İSPİNOZLARDA BESLENME .

kervanser

Sayfa Yöneticisi
Yönetici
Katılım
5 Mar 2010
Mesajlar
4,990
Konum
İstanbul / Fatih
Web sitesi
www.muhabbetkusuureticileri.org
Adı
Selahattin
Soyadı
GÜÇLÜ
İSPİNOZLARDA BESLENME .

Biz kus severlerin öğrenmesi gereken en geniş kapsamlı ve tartışılır konulardan biri de beslenme konusudur.Genel bir tabirle kuşlarınıza ne verirseniz onun karşılığını alırsınız.
Tekdüze ve yetersiz bir beslenme düzeni kuşların zayıf,hastalıklara ve problemlere karşı savunmasız ve üremelerin basarisiz olması ile sonuçlanır.
Genelde çok yanlış bir inanış olan "kuşların yiyeceği kus yemidir" yargısını yıkmak gerekir. Yemin kuşların temel besini ve tanelerin besleyici olması doğrudur fakat sade yem karışımı protein,mineral ve yağ açısından yeterli gelmez.

İSPİNOZ YEMİ KARIŞIMINA BİR BAKIŞ:

:beyaz darı,
sarı darı  kırmızı darı
kanarya yemi.  kenevir
Genel olarak beyaz darı ağırlıklı olmak üzere bu tohumlardan yapılan karışım ispinozların yem karışımıdır.Beyaz darı zebra,gouldian gibi çim ispinozlarının,sari ufak taneli darı ise diğer ufak boy mumgagalarin temel besini olarak geçmektedir.
Bu karışımın içine birçok tohum daha eklenebilir,kus çeşidi ne kadar fazlaysa yem çeşidi o kadar çok artacaktır.
Mesela kabuklu pirinç (büyük marketlerde satılan esmer pirinç) Javalara,yulaf bengallere veya muhabbet kuşlarına(kırık yulafı diğer küçük ispinozlar da yiyebilir) verilebilir.
kabuklu pirinç kırılmış yulaf kırıklı yulafı küçük boy ispinozlar yiyebilmektedir.

Az miktarda yeme eklenecek diğer tohumlar:nijer,keten tohumu,devedikeni,cim tohumu,perilla,anason,kereviz tohumu. Yağ açışından zengin ötüş yemi olarak bilinen karışım.
nijer tohumu yağ açısından zengindir,çok az miktarda ekleyiniz.
perilla tohumu buruşmuş darıya benzer, doymamış yağ açısından zengindir,witte molen yem karışımında bulunmaktadır.
Dal darı: Bunun yanında sap darılar veya başka deyişle dal darılar kuşların oldukça severek tüketeceği bir besin,bildiğimiz darı taneleri silkelenmeden satışa sunulur,kuşlar dal darılarla yerken oynayıp vakit
kaynak: Finch-tr  com alıntıdır

 

imrunlu

Uzman Üyemiz
Katılım
12 Mar 2010
Mesajlar
306
Konum
istanbul sultangazi sultançifligi
Adı
Hasan
Soyadı
Karakuş
ya özür diliyorum ama bişi sorcam sakın yanlış anlamayın bu ispinozun özelligi nedir ben hiç begenmiyorum hem tipini hemde ötüşünü gerçi ötmüyor ama :D cvplar için teşekkürler şimdiden
 

gökhan bedir

Yeni Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
4
Konum
İzmir
Adı
Gökhan
Soyadı
Bedir
Valla benimde en sevdiğim kuşlar arasındadır.Paylaşım için teşekkürler