Akvaryum Bilgisi

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
271
Konum
ankara
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
Su canlılarının konduğu kapların yapımına büyük önem verilir. Çünkü bazı plastikler ve yapıştırıcılar gibi birçok malzeme suyla solunum yapan canlıları zehirleyebilir. Bu durum deniz hayvanları için metallerin çözünmesiyle suya karışan zehirli maddelerden daha büyük sorunlar yaşatabilir. Cam en güvenilir malzemelerin başında gelir. Tanklarda kullanılan başlıca yapıştırıcılar ise epoksi reçineleri, polivinil klorür, silikon kauçuğu ve neoprendir.
Akvaryumlarda genellikle süzgeçler, hava pompaları, ısıtıcılar gibi donanımlar, ışıklandırma düzenekleri bulunur.

Süzgeçler geniş akvaryumların temiz tutulmasına yarar. En çok kullanılan türden süzgeçler su, kum, çakıl ve odunkömürü katmanlardan geçirilerek pisliklerden arındırılır. Süzgeçlerin dışını, su giriş ve çıkış delikleri dışında su geçirmez bir kılıf sarar bu süzgeçler tankın içine ya da dışına konabilir. İyi dengelenmiş akvaryumda bitkiler ile suyun yüzeyi hem balıklar, hem de diğer su canlıları için yeterli oksijeni sağlar. Ama oksijeni uygun düzeyde tutabilmek için suyun havalandırılması da zorunludur. Havalandırma işlemi sırasında suyun karıştırılması, yüzeyden daha çok oksijenin soğurulmasını sağlar.

Isıtıcılar da oda sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda yaşamayı seven canlıların bulunduğu akvaryumlarda kullanılır. Elektrikli ısıtıcılar genellikle tankın arka duvarının dibine ya da üst köşelerinden birine yerleştirilir.

En uygun ışıklandırma tankların üstünden, akkor telli lambalarla yapılır. Flüoresan lambalar da iyi bir aydınlatma sağlamakla, tank duvarlarını aşırı aydınlatabilir. Doğal renkleri veren bazı özel lambalar ise su bitkilerinin büyüme ve gelişmesine çok büyük katkı sağlar.

Akvaryumlarda özel ışıklandırma gerekmeyebilir, ancak kaliteli nitelikte suyun kullanılması zorunludur. Akvaryum suyu 24 saat dinlendirilmiş, temiz, içerdiği oksijen düzeyi yeterli, sıcaklığı ise balıkların ve su canlılarının alıştığı sıcaklıkta olması şarttır.

Akvaryum su sistemleri başlıca üç kısma ayrılır: Açık, kapalı ve yarı kapalı. Açık sistemdeki akvaryuma bir uçtan giren su diğer uçtan çıkarak boşaltılır. Kapalı sistemde su belirli aralıklarla yenilenir ve devamlı olarak dolaşımda tutulur. Yarı kapalı sistem su kaynağına sürekli bağlı olmasıyla kapalı sistemden ayrılır. Taze uyun düzenli bir biçimde eklenmesi, suda çözünmüş olarak bulunan atıkların aşırı çoğalmasını engeller.

Alıntı
 
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
86
Adı
Hacı Muhiddin
Soyadı
KESKİNKILINÇ
Abi elektirikli ısıtıcılar tatlı su balıları için geçerli sanırım dimi ? öyle biliyorumda
 

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
271
Konum
ankara
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
Tuzlu su balıklarındada geçerlidir ısıtıcı konulması Muhittin, ben teşekkür ederim Selahattin abim.