balıklarım hakkında bırkac soru

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
merhaba. ben ıkı hafta kadar oldu eve akvaryum aldım. ıcınde bır cıft kırmızı mucevher 5 -6 sarı prenses.5 tanede beyaz zebra albıno var. kırmızı mucevherler ıkı gun once akvaryumun camına yumurta yapıstırdılar ama zannedersem sonrada yedıler. yumurtalar ortadan kalktı.dısı cok kıvrak ama erkek hantal duruyor. yemlerı bıle hızlıca kapamıyor. sarı prenseslerınde bırı keseın erkek agzı kararmıs.ama dıgerlerını dısı dıye aldım bazen renklerı bayagı koyuluyor. erkek gıbı tıtreme hareketı yapıyor bır tanesı.acaba dısılerde tıtreme hareketı yaparmı.resımlerını eklliyorum

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Fatma hanım iyi akşamlar hoş geldiniz ben balıklardan pek anlamam ama sitede illaki anlayan arkadaşlarımız vardır saat olarak biraz geç oldu ama yardımcı olacaklarınada inanıyorum .
saygılar

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
Merhaba Fatma hanım öncelikle formumuza hoşgeldiniz, ilk önce mücevherlerin yumurtası ile başlayım, mücevher cichlidler yumurtalarını cama yapıştırmazlar mağara tarzı oyuklara küplere falan bırakırlar, yumurta saçma da denir ve yumurtaları yüzlerce olur. Sarı prenseslerde eşleşirken kur yapma olayında dişilerde titreyebilir ve bir biri etrafında dönerler, yüzgeç uçları sivri lanlar erkek, oval olanlar dişidir, mücevher cichlid in aksine ağızda kuluçka yaparlar yumurtalarını ağızda tutarlar, zebralarınız ise bence o akvaryumda olmamış sert bir türdür sarı prenseslere zarar verebilir, zebralar amerikan ırkı,  mücehver afrika ırkı, sarı prensesler ise malawi ırkı cichlidlerdir, uyum sorunu çıkacaktır mutlaka. Son olarakta akvaryumunuzun ölçülerini öğrenebilirmiyim

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
tesekkurler. akvaryumum 1 m. ben beyaz zebraları cok sevdım. zaten kucucukler nasıl zarar verebılırlerkı. bırde acaba bızım camda gorduklerımız neydı mınık boncuk gıbı o sıra yuvadan hıc cıkmıyordu dısı. sımdı cıkıyor.

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
Camda oluşanlar için resim görmeden ne söylesek yalan olur, belkide salyangoz olabilir. Zebralar çabuk erginliğe ulaşır, şuan size küçük görünsede çok çabuk büyüyecektir eşleşme döneminde özellikle erkek olan bölge belirlediğinden diğer balıklara vurup yaralayabilir bunuda en iyi ilerleyen günlerde anlayabilirsiniz. Hareketlerini kontrol edin büyüdükçe saldırganlaşmaya başlayacakmı diye, ona göre tedbirinizi alırsınız diğer balıklara zarar gelmeden, ayrıca mağara tarzında oyuk yapabileceğiniz küp falan varsa akvaryumunuzda bulundurmanız iyi olacaktır

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
cichlid beslemiştim geçen yıl bıraktım serdar bey profosyonel cevap vermiş ilave edecek birşey yok.

Ahmet SALMAN

Uzman Üyemiz
Web sitesi
www.asmobilya.net
Adı
Ahmet
Soyadı
SALMAN
f.ilhan' Alıntı:
tesekkurler. akvaryumum 1 m. ben beyaz zebraları cok sevdım. zaten kucucukler nasıl zarar verebılırlerkı. bırde acaba bızım camda gorduklerımız neydı mınık boncuk gıbı o sıra yuvadan hıc cıkmıyordu dısı. sımdı cıkıyor.
paylaşım için teşekkürler,çöpçü varsa yumurtlamış olabilir

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
herkese cok tesekkur ederım. evet zebraları once almıstım. yumurtalıydı zaten herkes kendı yuvasında sımdılık bır problem yok. ben mucevherlerın yumurtlayıp sorada yedıklerını dusunuyorum.100 kadar cok mınık boncuk seklındeydı. sonrada cama hep agzını suruyordu dısı. sımdı bıtınce dısarı cıkmaya basladı(yuvadan) belkıde yumurtalarını yemeyı alıskanlık ettıler. cunku pek yem yemıyor bılhassa erkek. agzına alıyor begenmemıs gıbı yapıyor. acaba tekrar yumurtladıgında yumurtaları bır sıseye alsam nasıl olur

ilker

Uzman Üyemiz
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
zebralarınız yetişkinse genelde küp içine bırakırlar ama yuva tutamamamışlarsa cama yapıştıra bilir salyongoz olma ihtimalide var salyongozsa allah size kolaylık versin kökünü kurutana kadar bayağı ugraşırsınız

Serdar SÜRKECÜ

Uzman Üyemiz
Adı
Serdar
Soyadı
Sirkeci
tekrar yumurtladıklarında yumurtaları ayırtmak oldukca riskli bir iştir, gerekli sıcaklık ve havalandırmayı sağlayamadığınız taktirde yumurtalar mantarlaşacaktır.
ufak bir karantina akvaryumunuz varsa yumurtaları küp ile beraber ayırarak hava motoru ilede bol havalandırma yaparak yumurtaların orda canlanmasını sağlayabilirsiniz. yavrular canlandıktan 2 gün sonrada artemia ile beslemeniz gereklidir.

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
ilker ertürk' Alıntı:
zebralarınız yetişkinse genelde küp içine bırakırlar ama yuva tutamamamışlarsa cama yapıştıra bilir salyongoz olma ihtimalide var salyongozsa allah size kolaylık versin kökünü kurutana kadar bayağı ugraşırsınız
zebraların yuvası gorunmuyor.yumurtlamadı heralde. ama dısı hep yuvada. yem yemeye cıkıyor.akvaryumu yenı kurdum salyangoz olurmu bılmem.

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
Serdar SİRKECİ' Alıntı:
tekrar yumurtladıklarında yumurtaları ayırtmak oldukca riskli bir iştir, gerekli sıcaklık ve havalandırmayı sağlayamadığınız taktirde yumurtalar mantarlaşacaktır.
ufak bir karantina akvaryumunuz varsa yumurtaları küp ile beraber ayırarak hava motoru ilede bol havalandırma yaparak yumurtaların orda canlanmasını sağlayabilirsiniz. yavrular canlandıktan 2 gün sonrada artemia ile beslemeniz gereklidir.
tesekkurler serdar bey. heralde hıc dokunmam akvaryuma. nasıp artık. neyse yavru goremesekte seyretmekte cok keyıfli..

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
yavuz alptekin' Alıntı:
fatma hanım hoş geldiniz serdar beyin dedikleri tamamen doğru fikirlerdir ayrıca yumurta bırakanlar zebra balığıdır akvaryumunuzun içi çok karışık ve yavru almanız baya zor olucaktır
hosbulduk. hayır zebraların kosesı ayrı. onlar yuvasına kımseyı sokmuyor. neyse hayırlısı olsun. gelısmelerden haberdar ederım

f.ilhan

Üyemiz
Adı
fatma
Soyadı
ilhan
tesekkurler. bu ısı bılenler karısık buldu ama. benımde ıcıme sındı. (kucuk evımızde baska bır dunya oldu)sadece kırmızı mucevherın erkegını hantal buluyorum.