İspinozların en güzeli Gökkuşağı ispinozları

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Gökkuşağı İspinozları ile İlgili Temel Bilgiler


Gouldian Finch (Gökkuşağı ispinozları) Avustralyanin ve hatta dünyanın en güzel kuşlarından biridir.Şaşırtıcı derecede güzel renklere sahip bu kuşlar ispinozlar ailesine dahil çim ispinozları sınıfında yer alırlar. Ufak yapıda kuşlardır ve ortalama 11-14 cm büyüklüğündedirler. Parlak yeşil renkte sırtları,mor göğüsleri ve sari renkte karınları vardır ancak mutasyon kuşlarda bu renkler değişiklik göstermektedir. Yüz rengi en çok siyah ve daha sonra kırmızıdır. Siyah yüzlü kuşlar doğada %75 oranında bulunurlar.

%25 oranda ikinci sırada kırmızı renkli yüz formu ve çok nadir olsa da turuncu yüzlü kuşlara rastlanılabilir. Turuncu renk bu kuşlarda kırmızı pigment eksikliği sonucu oluşmaktadır.
Erkekler her zaman dişilere nazaran daha parlak renklidirler ve mavi renkli boyun halkası daha belirgindir.
Yuvadan yeni çıkmış yavruların göğüsleri küllü kahve renginde ve sırtları zeytuni yeşildir,yavrular uzunca bir süre renklenmezler.Karin altı bölgeleri paslı sari renkte veya mutasyona bağlı olarak beyazımsı sari veya açık kahverenginde olabilir. Gaga ise yine kusun mutasyon rengine bağlı olarak pembemsi beyaz veya füme rengidir. Yavruların doğdukları andan itibaren iyice büyüyünceye kadar gagalarının diplerinde ışığı yansıtan parlak mavi renkte yuvarlar noduller bulunmaktadır,bu gouldian yavrularının tipik özelliğidir.Yine bu kuşlar zebra ispinozlarının aksine yumurtadan çıplak olarak çıkmaktadırlar.

Gouldian ispinozları genelde sessiz kuşlardır ve tiz bir ses çıkarırlar. “ssst” şeklinde olan bu ses zaman zaman yükselip alçalabilir,erkeklerin ise zayıf bir şakıma şeklinde şarkıları vardır.

Ne yazık ki canlı renkleri bu kuşu,yasal olmayan kuş ticaretinin en önde gelen öğelerinden biri haline getirmiştir. Yasal --- tuzaklar kurulması,nufüsun giderek azalması,yırtıcılar,yangınlar,hava kesesi keneleri gibi hastalıklar ve kuşun doğada ki sayısını göze çarpacak şekilde sayıda azaltmaktadır. Sadece Avustralya’nın kuzey ılıman bölgelerinde bulunan bu kuşun yaşama alanı gitgide daralmaktadır.

Üreme sezonu dışında gouldianlar kısmi göçler yaparlar,kıyı bölgelere göçerler ve yağmurlar gelip üreme sezonu başlayınca tekrar iç bölgelere doğru hareket ederler. Diğer çim ispinozları gibi gouldianlar sulak alanlar dışında nadir görülürler ve gün içinde bir çok kereler su içmeleri gerekir. Tipik habitatları su kenarları,mangrovlar,ağaçlıklı savanalar ve sık çalılılıklardır.

Yılın büyük bir bölümü kuşlar, olgun veya olgunlaşmamış çim türü bitkilerin tohumları ile beslenirler ancak üreme sezonunda yavruların bitmek bilmeyen yiyecek talebini dindirmek için protein açısından zengin böceklere yönelirler. Böcekler toprak zeminden veya havada uçarken yakalanır. Beslenme genelde gruplar halinde olur.
Gouldian ispinozları ufak koloniler halinde ürerler ve üreme sezonu ocaktan nisana kadar devam eder. Yuvasını ağaç kovuklarına,ağaçların özellikle boş olan gövdelerine veya termit yuvalarına yapan tek çim ispinozudur. Bir ağaç boşluğunu bir çok çift kullanabilir ve ağaçlıklara otlardan yuva yaptıkları çok nadir görülmüştür.

Bir üreme sezonu 2 veya 3 kuluçka yapılır ve ebeveynleri ikisi de beraber nöbetleşe yumurtaları ısıtıp yavruları büyütürler. 4-8 adet arasında yumurta bırakırlar ve 12-13 gün içinde yavrular yumurtadan çıkarlar.
3. haftadan sonra ise yavrular yuvayı terk edecek duruma gelirler.

Gouldian ispinozlari iyi bakım isteyen kuşlardır ve yetersiz koşullarda( ısı,besin,ortam hijyeni vb..) bazı sorunlara ve hastalıklara yatkın bünyeye sahip kuşlardır.Ancak iyi bakım altında sağlıklı bir şekilde ortalama 7 sene ömre sahip kuşlardır.

Finch-tr.com'dan alıntıdır.
 

kyler

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Mar 2010
Mesajlar
303
Web sitesi
www.hobihanem.com
Adı
M. Yalçın
Soyadı
Yılmaz
Paylaşım için tşkler. Sanırsam en güzel bunlar herhalde ve en çok besliyenler.
 

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Katılım
11 Ocak 2011
Mesajlar
1,961
Konum
Antalya
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Refik abi paylaşım için çok teşekkürler...yahya sayın ant.
 

Ahmet

Üyemiz
Katılım
29 Mar 2010
Mesajlar
69
Konum
Adana
Adı
Ahmet
Soyadı
TATAR
Golden Finch bunlar.Burada tane 200 lira. Harika mutasyonları var renkten renge giriyorlar ve çiftleştirmek bir hayli zor
 

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk

Erkek Dişi Ayırım fotoları sn.Ersin Göncü kardeşimizin çalışmasıdır.
 

murat kabayel

Uzman Üyemiz
Katılım
31 Ağu 2010
Mesajlar
619
Konum
izmir
Adı
murat
Soyadı
kabayel
paylaşıma teşekkürler .cenabı allah neler yaratıyor sanki elle boyanmış gibi.
 

Münah Öoğlu

Uzman Üyemiz
Katılım
8 Nis 2010
Mesajlar
572
Konum
İSKENDERUN/HATAY
Adı
Münah
Soyadı
Özoğlu
Paylaşımınız için teşekkürler.Üretimi zor deniyor ama bunu başaran arkadaşlar var.Onları tekrar tebrik ediyorum.
 

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Katılım
10 Mar 2010
Mesajlar
241
Konum
İzmir
Adı
Refik
Soyadı
Türk
yusufyalçınkaya' Alıntı:
üretim yapıpta satan var mı bildiğiniz abilerim?
Şu anda sezonları başlamak üzere büyük ihtimalle satılık bulamayız fakat temmuzdaki ispinoz yarışmasında bulabilirsiniz...saygılar