ELMAS İSPİNOZU

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Elmas ispinozu yada serçesi diğer birçok ispinoz gibi Avustralya orijinli bir ispinozdur. Bu ispinoz genelde Avustralya’nın batı kıyılarından  iç kesimlere doğru olan alanlarda yaşamaktadır. Doğal alanlarını ökaliptus ormanları,ağaçlık su kenarları,bahçeler ve tarlalar oluşturmaktadır.
Genelde bu ispinozun cesur ve iddialı bir yapısı vardır,ayrıca agresif mizaçlı bir kuş olduğu için diğer agresif mizaçlı kuşlarla barınabilir (bknz:kesik boyun ispinoz ve javalar) zebralar shafttailler gibi ispinozları bilhassa üreme zamanında etraflarında istemezler.  Bu kuşların erkeklerinin alçak sesli,gıcırtılı bir ötüşleri vardır.
Görünüm: Kafa gri renktedir ve gözlerle gaga arasında ki  bölüm siyahtır. Çene altı ve boğaz beyaz iken göz halkaları kırmızı renktedir. Vişne çürüğü renkte bir gaga ve kanatlar ile sırt kahverengimsi gri renk alırlar.Kuyruk üstü kan kırmızı,kuyruk ise siyahtır. Göğsünde zebralar gibi siyah bir bar bulunmaktadır.Yine aynı zebralar gibi yanlarda siyah üzerine beyaz noktalı tüylere sahiptirler.Bu kuşların kahverengi,sarı,beyaz renklerde mutasyonları üretilmiştir.

Cinsiyet belirleme:İki cinste görünüm olarak birbirlerine benzerler,ayırmak oldukça güçtür. Dişiler hafifçe daha soluk görünümlü olup daha küçük kafatasına sahiptirler. Erkeklerin gagası grimsi kırmızı olur ve dişilerin yanlarındaki beyaz noktalar daha büyüktür. Dişilerin bazen gagaları daha açık pembe rengindedir. Fakat bu metotlar yanıltıcı olacağı için mutlaka erkeğin şarkı söylediğini gözlemlemeniz gerekebilir.

Mizaç:Kimi zaman kuşhanenizde bu kuşlar gerçek baş belaları yada en favori tür oldukları çelişkili durumlara sahiptirler. Bazı huysuz elmas ispinozları kendilerinden küçük diğer türleri stres yaratacak şekilde taciz edebilirler,yuvalarını bozup yumurtalarını kırabilirler,hatta bu kuşların ölümlerine sebep olabilirler. Ancak böyle durumlar nadirdir yinede gözlemi elden bırakmamanız gerekmektedir.
Bu kuşların eşleri arasında ki bağlar oldukça kuvvetlidir ve bu bağlar ömür boyu sürmektedir. Genelde koloni halinde dolaşan bu kuşlar geceleri yuvalarda uyumaktan hoşlanırlar.Bu kuşlar ispinozlar arasındaki en zeki kuşlardan biridir.

Diyet:Klasik şekilde ispinoz diyetine tabidirler. Midye kırıkları,kalamar kemiği,ve taze içme her zaman suyunu bulundurunuz. Böcekli mama,yumurta maması,un kurtları ve pupalar,karahindiba bu kuşların en sevdiği yiyecekler arasındadır. Her türde yeşilliği bilhassa üreme zamanı temin etmeniz kesinlikle tavsiye edilmektedir. .  Bunlar kuş otu,yonca,çimenler,çoban çantası (Capsella bursa-pastoris),meryemanadikeni,karalahanadır. Canlı yem olarak sirke sineği verilebilmektedir.
Ayrıca canlı yem bulamazsanız çimlendirilmiş yemler ve yumurta maması hazırlayınız

Barınma: Dar alanlarda barındırılan elmas ispinozları yağlanmaya ve stres olmaya meyilli kuşlardır. 12 santigrat derecelerin altında barınırlarsa zorlanabilmektedirler. Bu kuşları geniş kuşhanelerde barındırmanız gereklidir. Bu kuşlar mayasal kaynaklı enfeksiyonlara ve koksidiyoza yatkındırlar. Ortamların nemli ve ıslak olmamaları ve hijyen bu yüzden önemlidir.


Üretim: Öncelikle çiftler uyumlu değillerse ve aralarında bir bağ yoksa asla üremeye teşebbüs etmezler. Bu yüzden bir grup kuşu bir arada barındırarak çiftlerin birbirlerini seçmesini sağlamanız gerekmektedir. Böylece çiftlerini koloni halinde ekili kuşhanede veya bir çifti çok büyük bir salmada üretmeniz tavsiye edilir. Genel olarak anlattığımız kur yapma davranışı yine elmas ispinozlarında da gözlemlenebilmektedir. Erkek bir parça yuva malzemesi alarak,noktalı tüylerini şişirmeye başlar. Dik bir görünüm alıp tünekte alçalıp yükselmeye başlar. Çiftleşme genellikle yuva içinde gerçekleşir. Yuva olarak büyük,önü yarı açık  yuva kutularını kullanırlar. Çalılıkların arasına yerleştirdiğiniz bu yuvalığın etrafını otlarlar çevirip,saklayıp gizleyerek kuşların bu şekilde yuvalayacaklarını gözden çıkarmayınız.
Yuva malzemesi olarak hindistan cevizi lifi,uzun boyda otlar,bitki sapları,kenevir lifleri ve tüyler veriniz. Yuvanın içlerini bitkilerin yumuşak taraflı ve tüylerle döşerler. Yumurta sayısı 4-6 arasında değişmektedir. Yavrular 15 günde yumurtadan çıkıp,25 gün içinde tüylenirler. Bu kuşlar yuva gözetlemeye kesinlikle tolerans göstermezler ancak bu her kuşta olacak diye bir şey yoktur. Kimi kuşlar siz yuvayı gözetlerseniz yuvanın etrafına başka bir delik açıp oradan girip çıkmaya başlarlar.

Finch-tr.com'dan alıntıdır

 

kyler

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
303
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Paylaşım için tşkler refik  bey. Peki en iyi ispinoz hangisidir böyle bir ayırım varmıdır?
 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,961
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Refik abi paylaşım için çok teşekkürler...yahya sayın ant.
 
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
86
Adı
Hacı Muhiddin
Soyadı
KESKİNKILINÇ
Bunları Çift yapmak çok zor Refik abi elinde varmı Nasıl çift yaptın =)

Cinsiyet belirleme:İki cinste görünüm olarak birbirlerine benzerler,ayırmak oldukça güçtür. Dişiler hafifçe daha soluk görünümlü olup daha küçük kafatasına sahiptirler. Erkeklerin gagası grimsi kırmızı olur ve dişilerin yanlarındaki beyaz noktalar daha büyüktür. Dişilerin bazen gagaları daha açık pembe rengindedir. Fakat bu metotlar yanıltıcı olacağı için mutlaka erkeğin şarkı söylediğini gözlemlemeniz gerekebilir.