CANLI HAYVAN SATAN YERLER HAKKINDA

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Öncelikle değişik tipteki canlı hayvan temin edebileceğimiz yerler neresidir bir bakalım:

*Uzmanlaşmış mağazalar; bu tip yerlerde sadece canlı hayvan ve malzemeleri bulabiliriz. (kuş, kedi, köpek vb. canlı hayvan ve kafes, yem, mama vb. gibi malzemeler)

*Bahçe ve hoby mağazaları; Bu tip mağazaların küçük bir bölümünde kısıtlı canlı hayvan ve malzemesi bulunabilir.

*Yapı marketler; günümüzde sayıları hızla artan bu tip mağazalarda daha ziyade dekoratif olarak, Japon balığı, muhabbet kuşu gibi canlı hayvan ve bunlarla ilgili malzemelere rastlanabilir.

*Sadece kuş satan mağazalar; isminden de anlaşılabileceği gibi kuş ve malzemesi dışında malzeme bulunmaz. Mağaza sahipleri, genellikle kuş beslemenin bir adım önüne geçerek, hobilerini meslek haline getirmişlerdir.  Bu kişilerin diğer mağaza sahiplerine göre kuşları daha iyi tanımaları beklenir. Büyük mağaza sahiplerine göre daha samimi bir duruşları vardır.

Şimdi de bu mağazaların durumlarını inceleyebiliriz:

Mağazadaki kuşların izlenebilirliği; yani kuşların nereden geldikleri belli değildir. Ya bir ithalatçıdan, toptancıdan ya da üreticiden gelmiştir. Kuşun ayağında bilezik yoksa, alıcı olarak bunu bizim öğrenmemizin imkanı yoktur. Bilezik kuşun kimlik kartıdır. Her ne kadar kanunla yasaklanmış olsa da doğadan yakalama pek çok kuş maalesef buralarda bulunabilir.  Eğer sürekli olarak bilezikli kuş talebinde bulunur, bileziksiz kuş almazsak kuşlar adına faydalı bir şey yapmış oluruz.
Mağazadaki kuşların rahatı; üzerlerinde günde en az 10 saat yanan neon ışığı altında, sürekli izleyen gözler, kurcalayan parmaklar, bitmeyen gürültü ve ortamda bulunan geçinemediği kuşların da verdiği stres ile rahat edebilir mi bu kuşlar? Cevap doğal olarak: Hayır. Ayrıca küçük bir ortamda üst üste bulunmaları da cabası. Bu durumun istisnası da olabilir ama genel olarak rastlanılan durum budur.

Temizlik ve hijyen; çoğu zaman personel ve zaman yetmezliği yüzünden yapılamayan ya da az yapılabilen temizlik yüzünden, kafes ve içindeki malzemeler olması gerektiği gibi değildir. Kuşlar her zaman banyo imkanı bulamaz. Verilen sebze ve meyveler bayatlayabilir, kalamar kemiği, kum bulunmayabilir, suyunun da sık sık değiştiği nadiren görülür.

Bulaşıcı hastalık riski; doğal olarak çok hayvanın bir arada bulunduğu ortamda hastalık ve parazit bulaşma riski de yüksektir. Bu tip yerlerden kuş teminine gidilirse karantina mutlaka uygulanmalıdır.

Bir “mal” olarak canlı hayvan; canlı hayvanlar doğal olarak mağazalarda üreticilere göre daha fazla fiyata satılırlar. Bunda; mağazaların bu işten kâr beklemelerinin yanında, aldıkları hayvanlardan bazılarının ölmesiyle maliyetlerinin artması da etkendir. Maalesef hayvanlar sadece satılarak para kazanılması beklenilen mal olarak görülürler. Her kuşsever potansiyel bir müşteri gibi görüldüğü için dikkatli davranılması her denilene inanılmaması gerekir. 

Tavsiyeler; biraz da alışverişi nerede ve nasıl yaptığımıza bağlıdır. Bazen şanslısınızdır; satıcı ciddidir, işinin ehlidir, size vakit ayırır, ilgilenir, tavsiyeler verir. Bazen de şansınız yoktur; satıcı sattığı kuşu dahi tanımaz, bunu size de söylemez, cinsiyetini ayıramaz, dolayısıyla vakit ayırıp tavsiyeler de verse işe yaramayacağı gibi ileride can da sıkar. Her ne kadar katlanılmaz da olsa çaresi de yoktur. İyi olanı bu tip mağazalardan kuşlarla ilgili tavsiye istememektir. Umarız sitemiz ihtiyaçlarınıza cevap verme yolunda mesafe kateder.
Kuş satın almadan önce hangi kuşu istediğimize kara vermeliyiz. Sonra ilk mağazadan almak yerine pek çok yer dolaşılmalıdır. Mağazalar içinde kuşlara yaşam şartı olarak en uygun şartlar sunan mağaza tercih edilmelidir.

En önemli tavsiye ise mümkünse bir üreticiden almaktır.

Exoticispinozlar.com
Erkan Konak
 

ercanyuksel

Takipçi Üyemiz
Katılım
14 Eyl 2010
Mesajlar
119
Konum
malatya
Adı
ercan
Soyadı
yüksel
paylaşım için teşekkürler benm gibi ilk kuşunu alacak olan kişilern işine çok yarar bu bilgi bendede tecrübe oluştu ama aldıktn sonra sorunları görüp ona göre harekt etmek :)