Muhabbet Kuşu Forumu

MUHABBET KUŞLARI HAKKINDA HERŞEY => Muhabbet Kuşu Hakkında Genel Bilgiler => Konuyu başlatan: Asel ÖZTEKİN - 10 Aralık 2011, 19:02:32

Başlık: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMA
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 10 Aralık 2011, 19:02:32
Merhabalar arkadaşlar, internette dolaşırken muhabbet kuşları renk varyasyonları hakkında araştırmalar yaptım ve çok yanlış lanse edildiklerini farkettim. Gördüğüm her slayt ve veri de açık yeşil kuş ile beyaz kuşu eşleştirip sarı kuş elde etmek gibi sanki sulu boyayı birbirine karıştırıp çıkan rengin yavru rengi olacağını söylemişler. Bu konuya açıklık getirmek istedim, okuduğum üniverstede hayvanların genetiğiyle ilgili birçok çalışma yaptık, bende muhabbet kuşu hakkında uzun bir uğraşımdan sonra çalışmalarımı bitirdim şimdide size en iyi şekilde aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle bazı terimleri bilmemiz gereklidir arkadaşlar;

Dominant: Baskın gen anlamına gelir.
Resesif: Çekinik gen anlamına gelir.
Genotip: Canlının gen yapısı anlamına gelir.
Fenotip: Canlının  genotipi + çevre koşullarının etkisiye oluşan fiziksel özellikleridir. Kısaca dış görünüşüdür. Bu renk olabilir boy tüy vs.

Bunu bir örnekle anlatayım. Fenotipi sarı olan bir kuşun genotipinde sarı olmak durumundadır. Fakat sadece sarı olmayabilir mavi, yeşil, beyazı da içinde bulundurabilir. Burdan; genotipde olan her karakteristik özellik fenotipe yansımaz anlamını çıkartabilirsiniz.


Şuda parayla bile satılacak kadar önemli bir bilgidir arkadaşlar; Sarı ve beyaz kuşlar çizgili kuşlara dominanttır. Yani çizgili bir kuşu düz renk yani çizgisiz hale getirmek istiyorsanız kuşunuzu sarı veya beyaz bir kuşla eşleştiriniz bu şekilde yavruların düz renk çıkma oranı saf kuşlar için düşünürsek %50 dir.

Sıtındaki ve başındaki kurşuni gri rengindeki çizgilere "çizgili" tabirini kullanacağım arkadaşlar. Bazen o zebrayı andıran çizgiler silik diye tabir ediyoruz çizgiler olmayabiliyor bunuda "çizgisiz" diye tabir edeceğim.

Çizgili: Ç
Çizgisiz ( düz ) : ç
Koyu Yeşil : Y
Açık Yeşil : y
Koyu Mavi : M
Açık Mavi : m
Albino ( Full Beyaz Kırmızı Göz ) : A
Lutino ( Full Sarı ) : L


Örneklerle Açıklayalım;

Örnek 1:   Bir adet çizgili muhabbet kuşumuzla, bir adet çizgisiz muhabbet kuşumuzu çiftleştirelim;

            ÇÇ( Çizgili muhabbet)  X  çç( Çizgisiz muhabbet)

               Çç   Çç   Çç   Çç

Çç demek arkadaşlar taşıyıcı demektir. Yani genlerin içinde muhakkak çizgili ve çizgisiz muhabbet kuşu genini taşıyo demektir. Fakat çizgili, dominant yani baskın olduğu için yavruların %100 ü çizgili fenotipinde ( görünüşünde ) olacaktır.
Eğerki çç olsaydı fenotipi çift etken düz renk yani çizgisiz olacaktı.
Eğerki ÇÇ olsaydı fenotipi çift etken Çizgili olacaktı.

Örnek 2: Birde renklerle örnek verelim. Bir adet yeşil kuşumuzla bir adet mavi kuşumuzu çiftleştirelim;

            YY( Yeşil)       X   MM( Mavi)

            YM   YM   YM   YM

Gördüğünüz üzere bütün yavrular YM bu demektirki Yeşil dominant olduğu için bütün yavrular yeşil çıkacaktır. Fakat işin püf noktası burda, bütün yavrular YY değil YM yani içinde mavi geni bulunduran yeşiller. Fenotipi yeşil fakat genotipinde mavi genide var yani TAŞIYICI. Bu örneğe devam etmek istiyorum şimdi yavruları birbiriyle eşleyelim ve neler oluyor görelim.

            YM    X    YM

         YY   YM   MY   MM

1.Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi 1 yavru YY yani tam anlamıyla yeşil.( taşıyıcı değil ) ORANI : 1/4
2.Diğer yavru YM yani taşıyıcı fakat yeşil baskın olduğu için fenotipi yeşil.
3.Diğer yavru MY yani bir üsttekiyle aynı taşıyıcı ama fenotipi yeşil. 2. ve 3. maddedeki yavruların ORANI: 2/4
4.Diğer yavru MM yani çift etken mavi taşıyıcı değil. ORANI: 1/4

Bu örnekte taşıyıcı kuşların çiftleştirilmesinden elde edilen yavruların 4 te 3 ü yeşil fakat bunların 2 tanesi taşıyıcı, 4 te 1 i de mavi çıkıyor arkadaşlar.

Örnek 3: İşi biraz abartalım ve daha fazla özellik koyarak oluşacak gametlerin fenotiplerini görelim.

Şimdi Bir adet yeşil kuşumuzun geninde albino geni olsun, diğer kuşumuzda mavi olsun fakat o da lutino geni taşısın. Albino geni resesif ( Çekinik ) gendir.

