Kümeslerde iyonizer kullanımı ve faydaları

Refik Türk

Takipçi Üyemiz
Adı
Refik
Soyadı
Türk
Ormanda yürürken, dağ havası solurken, sahil kenarında dinlenirken, kendimizi neden daha iyi hissettiğimizi hiç düşündünüz mü?

Deniz esintisi, karlı bir tepe, kırda temiz hava... Tüm bunların, sizi sadece şiirsel güçleriyle mi sağlıklı hissettirdiğini düşünüyorsunuz? Öyleyse bir kez daha düşünün deriz. Bilimsel bir gerçek daha var: negatif iyonlar!
Ormanda yürürken, dağ havası solurken, sahil kenarında dinlenirken, kendimizi neden daha iyi hissettiğimizi hiç düşündünüz mü? Bizi çevreleyen hava, iyon adını verdiğimiz negatif ve pozitif elektrik yüklü parçacıklarla dolu.

Dünyanın birçok yerinde 75 yıldır tedavi amaçlı olarak yararlanılan negatif iyonlar, son zamanlarda oldukça sık konuşuluyor. Yapılan araştırmalar, negatif iyonların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılara göre, havadaki elektrik akımları, bizim ruh halimizi, enerji düzeyimizi ve sağlığımızı ciddi ölçüde iyileştiriyor, işte, negatif iyonlarla ilgili bilinmesi gerekenler...

Hücrelerimizi uyarıyor

Nefes aldığımız havanın elektrik yükünün sağlığımız ve bedenimiz üzerine doğrudan etkisi var! Yapılan araştırmalar, insanların yeteri kadar temiz hava solumaları için, cm3 alanda en az 1500 negatif iyon yoğunluğunun bulunması gerektiğini ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca, hayvanlar, bitkiler ve hücreler üzerine yürütülmüş birçok çalışma, negatif iyonların organizmamız üzerinde faydalı etkileri olduğunu kanıtlıyor. Üstelik, hücrelerdeki enzimlerin hareketini uyarıyor, kortizol ve serotonin hormonlarını salgılatıyor.

Bazı hastalıklarda etkili oluyor

Yorgunluk, alerji, konsantrasyon eksikliği, olumsuz düşünceler, zihinsel yorgunluk, baş ağrıları, nefes alma rahatsızlıkları ve uykusuzluk gibi birçok rahatsızlık...

İşte şehir ortamında sıkışıp kalmış insanın şikâyetleri. Bugün içinde yaşadığımız evler ve ofisler negatif iyonları içeriye alamıyor. Bilgisayarlar, floresan ışıklar, havalandırma sistemlerinden gelen suni hava ve modern bina yapımında kullanılan malzemeler, yoğun bir pozitif iyon üretimine yol açıyor.

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlediği bu çağda bazı aletlerden vazgeçmek ise neredeyse imkânsız. Kapalı ve klimalı ortamlar, uzun süre şehir içinde araba kullanmak, sentetik koltuk döşemeleri, elektromanyetik aletler, dev ekran televizyon, video, telefon santrali, faks, fotokopi makinaları ve aşırı toz... Gün boyu maruz kaldığımız bu şeyler, pozitif iyon oluşturdukları için insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip.

Ayrıca, negatif iyonlar beynimizin içindeki serotonin üretimini dengeliyor; çünkü serotoninin aşırı üretimi migren ağrılarına ve yorgunluğa sebep oluyor. Serotonin dengesi sayesinde uyku problemlerimiz ortadan kalıyor. Ayrıca yapılan çalışmalar, negatif iyonların, depresyon şikâyeti olanların kullandığı anti-depresan ilaçlarından daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik, zihinsel aktivitelerinizi ve fiziksel performansınızı her zaman yaptığınızdan daha kolay gerçekleştirebiliyorsunuz. Yurtdışındaki bazı hastaneler ise, havadaki mikropları önlemede ve yanık tedavilerinde iyonizerleri kullanıyor.

Negatif iyonlar nerede bulunuyor?

Dünyanın en sakin ve dinlendirici yerlerinde negatif iyon yoğunluğu var. Araştırmalar, bu iyonların su bazlı olduğunu ve daha çok şelalelerin etrafında ya da çok derin denizlerde bulunduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, bazı doğa olayları havadaki negatif iyonları harekete geçiriyorlar: Kozmik ışınlar, ultraviyole ışınları, doğal radyoaktiviteler (granitik topraklar), bitkilerin fotosentezi, sıvıların püskürmesi (şelale, musluk, plajda sahile çarpan su) ve fırtınaları bunların arasında sayılabilir.

Bu yerlerde bulunamıyorsanız. eğer üzülmeyin. Her gün evinizi havalandırmak, duş almak gibi ufak çözümler sizlere yardımcı olacaktır. Doğadaki negatif iyon yoğunluğuna baktığımızda.

Şelale eteklerinde: 50.000 (-) iyon cm3
Dağlarda: 8.000 (-) iyon cm3
Deniz kıyılarında: 4.000 (-) iyon cm3
Ormanlarda: 3.000 (-) iyon cm3
Şehir dışında: 1.200 (-) iyon
Şehir içinde: 200 (-) iyon cm3
Konutlarda: 20 (-) iyon cm3
Otomobillerde: 14 (-) iyon cm3 olduğunu görüyoruz.

