Düzelmeyen Bozuk Dışkılar

Rmz18

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
karaca
S.A.

Görseldeki mavi erkek kuş 14 aylık ve 2 aylıktan beri bende kuşun dışkılarında bozukluk var ele gelen konuşan yemesi içmesi normal haftada 1 entrobac 1 kezde gervit w veriyorum suluk ve yemi günlük tazeleniyor. Kalamar takılı kafeste 2 günde 1 de kafesi temizleniyor.

Kuşun geldiğinden beri dışkısı bu şekilde renk bırakıyor 4 ay önce tetramezathine verdim koksidiyoz olabilir diye ancak değişmedi dışkıları 1 ay önce eş aldım yanına eşe atmadan önce tolisan kombi mix + tollyamin forte verdim 5 gün dışkısı 3 günü düzeldi 5 güne tamamlayıp kestim ilacı sonrasında 2 gün probiyotik ve 2 gün vitamin verdim normal haftalık rutine döndük ancak dışkılar tekrar eski haline döndü kuşta en ufak bir sorun yok yemesi iyi ancak biraz zayıf gibi birde en önemlisi akşamları hava kararınca öğürme hareketi yapıyor yem kusmuyor ancak bu esnada ağzında bir iki tane darı tanesi gözüküyor akşamları fazla yem yeyip biraz fazla su içtiğini gözlemledim kuşa karışık paket yem dışında bir şey vermiyorum çok nadir yumurta maması ayda 1 veriyorum ustalar bu öğürme hareketi ve dışkılar dışında sorun yok ama yanındaki kuşun dışkıları ile alakası yok erkek kuşun dışkısının konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

E-Coli veya salmonella olma ihtimali varmı tahlil test durumu yok malesef lokasyondan dolayı Caremicin veya nifurucamin tarzı bir ilaç alıp kullanılabilirmi yoksa mantar mı var acaba

WhatsApp Image 2023-12-13 at 14.16.42 (1).jpegWhatsApp Image 2023-12-13 at 14.16.42.jpegWhatsApp Image 2023-12-13 at 14.16.42 (2).jpegWhatsApp Image 2023-12-13 at 14.16.42 (3).jpeg

Rmz18

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
karaca
Bu arada erkek kuşun resmi ağustos ayından çekildi ve ıslak sorunlu dışkılar erkekkuşa ait

Rmz18

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
karaca
Kombi mix içerisindeki amoksisilin e coliye etkili ancak e coli %72 bağışıklık direnci gösteriyormuş amoksisiline dışkıların anlık düzelip bozmasını buna yorabilirmiyiz. Yani kombi mix içindeki bişey (amoksisilin-ronidazol-nistatin ) iyileştiremesede etki etti dışkıya geçici olarak