Albino geni taşıyan yeşil kuşumuz: AAYY
Lutino geni taşıyan mavi kuşumuz: LLMM

AAYY kuşumuz= AY
LLMM kuşumuz= LM

          AY   X   LM

         AL   AM   YL   YM

AL: sarı, albino ya baskın olduğundan yavru sarı olacaktır.
AM: mavi albinoya baskındır yavru mavi olacaktır.
YL: yeşil baskın olduğu için yavru yeşil olacaktır fakat geninde sarı renk taşır.
YM: yeşil, mavi yavru olacaktır.

Bu örneğin amacı yeşil görünüşlü bir kuş ile mavi görünüşlü bir kuştan tek renk sarı bir yavru alabilme ihtimalinizin olduğunu göstermektir.

En basit şekilde olasılıkları anlattım tabiki melezlendikçe bu kuşların yavrularını tahmin etme olasılığı imkansız hale gelir çünkü genotiplerinde binlerce varyasyon olabilir. Kuşların genotipinde baskın ve çekinik yeşil veya mavi olabilir. Yeşil herzaman dominant olma durumunda değildir. Bazen yeşilinde çekinik olduğu durumlar vardır bunlarda mavi kuşlardan oluşan yavruların genotipinde yeşil bulundurmasıyla oluşur.

GELELİM EN MERAK EDİLEN RAİNBOW YAVRU ÜRETİMİNE;

Doğadaki muhabbet kuşlarında mavi,sarı ve yeşil rengi tek vücutta mevcuttur arkadaşlar. Baş kısmı sarı, orta kısım yeşil, kuyruk kısmıda mavidir. Tabi beyazlıkları ve grilikleride vardır ama hiçbir yerinde kırmızı yoktur bu yüzden tutupta kimse kırmızı muhabbet kuşu üretemez başka bir hayvandan kırmızı rengi veren gen i alıp muhabbet kuşuna aktarmadıkça, buda günümüzde imkansıza yakın bir ihtimaldir.

Rainbow muhabbet kuşu dediğimiz renk kombinasyonu; Yeşil, sarı, mavi, beyaz veya gri tonlarının bir arada oluşturddukları fenotipik özelliktir. Veya 3 renk olarakta değerlendirilebilir. Sağlanması zor olduğu için rainbow kuş değerli kılınır. Bütün bu renklerin bir arada bulunabilmesi için arkadaşlar kuşun bütün renklerinin dominant yada resesif olması gerekir. Yani rainbow olmasını beklediğimiz muhabbet kuşunda yeşil maviden baskın olmayacak veya mavi yeşilden yada sarı maviden vs. Bu nasıl olur diyeceksiniz çünkü normalde yeşil renk maviye baskındır. Ama 2 adet mavi kuştan üretilmiş yavruda yeşil geni vardır fakat baskın değildir. Çünkü 7 soy öncesinden kalma bir yeşili vardır. umarım anlatabilmişimdir.

Neyse şimdi örneklemelere geçeceğim;

Yeşil: Y
Mavi: M
Sarı: S
Beyaz: B

Rainbow hakkında bilgi isteyen bir arkadaşımıza Kara Erbay adındaki bir üyemiz Cemal Tanışın rainbow resimlerini paylaşmış.

Rainbow un anne ve babalarının resmini koymuş. Kuşların renkleri;

Anne: Yeşil/Sarı  -----> Bakın yeşil sarı kuşlarda yeşil ve sarı birbirinden baskın değildir ikiside eşit değerde oldukları için çift renk kuş olmuştur.
Baba: Mavi/Beyaz

Şimdi Cemal Tanış ın bu kuşlardan rainbow yavru alma olasılığını hesaplayalım

Anne kuş: Y_S_
Baba kuş: M_B_

Evet arkadaşlar bu alt tire koyduğum yerlere dominant renk veya resesif renk gelmek zorundadır. Cemal Tanışın kuşlarında bunlardan hangisinin olduğunu anlamak için gen dizilimini analiz etmemiz gerekir buda laboratuar gerektirir. Bilmediğimiz için ben alt tire koydum.

Şimdi kafamıza göre resesif ve dominant renklerle boşlukları rastgele dolduralım. Dominantı büyük harfle resisifi küçük harfle gösteriyoruz.

Anne kuş: YySS
Baba kuş: MMBb olsun.

Gametler: YySSMMBb

YSMB----> 4 yavrudan 1 tanesi Rainbow olur.
YSMb----> Yeşil,sarı,mavi görünüşlüdür. Görünüşünde beyaz yoktur.
ySMB----> Sarı mavi ve beyaz renklidir.
ySMb----> Sarılı ve mavilidir.

Başka şekilde boşlukları dolduralım.

Anne kuş: YySs
Baba kuş: MmBb

Gametler: YySsMmBb

YSMB----> Rainbow
YSMb----> Yeşil, Sarı, Mavi --> Rainbow
YSmB----> Yeşil, sarı, beyaz--> Rainbow
YSmb----> Yeşil, sarı
YsMB----> Yeşil, mavi, beyaz--> Rainbow
YsMb----> Yeşil, mavi
Ysmb----> Yeşil
YsmB----> Yeşil,beyaz ----> Kafa veya kanatlar beyaz vücut yeşildir.
ySMB----> Sarı, mavi, beyaz--> Rainbow
ySMb---->Sarı,mavi -----> genelde baş kısım sarı vücut mavidir.
ySmB----> Sarı, beyaz
ySmb----> Sarı
ysMB----> Mavi, beyaz
ysMb----> Mavi
ysmB----> Beyaz
ysmb----> Rainbow

Bu iki kuşun yavrularının fenotip oranları bunlardır. Yani bu iki kuşun yavrularının 16 da 6 sı yani 8 de 3 ü rainbow olacaktır.

