French Molt olabilir mi?

bilaldeg

Takipçi Üyemiz
Katılım
20 May 2010
Mesajlar
187
Konum
Ankara
Web sitesi
www.fotokritik.com
Adı
bilal
Soyadı
değirmenci
Arkadaşlar geçtiğimiz mayıs başında bana gelen bir dişi muhabbet kuşum hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Kuş bana mayıs ayında 4-5 aylık olarak geldi, sağlığı yerinde idi, tüylerinde ve uçuşunda sorun yoktu.

Temmuz ayının 3. haftası, bir hafta kadar şehir dışındaydım, döndüğümde kuşun iki kanadında da kanat tüyleri -ilk sıralardaki uzun uçuş tüyleri- dökülmüştü ve bununla birlikte vücudundaki ince tüylerden de bol miktarda dökülmüş ve dökülmeye devam ediyordu. yanındaki erkek kuşumda da ince tüy dökülmesi vardı, kafesi incelediğimde parazitleri farkettim ve dökülmenin dış parazit kaynaklı olduğunu düşündüm. Dezenfekte sürecinden sonra parazitlerden kurtulduk , kuşun da kanat tüyleri de dahil tekrar tamamlanmıştı. Ramazan bayramında da 2 gün evde yoktum, eve döndüğümde bu kez dişi kuşun sağ kanat tüylerinde -yine uzun uçuş tüylerinde- dökülme olmuştu. Ayrıca, her iki seferde de dökülen tüylerin dip noktalarında kan vs. birşey yoktu, uçları temizdi. Kuyrukta ise hiç dökülme olmadı bu sürede.

Bu kinci dökülme biraz kafamı karıştırdı. kuş yaklaşık 10 aylık ve bana geldiğinde de yaklaşık 5 aylıktı. bu kadar büyüdükten sonra da French molt'un ortaya çıkma ihtimali var mı acaba? eklediğim fotoğraflar ve bu bilgilerden hareketle sizlerin düşüncesi nedir. Ramazan ayında yuvalıklarını da takmıştım ve kızışmaya başladılar da. eğer hastalık ihtimali yüksekse kuşu ayıracağım, ayrı kafeste bakacağım.


Kuşun haziran ayındaki sağlıklı durumu (soldaki, opal olan):Kuşun bugünkü halinden fotoğraflar:
görüldüğü gibi sol tarafta dökülme yok, sadece sağ kaantta olmuş:
Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,961
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Herhangi bir anormal durum gözükmüyor, kuşunuz tüy dökümde bence... ;)
 

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Katılım
17 Haz 2010
Mesajlar
6,100
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
Frenç-molt hastalığına yakalanan kuşların tüyleri bir daha tamamlanmaz. Mevsim değişikliğinden dolayı tüy dökümüne girmiştir
 

KurKur

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
2,513
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Virüs vücut tüylerinden önce kanat ve kuyruk tüylerinin altındaki Protein trafiğinin fazla oluşundan dolayı kanat ve kuyruk tüylerini hedef alıyor..
  Sebep başka bir deri hastalığı olabilir yahut normal tüy bir dökümüdür..