Baykuş ispinozu (Bicheno,cift çizgili ispinoz)

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Tanım: Baykuş ispinozu oldukça göze çarpan bir Avustralya ispinozudur.Normal formlarında yüz çevresi gümüş beyaz renkte,dıştan onu saran kalın siyah bir çizgi ve göğsün altında bir çizgi daha. Sırt ve başın üstü genelde açık kahve renginde olur ve karin altı krem rengindedir. Kanatları ve sırtın arkasını kaplayan beyaz noktalar bulunmaktadır. Bacaklar ve gaga mavimsi renktedir ve gözler koyu kahverengindedir. Her iki cinste ayni görünümdedir fakat bazı ufak noktalar ile ayird edilebilir. Mesela erkekte bu çift çizgiler daha kalın ve yüz çevresi daha parlak beyaz renktedir.
Bazı küçük notlar:
*Erkekler dişilerden genelde daha dik bir şekilde dururlar
*Dişilerin yüz ve göğüs tüyleri daha kirli renktedir.
*Kafalarına tepeden bakıldığında erkeklerin kafaları daha geniştir ve siyah tüylü bölge daha fazla arkaya doğru uzanır.(Güvenilir bir ayırt etme yöntemi)
Bu kuşlar belki de Avustralyanin en küçük ispinozlarındandır,ortalama 10 cm büyüklüktedirler.
Menşei:Baykuş ispinozları genelde Avustralyanin doğusunda bulunurlar,genel olarak iki formda bulunmaktadırlar,popo çevresi beyaz olan kuşlar dominant kuşlardır ve doğu bölgelerde yaşarlar ancak siyah renkte butları olan kuşlar Kimberly bölgesinde yasarlar.Siyah butlu kuşlar beyaz renkte olanların alt türü olarak tanımlanırlar.
Diyet:Bu kuşlar da karışık ispinoz yemi tüketmektedirler.Taze içme suyu,kalamar kemiği,mineral karışımı her daim bulundurulmalıdır. Marul,ıspanak,karahindiba,kus otu,dal darı,yumurta maması,brokoli çiçekleri,havuç düzenli şekilde verilebilir ayrıca canlı yemde yiyebilmektedirler.
Genel bakim:Kuşlarınızın tırnaklarını düzenli olarak kesmeyi ve mümkünse günlük banyo vermeyi ihmal etmememiz gerekmektedir.
Diğer ispinozlarla uyum:Bu kus genelde diğer türlerle karışık salmada iyi geçinebilen bir kustur,genelde geniş bir alan gereklidir ve diğer türlerin sayıca baykuş ispinozundan fazla olması tavsiye edilmektedir. Ancak üreme sezonunda diğer türler gibi benzer şekilde bu türün erkekleri birbirlerine karsı agresif tavır sergilemektedirler. Ayırılmaları önerilmektedir.
Barındırma:Genelde her zaman en ideal ortam diğer türlerle karışık bitkili bir salmadır.Eğer üremelerini istiyorsanız büyük salmalara çiftleri ayırarak koymanız gerekmektedir. Kış aylarında bu tip dış salmalarda ısıtma gerekmektedir.
Ötüş:Genel olarak erkek baykuş ispinozunun tekrar seklinde boynunu gererek söylediği bir şarkisi vardır. Genelde ötüşü hafif Hint bülbülü ötüşünü andırmaktadır.Ancak bu kuşlar hint bülbülleri veya bengal ispinozları gibi sürekli ötmezler,ötüşünü yakalamak için bir süre gözlemlemeniz gereklidir,dişiler ise oldukça sessizdir ve ara sıra "mip" seklinde bir ses çıkarırlar.
Üreme:Baykuş ispinozları salmalarda ve üretim kafeslerinde üreyebilmektedirler. Genelde salmada 3 çiftli bir koloni barındırılmaktadır. Yuva seçimleri ise kutu yuvalar,süt kartonu yuvaları ve bambu sepet yuvalar arasında gidip gelir ancak en fazla rağbet gören sepet yuvalardır. Yuva malzemesi olarak kurumuş otlar,Hindistan cevizi lifi,selpak ve kağıt şeritlerini kullanırlar. Yuvanın içindeki üst katmanı ise yumuşak tüyler ve hintkeneviri elyafı gibi yumuşak malzeme ile kaplarlar. Benzer şekilde 4-6 beyaz yumurta gelir ve kuluçka 3. yumurtadan sonra baslar.Civcivler yumurtadan ortalama 13 günde çıkarlar ve renkleri gridir,tıpkı zebra ispinozu yavruları gibi hafif hav tüylere sahiptirler. Büyüdükçe tıpkı anne babalarına benzerler ancak gagaları ve beyaz bölgeleri daha koyu renktedir. Yuvadan çıktıktan 2 hafta sonra bağımsız olurlar.

Bu kuşlar ile ilgili üreme problemleri cinsiyetleri ayırabilmek ve yuvalamaları için ortama yerleşmelerini sağlamaktır.(Yani yuva yapmaya başlamalarından bahsediliyor sanırım)
Bu küçük kuşlar en yakın akrabaları olan zebralar gibi delilde genelde mum gagalar gibi huylar sergilerler. Yani buradan anlıyoruz ki biraz mahremiyet,üreticiler kafesin dıştan bitkilerle kaplanmasını önerirler böylelikle.

Ayrıca kuşları bileziklere durumunuz yoksa sepet yuvaları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Bundan öncede yumurtalara ve yavrulara zarar verilmemesi için tırnakları kesilmesi önerilir.
Bundan başka genelde yavruları gouldianlar gibi zebralar ve bengaller tarafından kolayca büyütülür. Ancak zebraların altına verilince karışık kuluçka yapılmaması başka önemli bir tavsiyedir. Zebra ve baykuş yavruları ayni gibi durmalarına rağmen tüy yapısı ve yem isteme sekline göre bizim uyanık zebralar her nasılsa anlayıp yavruları yuvadan atabiliyorlarmış.
Ancak bengaller her türlü karışık kuluçkaları sorunsuz büyütüyorlar.
Ayrıca Avustralyanin diğer ispinozlarına benzemeyen tuhaf bir huyları vardır bu da ki yavruların yem isterken kanatlarını kaldırmalarıdır. Bu davranışa sadece bazı Afrika mannikinlerinde rastlanır,bunun nedeninin diğer kardeşlerin yem almalarını engellemek için olduğu düşünülmektedir.

Finch-tr.com'dan alıntıdır

 

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Katılım
17 Haz 2010
Mesajlar
6,100
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Çok güzeller paylaşım için teşekkür ederim