FRANSIZ TÜY DÖKÜMÜ HAKKINDA ACİL YARDIM

ahmetresit

Üyemiz
Katılım
19 Tem 2010
Mesajlar
47
Konum
ankara
Adı
AHMET REŞİT
Soyadı
SABAHYELİ
ARKADAŞLAR ELİMDEKİ TAKIMIN BİRİNDE HER ALDIĞIM 6 YAVRUDAN 1 TANESİNDE FRANSIZ TÜY DÖKÜMÜ YANİ KANAT VE TÜY EKSİKLİĞİ OLDUĞUNU ANLADIM DÜN. KUŞ 3 AYLIK OLMASINA RAĞMEN UÇAMIYORDU YANİ KANAT ÇIRPIYOR AMA AZ BİR ŞEY KALKIP DÜŞÜYOR BU ZAMANA KADAR DİĞER KUŞLARA GEÇMEDİ HEPSİ BİR ARADA OLDUKLARINDAN BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ÜSTEDLARDAN ACİL YARDIM İSTİYORUM NEDEN DİĞER AĞIZ YAVRULARDA SORUN YOKTA 6 TANEDE1 TANEDE ÇIKIYOR ONLARDA HASTALIK TAŞIYORLARMI TAŞIYORLARSA NEDEN SORUNSUZ UÇUYORLAR TEDAVİSİ VARMI YANİ KISACASI ACİL YARDIMA İHTİYACIM VAR DEĞERLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM
 

KurKur

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
2,513
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  French Moult hakkında bir çok uzman görüş ve teori mevcut; Fakat French Moult (Fransız Tüy Dökümü) hastalığının çözümünün bulunamayacağının da mantıklı bir açıklaması var. Bizim kuşlarımıza sağlayamadığımız bir yahut bir kaç unsur sonucunda çıktığına inanıyorum; Değilse Doğadaki kuşlarda böyle bir sıkıntı yok.
  Genellikle yaşlı yahut sıklıkla fazla sayıda kuluçka alınmış çiftlerde karşımıza çıkıyor. Genetik tir; Dişi yi değiştirmenizi yahut Eşleri kendi içerisinde değiştirmenizi öneririm..
 

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Fransız tüy dökümü hastalıgı genç muhabbet kuslarında ortaya çıkan bir hastalıktır, bu yüzden bu hastalıga BFD (Budgerigar = Muhabbet kusu, Fledgling= Tüyleri henüz bitmis yavru kuş, Disease = hastalık) de denir. Tüyleritamamlanmıs yavru kuslar bir anda ikinci kanat tüylerini ve kuyruk tüylerini kaybederler. Bazı kuslar büyük tüylerinin tamamını kaybederken sanslı olanbazıları da sadece az miktarda tüy kaybederler. Genellikle vücudun geri kalanını ve gögüs kısmını kaplayan kısa tüyler hastalıktan etkilenmez. Bazı durumlardavucut tüylerinde de anormallikler oldugu bilinmektedir. Fransız tüy dökümühastalıgına yakalanan kusların neredeyse tamamı hayatlarının geri kalanında uçamazlar çünkü uçmalarını saglayan kanat tüyleri tekrar gelismez veya gelissebile anormalliklerle gelisir. Bu hastalıktan etkilenen kusların büyük çogunlugu çokhızlı kosarlar digerleri ise sadece zıplarlar.

Hastalığın Sebepleri ve Taşınabilirliği

BFD hastalıgının sebebi Polyoma Virüsü’dür. Günümüzde virüsün bulasma yolları tüm detayları ile bilinmemektedir. Bazı tahminlere göre virus dahayumurtadayken kusa geçmektedir. Fakat bu sav sadece tek bir sonuç ortayaçıkarıyor. Polyoma virüsü kronik olarak bulasan yaslı kuslar hastalıga sebep olangenleri dogacak yavrulara tasırlar. Sonuç olarak dikkatsizce yapılan üretim Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kusların ortaya çıkmasına sebep olur. Virüstenetkilenen eriskin kuslar hastalıgı gelecek kusaklara tasıyacak ve büyük olasılıkla hasta kuslardan olusan yeni bir kusagın ortaya çıkma olasılıgını arttıracaktır.