Eğerki;

Anne: YYSS
Baba: MMBB olsaydı ---> YYSSMMBB %100 rainbow yavruların hepsi rainbow olacaktı. Cemal Tanış 3 yavru almış üçüde rainbow. Demekki anne ve baba bu şekilde. Oldukça değerli bir çiftiniz var Cemal bey :)

Eğer fenotipi rainbow olmayan fakat geninde rainbow olduğundan emin olduğunuz kuşlarınız varsa;

Diğer renkler: R
Rainbow: r

      Rr   X   Rr

   RR   Rr   Rr   rr

1/4 ---> Diğer renklerden kuş elde edersiniz. %25
2/4 ---> Rainbow görüntüsü olmayan ama geninde rainbow taşıyan yavru elde edersiniz. ( taşıyıcı ) %50
1/4 ---> Bir adet Rainbow elde edersiniz. %25

Size bir ipucu daha vereyim. Kuşlarınız parçalı olursa yeşil/sarı , mavi/beyaz gibi rainbow alma ihtimaliniz daha yüksek olur.
Aldığınız rainbow yavruları sürekli birbirleriyle eşlerseniz genotipini her soy için o kadar rainbowa yaklaştırmış olursunuz ve bir süre sonra yavrularınız sürekli rainbow çıkmaya başlar fakat bu da bir takım rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu yüzden bu ıslah çalışmasını yapmak ister albino olsun ister rainbow ister lutino çok ciddi bir bilgi ister arkadaşlar.

Şunuda unutmamak gerekir kuşlarınızın sadece rengine bakarak hangi renk yavru çıkacağını %100 bilmeniz imkansızdır. Sadece hangi renkten fazla olacağını tahmin edebilirsiniz. Önemli olan hangi kuşta bir rengin diğerine dominant olduğu ve geninde hangi renkleri taşıdığıdır. İnternette okuduğunuz bütün varyasyonlar %50 böle olur %25 şöle olur denilen yazılar saf kuşlar için geçerlidir arkadaşlar bizdekilerin hepsi melezdir bu yüzden dikkate almayınız, sizin işinize yarayacak olan bilgileri ben toparladım birazda balık vermeyi değil tabiri caizse balık tutmayı öğretmeye çalıştım bu çalışmanın amacıda budur.

OKUYUP OKUMAYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER... Asel ÖZTEKİN

www.muhabbetkusuureticileri.org (http://www.muhabbetkusuureticileri.org) 
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Atilla KARADAĞ - 10 Aralık 2011, 19:17:16
çok ama çok belirleyici olmuş elinize sağlık. özellikle bu genetik yapıyı ayrıntılı sayılabilecek şekilde anlatmanız çok hoşuma gitti. teşekkürler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Okan EKUKLU - 10 Aralık 2011, 19:21:50
güzel bi paylaşım emeğine sağlık aynı bilgileri içeren bi kitap var bende peki şöle bi sorum olcak bu bilgilerine dayanarak denedinmi bilmiyorum eğer denediysen sonuç ne yani garantimi
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 10 Aralık 2011, 19:25:38
Okan bey şöyle anlatayım eğer kuşun soy ağacını biliyorsak hepsi garantidir. Fakat şöyle bir durum olabilir ben bozuk paradan bahsediyorum diyelim ya yazı gelir yada tura. Ben  burda diyorum ki %50 tura şansı vardır %50 yazı. Ama 3 el havaya atarsını 3 üde tura gelebilir. Bu artık şanstır. Ben sadece oran veririm oranlarda net ve doğrudur.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Okan EKUKLU - 10 Aralık 2011, 19:29:09
haklısın bende çok araştırdım bunları yapmak için kuşların nelerden geldiğini bilmek önemli bende bi takım var anne yeşil baba mavi bembeyaz yavru veriyor
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Selahattin GÜÇLÜ - 10 Aralık 2011, 19:39:27
Asel eline emeğine sağlık çok güzel özetlemişsin bu bilgileri 2-3 gün önce yazsaydın çıkardığımız katoloğa koyardık çok güzel olurdu  geç kalındı katolog baskı aşamasına girdi bu konuyu harflerini kalınlaştırıp sabitlemeyi düşünüyorum
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 10 Aralık 2011, 19:44:32
Bilmiyordum Selahattin abi, değerli yorumun için teşekkürler. Çalışmalarım başka alanlarda da devam edecek inşallah.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: CemaL TANIŞ - 10 Aralık 2011, 19:52:33
Asel mükemmel bir paylaşım yapmışsın eline sağlık sanki biraz benim reklamım olmuş gibi  ;D smileki
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Orçun AST - 10 Aralık 2011, 20:09:44
asel kardeşim eline emeğine sağlık çok açıklayıcı bilgiler toparlamışsın
çok işmize yarayacak bu bilgiler
tekrar teşekkür ederim asel
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Orçun AST - 10 Aralık 2011, 20:10:33
bu konuyu harflerini kalınlaştırıp sabitlemeyi düşünüyorum
+1  evil_idea evil_idea evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Erbay KARA - 10 Aralık 2011, 20:10:45
Teşekkürler asel mükemmel anlatım olmuş.Emeğine sağlık.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 10 Aralık 2011, 20:12:08
Asel mükemmel bir paylaşım yapmışsın eline sağlık sanki biraz benim reklamım olmuş gibi  ;D smileki

Teşekkürler Cemal bey çiftiniz çok güzel bir örnekti o yüzden onu ele aldım :)

Orçun ve erbay kardeşim okuduğunuz için ben teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Salih ÖZKAN - 10 Aralık 2011, 20:19:41
Değerli çalışmanızı paylaştığınız için teşekkürler..... alkisd
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mehmet DEMİR - 10 Aralık 2011, 21:01:53
Çok değerli bilgiler. Emeğinize sağlık. Teşekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Kemal AKBULUT - 10 Aralık 2011, 21:27:43
HER ÇALIŞMAN BİZLER İÇİN DEĞERLİ KIYMETLİ DAHA NİCE ÇALIŞMALARA ALLAH cc YARDIMCIN OLSUN BİZLERİ HEP MUTLU ET SLM
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ali DEMİR - 10 Aralık 2011, 22:06:41
eline emeğine sağlık  thumbsupbo
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Onur ÇÖKELEKOĞLU - 10 Aralık 2011, 22:17:12
Asel bey emeğinize sağlık bu arada benim urlu kuş iyileşti iğneler işe yaradı  yardımınız  için de             teşekkür ederim     birde gen çok önemli benim kuşların 3 çifti düz yeşildi yeşil yavrular çıkacağını sanıyodum  sarı parçalı yavrularla ve lutinolarlarla karşılaştım sadece tek bir yavru yeşil çıktı kuşları aldığım arkadaşım anne ve baba ların renkli olduğunu söylemişti fakat gökkuşağı alamam sanırım
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Nurettin KIR - 10 Aralık 2011, 22:49:49
ellerinize emeğinize sağlık
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Bilal ERDEM - 10 Aralık 2011, 22:57:15
Çok güzel bir sadelikte anlatmışsın Asel
Kıvrık Gagalılar Kulübü ve üyelerinin güzelliği bu olsa gerek.
 evil_idea evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: EfdaL ÇİNKILIÇ - 10 Aralık 2011, 23:02:52
Değerli çalışmalarınızı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim ASEL bey
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Osman ATILGAN - 10 Aralık 2011, 23:15:15
Emeğinize sağlık baya açık ve anlaşılır olmuş.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ömer ADAM - 10 Aralık 2011, 23:30:15
çok güzel olmuş müsadenizle iki şey eklemek istiyorum ;

1) bu işlerin ıslahında ; siyah göz beyaz(tek renk beyaz) ve opallerle başlanılması süreci daha hızlı ve etkin kılar

2) beyaz renk denince albinoda beyaz deniliyor, bu yalnışlık zaten her şeyi değiştiriyor. Albino beyaz değildir şöyle düşünün, hani çocukların boyama kitapları vardır ya şekil vardır ama renk yoktur işte onun gibidir,misal kuş mavidir sarıdır yeşildir ama renk pigmentlerindeki sorun nedeniyle rengi oluşmaz ve beyaz olur/görünür bunuda göz önünde tutmakda fayda vardır.
Emekleriniz ve vakit ayırdığınız için tekrar teşekkürler Asel bey...
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 11 Aralık 2011, 00:17:27
Asel bey emeğinize sağlık bu arada benim urlu kuş iyileşti iğneler işe yaradı  yardımınız  için de             teşekkür ederim     birde gen çok önemli benim kuşların 3 çifti düz yeşildi yeşil yavrular çıkacağını sanıyodum  sarı parçalı yavrularla ve lutinolarlarla karşılaştım sadece tek bir yavru yeşil çıktı kuşları aldığım arkadaşım anne ve baba ların renkli olduğunu söylemişti fakat gökkuşağı alamam sanırım

Onur bey kuşunuzun iyileşmesine sevindim, diğer kuşlarınızda rainbow geni varsa alma olasılığınız yüksektir bu ilk kuşakta olmayabilir 2. kuşakta şansınızın yaver gitmesini dileyelim :)

Ömer bey;

tek renk beyaz ve opal neyin ıslahı için daha hızlıdır o kısmı anlayamadım. Albino yu yanlış aktardaysam özür dilerim pigment bozukluğundan kaynaklandığını yazmalıydım haklısınız. Ben orda yeşil, mavi, den sonra sarı ve beyaz yazmadımda albino ve lutino yazdım onları daha çok merak ettikleri için o şekilde yazdım halbuki albino beyaz kuş demek değildir. Genetik bi bozukluktur. Yanlış anlaşılmamıştır umarım. Düzelttiğiniz için teşekkürler Ömer bey.

Yavuz abi ve diğer arkadaşlarıma tek tek yorumları için teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 11 Aralık 2011, 00:23:08
Demek istediğinizi tekrar okuyunca daha iyi anladım ömer bey albünoyu beyaz olarak saymışsınız fakat albinolar mavi, yeşil olacakken pigment bozukluğundan dolayı fenotipi beyazdır dolayısıyla beyaz yavru verme olasılığı çok düşüktür sadece albino yavru verme olasılığı vardır diyosunuz. Çok haklısınız ama o örnekte ben zaten albinoyu albino olarak aldım bi kaç yerde beyaz demişim bu örnek 3 te ilk maddeyi etkiliyor sarı/beyaz olmayacak albino resesif olduğu için yavru sarı olacaktır. Tekrar teşekkürler ömer bey düzelttim.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Serdar TUNA - 11 Aralık 2011, 00:30:47
Elinize Emeğinize Sağlık Çok Teşekkürler...!
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Habip TARLA - 11 Aralık 2011, 00:43:14
iyi çalışma teşekürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mustafa ÖZDEN - 11 Aralık 2011, 01:41:33
Harika bir paylasım yapmıssınız tebrik ederim sizi.Bilinçli ve severek yapılan her iş,Allahın da iznizle başarılı olmaya mahkumdur...
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ümit BAY - 11 Aralık 2011, 03:20:04
Elinize Emeğinize Sağlık
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Gürcan TATAŞ - 11 Aralık 2011, 09:33:26
Aselcim çok profesyonel bir paylaşım olmuş değerli bilgi paylaşımın için teşekkürler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Yılmaz KURŞUN - 11 Aralık 2011, 20:54:56
Çalışmalarım başka alanlarda da devam edecek inşallah.

     Asel kardeşim Tebrikler. Bu camiaya araştırmacı yazarlar lazım; hemde çok lazım..
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Cihan AYTAN - 11 Aralık 2011, 21:23:05
Asel kardeşim okadar değerli okadar güzel bir paylaşım olmuşki ellerine fikrine beynine sağlık senden sitemizin ve bizlerin daha çok faydalanması dileğiyle sağlıcakla kalasın kardeşim
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: elaziz2316 - 12 Aralık 2011, 13:08:42
     Faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: İsmail YÜCE - 12 Aralık 2011, 14:18:41
Asel kardeşim okadar değerli okadar güzel bir paylaşım olmuşki ellerine fikrine beynine sağlık senden sitemizin ve bizlerin daha çok faydalanması dileğiyle sağlıcakla kalasın kardeşim
evil_idea evil_idea evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Emrah MUSAYIN - 12 Aralık 2011, 14:49:01
Asel eline emeğine sağlık çok güzel özetlemişsin bu bilgileri 2-3 gün önce yazsaydın çıkardığımız katoloğa koyardık çok güzel olurdu  geç kalındı katolog baskı aşamasına girdi bu konuyu harflerini kalınlaştırıp sabitlemeyi düşünüyorum

 evil_idea evil_idea evil_idea evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ahmet TATLIPINAR - 12 Aralık 2011, 14:54:24
çok yararlı bir paylaşım teşekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ümit BAY - 17 Aralık 2011, 00:45:32
süper bir şey bu yav
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Selçuk ŞAHİN - 17 Aralık 2011, 01:34:38
bu güzel bilgilendirme için teşekkürler Asel bey.   evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Aslan ÖZTÜRK - 17 Aralık 2011, 11:33:02
Emeğinize salık
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mehmet KOÇ - 17 Aralık 2011, 16:51:48
kıymetli bir çalışma olmuş
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Hamdi AYKOL - 05 Ocak 2012, 22:45:46
Asel bey emeğinize sağlık, son derece bilgilendirici bir çalışma olmuş.

(http://b1201.hizliresim.com/t/5/1lu14.jpg) (http://bit.ly/c25MCx)

Böyle bir kuş ya da çift temin ederek, her ne kadar genotiplerini bilemesekte daha kolay ilerleriz değil mi?

Şu siteleri incelerseniz daha müthiş şeyler de göreceksiniz.
http://www.vogelzucht-kaiser.de/ (http://www.vogelzucht-kaiser.de/)
http://www.rainbow-wellensittich.de/ (http://www.rainbow-wellensittich.de/)
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Akif SAĞAY - 05 Ocak 2012, 23:48:56
 Gayet net olmuş. Eline emeğine sağlık.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mesut TOYDEMİR - 06 Ocak 2012, 00:49:29
emegın ıcın tesekkurler kardesım.
Selahattin Abiyle son gorusmemızde de ona aktardıgım gıbı muhabbetkusu uretiminde genetik ilkeler hakkında bir kitap taslagım mevcut. su an tezimi bitirdikten sonra ilk iş kitap olarak çıkarmak olacaktır.
bu konuyla ilgilide eklemek istedigim bazı konular olacak albinolugun sex-linked olayını ve ınoluk genı olayını es geçmissin. albinoluk sadece resesiflikle anlatılamaz.
ayrıca raınbow genetiginde de tip 1 ve tip 2 sarı surat genetigiyle , opalinelik geninin etkilerini goz ardı etme derim.
emegin için tesekkurler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Cihan AHLAT - 06 Ocak 2012, 01:27:32
Eline emeğine sağlık
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 08 Ocak 2012, 23:20:10
Mesut bey haklısınız fakat zaten es geçtiğim tonla şey var. Ben en basit şekilde anlatmaya çalıştım ki üreticilerimizin aklında bi şekil oluşsun diye. Yoksa zaten genetik başlı başına bir konuyu dersi bırakın fakülte bölümüdür. Anlat anlat bitmez ama uyarılarınız için teşekkür ederim tabiki.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ahmet ÇETİN - 09 Ocak 2012, 09:16:05
GÜZEL BİR PAYLAŞIM ELLERİNİZE SAĞLIK
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Umut GENÇ - 09 Ocak 2012, 09:29:04
Güzel bir paylaşım. tşk.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ünal YILMAZ - 09 Ocak 2012, 12:01:11
Ellerine sağlık
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Hamdi AYKOL - 09 Ocak 2012, 14:02:46
Asel bey emeğinize sağlık, son derece bilgilendirici bir çalışma olmuş.

([url]http://b1201.hizliresim.com/t/5/1lu14.jpg[/url]) ([url]http://bit.ly/c25MCx[/url])

Böyle bir kuş ya da çift temin ederek, her ne kadar genotiplerini bilemesekte daha kolay ilerleriz değil mi?

Şu siteleri incelerseniz daha müthiş şeyler de göreceksiniz.
[url]http://www.vogelzucht-kaiser.de/[/url] ([url]http://www.vogelzucht-kaiser.de/[/url])
[url]http://www.rainbow-wellensittich.de/[/url] ([url]http://www.rainbow-wellensittich.de/[/url])Asel bey, soruma bir veabınız olursa sevinirim. Teşekkürler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Asel ÖZTEKİN - 09 Ocak 2012, 16:05:38
Hamdi bey sorunuzu görmemiştim kusura bakmayın. Tabiki ilerlemek daha kolay olacaktır. Fenotipinde görüldüğü gibi genotipindede allel genler mevcuttur. ama muhakkak ki o kuşlardanda rainbow olmayan yavrular çıkacaktır onlarıda genotipinde rainbow olduğunu bildiğiniz kuşlarla çiftleştirmeniz gerekir fakat bu kanı tam anlamıyla dünyada tutturan tek kişi var oldukça zordur. Çok fazla zamanınızı alır bütün yavruları birbiriyle eşlerken zamanla yavrularınızın küçüldüğünü görürsünüz hatta artık sakat doğumlar ölü doğumlar gerçekleşecektir. Tekrar backcrossing yani geriye melezleme yapmanız tekrar f1 generasyonunda ebeveynlerle eşlemeniz gerekir.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ahmet SALMAN - 09 Ocak 2012, 21:09:08
Paylaşım için teşekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Tuna AKGÜN - 09 Ocak 2012, 23:20:48
emeğinize sağlık Asel bey size verilmiş olan eğitimi bizlerle paylaşmanız harika birşey,
dünyanın bilgisi dünyanın
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Hamdi AYKOL - 10 Ocak 2012, 00:22:19
Hamdi bey sorunuzu görmemiştim kusura bakmayın. Tabiki ilerlemek daha kolay olacaktır. Fenotipinde görüldüğü gibi genotipindede allel genler mevcuttur. ama muhakkak ki o kuşlardanda rainbow olmayan yavrular çıkacaktır onlarıda genotipinde rainbow olduğunu bildiğiniz kuşlarla çiftleştirmeniz gerekir fakat bu kanı tam anlamıyla dünyada tutturan tek kişi var oldukça zordur. Çok fazla zamanınızı alır bütün yavruları birbiriyle eşlerken zamanla yavrularınızın küçüldüğünü görürsünüz hatta artık sakat doğumlar ölü doğumlar gerçekleşecektir. Tekrar backcrossing yani geriye melezleme yapmanız tekrar f1 generasyonunda ebeveynlerle eşlemeniz gerekir.
Teşekkürler, bu konu üzerinde çalışmak için iştahım kabardı... :)
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Habil TANTA - 13 Şubat 2012, 22:31:13
ÇOK İYİ BİR ÇALIŞMA
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Sancar VAROL - 13 Şubat 2012, 22:40:17
Hilmi abi etme gönder şu rainbow çifti bana bir şekilde :(
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Sercan MİZRAKLİ - 29 Mayıs 2012, 10:04:49
çok acıklayıcı olmus tessekurler bence aynı renklerı farklı renlerle yapmak dogru deıl genlerı bozmak yanı
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: fenerbahçeli - 29 Mayıs 2012, 10:47:54
ÇOK İYİ BİR ÇALIŞMA
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Fatih ÇEVİK - 16 Temmuz 2012, 13:49:18
çok güzel bir çalışma tebrik ederim. sizin de söylediğiniz gibi bu işler koca bir derya bir çok şey var üstünde konuşulacak. rainbow için yapılmış özel bir çalışma. ama benim merak ettiğim farklı bir kaç şey var bunlar hakkında bilhginiz var mı acaba?

1-spangle'larda durum nedir, bunları çizgisizler gibi mi dikkate alacağız yoksa parçalı olarak mı?

2-Gri ler nasıl türedi ve nasıl türetilir?

3-en çok merak ettiğim ve herkesinde inanıyorum ki öğrenmek isteyeceği şey; clearbody'ler nasıl elde edilir. ve bununla alakalı da sarı clearbody'e çok yakın yavru veren bir çiftim var bu yavruyla beyaz clearbody almak için nasıl eşleme yapmam gerekir. gerçi şu an elimde o yavrudan yok ama o yavruyu verecek çift var :)

teşekkür tekrar tebrikler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Enver ERGİN. - 17 Temmuz 2012, 10:51:19
Asel bey Ellerinize emeğinize sağlık çok güzel bir bilgi olmuş teşekkür ediyorum.  evil_idea evil_idea
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Şevket ÇAĞLAR - 25 Temmuz 2012, 23:45:32
merak ettiğim bir konuydu ... çok güzel bir anlatım olmuş .  alkisd
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Kuzey KARA - 25 Temmuz 2012, 23:49:22
ciddi emek. ellerinize sağlık. teşekkürler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Fatih MANSIZ - 26 Temmuz 2012, 04:13:00
Çok değerli bilgiler. Emeğinize sağlık. Teşekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Tayfun AYTAŞ - 26 Temmuz 2012, 04:14:40
ciddi emek. ellerinize sağlık. teşekkürler.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ethem YAMAN - 26 Temmuz 2012, 05:00:26
eline sağlık harika bi çalışma kafamda ki bi sürü soru çözüldü
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Levent ULUCA - 06 Ağustos 2012, 17:06:43
İLGİNÇ TEŞEKKÜRLER
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Günay DÖNMEZ - 07 Ağustos 2012, 01:29:03
eski bir konu ama madem gündeme geldi ben de çalışmanızdan dolayı sizi tebrik etmek isterim Asel, emeğinize sağlık.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Levent ULUCA - 11 Ağustos 2012, 19:51:44
HIMM İLGİNÇ
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Yusuf BİLGİN - 28 Eylül 2012, 00:10:27
Arkadaşlar Merhaba,
Rainbow mutasyonu üzerine bilgili olan arkadaşlar, bu kuşun rainbow olup olmadığına bir bakabilirlermi acaba.
http://www.muhabbetkusuureticileri.org/index.php/topic,14595.msg204769.html#msg204769 (http://www.muhabbetkusuureticileri.org/index.php/topic,14595.msg204769.html#msg204769)

çok teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Günay DÖNMEZ - 28 Eylül 2012, 03:39:36
Arkadaşlar Merhaba,
Rainbow mutasyonu üzerine bilgili olan arkadaşlar, bu kuşun rainbow olup olmadığına bir bakabilirlermi acaba.
[url]http://www.muhabbetkusuureticileri.org/index.php/topic,14595.msg204769.html#msg204769[/url] ([url]http://www.muhabbetkusuureticileri.org/index.php/topic,14595.msg204769.html#msg204769[/url])

çok teşekkür ederim.


baktık  ;)
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Murat KARAYEL - 28 Eylül 2012, 08:51:53
BU YAZININ AYNISINI DAHA ÖNCE BAŞKA BİR SİTEDE DAHA OKUMUŞTUM
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Yusuf BİLGİN - 28 Eylül 2012, 10:34:51
teşekkür ederim.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Resul ŞAŞAR - 28 Eylül 2012, 17:04:58
Merhaba arkadaşlar ! bana daha onceden yawruya bakmış guzel saglıklı ve tırsmayan ev ıcın cıftlı damızlık muhabbet kuşu lazım.... ıtıbat ıcın http://www.facebook.com/resuL.Ssr (http://www.facebook.com/resuL.Ssr)
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ali NAR - 27 Ekim 2012, 02:05:13
Kuşlarımın hemen yavru vermesi için can atıyorum bu bilgiyi kullanmak istiyorum, çok teşekkürler...
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Sercan MİZRAKLİ - 09 Nisan 2013, 12:09:37
bilgiler için teşşekkurler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Murat GÖÇMEN - 29 Mayıs 2013, 20:15:29
Ba$taki bilgi icin Allah razi olsun, ...

Ne kadar hesapta etseniz, aranan ku$a en yakin olan ya 1 olur, yada hic olur, ... cok özel renkler konusunda en az, ... tabi tutarsada o anki keyfe diyecek yoktur !!!  thumbsupbo

Velhasilikelam, yumurtanin icinde neler olur, onuda kimse bilemez, ... cizgili cizgisiz, koyu rengi vesayre bir kenara, ...

Yumurtanin icinde büyüyen can sicaklikla geli$iyor, ... döllüyse tabi, ... damarlar olu$uyor, tutuyor, ... organlarda öyle, ... bilmiyenler icin, yumurtanin beyazi ku$ olan, ... sarisi onun yumurta icindeki yem kaynagi, ...

Anne ku$ genelde ayni $ekilde yatar, tabi yumurta kabunun icindeki geli$meyide gövdesiyle hissediyor, ... atan kalp sesini bile hissediyor, ... yumurtalari gerektigi gibi ceviriyor, ki, icindeki can geli$sin, Allah`in hikmeti i$te, ... hayvan ama, ... fakat Anne di$arida biraz farkli kaldiginda, yani yumurtalar normalinden farkli biraz daha isitilmadiginda yumurta icindeki geli$medede aksaklik cikabiliyor, ... firin degilki ayni kivamda isitsin, ... i$te bu durumlarda yumurta icinde farkli reaksiyonlar meydana gelebilir, ... bunu di$ardan pek yönlendiremezsiniz, ... yavru yumurta icinde ölür, ... olan sizin emeklerinize olur !!!  ::)

Sira di$i renkler olsun, tabi Anne ve Baba bu konuda son derece mühim, ... en güzel ku$ bile cogu zaman kendi ku$larin yavrularindan gelirde, ... insanimiz parasinida esirgemiyor, bulsa hemen alacak, kirma olsun, yurt di$indan olsun, ... eminimki, vatanimda ne ku$lar vardirda, ... sanalda payla$ilmiyor oda ayri 1 konu, ... ne yazikki, ... oda, üretici ya ya$li, ... anlamaz bu i$lerden, ... veyahut sabah ak$am ku$larin yaninda, zamani yokki payla$sin, ... veya payla$makta istemiyebilir, oda en dogal hakki, ... hani hesapti kitapti, bunlar üreticilikte cok mühim olan $eyler, ... cikan yavru izlenen yolda i$e yararmi yaramazmi onada sahibi veya emanetcisi karar verecektir Allah`in izniyle, ... her cikan ku$u ölmesine kadar beslemekte olmaz, fakat hangi ku$uda elden cikartmak gerek, bunuda kararla$tirmak her üreticinin i$ide degil, bilmeden ne ku$lar elden cikiyordurda, ... i$te, ... mesele olan, bu konuda, e$e verdiginiz ku$larin soyunu az bilmenizdir, ... !!!

Aksi halde siz yeni bir soy agaci kurarsiniz, nezamanmi ?

Ku$larin elinize gectigi vakitten itibaren, ... alirken annesini ve babasini gördüyseniz az cok yolculugun nereye gittigini anliyabilirsiniz, yola cikmadan yolculuk nereye bilir ve tahmin edebilirsiniz, ... üstelik sagliklimi degilmi buda cok mühim, ... mantar var, neler var neler, ... saglikli ku$lardan saglikli nesil cikar, ... sagliksiz olmiyanida siz dü$ünün artik, ... nerden geldigini bilmediginiz ku$lar ile yola cikmak, fireni patlak kamyon ile yola cikmak gibidir, ... !!!

Allah herkesin yolunu kalbine göre aydin etsin, ... kalbi temiz olanin elbetde günün birinde güzel ku$uda olur, ... paraylada degil genelde, ... bir bakmi$, kendi yavrularindan cikmi$ !!!

Yani uzaklarda aramaya gerek yok, ... tabi üreticilik yapilmak isteniliyor ise, ... oda kolay degil, ...  ::)
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: İbrahim ASRAV - 21 Haziran 2013, 16:33:53
güzel paylaşım olmuş.tşk
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ethem YAMAN - 03 Kasım 2013, 00:52:39
Bu yazıyı burda başka bir isim paylaşmış benim çalışmam demiş . Başka bir sitede de başkası. Emek hırsızlıgı var sanırım hangisi doğru ki ? Çok önemli bilgiler sonuçta
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mehmet KAYA - 02 Şubat 2015, 16:42:53
çok güzel bilgiler teşekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Ercan ÇOLAK - 18 Şubat 2015, 22:36:01
eline sağlık çok çok  güzel anlatmışşın bu bilgiler çok işimize yarayacak  tesekkürler
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMAM
Gönderen: Mehmet YORULMAZ - 23 Şubat 2016, 12:54:50
 evil_idea evil_idea çok teşekkürler bu deyerli bilgiler için gayet acıklayıcı vede eyıtıcı ögretıcı olmus
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMA
Gönderen: Murat GÖÇMEN - 29 Ekim 2016, 03:02:14
Kendi Rainbow soyunuzuda meydana getirebilirsiniz, ve bu giri$im icin 1 yil ile 3 yil gibi bir süreyi göze alirsaniz saglikli bir $ekilde her$ey olur, ...  8)

Ufak boylu ku$lardan Rainbow cikarmak biraz daha kolaydir, ... ve bunlar erkek ise, orta boy veya Jumbolara yakin boydaki ku$lar ile e$e verin, ... erkekler daima di$ilerden ufak olsun, ve bu hertürlü i$i daha olumlu kilar !

maksimum 4 cift alin, ve bunlarin di$ileri DAIMA yanlarina verdiginiz erkeklerden boylu ve yapili olsunlar !

di$iler mümkün ise Spangle vesayre olmasin, ve mümkünse OPAL cinsinden olsun, ve farz edelim 4 cift ile bu yola ba$ koydunuz, iki di$i beyaz kafa OPAL olsun, iki di$ide sari kafa OPAL !

Erkekler ise kesinlikle mavi soydan olsun, ve mavi olduklari tügünden belli olsun, ... ve erkeklerin hepsinde mümkün ise ve bulabilirseniz sari kafa Opal olabilir, hatda di$i zaten tam, sari kafa beyaz kafa fark etmez, bulursaniz erkek Rainbow olsun, ancak yine diyorum, Spangle olmasin !!!

Elde edilen yavrularin hepsi i$e yaramaz, ve iclerinden ufak erkek ve boylu di$i cikarsa, vede renkleride uyarsa, onlari kendinize tutunki, yeni nesillerinizin temeli olsun, ...

sizin anliyacaginiz, sade görüntüsüne bakip, dedigim e$le$meler sonrasinda cikacak olan yavrulariniz, " sizin " kurdugunuz " soy agacinin ilk meyveleridir !!!

Yani bu sefer, anayi bilip, babayi bilip, sonucuda elde tutarak neyin ne oldugunu bilerek, nerden geldiginide bilerek onunla diger e$lerinizin meyveleri ile caprazlama yeni ciftler kurabilirsiniz, ancak dikkat edinki kan bagi olmasin !!!

Böylece hem elde eder, hem elersiniz, ... ve en güzeli, sizin kendi soyunuz diye gururla sunarsiniz !!!

Ancak buna COK SABIR gerek !!!

Dikkat edinki, kullanacaginiz ku$larda ye$il renk olmasin, cünkü has Rainbowˋlar mavi renkten gelir ve gelmeleri gerekir !!!

Ye$il ise DAIMA baskin oldugu icin o gelecek yavrulari ve Rainbowˋlugu bozar ve sizi ileriye degilde, geriye atar, ... yani marifet yapmak, ancak yaparkende bozmamak, misali, ... !!!
...
Ekilen tohum mühimdir, ne ekerseniz onu bicersiniz !!!

Az besleyin, temiz ve kaliteli olsun !!!

Ve offf diyecekseniz günün birinde, hic ba$lamayin daha iyi, ... cünkü bu hobbiler, güzel oldugu kadar cokta eziyetli olabilir, ... hele gözünüz ba$ka bir$ey görmiyecekse bunun yüzünden ve evde huzursuz olacaksaniz bir iki ku$ icin, ne ku$a yazik edin, nede kendi yuvalariniza, ... cünkü deger gibide görünse, degmez degerli arkada$larim  squint

Salmalarda beslemek istiyorsanizda, kim kime dum duma diye bir duruma davetiye cikarirsiniz, ... ana belli gibi gözüksede, baba aceba kimdir diye sorulara meydan verirsiniz, ve soy agaci derken, yani ana belli baba belli, damardaki kan belli diye ugra$mak yerine, meydani melezlere birakir, belki aradiginiz rengide bulursunuz, ancak neyinde ne oldugunu tam bilemezsiniz, ...  icon_think 8)

Buda i$in kolay yani veya tarzi, ... ancak kolayi herkes yapabilir, ve mesele, zoru ba$armak degilmi ?

Herkeste olan degil, kimsede olmiyana sahip olmak ba$ka bir güzel oluyor  ;) 8)

Kolay gelsin ve ba$arilar dilerim !!!

SAYGILAR
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMA
Gönderen: Fatih KAHRAMAN - 05 Mayıs 2017, 14:11:27
Emek verilmiş bir çalışma olmuş elinize sağlık.
Başlık: Ynt: RENK VARYASYONLARI, RAİNBOW ÜRETİMİ İLGİLİ ÇALIŞMA
Gönderen: Fevzi ARVAS - 28 Haziran 2017, 17:20:14
Üstad Ellerine Sağlık büyük bir zevkle okudum