SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ

Anket

Bu sürecin devam etmesini ister misiniz?

Evet
3 (100%)
Hayır
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 3

Oylama kapandı: 16 Ocak 2020, 15:39:06

Gönderen Konu: Yavrusuna Bakmayan ve Yumurtaya Yatmayan Kuşlar Hakkında  (Okunma sayısı 183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

03 Ocak 2020, 17:03:07
Okunma sayısı 183 defa

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 131
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Değerli Arkadaşlar,

Birçok soruya bildiğim kadar yanıt vermeye çalışıyorum. Benim de kümesimde yaşadığım sorunlar olmuyor değil. Gerek arkadaşlarımla irtibata girerek gerek araştırarak bir formül bulmaya çalışıyor ve tecrübe ediyorum.
Bu aralar sıkıntım yeni anne olan 2 dişi ve bir kuluçka öncesi 7/7 dolu yumurtalardan çıkan yavrularına bakmayan bir dişim ile birlikte 3 yuvalık kontrolü yapıyorum.

Genel Özet:

1. Yuvalık : Dişi ikinci kuluçkasında. İlk kuluçkasında hiçbir yavrusuna bakmadı. Bakıcı aileler ile aynı anda yumurtladığı için yavrularına dışarda baktırdım. Ancak Ayhan Bey'in de belirttiiği metodu tamamlayamadan yavruları kaydırdığım için ikinci kuluçkasında baktırmayı planlıyorum. Hatta aynı anda yavruları çıkarabilmek için yumurtaları topladım ve 4. yumurta ile aynı anda kuluçkayı başlattım. Sonuç bugün 2 tanesi aynı anda çıktılar. Süreci takip ediyorum.

2. Yuvalık : Dişi'nin ilk kuluçkası. Erkek Deneyimli. Ancak dişi part time yumurtalara yattığı için (burada da yumurta toplamış yerine sahte koymuştum) geri kalan yumurtaları 1. ve 3. yuvalıklara kaydırdım. Kaydırdığım kadar da yerine sahte bıraktım. Dün 12. yumurtayı verdi. Hem yatmıyor hem de yumurtluyor. Neyse.... 1. yuvalık ile aynı anda yumurtlama başladığı için 1. yuvalıkta çıkan yavrulardan birini kabukları ile beraber bu dişinin altına verdim. Ancak yavruyu kafasından gagaladı diye hemen geri alıp gerçek yerine, kursağını kendim serum kelebeği ile doldurarak koydum. Burada planladığım yumurtadan çıkıma 6 saat kala bir yumurtayı bu dişinin altına kaydırıp kendi altında çıkmasını sağlamayı düşünüyorum. Ne olduğunu da sizinle yine buradan paylaşırım.

3. Yuvalık : Dişi ve Erkeğin ilk deneyimleri. Ancak bu 3 lü arasında standart süreci yaşayan tek yuvalık. Onların da yavruları 2 gün sonra çıkmaya başlayacak.

Özetle 1 bakmayan, 1 yatmayan ve 1 düzgün ilerleyen 3 yuvalık ve toplamda 21 dolu yumurta (bugün 2 tanesi çıktı) var. Nelerle karşılaşacağız sizlerle paylaşırım.

Daha önce buna benzer deneyimi ve çözümleri olan arkadaş varsa ve paylaşabilirse çok mutlu olurum.

Şimdilik bu kadar, görüşmek üzere.

TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU
https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
emirleroglu.faruk@gmail.com

06 Ocak 2020, 11:26:05
Yanıtla #1

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 131
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Genel durum;

1. Yuvalık : Dişi yine bakmıyor ancak 3. yuvalıkta çıkım başladı ve anne ilk deneyimi olmasına rağmen kuşlara bakıyor. Bu yuvalıkta çıkan kuşa 3. yuvalıkta kursak sütü vererek altında tutacağım. Sonra da 3 günlük yavrular olmaya başladığında sürekli tok kuşları altına sürerek baktırmayı deneyeceğim.

2. Yuvalık : Kedi altında yumurta çıkmasını bekliyoruz. Sonra bakıcılığını takip edeceğiz.

3. Yuvalık : İlk deneyimi olmasına rağmen aynı anda çıkan 3 yavrusuna bakıyor. İlave olarak 1. yuvalıktan çıkan yavruyu da beslemesini sağlamaya çalışıyoruz.