İyonizer cihazları ne işe yarıyor?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, negatif iyonlar size düşündüğünden daha yakın. Şehrin yapay ortamında, evinizi doğal yaşam alanına çevirmek için, iyonizerler, negatif iyon sağlayan mucizevi cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Ortamda bulunan toz, duman, koku, partiküller vs. pozitif yük taşıyor. Bu cihazlar ise ortamdaki maddeleri zıt yük olduğundan yakalayarak ve tabana çökmesini ya da filtrelere partiküllerin yapışmasını sağlıyor. Böylece ortamdan toz, duman vs. uzaklaşıyor.

Bugün birçok ülkede tırların ve kamyonların içine iyonizerler yerleştiriliyor. Çünkü içinde bulunduğumuz kapalı ortamdaki negatif iyonları artırırsak, odamızın içinde bile dağ havası solumamız mümkün. Klimalarda kullanılan bu teknoloji, vantilatörlerde de kullanılmaya başlamıştır.

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
refik bey paylaşım için teşekkürler sadece iyion veren bir aletin (saç fırçası benzeribirşey) yurt dışında kullanıldığını biliyorum 10 yıl önce kuşçu bir arkadaş yurt dışından getitdirmişti üretimhanesinde kullanıyor.

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
    Refik Abi, çok güzel bir makale paylaşmışsın bizimle, Teşekkürler..

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Refik Bey, bu güzel ve bizler için çok anlamlı paylaşım için teşekkürler.

hilmi akyldız' Alıntı:
refik bey paylaşım için teşekkürler sadece iyion veren bir aletin (saç fırçası benzeribirşey) yurt dışında kullanıldığını biliyorum 10 yıl önce kuşçu bir arkadaş yurt dışından getitdirmişti üretimhanesinde kullanıyor.
Hilmi Abi, anlattığın cihazı bilmiyorum ancak, artık o cihazlardan ülkemizde heryede bulunuyor. Googleye ozon makinası iyon jeneratörü yazarsan bir çok satış sitesi çıkıyor. Birde bazı bio klimalarda iyon verme özellikleri mevcut. Klima ile ısıtma soğutma yapacaksak bu tür klimaları seçmemiz uygun olacaktır. Bir taşla 2 kuş desem herhalde siteye ters düşerim :)

kinzavas

Uzman Üyemiz
Adı
fatih
Soyadı
ay
ben kullanıyorum üretim haneme koydum bir tane çok güzel.....
günde 2 saat çalıştırıyorum....

sinbo iyonizerli hava temizleyicisi
benim üretim hanem 16 metre kare 1 tane cihaz yeterli geliyor...
ayrıca içerdeki kötü kokuyu da alıyor..
tavsiye ederim arkadaşlar....

ERGÜNAHSAP

Uzman Üyemiz
Adı
Şahin
Soyadı
GÜNGÖR
kinzavas' Alıntı:
ben kullanıyorum üretim haneme koydum bir tane çok güzel.....
günde 2 saat çalıştırıyorum....

sinbo iyonizerli hava temizleyicisi
benim üretim hanem 16 metre kare 1 tane cihaz yeterli geliyor...
ayrıca içerdeki kötü kokuyu da alıyor..
tavsiye ederim arkadaşlar....
Bende kullanıyorum ortamın havasını temizlemede harika. Fiyatıda uygun 100 TL Mehmet bey. Teknosalarda bulabilirsiniz

kinzavas

Uzman Üyemiz
Adı
fatih
Soyadı
ay
mehmet bey ben afyon 5m migros tan aldım 70 tl . Garantili bir ürün bu tarz ürünlerin pahalı olanlarıda var ama sinbo bence gayet başarılı bir marka.

ahmetondul

Uzman Üyemiz
Adı
ahmet
Soyadı
öndül
Güzel bir paylaşım.Teşekkürler bende bir araştırayım.Saygılar.

mustafa karaeli

Uzman Üyemiz
Adı
Mustafa
Soyadı
KARAELİ
Sevgili hemşehrim paylaşım için teşekkürler.Bu tarz bir cihaz alacak arkadaşlara ışık tutmuşsun.Bir bilgide benden.Ceviz ağacının yapraklarıda iyonizer etki yapar.Yaz aylarında ceviz ağacının gölgesinde dinlenmek insanı rahatlatır.

forumfrom

Üyemiz
Adı
Mehmet
Soyadı
Kıdır
Peki bu cihazları kullanan arkadaşlar, ortamda hissedilebilir bir değişiklik oldumu, söylediğiniz cihazlar genelde hava temizleme cihazları, ama yanında bir miktarda iyonize vermek için sınırlı bir cihaz. Gözle görünür ne gibi değişiklikler oldu. Anlatabilirmisiniz.

kinzavas

Uzman Üyemiz
Adı
fatih
Soyadı
ay
mehmet bey eğer profesyonel bir cihaz istiyorsak klima taktırmak lazım iyon etkili klimalar var. Çalıştırdığınız da içerde bir dingilligin bir rahatlamanın olduğunu hissede biliyorsunuz .