CORDON BLEU MUMGAGASI

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Sizlere tanıtmak isteğimiz Afrika kökenli diğer muhteşem güzellikte bir ispinoz türü Cordon Bleu ispinozudur.
Cordon bleu’larında diğer ispinozlar gibi birkaç alt türleri vardır ve kıpkırmızı gagalarından dolayı mum gaga denilmektedir.

Bu kuşlar alt türleri ile birlikte Afrika kıtasının geniş bir bölümüne kadar dağılım gösterirler ve sıcak iklim kuşlarıdır. Bu yüzden soğuk iklimlerde problem yaşayacağınız ve barındırma alanlarında ısı kontrolü yapmanızı aklınızdan çıkarmayınız. Doğal alanlarını savanalar,dikenli çalılıklara sahip kırlıklar,Afrika’nın köylerinde etrafında dolaşırlar.

Tanım: Mavi tüyler vücudun üst taraflarında ve kahverengi tüyler alt taraflarında konumlanmıştır.Gaga koyu renk pembedir ve bacaklar turuncumsuya çalar.3 tür cordon bleu mevcuttur.

Kırmızı yanaklı cordon bleu Red Cheeked Cordon Bleu Waxbill (Uraeginthus bengalus):Kuşun yanakların pembe yuvarlaklar vardır.
 
Mavi Göğüslü cordon bleu Blue-breasted Waxbill (Uraeginthus angolensis)
Angola cordon bleu’su olarak bilinir,göğsünde ki mavilik komple aşağılara kadar uzanır.

 
Mavi başlıklı Cordon bleu Blue-capped Cordon Bleu Finch (Uraeginthus
Cyanocephalus):Kuşun başında mavilik bulunmaktadır.

 
Cinsiyet ayrımı: Genellikle dişi ve erkek ilk bakışta birbirlerinin aynısı gibi görünür. Ancak dişilerin mavi renk tüyleri daha soluktur. Ayrıca kırmızı yanaklı türde sadece erkeklerde yanak yamaları vardır. Yavruların gagaları yuvadan ilk çıktıklarında siyahımsı renktedir

Mizaç: Bu tür pasif görünümde ve barışçıl bir kuştur,diğer sakin huylu kuşlarla barındırabilir. Ötüşü mükemmel olan birkaç ispinoz cinsi arasındadır. Kulağa hoş gelen tiz sesli şakıma şeklinde bir şarkısı vardır. Genellikle koloni halinde yaşayan kuşlardır,üreme dışında asla yuvada uyumazlar,tüneyerek uyumayı tercih ederler. Suyu emerek içerler ve banyo yapmaya diğer tür ispinozlar gibi bayılırlar. Bu kuşlar üreme esnasında 18 santigrat derecenin altına inince yavruların bağımsızlık aşamasında sorunlar çıkarırlar,düşün ısılara karşı nazik yapıları vardır. Nemliden daha çok kuru hava isterler.Diyet: Klasik ispinoz beslenme diyetinin yanında en sevdiği besinler yeşillik ve sebzeler,karahindiba,kuş otu,un kurtları,uçan termitler,karınca yumurtaları ve yeşil yaprak bitleridir.

Üreme: Üremenin zor olduğundan çoğu yerde bahsedilmektedir,genelde vahşi ortamlarında olduğu gibi bu kuşları bahar-yaz arası üretmeye özen gösteriniz. Tıpkı diğer türlerde tavsiye edildiği gibi ekili yada bitkilerle korunaklar oluşturulmuş kuşhanelerde barındırmanız her zaman daha iyi sonuçlar verecektir.
Kur yaparken erkek gagasına yuva malzemesi alıp dişiyi etkilemeye çalışır.
Video: Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı
Eğer dişi zeminde ise üstüne atlamaya çalışır,bu cordon bleu’ların meşhur bir kur yapma hareketidir. Bu kuşlarda üreme zamanında gözlenen erkeğin eşleşmek istediği dişiyi kovalaması ve gagalaması gibi bir durum vardır. Çiftleşme anında erkek dişinin başını yavaşça gagalar.
Yuvalarda önü yarı açık kutular veya sepet olanlar verilmektedir. Malzeme yumuşak çimler,hindistan cevizi lifi ve tüylerden oluşur.
Üreme için önemli noktalar uygun ortam ve diyettir. Yuvaları salmanızın bitkilerle donatılmış bölgelerine yerleştirin. Diyet konusunda ise kesinlikle önerilen bol bol canlı yemdir. Eğer yavrular gelince canlı yemi sağlamazsanız kuşlar yavruları beslemeyi kesip yuvadan atarlar.Bu nokta çok ama çok önemlidir,böcekli kuru mamayı deneyebilirsiniz.
Yavrular yuvadan çıkınca bir daha yuvalarına uyumak için geri dönmezler bu yüzden yavrular nemli,ıslak ve soğuk ortamlar mevcut ise çabucak öleceklerdir,üretim sıcak mevsimlerde yapılmalıdır.

Finch-tr.com'dan alıntıdır