Bit sorunu

Hakanguc

Yeni Üyemiz
Adı
Hakan
Soyadı
Güç
Selamlar,
Maalesef bugün pvc kafese taktığım tünek aparatının iç kısmında siyah renkte küçük bitler farkettim. Hemen kuşların ensesine vilmectin damlattım. Tavsiye üzerine bugün propet sprey ve lcs 3 toz aldım. Kafesleri propet sprey ile temizleyeceğim ve ertesi gün lcs 3 toz püskürteceğim. Ancak sizden gelen başka tavsiyeler varsa açığım.
İlk defa ard arda 2 yetişkin kuşumu kaybettim,sebebini bite bağlıyorum. Bit ilerlemiş durumda. Yumurtada ve yavrulu kuşlarım var, onlar icin endişeleniyorum.
Bir diğer sorun ise kafeslerim pvc, demonte olarak gelmişti. Montajı yaparken İster istemez açıklıklar olmuştu. Tüm birleşim noktalarına silikon çekmiştim ancak ister istemez açıkta kalan noktalar olmuş olabilir, vida yerlerine bile yuva yapıyorlarmış. Kafesleri değiştirmeli miyim ?
Acilen yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

erdngncr

Yeni Üyemiz
Adı
ERDEN
Soyadı
Gencer
Bende 2 katlı kendinden yuvalıklı PVC kafes kullanıyorum. Bende 2 ay önce yoğun bit saldırısana maruz kaldım. Odaya kadar sarmıştı bitler çocukları ısırmaya başladılar. vilmectin ve LSC3 toz kuşları arındıracaktır. 10-15 günde hergün ilaçlayıp kafesleri yıkayıp ancak kafesleri ve odayı arındırabildim. Yuvalık ağzını yuvalığın içini aktar dan okolpstus yağı alarak sildim yavrulardan uzaklaştırsın diye. 1. 4 . 7. günler hep vilmectin ile ilaçladım. 4. gün ılık suya katıp suluklarında yavrularada geçmesini sağlamaya çalıştım. 12. güne kadar gece cep telefonu flaş ı ile baktığımda bit görmeye devam ettim. Öldükce yumurtadan çıkıyorlar. Her yere kafeslerin yakınındaki her boşluğa yumurta bırakıyorlar. Bu ilaçların hiç biri direk bit yumurtalarına zarar vermiyor. Hatta üzerine de sıksan bitler gezmeye devam ediyor ama yavaş yavaş azaltıyor bitiriyor. Tavsiye olarak Bayer K-Othrine ezcanede satılıyor 5 lt hazır suya katarak bütün her yeri ilaçla bit kara sinek vs ne varsa yok ediyor. Bitleri birkaç saniyede öldüren SEBASIL ve BLOTIC diye büyük baş ilacı var ama ben bir üreticiden 1 er sırınga almıştım aldığım kişi kuşlara ve yavrulara sıkmamamı söyledi Kullanmayı düşünürsen dikkat et bu iki ilaca. ben yavrular yere inince tek kafese toplayıp PVC kafesi bunlar ile ilaçlamıştım 2 günde güneşin altında tuttum. sonrasında kafese yerleştirdim kuşları. Benim şansıma sokağa çıkma yasaklarının evden çalıştığımız günlere dek gelmişti bütün gün yavruları kuşları kontrol edip bakabilmiştim.

Hakanguc

Yeni Üyemiz
Adı
Hakan
Soyadı
Güç
Bende 2 katlı kendinden yuvalıklı PVC kafes kullanıyorum. Bende 2 ay önce yoğun bit saldırısana maruz kaldım. Odaya kadar sarmıştı bitler çocukları ısırmaya başladılar. vilmectin ve LSC3 toz kuşları arındıracaktır. 10-15 günde hergün ilaçlayıp kafesleri yıkayıp ancak kafesleri ve odayı arındırabildim. Yuvalık ağzını yuvalığın içini aktar dan okolpstus yağı alarak sildim yavrulardan uzaklaştırsın diye. 1. 4 . 7. günler hep vilmectin ile ilaçladım. 4. gün ılık suya katıp suluklarında yavrularada geçmesini sağlamaya çalıştım. 12. güne kadar gece cep telefonu flaş ı ile baktığımda bit görmeye devam ettim. Öldükce yumurtadan çıkıyorlar. Her yere kafeslerin yakınındaki her boşluğa yumurta bırakıyorlar. Bu ilaçların hiç biri direk bit yumurtalarına zarar vermiyor. Hatta üzerine de sıksan bitler gezmeye devam ediyor ama yavaş yavaş azaltıyor bitiriyor. Tavsiye olarak Bayer K-Othrine ezcanede satılıyor 5 lt hazır suya katarak bütün her yeri ilaçla bit kara sinek vs ne varsa yok ediyor. Bitleri birkaç saniyede öldüren SEBASIL ve BLOTIC diye büyük baş ilacı var ama ben bir üreticiden 1 er sırınga almıştım aldığım kişi kuşlara ve yavrulara sıkmamamı söyledi Kullanmayı düşünürsen dikkat et bu iki ilaca. ben yavrular yere inince tek kafese toplayıp PVC kafesi bunlar ile ilaçlamıştım 2 günde güneşin altında tuttum. sonrasında kafese yerleştirdim kuşları. Benim şansıma sokağa çıkma yasaklarının evden çalıştığımız günlere dek gelmişti bütün gün yavruları kuşları kontrol edip bakabilmiştim.
Hocam yanıtınız icin teşekkür ederim, okaliptus yağı yavrulu kuşlarda işe yaradi mi ? Gercekten bit girmedi mi okaliptus yağı sürdüğünüz yuvaliklara?
Benim bugun bitlerle 4. Günüm. canhiper toz yarın geliyor. 2 tane 4 katlı tel kafes ayarladım onları da yarin alacagim. Birkac üretici tanıdığım “Blotic” adında bir ilac önerdiler. Cok etkiliymiş kuşun goz ve burnuna sıkmamam konusunda uyardılar. Blotic katılan suya kuşun kafasını degdirmeden suda 10 saniye bekletmek hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kuşlara zararı olur mu ? Veteriner bir tanıdığımdan yarın bir şırınga blotic alacağım. Biraz yaşadıklarımı anlatayım, Lcs 3 toz gerçekten işe yarıyor. Yuvaliklarda cok fazla lcs3 toz üzerinde ölmüş bir şekilde duran bitle karşılaştım. Kümesinde bit olmayan arkadaslar önlem amaçlı kesinlikle kullanmalı. Benim kümesime bit bulaşmaz demeyin önleminizi alın arkadaşlar... Bu illet insanı bu hobiden soğutuyor...
Pvc kafeslerden uzak durmanızı öneririm. Kaç gündür ugraşsam da bi yerlerden çıkıyorlar. Pvc kafes tam olarak bitlerin aradığı ortam.
Pvc kafesine bit bulaşan varsa kuşlar kafesteyse boşuna uğraşmasın, kuşları ayrı bir kafese ve ayrı bir odaya koyup pvc kafesi birkaç gün iyice ilaçladıktan sonra ve güneş altinda beklettikten sonra kafesleri elden çıkarmasını tavsiye ederim. Pvc kafes pişmanlıktır. En azından benim için.