BFD hastalıgına yakalanan kuslar sakattır ve günlük yasamlarında kısıtlanmıslardır. Buna ragmen uçamayan bu kuslar uçabilen arkadasları ile çokgüzel bir yasamın tadını çıkarabilirler. Fakat bilinçli olarak bu hastalıga yakalanmaolasılıgı yüksek olan kusları üretmek etik olarak sorgulanması gereken bir durumdur. Görüsler degisebilir, bu yüzden herkes bunun dogru ya da yanlısolduguna kendisi karar vermelidir.

Polyoma virüsü kronik olarak bulasan tüm muhabbet kusları BFD’e yakalanmazlar. Fransız tüy dökümü hastalıgı genellikle hiç bir belirti göstermedenortaya çıkar. Virüsü sadece tasıyan bir muhabbet kusu hasta veya virüstenetkilenmemis bir görünüme sahip olabilir, bazı kuslar saglam tüylere sahiptir ve hastalıgın belirtilerini göstermezler.

Yaşlı kuşlar diğer kuşlara hastalığı bulaştırabilir mi ?

Hastalıga yakalanmıs eriskin bir kusun tehlikesi halen arastırılmaktadır. Bazı bilimadamları hastalıga yakalanmıs kusların saglıklı ve yaslı kuslara hastalıgı bulastırabilecegine inanmaktadır. Bu yaslı kuslar tüylerini kaybetmezler fakat oandan itibaren virüsün varlıgını devam ettirmesini saglarlar. Bu kuslar üretimealındıgı gibi halka tamamlanır ve teoriye göre dogacak kusaklar büyük olasılıkla BFD hastalıgına yakalanacaktır.

Kuslar konusunda uzman veterinerlerin ikinci bir bölümü de bu hipotezireddederler ve bunu ispatlayabileceklerini düsünürler. Onların görüsüne göre yaslı kusların hastalıgı birbirine tasıma olasılıgı mümkün degildir. Sadece genç kuslaranne ve babaları yüzünden hastalıga yakalanırlar ve bu anne babalar da kendianne babaları yüzünden hastalıga yakalanmıstır ve bu böyle sürüp gider.

Ne yazik ki her iki teori için de ortada herhangi bir kanıt yoktur. Kus besleyen biri olarak bu hastalıga yakalanmıs bir kusu kümesinize almayı ya da almamayıdüsünmeniz gerekir. Eger ilk teori dogruysa tüm sürü hastalıktan etkilenebilir vesakat muhabbet kuslarının üretimine karsıysanız sürü ileride üretim için
kullanılamaz hale gelir.

Bu noktada hastalıga yakalanmıs kusları normal bir sürü içersinde tutup tutmamanız konusunda tavsiye veremem.

Fransız tüy dökümü hastalığı tedavi edilebilir mi ?

Günümüzde Fransız tüy dökümü hastalıgının bilinen bir tedavisi yoktur.Hastalıktan etkilenen ve tüyleri kırılan kuslar özel ek besinlerle desteklenebilir ve silisik asite karsı bagısıklıkları arttırılabilir. Yeni tüyler besinlerle sabit olarakdesteklenebilir ve genellikle daha güçlü olarak tekrardan gelisirler.

Fransız Tüy Dökümü hastalığının Ortaya Koydukları

Fransız tüy dökümü hastalıgı farklı durumlar ortaya çıkarabilir. Kendi baktıgım kuslardan Tethy bu hastalıktan bir dereceye kadar zarar görmüstür. Birinci kanattüylerini ve kuyruk tüylerini kaybettigi icin neredeyse tamamen uçamıyor.Kanatlarını çırptıgında yükselemiyor. Fakat odanın yüksek bir yerine koydugumda zemindeki en sevdigi tünegine gitmek istediginde kanatlarını çırpıyor ve yavasça asagı iniyor. Tethy zemine bir kaya gibi düsmüyor çünkü ikinci kanat tüylerindenbir kaç tanesi oldugu için hızını azaltabiliyor ve yumusak bir inis yapıyor.

Ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalıgında kuslar sadece uzun tüylerini kaybetmiyor. Ayrıca kısa tüylerini de kaybediyorlar ve bazıları daha çıplak birgörünümde oluyorlar. Benim sürümde yer alan Medea ileri derecede Fransız tüydökümü hastasıdir. Tüm vücudu çıplak ve uçamıyor. Kısın kusları tuttugum odada ısıtıcının önüde bulunan zemindeki en sevdigi tünekte durmaktan hoslanıyor.Bunun gibi neredeyse çıplak kusların bakımını üstlenen insanlar oda sıcaklıgını enazından 20 C de tutmalıdır. Aksi taktirde eksik tüylerinden dolayı kus üsüyebilir vedüsük sıcaklıklar hastalanmasına sebep olabilir. Kısın odanın penceresi açıldıgındada bu kuslar odadan çıkarılmalıdır.

