi günler

GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi