ACİL Yavrulu çift aldım ama?

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Selam arkadaşlar bugun yavrulu bi çift aldım fakat anne baba yuvalıga girmiyor ne yapmam lazım? Saygılar

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
yavruları dogdukları yuvalıkla birliktemi aldın öyle degilse anac kuş kendi yuvası olmadıgı icin girmez elinle al yuvalıgın icine koy yavruları görsün

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
yok murat abi kendı yuvalıgı ıle almadım.  senin dedigini deniyim ozaman abi. Teşekürler

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Yuvalıga koydum anneyi ama içerde bi 10 saniye felan durup geri çıktı.

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Arkadaşlar şöyle bişey yaptım. Evdeki tüm ışıkları kapattım ve yuvalıgın içine kucuk bir elfeneri koydum su anda baba yavruları bir araya toplamıs ve üzerlerinde duruyor.

oLdness_07

Üyemiz
Adı
İsmail
Soyadı
ESER
Yavrulu çift aldıysanız ortam değişikliğinden dolayı bir süre yuvaya girmemesi normaldir.
Aslında en iyisi yavruyken eşe atıp öyle verim almak.Genelde
yaşlı ve sorunlu çiftler oluyor petlerde.Umarım sorun çıkmaz kuşlarda.
Dediğim gibi zamanla eskisi gibi olur 3-5 gün sonra normale dönerler

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Peki bu 3  5 gunluk sure zarfında yavruların bakımını nasıl saglamalıyım

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
genelde yavruları arkek bsler o yavruları gördüyse besler merak etme

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
Valla dünden bugune pek bişey değişmedi yavruların kursagı boş gibi duruyo.

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
yavrular ele gelecek kadarsa şırıngaya mama doldur azar azar basabilirsen iyi olur yavruları kurtarırsın belki yada cok ufaklarsa bakıcı kuşların varsa onlarınyavrularının yanına 1 er 2 şer koy belki beslerler

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
bu hazır aldıgımız mamayı sulandırarak versem olurmu acaba.

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Adı
murat
Soyadı
kabayel
olur sulandır  ama ama icinde kalın tortu kalmasın yavru yutmakta zorlanmasın sulandırdıgın mamayı sırıngaya cek yavaş yavaş bas dikkat et kuşa nefes alacak kadar ara ver

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Basit yavru maması ( Kendim bizzat denemiştim ve şırınga ile verdiğim yavrular yemişlerdi. ) :

*** 1 çay kaşığı irmik
*** 1 tatlı kaşığı kabuksuz darı
*** 1 çay kaşığı pirinç
*** 1/2 tuzsuz etimek

Kabuksuz darıyı havanda iyice dövün.Dövdükten sonra elekten geçirin ve kalın parçaları atın.Pirinçleri suda yıkayın ve nişastası aksın gitsin.Tuzsuz ekmeği de havanda dövün ve toz olsun.

Bir cezveye bütün bileşenleri dökün.Bileşenlerin üstünde bir parmak kalacak şekilde cezveye su koyun.Orta derece ateşte karıştırarak kaynatın.Karıştırmazsanız dibine tutma ihtimali var.Karışım akışkan bir bulamaç haline gelmelidir.Çok katı olursa şırıngada hareket etmede sıkıntı yaşanır.Karışım bu hale gelince bir kâseye dökün.Kâse içinde yumuşamış ve kendini vermiş pirinçler olacaktır.Bu pirinçleri kaşıkla ezebilirsiniz ya da kâse içinde karışımı robotla çekebilirsiniz de.Bu işlemden sonra karışım hazır olacaktır.Soğumasını bekleyin ve şırınga ile servis yapın kuşlarınıza.

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
mamayı yaptım fakat yedirmeyi beceremedim zaten yavrulardan en küçügü öldü ölücek anne babanında pek umrunda degıl. sanırım yavrukarın hepsını kaybedıcem

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Şırınganın ucuna bıçakla bir çentik açın.Şırıngayı kaşık misali ağzına dayamayın.Şırıngayı, alt ve üst gagaya zarar vermeyecek şekilde iki gaga arasına hafifçe yerleştirin ve şırıngayı yavaşça boşaltın.Bu mamayı böylece yerler.Ağız ucundan verirsen almazlar.Şırınganın ucu çentik açılmış halde ağız içine girmiş olamlıdır.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
BISMARCK' Alıntı:
Şırınganın ucuna bıçakla bir çentik açın.Şırıngayı kaşık misali ağzına dayamayın.Şırıngayı, alt ve üst gagaya zarar vermeyecek şekilde iki gaga arasına hafifçe yerleştirin ve şırıngayı yavaşça boşaltın.Bu mamayı böylece yerler.Ağız ucundan verirsen almazlar.Şırınganın ucu çentik açılmış halde ağız içine girmiş olamlıdır.
Ekrem bey bir ara fotoğrafını alabilirmiyiz. Gözümde canlandıramadım.

CaSuS

Takipçi Üyemiz
Adı
mehmet
Soyadı
guven
elimdeki şırıngayla kursaklarını yarıdan fazla doldurdum. bunu kaç saatte bır tekrarlamak gerekır cunku malum yarın iş var ve evde olmıcam.

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Şırınga ucuna bıçakla çentik açıyorsunuz.Maksat, geniş olan şırınga ucunu kuşun ağzına uyacak şekilde düzeltmek.Kaba olarak böyle.Şırınga ucunun uzunluğuna göre ucundan kırpma da yapılabilir.