Küçük kurbaga ismindeki erkek muhabbet kusu çok ileri derecede Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanmıstır . Bu özürlü kus büyük bir kafeste sadık disiarkadası Lady Flohchen ile yasamaktadır. Bu kusların sahibi kafesi onlar içingüvenli hale getirmistir çünkü tüyleri olmayan bunun gibi kuslar tünekten düstüklerinde ciltleri zarar görebilir.

Ek: Fransız tüy dökümü hastalıgına yakalanan kuslarda uzun kanat tüyleri ve kuyruk tüyleri düzenli olarak tekrar çıkar ve düser. Tüyler tekrar çıkarken kimizaman kanatlarda tüylerin çıktıgı bölgelerde kanamalar olur. Çıktıktan sonratekrar dökülen bu tüylerin uç kısımları normal tüy dökümünde dökülen tüyler gibi olmayabilir. Bu tüylerin uç kısımları kırık ve kanlı olabilir
 

ilker

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
299
Konum
MURATLI-TEKİRDAĞ
Adı
ilker
Soyadı
ERTÜRK
BENİMDE ESKİ KUŞÇULARDAN DUYDUGUM KAN UYUŞMAZLIĞINDAN KAYNAKLANAN BİR HASTALIK EŞLERİ DEĞİŞTİRİP DENENMELİ
 

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
Ahmet kuşu görmeden birşey söylemek olmaz ama senin anlattığın french moult hastalığının tarifine benziyor bu hastalık genle ilgilidir.bu hastalığında tedavisi yoktur. bazen aynı kuluçka döneminde yavruların bazıları sağlıklı bazılarıda french moult olabiliyor çıkan yavruların taşıyıcı olması muhtemel bu yavrulardan kendine damızlık ayırma yapabileceğin olay birkaç kez daha dene hastalık devam ediyorsa kuşları eş vaziyetinden ayrı ayrı satacaksın başkada yapacak birşey yok geçmiş olsun
 

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Katılım
17 Haz 2010
Mesajlar
6,100
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Paylaşım için teşekkürler Hilmi bey
 

BISMARCK

Uzman Üyemiz
Katılım
17 May 2010
Mesajlar
283
Konum
RİZE
Adı
EKREM AYKUT
Soyadı
BAL
Geçmiş olsun Ahmet Reşit Bey.Benim de 1 senesini yeni doldurmuş ve ilk defa yavrusunu aldığım bir çiftimin 7 yavrusundan biri french molt olmuş durumda.Kerata bu haliyle bile çok sevimli ama bir kuş için uçamamak da ayrı bir moral bozukluğu :( benim french molt olan yavrumun sadece kanat tüyleri yok.Kuyruk ve diğer vücut tüylerinde hiç bir dökülme yok.Dökülmesi muhtemel duran bir kaç kanat tüyünün dibinde de kurumuş kan var.Bu yavrumu ya özel olarak ben bakacağım ya da zevkle, itinayla bakacağını bildiğim bir arkadaşıma vereceğim.
 

gökay tatar

Uzman Üyemiz
Katılım
22 Ağu 2010
Mesajlar
347
Konum
istanbul
Adı
gökay
Soyadı
TATAR
Selahattin GÜÇLÜ' Alıntı:
Ahmet kuşu görmeden birşey söylemek olmaz ama senin anlattığın french moult hastalığının tarifine benziyor bu hastalık genle ilgilidir.bu hastalığında tedavisi yoktur. bazen aynı kuluçka döneminde yavruların bazıları sağlıklı bazılarıda french moult olabiliyor çıkan yavruların taşıyıcı olması muhtemel bu yavrulardan kendine damızlık ayırma yapabileceğin olay birkaç kez daha dene hastalık devam ediyorsa kuşları eş vaziyetinden ayrı ayrı satacaksın başkada yapacak birşey yok geçmiş olsun
peki ağabey bütün kuşlara bulaştırma imkanı var mı?
 

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Katılım
17 Haz 2010
Mesajlar
6,100
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Eğer üretimhanenizde Frenc Molt varsa bütün kuşlara zamanla bulaşır. Bu hastalığı taşıyan kuşları ayrı bir yere almanızda fayda var