Çörek Otu Yağı (Soğuk Sıkım)

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Ebû Hureyre’nin nakline göre Hz. Peygamber (s.a.v) "Çörek otunda ölüm hariç her türlü hastalığın şifası vardır" demiştir (Buhârî, “Tıp”, 7; Müslim, “Selam”, 88; İbn Mâce, “Tıp”, 6; Tirmizî, “Tıp”, 5). İbn Şihab, bu hadiste geçen “sâmm” kelimesinin “ölüm” anlamına geldiğini ifade etmektedi

Londra Kings College Üniversitesinde yapılan bir çalışma 1997 yılında yayınlandı. Yapılan araştırmada çörek otunun iki çeşit yağ ihtiva ettiği ortaya kondu. Bunlar % 0.45 oranında anti enflamatuar (iltihap önleyen) özelliğe sahip olan uçucu yağ, diğeri ise % 33 oranında sabit yağdır.

Arkadaşlar ilk bilimsel çalışmlarda hayvanlar üzerinden denenmiş. O yüzden düşünüyorum ki kuşlarımızada verilebilir. İç hastalıklara, metoboilizmaya karşı vücüdü yeniliyor. Daha o kadar çok faydası var saymakla bitiremem. Tabi nasıl ve ne gramalarda verilirmeli orası tartışılmalı.

Bu yağdan vereninizi oldu mu peki?? İnsanlar üzerinde çok iyi etkileri var,tam bir şifa kaynağı. Aktarlarda soğuk sıkım olarak küçük şişelerde satılıyor. Ortalama fiyatı 12-14 tl arasında .

Ben kendim normal çörek otunu çiğneyerek kullandım.Onun tadı biraz berbattır. Acı bir tadı var. Kuş yemlerine bu çörek otundan konuyormudur? Yağı da sularına karıştırabilir.

Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Coşkun iyi bir konuya değinmişsin. Ben hint, limon,lavanta,çörekotu, kantron,tarçın,çilek, ardıç gibi yağlardan bazan 1 er damla mamalarına püstürtmek suretiyle koyuyorum. Kuşlar hiç yadırgamadan yiyorlar.

Suyuna koyamazsın, Bu yağları su ile karıştırmak için ya gliserin yada alkol kullanıp çözüp suya karışmalarını sağlamalısın yoksa yağları karıştıramazsın.

Coşkun Ödemir

Uzman Üyemiz
Mehmet Kıdır' Alıntı:
Coşkun iyi bir konuya değinmişsin. Ben hint, limon,lavanta,çörekotu, kantron,tarçın,çilek, ardıç gibi yağlardan bazan 1 er damla mamalarına püstürtmek suretiyle koyuyorum. Kuşlar hiç yadırgamadan yiyorlar.

Suyuna koyamazsın, Bu yağları su ile karıştırmak için ya gliserin yada alkol kullanıp çözüp suya karışmalarını sağlamalısın yoksa yağları karıştıramazsın.
Peki şuan kullandıgım gervit vitamin şurubunu yarım çay kaşığı suyuna karıştırıyorum. Yani mamaya koysamda olur mu?

Diğerlerinden farkı var peki çörek otu yağı yada bahsettiğin şeylerin abi? Doğal olmasından dolayı mı diyorsun. Yoksa içindeki çözeltilerden dolayı mı?

Bende o zaman mamaya biraz katayım bundan sonra. Gerçi ilk mamayı bugun verdim daha pek yemedi.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Ben hem yararlarından dolayı hemde  vitaminler çözünsün diye veriyorum.