SİTEDE PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ


Gönderen Konu: Salyalı fırlatarak kusma, uçamama, kafesten çıkmama  (Okunma sayısı 133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

07 Mart 2020, 15:25:19
Okunma sayısı 133 defa

Ümit ÜÇÜNCÜ

 • Yeni-1-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 2
DOĞRU TEŞHİS İÇİN AYRINTILI YAZDIM. İSTEYEN İÇİN EN ALTTA KISACA TÜM ŞİKAYETLER VE KUŞUN DURUMUNA İLİŞKİN VİDEO VE FOTOĞRAFLARIN YER ALDIĞI LİNK DE MEVCUTTUR.

Öncelikle merhaba, tek bir dişi muhabbet kuşu besliyorum. Tahminen 6-7 yıldır benimle. Funny Birds Yem, Bossman kuş kumu, Avisol Plus ve Apexisol (A, D3, E, C)  vitaminleri ile beslenmekte. Kafese asılan krakeri yemediği için daha almıyorum. Kafesinde gaga taşı mevcut. Pek kullanmıyor. (hepsinin fotoları aşağıdaki linkte mevcut.)

HASTALIK SÜRECİ
Ağustos 2019'da tek başına 3 yumurta çıkardı. Eşsiz olduğu için kuluçkaya yatsa da yumurtalardan çıkan olmayınca onları kırdı. Bende kafesinden onları aldım. Bu tarihe kadar kuşumda hiçbir problem yoktu. Gayet neşeli, çıktığında kafese girmek istemeyen hatta yem kabında takla atan bir kuştu. Sonrasında ise kuş, çok sakinleşti, kafesini açık bırakmama rağmen çıkmıyor, inleyerek ötüyor ve sürekli ağzından yem fırlatarak kusuyordu. Aynı zamanda kuş, uçamıyor. Yani uçurmak istesem de irtifa kaybederek hemen düşüyordu. Aynı zamanda yem yerken ve uyurken kuyrukta hafif titreme var. Diğer bir sorun ise sanırım sürekli kusmadan dolayı aşırı yem yiyor ve su içiyor. Normalde bir muhabbet kuşu günde 1 yemek kaşığı yem yiyip azıcık su içer. Kuşum günde 1 kap yemi yemekle kalmıyor bir de aç kalmasın diye takviye olarak küçük bir yem kabının çeyreği kadar da ıslatılmış ekmek koyuyorum. Onu da bitiriyor. Ayrıca suluğunu doldurursam bir günde bitiriyor. O yüzden doldurmuyorum çünkü çok fazla içtiği için çok fazla çiş yapıyor ve kafesi hep su oluyor ve inanılmaz kötü kokuyor. Çok az su koysam bile kafesini en fazla 2 günde bir değişmem gerekiyor. Çünkü dışkısı çok kötü kokuyor. Aslında kolayına iğrenmem fakat hayatımda hiç bu kadar kötü bir şey görmemiştim. Kuşun dışkısı yıllardır da hiç böyle kokmamıştı. Yem kabını 3-4 günde değişirdim. Takviye ekmek koymazdım ve suluğu doldururdum 1 hafta giderdi. Ama her gün yemini yeniliyorum ve sanki aç bırakmışım gibi yeme saldırıyor. Sanki yediği direkt bağırsağına gidiyor. 
   Kuşçu yumurtladığı için kusması vardır deyince  3-4 ay kadar pek bir şey yapmadım. Sonrasında 2 farklı veterinere götürdüm fakat veterinerler çözüm olmadı. Biri üşütmüştür diye 2 şırınga verdi. Biri antibiyotik suyuna günde 3 damla 5 gün boyunca, diğeri vitamin yine aynı şekilde suluğuna damlat dedi. Çare olmadı. Diğer veteriner de üşütmüştür dedi Epimycin diye bir toz ilacı 10 gün boyunca tırnak ucu kadar suluğuna karıştırarak ver dedi. Çare yine olmadı. Sonrasında başka bir forumda yazan Selçuk Bey'in tedavisini denedim. Belirtiler kursak iltihabı gibi görünüyordu. 7 gün boyunca 12 saatte bir oral yoldan 3-4 damla Mikostatin, sululuğa tetra mezatin denedim. Vitaminlerini de vermeye devam ettim. Olmadı. Bağırsak problemi vardır diye suluğuna tırnak ucu kadar toz mintiverm koyup denedim. Yine çare olmadı. Belki de yetersiz tedavilerdi bilmiyorum. Ama bugün itibariyle şikayetlerimiz devam ediyor.
7 yıllık dostuma ve bana yardımcı olmanızı bekliyorum. Yardım etmek isteyen herkese teşekkür ederim.

ÖZETLE SORUNLAR
1- Yaklaşık 6 aydır süregelen sürekli dışarı yem fırlatarak KUSMA
2-DOYMAMA
3- Viik viik inleyerek ötme, nadiren güzel ötüyor.
4-Kuyrukta hafif titreme
5-Renk olarak kötü olmasa da koku olarak iğrenç dışkılama.
6-Uçamama
7-İsteksizlik, kafesten çıkmama

"Muhabbet Kuşu" klasörünü görüntüle veya indir https://yadi.sk/d/Z4FkiZ0ExaLxQQ


09 Mart 2020, 10:23:51
Yanıtla #1

Faruk EMİRLEROĞLU

 • Global Moderator
 • Bronz-1-Üye

 • Çevrimiçi
 • *****

 • 257
 • Kişisel İleti
  "Canlı Sevenlerdeniz..."
  • Instagram
E coli olmuş olma ihtimaline karşın Baytril öneriyorum.
Özellikle sindirim bozukluğu ve dışkı kokması, aşırı su kaybı.
Yaşı da var.

Bundan sonrasında düzelme olmaz ise de Zolax öneriyorum. Bu da kursak mantarı için,
kaç mg lık larısanız 100 mg / 1 lt su şeklinde ayarlıyabilirsiniz. (bu da dozajı için bilgi)

geçmiş olsun.

Not:
- Hastalıklar için birinci yapılması gereken VETERİNERE gitmektir.
- Burada yer alan bilgiler sadece yorumlardan oluşmaktadır ve sizlerden gelen fotograf ve bilgilere istinaden verilmektedir.
- Antibiyotik önerilerinde unutulmaması gereken şey kafes içerisinde yer alan tüm ek destekleyicileri çıkararak uygulama yapmanız önerilir.
- Antibiyotiklerin bir çoğu mineral bloklar, sübye kemiği gibi, grit gibi mineral içerikleri ile etkileşerek etken özelliklerini kaybedilir.
- Doğru yorum için mutlaka temiz ve görünür resim ya da video yüklemeniz önerilir.
- Yer alan bilgiler sadece tavsiye niteliğinde verilmektedir.
- Bir tedavi uygulanırken başka bir tedaviyi ek olarak uygulamak her iki tedaviyi de geçersiz kılabilir.


TKF 16B 262
BUMEKDER Üyesi
Hobi Üreticisi
Endüstri Mühendisi
Faruk EMİRLEROĞLU
https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
emirleroglu.faruk@gmail.com

25 Mart 2020, 18:26:30
Yanıtla #2

Ümit ÜÇÜNCÜ

 • Yeni-1-Üye

 • Çevrimdışı
 • *

 • 2
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tedavinin sonucunu size yazacağım.