Şimdilik bu kadar.
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU

08 Ocak 2020, 10:43:33
Yanıtla #2

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 131
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Güncelleme;

1. Yuvalık  : Altındaki yumurtaları elimde 3 günlük yavru olacak ve en az 2 anaç oluncaya kadar olan süre olacak şekilde ayarlamıştım. Düzenli olarak altındaki yumurtaları çeviriyor ve yumurta gelişiminde bir problem yok.

2. Yuvalık : Bu dişimiz ilk defa anne oldu ve yavrularına bakmayı öğretiyoruz. Burada yaptığımız yanlış (daha doğrusu 3. yuvalıkta da anne tecrübesini bilmediğimiz için direk hazır yavru vermiştik ve yabancıladığı için zarar vermişti) hazır 1 günlük yavru vermiştik ve zarar vermişti (tekrar belirtiyorum, mecburiyetten bu şekilde yapmak zorunda kalmıştık). Şimdi kendi altında yavru çıktı ve 3 günlük yavru ile çevirdik. Hem yeni çıkan yavruyu  3. yuvalığa aldık ve bakıcı anneye verdik, kursak doldursun diye, hem de karnı tok yavru yeni anneyi yem isteyerek sıkıştıracaktır. 4 saat ara ile çevirerek durumu izleyeceğiz.

3. Yuvalık : Bu dişimiz de ilk defa anne olmasına rağmen süreci standart ilerliyor. Tek değişiklik altına 2. yuvalıktan yeni doğan verdik ve 2. yuvalığa kendi yavrularından birini emanete gönderdik.

2. ve 3. yuvalıkta annelerin bakıcılığından emin olduğumuzda yani 2 gün sonra 1. yuvalıkta yavru çıkımı olacak ve aynı şekilde yavru baktırmaya zorlayacağız. Yine baktıramazsak her ne kadar doğurganlığı, rengini beğensek de başaramadığımızı kabul edip kümes dışına alacağız.

Şimdilik bu kadar.
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU

10 Ocak 2020, 09:49:22
Yanıtla #3

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 131
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
Güncelleme;

1. Yuvalık : Yumurta çevrimi oldukça iyi ve kuluçkada sona kalan yumurtalar burada süresini bekliyor.

2. Yuvalık : İki gün boyunca 4 saate bir olarak başladık ve 6 saat, 8 saat, 12 saat ve 16 saat olarak uzattık. Dün saat 18:00 de karnı tok yavruları bu sabah karınları tok olarak bulduk ve anne&baba bakmaya başlamış. Yine de kontrolümüze devam ediyoruz. (yeni çıkan yumurtalar ile 3 yavruya bakıyor ve altında da 4 yumurta daha var)

3. Yuvalık : Bu yuvalıklara en büyük annelik yapıyor ve yoruluyordur sanırım. Çünkü altında 5 yavru ve 2 yumurta var; ancak çevirdiğimiz 3 yavruyu da sürekli besledi.

Şimdiki hedefimiz de 1. yuvalıktaki dişimize yavru bakmayı öğretmek olacak. 5 gün sonra çıkacak 2. ve 3. yuvalıktaki yavrular 3 günlük olduğunda onun da altındaki yavrular çıkmaya başlayacak ve dikkatle süreci devam ettireceğiz. Buradaki sıkıntımız da 1. yuvalıktan çıkan yeni yavruları büyük yavrulu kuşların altına nasıl vereceğiz onu düşünüyorum. 
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU

13 Ocak 2020, 15:43:15
Yanıtla #4

Faruk EMİRLEROĞLU

• Global Moderator
  • Yeni-2-Üye

• 131
  • Kişisel İleti
    "Canlı Sevenlerdeniz..."
    • Instagram
**** ANKET ****

Konunu en başında bir anket verdim. Katılım 2 günde 20 den fazla olur ise sonucuna göre ilerleyeceğim. Özellikle 1. ve 2. yuvalıkta güzel tecrübeler edindim ve okunma ve isteğe göre süreç paylaşımına devam edeceğim.  Lütfen bu anlmada ankete katılımınızı rica ederim.

*** Anket: Konunun ilk başında yer almakta olup başlığa dair yaşamakta olduğum tecrübeyi paylaşıyorum. ***
TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU