Herşeyi Yiyen Altı Haftalık Yavrular

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
İlk yavru border yuvayı terk ettiği gibi çeyrek haşlanmış yumurtayı kafesin tabanına koydum. Ebeveynlerini izleyen yavrular kısa sürede yumurta yemeyi öğrendiler. 23 günlük olduklarında, dört yavrum da yumurta yiyorlardı. Ben de onları ayrı bir kafese aldım. Bu kafesin tüm tüneklerini söktüm. Böylece yavrular yem koyacağım tabanda durmak zorunda kaldılar. Genelde bu yavrulara günde iki kez çok haşlanmış yumurta ve üç kez de yavru mamasıyla karışmış haşlanmış yumurta verdim. Ayrıca bu mamayı amino asitler; suni sindirilmiş amino asit tabletleri; Phillips maya karışımı(P.Y.M.) veya bira mayası; lizin, metionin, papain ve kuskus destekli bitkisel protein tozunu afyon tohumuyla karıştırıp zenginleştirdim.

Yavrulara günlük olarak brokoli, marul, dondurulmuş mısır ve taze ekmek kırıntısı da verdim. Yerde kafes kenarlarına iliştirdiğim yemliklerin içinde çeşitli mamalar ve yemler de vardı. Örneğin; nijer, arı poleni, soyulmuş ay çekirdeği karışımı; kümes hayvanları için hazırlanan lapa; yüksek enerjili Harrison lapası; kuru yulaf lapası; buğday tohumu ve yumurta eklenmemiş kuru yavru maması gibi. Bu çeşitlilik sayesinde yavrular kısa sürede pek çok farklı besini almış ve önüne koyulan her şeyi yer olmuştu.

Bugün de tıpkı diğerleri gibi başladı. Günün ilk öğünü olarak çok haşlanmış yumurta ve yumurtayla karışık mamayı verdim. Bu sırada lapanın azaldığını fark ettim ve üzerine ekleme yaptım. Birkaç saat sonra brokoli vermek için kuşhaneme geldiğimde büyük bir sürprizle karşılaştım. Yavrular tüm lapayı bitirmiş, karton yemliğin dibini kazıyorlardı. Yemliğin tüm kenarlarını ve dibinin de çeyreğini bitirmişlerdi. Beslenecek bu kadar çok yavru varken şimdi de yemliklerimden olmuştum. Mecburen kağıttan yaptığım yemlikleri kullanmak zorunda kaldım.

Kaynak : LINDA S. HOGAN

Çeviren : İlker KURŞUNLUGİL

 

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
herşey çok güzel bunları yapabilmem için tüm günümü üretimhanede geçirmem lazım paylaşım için teşekkürler
 

vky88

Takipçi Üyemiz
Katılım
12 Tem 2010
Mesajlar
148
Konum
Ankara
Adı
Volkan Kemal
Soyadı
YALAV
Sağlam bir liste Kuşlarımı böyle beslediğimi ben yazsaydım birileri çıkıp kuşlara ağır geleceğini yazarlardı eminim  :D