Hava Kesesi Kenesi

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Hava kesesi kenesi (Sternostoma tracheocolum) kanla beslenen ve ispinozların solunum yollarının sık sık iltihaplanmalarına sebep olan bir “artropod”dur. Soluk borusunda, akciğerlerde ve hava keselerinde iltihaba sebep olur.

Öncelikle kuş ötmeyi keser, başını kanatlarının altına saklar. Yavaş yavaş nefes almakta (solunum zorluğu) güçlük çekmeye başlar. Nefes alırken çıkardığı hırıltılar duyulmaya başlar. Sıksık gagasını tüneğe sürter. Öksürerek bitleri atmaya çalışır. Akut durumlarda kuş boğulurak ölür.

TEDAVİ:
1) Bir plaka Vapona(bir plaka şeklinde asılan plaka ilaç, Kanada üretimi ) 90m2 odaya konulmalıdır. Eğer oda küçük ise plaka bölünerek konulmalıdır. Kuş plaka ile temas etmemelidir. Bu uygulama önlem olarak yapılır.

2) Kahverengi kağıt torba içine 1 çay kaşığı carbaryl %5 (kene tozu) konulur. Hasta kuş 5-10 saniye bu torba içine konur. Alınan kuş havadar bir kafese konulur. Eğer kuşun üzerinde kalmış pudra varsa endişeye gerek yoktur.

3) Ivermectin: 2,0 mg bir solüsyon (çözelti) / 30 gram vücut ağırlığı başına 0,01 cc oranında verilebilir.
Ivermectin inceltilmesinde su değil, propilen glikol kullanılmalıdır.
İğne ile kas içine, veya içme suyuna ya da boyun damarına direk olarak verilebilir.

Alıntı : http://pages.infinit.net/amivet/gould3.ht

Exoticispinozlar.com
 

vky88

Takipçi Üyemiz
Katılım
12 Tem 2010
Mesajlar
148
Konum
Ankara
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Sadece ispinozlardamı yoksa Diğer kuş türlerindede görülebiliyorumu Görülüyorsa ne sıklıkta görülüyor ? Paylaşım için teşekkürelr ...