KURUMA KESİN ÇÖZÜM (Etkin Madde - Amphotericin b) ( Etkin Madde - Nystatin)

CapTainATLAS

Üyemiz
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
72
Konum
Manisa/Alaşehir
Web sitesi
www.atlasbilgisayar.net
Adı
SERKAN ATLAS
Soyadı
İNCE
Merhaba Arkadaşlar, BU KONUDA TAMAMI İLE KENDİ TECRÜBELERİM VE ARAŞTIRMALARIMLA SABİT OLUMLU SONUÇLAR İÇERİR. İÇERİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER VARDIR. Bir süredir hevesle Jumbo ve Show kuşlar üzerinde hobi amaçlı üretime başladım.
Bu hevesim gün geçtikçe artmaya ve sürekli araştırmalar içerisine girmeme neden oldu. Kuşların bakımı, kürleri, vitamin verilme zamanları, doğal hangi ürünler kullanılabilir. Veya hangi gıdalar zararlı, hangileri verilmelidir. Dozajları nasıl olmalıdır. Bende gün geçtikçe sorular üzerine sorular üretmeme neden oldu. Bu hobiye başladığımda etrafımdaki insanları bile yıldırdığım. Gece gündüz saat sabah 5 lere kadar uyumadığım. Özellikle yabancı sitelerde kuş patalojisini inceleyen doktorlar, otopsiler. Türkiyedeki üniversite doktorları ile iletişimlerim sonucu birçok şey öğrendim. Çevremdeki insanlar benden cok sıkılmaya başladı. Mesleğim itibari ile insanların bana muhtaç olduğunu bilfiğim için sadece kuş alışverişi yapmadığım için onları bunaltmaya sorularımı arka arka sormaya tecrübeler edinmeye devam ettim. Ama şu anda o soru yağmuruna tuttuğum abilerimin kuşlarını tedavi eder oldum. Bunun nedeni ise büyük üretici abilerim 1 kuş hasta olduğunda bu kadar kümeste 1 hayvanın ölmesi hasta olması bizim için çok iyi diyip kenara ayırmaları.  Bu olay canımı sıkmaya uykularımı kaçırmaya neden olmaya başladı. Bu hobi bende acayip derecede muhabbet kuşu sevgisine döndü. Ve şu anda 40 takım kuşum var jumbo ve show. Birgün yine bir hasta kuş nedeni ile bu kuşu tedavi ederim deyip almam sonucu başladım araştırmalara. (Ancak ilaç elimde olmadığı için kuşu kaybettim)

ŞU KONUDA BAKIN.. KURUMAYA GİREN HAYVANLARA ŞU TEDAVİ UYGULANMIŞ NEDENİ AÇIKCA YAZIYOR. SİZİN İÇİN TÜRKÇE ÇEVİRİ OLARAK LİNKLEDİM.

https://translate.google.com.tr/translate?sl=en&tl=tr&js=y&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.researchgate.net%2Fpublication%2F281847766_The_Pathology_of_Macrorhabdus_ornithogaster_and_Eimeria_dunsingi_Farr_1960_Infections_in_Budgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

Kuruma denilen hastalık başlı başınca bir hastalık değildir.
Kuruma neden olan faktörler vardır.
Kuruma nedenleri:
1-)Kursak mantarı (Hayvan yediklerini kursakta anormal sürece girer, kursakta aşırı mantar enfeksiyonu sonucu yem(besin) depolamaz hale gelir.) Hayvan zayıflar, isteksiz yem yer ve hiç yemez hale gelir. Hayvan yem yemediği için. Vucudundaki yağ oranı yok olmaya başlar kaslar erir organlar biter ve ölüm gerçekleşir.

2-) e.coli salmonella (insanlardada görülür) (Bu bakteri hayvanın bağırsaklarında çokluğu nedeni ile toksin üretmeye başlar. Bu toksinler vucuttan atılamaz hale gelir. Bağırsakta aşırı üremeye neden olur ve hayvanın bağırsağı yediği besinleri sindiremez. Besnlerin değerleri emilemez hale gelir karaciğer biter.. Hayvan yağ yakmaya organları bitmeye başlar. Ölüm gerçekleşir. Hayvan aşırı ishaldir. İshal asırı sarıya dönebilir gayet suludur. Tedavisi ishali ayva yaprağı suyu ile enfexia antibiyotik karıştırılır 3 günde iyi olur (Tarafımdan denendi. 3 kuş başarılı kurtarıldı şu anda anneler)

3-) Koksidiyoz nedeni ile kuruma.. Koksidiyoz illeti yavru kuşlara genelde musallat olur. Yetişkinlerde nadir görülür. Ancak görülmesi halinde bulaşıcıdır tüm kümesi götürür. Koksidiyoz başa bela bir bakteridir. Karaciğer, bağırsak, miğde dinlemez yok eder.. En tehlikelisi karaciğer ve bağırsağa neden olanlarıdır. Bu hastalık hayvanı ishale akabinde yine yukarda belirttiğim gibi bağırsakta yemlerinden alınan vitaminlerin minerallerin emilememesi sonucu hayvanın kanlı isale dönmesi sonucu ölüm gerçekleşir. Buda bir kuruma sebebidir. Tedavisi Yukarıda belirttiğim doktorların kuş bilimcilerin otopsileri ve tedavi şekillerine göre
Amphotericin b ve Toltrazurildir.. Yani (Amphotericin b ETKEN MADDELİ BİR İLAÇ VE BAYCOX BAYCOX YERİNE ESB kullalılabilir ancak esb yavru kalitesini düşürür dna zincirini çok etkiler. Baycox daha az yan etkilidir. LÜTFEN ESB KULLANMAYIN YAVRU ALIMINIZI AZALTIR BOŞ YUMURTALARA NEDEN OLUR BAYCOX PAHALIDIR AMA AZ ZARAR VERİR.)

KOKSİDİYOZDAN ÖLEN KUŞ OTOPSİLERİ ORGANLAR TAMAMI İLE BİTİK.

AYNI ZAMANDA MEGABAKTERİ  KOKSİDİYOZ VE E.COLİ GÖRÜNTÜLERİ
UZUN CIBIK GİBİ OLANLAR MEGABAKTERİ
KÜCÜK YUVARLAKLAR E.COLİ
BÜYÜK SIK OLAN YUVARLAKLAR KOKSİDİYOZ


4-) Stres STRES.. Kuşun psikolojik dengesizlikleri..

Neyse Yukarıda belirttiğim linkteki olay yaklaşık 300sürü kuş içerisinden %30 u  ölümle karşılaşılmış..
Bu hayvanların dışkılarında e.coli, koksidiyoz ve megabakteri görülmüş. Ve tedavide Amphotericin b etkin maddeli ilaç ve aynı zamanda koksiyoz için kullanılan baycox kullanılmış ölümler sona ermiş.

Bu yazı beni çok etkilemiş. Almanyada yaşayan halama bu ilacın surup halini türkiyede bualamadığım için almanyadan getirttim. Ve sabırsızlıkla kurumaya girmiş bir hayvan arayış içerisine girdim.
Getirttiğim ilaç isimleri:

https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/6180084/moronal-suspension.htm (nistatin türkiyede Mukostatin)

Amphotericin b ( https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/6193974/ampho-moronal-suspension-100-mg-1-ml.htm?query=ampho&pos=2&original_pos=1&master_id=06180078&id=06193974&page_size=30&original_page_size=30 )

Şimdi gelelim tecrübelerime %100 olumlu sonuclar :)

Amphotericin b maddeli bir ilaç Megabakterileri öldürdüğü gibi ağızda pamukcuk, boğazda yara, miğdede yara, bağırsaklarda bakterilerin oluşturduğu yaralar hatta akçiğere nufuz eden bakteriler hatta ve hatta truflucan olarak kullandığımız mantara bile etki etmektedir. Çünkü bu ilaç antifungaldır. Ancak içerdiği madde nedeni ile Megabakterileri ve mayaları anında yok eder.
Yani demek istediğim kursak mantarında bile kullanılabilir çünkü insanlarda ağır ağız yaralarında bile kullanılıyor.

TECRÜBELERİM:
Bir üretici abimin kümesinde sürekli ölümler meydana geliyordu. Kendisi bizi asla dinlemiyor dışarıdan kuş topluyordu. Ve ölümleri gittikçe artmaya başladı. Kendisi bana 1 mavi parçalı bakıcı yerli dişi, bir gri show kuşu hasta olarak teslim etti. HATTA bu kuşları iyileştirde görelim bile dendi emin konuşuldu. Parçalı mavi kuşun hiç hali yoktu ve asla yem yemiyordu. Bu kuşun dışkısı aşırı sarı ve ishaldi. Bu kuşun e.coli olduğunu hemen anladım. Sarıdan kastım farklı bir renk aşırı sulu yeşimsi gibide diyebilirim. Bu kuşa 5 gün boyunca elle besleme aparatımın 3 numaralı ağzı ile hem ishali anında kesmek hemde e.coliyi yok etmek adına (Ayva yaprağı suyu) içerisinde (Amphotericin b, Enfexia antibiyotik) uyguladım. sıvı olarak) Ardından hayvan hiç yem yemediği için elle besledim. ÜŞENMEDİM! Kuş 2 yaşında. Kuşun aşırı denge kaybı tünekte duramama yürürken sarhoş gibi sallanmaları vardı. Kuşu 5 gün bu tedavi ile yükleme yaptıktan sonra. Vucudunda aŞırı su kaybını toparlamak adına elektrolit verdim. Elektrolit üzüm çekirdeğinden yapılır. Bilirsinizli elektrolit insanların serumu ile aynı etkiyi gösterir doktorlar ishal vakkalarına hemen serum takarlar. Bende bu yoldan cıkarak elektrolit verdim 2 gün.. etti 7 gün. Sonunda ise multivitamin ve biolivestock probiyotik verdim. Kuşumuz şu anda hayatta yem kırabiliyor. Dengede durabiliyor ve ötebiliyor :)

2. kuşumuz ise aşırısı halsizdi. Show olan kuşumuz. Bu kuşun denge kaybı yoktu ancak yem başından ayrılmıyor sürekli aşırı yem yiğiyor ama dışkısı normaldi. Ayrıca bu kuşumuzun göğsü jilet gibi olmuştu. Bu kuşta koksidiyoz yoktu, kursağında mantar yoktu çünkü yemleri parçalamıyor(ufalamadan yiğiyor) toz haline getirmiyordu.. Buda bende megabakteriden şüphe duymama neden olur. Sonuç itibari ile kuş ecoli değildi. koksidiyoz değildi. karaciğerde büyüme yoktu.  Üşütme değildi. Ve asla ve asla kursak mantarıda değildi. Megabakteri şüphemden dolayı kuşumuza zaten kendisi birşeyler yiğebildiği için Amphotericin b uyguladım(elma sirkeli suda) 7 gün boyunca sonuç ise bu kuşumuzda hayatta.

Bir başka tecrübem ise tünekte sürekli kabaran yem yemeğen bir kuşumuz. Bu kuşumuzuda bu ilaç sayesinde kurtardım. Ancak bu ilaçları vermenin yetmeyeceğini anladım. Hayvan yem yiğemiyorsa fazla birşey değil 30tl elle besleme özel aparat alalım. Ve onunla besleyip kurumasına izin vermeyelim. Yem Yiğen hayvan tedavi edilirken kurtuluyor. Bu bizim elimizde. Hayvan yem yemiyorsa su içmiyorsa ilaç vermemiz negatif sonuç vericektir. ısrarla sevgi ile yemese bile kursağına elle besleme aparatı ile beslemeyi yapalım.. SONUÇ POZİTİF OLUCAK YILMAYIN BUNU YAPIN..

Ben asla pes etmedim. Onların ölmesine izin vermedim. Başında 1 saat üzülerek beklediğim oldu. Ama onları hayata geri bağladım. Amphotericin b tecrübem budur.


NOT: TEDAVİ, ETTİĞİM KUŞLAR Manisa Alaşehirde Jumbo ve Show Üretimi yapan Ekrem bey
Turhan beydir. Gönüllü hasta kuşunuz var ise tedavi edebilirim..

Önemli not: Koksidiyoz olan bir kuşta Megabakteride olabilir. Megabakteri olan kuşta koksidiyoz başlangıcıda olabilir. Hatta bir kuşta gram pozitif bakteri olan ecoli varken bu kuşta Megabakteride olabilir. e.coli(azı yararlıdır) fazlası toksin yapar. Hatta ve hatta bir kuşta kursak mantarı varken cindia gibi birşeydi pamkcuk mantarına neden olan o varken bile e.coli ler birden fazlalaşabilir. Çünkü hastalık hastalığa davetiye cıkarır. Vücüt direnci düşerse hastalıklar birbirini takip eder yani demek istediğim bir kuşta megabakteri varken koksidiyozda olabilir. Bu yüzden kuşumuza 2li tedavi yada 3.lü tedavi uygulayabiliriz. Bunu anlamak içinde dışkı testine ihtiyacımız var yani. Ecoli varken koksidiyozda olabilip 2.li tedavi uygulanabilir.
BAKINIZ: ANALİZ RAPORU..


LÜTFEN BU KONUYU BAŞTAN AŞAĞI 15 DAKİKA OKUYUN. TEDAVİLERDE ELMA SİRKESİ BİLE UYGULANMIŞ Amphotericin b uygulamasından sonra.

https://translate.google.com.tr/translate?sl=en&tl=tr&js=y&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.researchgate.net%2Fpublication%2F281847766_The_Pathology_of_Macrorhabdus_ornithogaster_and_Eimeria_dunsingi_Farr_1960_Infections_in_Budgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

TEDAVİ SIRASINDAKİ 1 KUŞ İÇİN DOZAJLAR..


ÇOK ÖNEMLİ NOT:
MEGABAKTERİ OLAN BİR KUŞA ANTİBİYOTİK UYGULANMASI ÇOK KÖTÜ SONUÇ DOĞURUR. ANTİFUNGAL OLUMLU TEDAVİ YÖNTEMİDİR.


ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT DAHA..
ERİKLİ DİYE BİLİNEN İÇME HAZIR SU PH DEĞERİ 6 İLA  7 LERDEDİR.
BU SUYU SAKIN KUŞLARIMIZDA KULLANMAYALIM ÇÜNKÜ MEGABAKTERİ 2.7 PH ALTINDA RAHAT RAHAT DURURKEN 2.7 DEN YUKARISI OLAN PH DEĞERLERİNDE ÇOK FAZLA ÜRER..

ELMA SİRKESİ VE GREYFURT SUYUNU SEVMEZMİŞ. BUDA DEMEK OLUYORKİ ÖNLEM AMAÇLI
ELMA SİRKESİNİ HAFTADA EN AZ 1 KERE VERİCEZ.. KOKSİDİYOZ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAYCOX KADAR ETKİLİ OLURMUŞ.

BAKINIZ: 

AykutS

Yeni Üyemiz
Katılım
10 Ağu 2017
Mesajlar
12
Konum
Ankara
Adı
Aykut
Soyadı
SAYGILI
Bilgilendirme ve paylaşım için çok teşekkürler.. Oldukca faydalı bir paylaşım...

evil_idea evil_idea
 

Doğanay YILDIZ

Takipçi Üyemiz
Katılım
31 Mar 2013
Mesajlar
188
Adı
Doğanay
Soyadı
Y.
çabanıza hayran kaldım. Aslında hepimizin bu tarz durumlar için çabalaması ve kuşlara iyi bakmak için elinden geleni yapması gerekiyor.
 

hidalgo58

Yeni Üyemiz
Katılım
27 Nis 2017
Mesajlar
4
Konum
istanbul
Adı
mehmet
Soyadı
özcan
merhaba kardeşim aynı dert bende de var ne yazıkki show jumbom çok zayıfladı yem kırıyor ama kursagı boş ve gögüs kemiği keskinleşmiş önce hastalığa aşırı pıskırma ile başladı sonra veterinere gidip derdimi anlattım kuşlarım üşüttüler pıskırıyorlar diye bana antibiyotik verdi yaklaşık 5 gün kullandım fayda etmedi ara ara pıskırmalar devam etti sonra tetra 250mg antibiyotikle devam ettim oda fayda etmedi tabi sitelere bakarak hareket ettik biteral 250mg tablet antibiyotik başladık 5 gün banamısın demiyor mikostatin başladım şimdi bana yardım kardeşim bir tedavi programı ver şu kuşu kurtaralım elimde bulunan ilaçlar biteral 250mg tablet ve 500mg ampul var tetra 250mg tablet var mikostatin var ne tavsiye edersin
 

CapTainATLAS

Üyemiz
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
72
Konum
Manisa/Alaşehir
Web sitesi
www.atlasbilgisayar.net
Adı
SERKAN ATLAS
Soyadı
İNCE
Mehmet ÖZCAN....' Alıntı:
merhaba kardeşim aynı dert bende de var ne yazıkki show jumbom çok zayıfladı yem kırıyor ama kursagı boş ve gögüs kemiği keskinleşmiş önce hastalığa aşırı pıskırma ile başladı sonra veterinere gidip derdimi anlattım kuşlarım üşüttüler pıskırıyorlar diye bana antibiyotik verdi yaklaşık 5 gün kullandım fayda etmedi ara ara pıskırmalar devam etti sonra tetra 250mg antibiyotikle devam ettim oda fayda etmedi tabi sitelere bakarak hareket ettik biteral 250mg tablet antibiyotik başladık 5 gün banamısın demiyor mikostatin başladım şimdi bana yardım kardeşim bir tedavi programı ver şu kuşu kurtaralım elimde bulunan ilaçlar biteral 250mg tablet ve 500mg ampul var tetra 250mg tablet var mikostatin var ne tavsiye edersin
Merhaba Mehmet bey, öncelikle teşhis konmadan antibiyotik kullanımı daha kötü hale sokacaktır. Zaten 1kaç adet kullanmaşsınız. whatshappdan dışkı fotğrafı atarmısınız. Ancak bu şekilde birşey söyleyebilirim. Birde hayvanın göğüs bölgesini foto rica ediyorum karaciğer tarafı. + olarak Yediği yemlerin kırılmış halini foto atarmısınız. Yem kırıyor olabilir ancak yemi parçalıyormu ufalayıp yemlikte bırakıyormu? gereken bilgileri whatshappdan atın lütfen.

Not: Pıskırma dişiye yem kusma tarzındamı? Kafeslerin sağında solunda tüneklerde yerde yem kusağı varmı?
 

CapTainATLAS

Üyemiz
Katılım
20 Eyl 2017
Mesajlar
72
Konum
Manisa/Alaşehir
Web sitesi
www.atlasbilgisayar.net
Adı
SERKAN ATLAS
Soyadı
İNCE
Detaylı Tedavi Dozaj Oranları

Megabakteri Tedavisi ve Koksidiyoz Tedavisi (2li) Tedavi
Not: Bu tedavide kullanılan Megabakteri için kullanılan ilaç Kursak mantarıdada etkilidir.
3Lü tedavi yerine geçer Bir kür gibi düşünün.. Dilerseniz nistatin etkin maddeli mukostatin yada triflucan eklenebilir. Gereği yok.

Toplam Tedavi 30 gün. (ileri derece hastalık bulaşmış kümes için)
Dozaj oranları amphotericin b:
Bulamaz iseniz Mukostatin nistatin kullanılabilir..
ancak tedavi değişir..
bakınız:
http://www.muhabbetkusuureticileri.org/index.php/topic,42148.msg394488.html#msg394488

7gün Megabakteri için etkin madde amphotericin b 1 kuş 0.15 ila 0.30ml 30 kuş için (0.20) ideal..
30 kuş 6ml(1 litre suya 6 ml)
50 kuş 10 ml (su oranı artar 2litre)
Gerisini kuşunuza göre hesaplayınız. Dozaj arttıkca su oranı artar. Su oranı artmaz ise ilaç yoğunluğu artar ilaçın dozajını tutturamassınız.

Koksidiyoz için 3gün: Dozaj oranları Toltrazuril ilaç ismi Baycox 2.5 baycox 5.0 olmaz daha büyük kuşlar içindir. Yeniden ilaç dozaj oranı ayarlamanız gerekir. :
30 kuş için 1l su yeterlidir. 1 litre su için (1.5 ml) Toltrazuril etkin maddeli ilaç 1 kuşda 4 katına kadar fazla verilebilir bu aşım kuşları etkilemez bünye kaldırır. Ancak 1.5ml idealdir. Riske girmeyin.
50 kuş için 3ml Su oranı artar 2litre.
Geri kaldı 20 gün.
20 gün boyunca 1 kuş için 0.01ml olmak üzere haftanın 3 günü yani 3 hafta toplamda 9 gün
hakiki elma sirkesi.
30 kuşa 1 litre su yetiyor (1litre su için 3ml
50 kuş için 5ml su oranı artar 2litre
Daha fazla kuş için yukardaki oranlardan yola cıkarak hesaplayınız..

Bu tedavi ağır kümes hastalığı içindir. Bu yüzden ya ölümler denilecek yada kurtarılacak
bu yüzden tedavi son nokta tedavisi. Bu tedavi ardından kuşlarımıza elektrolit,probiyotik,multivitamin ardından karaciğer zorlandığı için + 3gün b12


 

gamalulu

Yeni Üyemiz
Katılım
3 Haz 2015
Mesajlar
9
Adı
Savas
Soyadı
Savas
Iyi güzelde bu ilacı Almanya dan getirttiğinize pek inanamıyorum çünkü Almanya'da kurallar çok katı ve bu ilacı Doktor reçete yazmadan Eczane den kesinlikle para ile reçetesiz alamazsınız!!!  Ayriten Doktor  bir bulgu olmadan reçete yazmaz hastaya ve üstelik Almanya sağlık sistemi git gide kötüleştiği için Doktorlar zaten standart ilaçlar haricinde başka istediğiniz ilacı yazmıyor!!
Doğrusu çok merak ediyorum nasıl temin ettiğinizi


Bir Alman Kuş Uzmanı Veteriner in yazısı


Kısacası şunu söylüyor:
Megabakteri her kuşta zaten hemen hemen var olan bir bakteri (kanser hücresi gibi) yalnız uyuma modusun da. Diğer unsurlar,hastaliklar ve stres ile birleşince aktif hale geliyor. Bilimsel olarak bir araştırma yok. Ve kafanızı göre Veteriner yardımı almadan "Ampho Moronal Suspension " vermeyin. Antibiyotik ilaçlar kesinlikle vermeyin. Koruma amaçlı profilaksi tedaviler bu bakteride başarısız. (Yani elma sirkesi falan) Böyle bir hastalıkta şekerli yiyecekler sakın vermeyin, çünkü ? mantar şekeri sever ve hızla ürer.   diye açıklamalarda bulunmuş

Google Translate den tercüme edebilirsiniz
https://www.vogel-tierarzt.de/index.php?daten=84&choice=86&name=203&lang=de


 

gokcencelik

Uzman Üyemiz
Katılım
6 Şub 2012
Mesajlar
357
Merhaba Arkadaşlar, BU KONUDA TAMAMI İLE KENDİ TECRÜBELERİM VE ARAŞTIRMALARIMLA SABİT OLUMLU SONUÇLAR İÇERİR. İÇERİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER VARDIR. Bir süredir hevesle Jumbo ve Show kuşlar üzerinde hobi amaçlı üretime başladım.
Bu hevesim gün geçtikçe artmaya ve sürekli araştırmalar içerisine girmeme neden oldu. Kuşların bakımı, kürleri, vitamin verilme zamanları, doğal hangi ürünler kullanılabilir. Veya hangi gıdalar zararlı, hangileri verilmelidir. Dozajları nasıl olmalıdır. Bende gün geçtikçe sorular üzerine sorular üretmeme neden oldu. Bu hobiye başladığımda etrafımdaki insanları bile yıldırdığım. Gece gündüz saat sabah 5 lere kadar uyumadığım. Özellikle yabancı sitelerde kuş patalojisini inceleyen doktorlar, otopsiler. Türkiyedeki üniversite doktorları ile iletişimlerim sonucu birçok şey öğrendim. Çevremdeki insanlar benden cok sıkılmaya başladı. Mesleğim itibari ile insanların bana muhtaç olduğunu bilfiğim için sadece kuş alışverişi yapmadığım için onları bunaltmaya sorularımı arka arka sormaya tecrübeler edinmeye devam ettim. Ama şu anda o soru yağmuruna tuttuğum abilerimin kuşlarını tedavi eder oldum. Bunun nedeni ise büyük üretici abilerim 1 kuş hasta olduğunda bu kadar kümeste 1 hayvanın ölmesi hasta olması bizim için çok iyi diyip kenara ayırmaları. Bu olay canımı sıkmaya uykularımı kaçırmaya neden olmaya başladı. Bu hobi bende acayip derecede muhabbet kuşu sevgisine döndü. Ve şu anda 40 takım kuşum var jumbo ve show. Birgün yine bir hasta kuş nedeni ile bu kuşu tedavi ederim deyip almam sonucu başladım araştırmalara. (Ancak ilaç elimde olmadığı için kuşu kaybettim)

ŞU KONUDA BAKIN.. KURUMAYA GİREN HAYVANLARA ŞU TEDAVİ UYGULANMIŞ NEDENİ AÇIKCA YAZIYOR. SİZİN İÇİN TÜRKÇE ÇEVİRİ OLARAK LİNKLEDİM.

https://translate.google.com.tr/tra...udgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

Kuruma denilen hastalık başlı başınca bir hastalık değildir.
Kuruma neden olan faktörler vardır.
Kuruma nedenleri:
1-)Kursak mantarı (Hayvan yediklerini kursakta anormal sürece girer, kursakta aşırı mantar enfeksiyonu sonucu yem(besin) depolamaz hale gelir.) Hayvan zayıflar, isteksiz yem yer ve hiç yemez hale gelir. Hayvan yem yemediği için. Vucudundaki yağ oranı yok olmaya başlar kaslar erir organlar biter ve ölüm gerçekleşir.

2-) e.coli salmonella (insanlardada görülür) (Bu bakteri hayvanın bağırsaklarında çokluğu nedeni ile toksin üretmeye başlar. Bu toksinler vucuttan atılamaz hale gelir. Bağırsakta aşırı üremeye neden olur ve hayvanın bağırsağı yediği besinleri sindiremez. Besnlerin değerleri emilemez hale gelir karaciğer biter.. Hayvan yağ yakmaya organları bitmeye başlar. Ölüm gerçekleşir. Hayvan aşırı ishaldir. İshal asırı sarıya dönebilir gayet suludur. Tedavisi ishali ayva yaprağı suyu ile enfexia antibiyotik karıştırılır 3 günde iyi olur (Tarafımdan denendi. 3 kuş başarılı kurtarıldı şu anda anneler)

3-) Koksidiyoz nedeni ile kuruma.. Koksidiyoz illeti yavru kuşlara genelde musallat olur. Yetişkinlerde nadir görülür. Ancak görülmesi halinde bulaşıcıdır tüm kümesi götürür. Koksidiyoz başa bela bir bakteridir. Karaciğer, bağırsak, miğde dinlemez yok eder.. En tehlikelisi karaciğer ve bağırsağa neden olanlarıdır. Bu hastalık hayvanı ishale akabinde yine yukarda belirttiğim gibi bağırsakta yemlerinden alınan vitaminlerin minerallerin emilememesi sonucu hayvanın kanlı isale dönmesi sonucu ölüm gerçekleşir. Buda bir kuruma sebebidir. Tedavisi Yukarıda belirttiğim doktorların kuş bilimcilerin otopsileri ve tedavi şekillerine göre
Amphotericin b ve Toltrazurildir.. Yani (Amphotericin b ETKEN MADDELİ BİR İLAÇ VE BAYCOX BAYCOX YERİNE ESB kullalılabilir ancak esb yavru kalitesini düşürür dna zincirini çok etkiler. Baycox daha az yan etkilidir. LÜTFEN ESB KULLANMAYIN YAVRU ALIMINIZI AZALTIR BOŞ YUMURTALARA NEDEN OLUR BAYCOX PAHALIDIR AMA AZ ZARAR VERİR.)

KOKSİDİYOZDAN ÖLEN KUŞ OTOPSİLERİ ORGANLAR TAMAMI İLE BİTİK.

AYNI ZAMANDA MEGABAKTERİ KOKSİDİYOZ VE E.COLİ GÖRÜNTÜLERİ
UZUN CIBIK GİBİ OLANLAR MEGABAKTERİ
KÜCÜK YUVARLAKLAR E.COLİ
BÜYÜK SIK OLAN YUVARLAKLAR KOKSİDİYOZ


4-) Stres STRES.. Kuşun psikolojik dengesizlikleri..

Neyse Yukarıda belirttiğim linkteki olay yaklaşık 300sürü kuş içerisinden %30 u ölümle karşılaşılmış..
Bu hayvanların dışkılarında e.coli, koksidiyoz ve megabakteri görülmüş. Ve tedavide Amphotericin b etkin maddeli ilaç ve aynı zamanda koksiyoz için kullanılan baycox kullanılmış ölümler sona ermiş.

Bu yazı beni çok etkilemiş. Almanyada yaşayan halama bu ilacın surup halini türkiyede bualamadığım için almanyadan getirttim. Ve sabırsızlıkla kurumaya girmiş bir hayvan arayış içerisine girdim.
Getirttiğim ilaç isimleri:

https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/6180084/moronal-suspension.htm (nistatin türkiyede Mukostatin)

Amphotericin b ( https://www.shop-apotheke.com/arzne...d=06193974&page_size=30&original_page_size=30 )

Şimdi gelelim tecrübelerime %100 olumlu sonuclar :)

Amphotericin b maddeli bir ilaç Megabakterileri öldürdüğü gibi ağızda pamukcuk, boğazda yara, miğdede yara, bağırsaklarda bakterilerin oluşturduğu yaralar hatta akçiğere nufuz eden bakteriler hatta ve hatta truflucan olarak kullandığımız mantara bile etki etmektedir. Çünkü bu ilaç antifungaldır. Ancak içerdiği madde nedeni ile Megabakterileri ve mayaları anında yok eder.
Yani demek istediğim kursak mantarında bile kullanılabilir çünkü insanlarda ağır ağız yaralarında bile kullanılıyor.

TECRÜBELERİM:
Bir üretici abimin kümesinde sürekli ölümler meydana geliyordu. Kendisi bizi asla dinlemiyor dışarıdan kuş topluyordu. Ve ölümleri gittikçe artmaya başladı. Kendisi bana 1 mavi parçalı bakıcı yerli dişi, bir gri show kuşu hasta olarak teslim etti. HATTA bu kuşları iyileştirde görelim bile dendi emin konuşuldu. Parçalı mavi kuşun hiç hali yoktu ve asla yem yemiyordu. Bu kuşun dışkısı aşırı sarı ve ishaldi. Bu kuşun e.coli olduğunu hemen anladım. Sarıdan kastım farklı bir renk aşırı sulu yeşimsi gibide diyebilirim. Bu kuşa 5 gün boyunca elle besleme aparatımın 3 numaralı ağzı ile hem ishali anında kesmek hemde e.coliyi yok etmek adına (Ayva yaprağı suyu) içerisinde (Amphotericin b, Enfexia antibiyotik) uyguladım. sıvı olarak) Ardından hayvan hiç yem yemediği için elle besledim. ÜŞENMEDİM! Kuş 2 yaşında. Kuşun aşırı denge kaybı tünekte duramama yürürken sarhoş gibi sallanmaları vardı. Kuşu 5 gün bu tedavi ile yükleme yaptıktan sonra. Vucudunda aŞırı su kaybını toparlamak adına elektrolit verdim. Elektrolit üzüm çekirdeğinden yapılır. Bilirsinizli elektrolit insanların serumu ile aynı etkiyi gösterir doktorlar ishal vakkalarına hemen serum takarlar. Bende bu yoldan cıkarak elektrolit verdim 2 gün.. etti 7 gün. Sonunda ise multivitamin ve biolivestock probiyotik verdim. Kuşumuz şu anda hayatta yem kırabiliyor. Dengede durabiliyor ve ötebiliyor :)

2. kuşumuz ise aşırısı halsizdi. Show olan kuşumuz. Bu kuşun denge kaybı yoktu ancak yem başından ayrılmıyor sürekli aşırı yem yiğiyor ama dışkısı normaldi. Ayrıca bu kuşumuzun göğsü jilet gibi olmuştu. Bu kuşta koksidiyoz yoktu, kursağında mantar yoktu çünkü yemleri parçalamıyor(ufalamadan yiğiyor) toz haline getirmiyordu.. Buda bende megabakteriden şüphe duymama neden olur. Sonuç itibari ile kuş ecoli değildi. koksidiyoz değildi. karaciğerde büyüme yoktu. Üşütme değildi. Ve asla ve asla kursak mantarıda değildi. Megabakteri şüphemden dolayı kuşumuza zaten kendisi birşeyler yiğebildiği için Amphotericin b uyguladım(elma sirkeli suda) 7 gün boyunca sonuç ise bu kuşumuzda hayatta.

Bir başka tecrübem ise tünekte sürekli kabaran yem yemeğen bir kuşumuz. Bu kuşumuzuda bu ilaç sayesinde kurtardım. Ancak bu ilaçları vermenin yetmeyeceğini anladım. Hayvan yem yiğemiyorsa fazla birşey değil 30tl elle besleme özel aparat alalım. Ve onunla besleyip kurumasına izin vermeyelim. Yem Yiğen hayvan tedavi edilirken kurtuluyor. Bu bizim elimizde. Hayvan yem yemiyorsa su içmiyorsa ilaç vermemiz negatif sonuç vericektir. ısrarla sevgi ile yemese bile kursağına elle besleme aparatı ile beslemeyi yapalım.. SONUÇ POZİTİF OLUCAK YILMAYIN BUNU YAPIN..

Ben asla pes etmedim. Onların ölmesine izin vermedim. Başında 1 saat üzülerek beklediğim oldu. Ama onları hayata geri bağladım. Amphotericin b tecrübem budur.


NOT: TEDAVİ, ETTİĞİM KUŞLAR Manisa Alaşehirde Jumbo ve Show Üretimi yapan Ekrem bey
Turhan beydir. Gönüllü hasta kuşunuz var ise tedavi edebilirim..

Önemli not: Koksidiyoz olan bir kuşta Megabakteride olabilir. Megabakteri olan kuşta koksidiyoz başlangıcıda olabilir. Hatta bir kuşta gram pozitif bakteri olan ecoli varken bu kuşta Megabakteride olabilir. e.coli(azı yararlıdır) fazlası toksin yapar. Hatta ve hatta bir kuşta kursak mantarı varken cindia gibi birşeydi pamkcuk mantarına neden olan o varken bile e.coli ler birden fazlalaşabilir. Çünkü hastalık hastalığa davetiye cıkarır. Vücüt direnci düşerse hastalıklar birbirini takip eder yani demek istediğim bir kuşta megabakteri varken koksidiyozda olabilir. Bu yüzden kuşumuza 2li tedavi yada 3.lü tedavi uygulayabiliriz. Bunu anlamak içinde dışkı testine ihtiyacımız var yani. Ecoli varken koksidiyozda olabilip 2.li tedavi uygulanabilir.
BAKINIZ: ANALİZ RAPORU..


LÜTFEN BU KONUYU BAŞTAN AŞAĞI 15 DAKİKA OKUYUN. TEDAVİLERDE ELMA SİRKESİ BİLE UYGULANMIŞ Amphotericin b uygulamasından sonra.

https://translate.google.com.tr/tra...udgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

TEDAVİ SIRASINDAKİ 1 KUŞ İÇİN DOZAJLAR..


ÇOK ÖNEMLİ NOT:
MEGABAKTERİ OLAN BİR KUŞA ANTİBİYOTİK UYGULANMASI ÇOK KÖTÜ SONUÇ DOĞURUR. ANTİFUNGAL OLUMLU TEDAVİ YÖNTEMİDİR.


ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT DAHA..
ERİKLİ DİYE BİLİNEN İÇME HAZIR SU PH DEĞERİ 6 İLA 7 LERDEDİR.
BU SUYU SAKIN KUŞLARIMIZDA KULLANMAYALIM ÇÜNKÜ MEGABAKTERİ 2.7 PH ALTINDA RAHAT RAHAT DURURKEN 2.7 DEN YUKARISI OLAN PH DEĞERLERİNDE ÇOK FAZLA ÜRER..

ELMA SİRKESİ VE GREYFURT SUYUNU SEVMEZMİŞ. BUDA DEMEK OLUYORKİ ÖNLEM AMAÇLI
ELMA SİRKESİNİ HAFTADA EN AZ 1 KERE VERİCEZ.. KOKSİDİYOZ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAYCOX KADAR ETKİLİ OLURMUŞ.

BAKINIZ:
Serkan Bey Allah razı olsun bu bilgilerden ötürü... Sizin yardımınıza ihtiyacım var gibi görünüyor. Size özel mesaj atacağım, ilgilenirseniz çok sevinirim...
 

Arzu

Yeni Üyemiz
Katılım
26 Tem 2020
Mesajlar
1
Adı
Arzu
Soyadı
Önel
Merhaba ben Arzu ve benim bir muhabbet kuşum var erkek ve 2 haftadır durgun hep uyuyor ve fazla yemek yemiyor sürekli idrar gibi birşey atıyor kakası beyazı olmayan koyu yeşil renkte resmini atıcam birşey yemek isterse de her yem kabını yokluyor bir oraya bir buraya gidip geliyor sebebi nedir yardım edebilmeniz mümkünmü çok üzülüyorum elimdende birşey gelmiyor bir kaç ilaç aldım kendimce onları kullanıyorum ama bir faydasını göremedim ilaçlarında resimlerini atarım lütfen yardımcı olun bana ölecek diye çok korkuyorum.
 

Bayramorhan

Yeni Üyemiz
Katılım
30 Ocak 2021
Mesajlar
1
Adı
Bayram
Soyadı
Orhan
S.a sultan papaganim hasta buyuk ihtimal kuruma hastaligina yakalandi internette sizin yazinizi okudum cok guzel bi bilgi olmus ayni yazdiginiz bulgular var ve daha onceki yasadigim tecrubeler ve kus uzerine veterinerden aldigim bilgilere gore mega bakteri ye yakalanmis olabilcegini dusunuyorum bu onerdigini amphotericin b ilaci nerden temin edebiliriz eczanelerde varmidir.mukastatin bu ilacla aynimidir bi bilgi verebilirseniz sevinirim simdiden tsk.
 

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Katılım
7 Kas 2019
Mesajlar
1,223
Konum
Bursa
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Bu kuşta kuruma var mu ben bunu merak ettim mor gibi göğsü
Kuruma denilen hastalık tek başına kemik ile ilgili değildir. Kuşta birçok belirti oluşur. Yem yememe, kabarma, dışkıda bozukluk vs. gibi. Bu kuş için böyle sıkıntılar yoktu.
 

Ozge0089

Yeni Üyemiz
Katılım
6 May 2021
Mesajlar
2
Adı
Özge
Soyadı
Özdemir
Merhaba Arkadaşlar, BU KONUDA TAMAMI İLE KENDİ TECRÜBELERİM VE ARAŞTIRMALARIMLA SABİT OLUMLU SONUÇLAR İÇERİR. İÇERİSİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER VARDIR. Bir süredir hevesle Jumbo ve Show kuşlar üzerinde hobi amaçlı üretime başladım.
Bu hevesim gün geçtikçe artmaya ve sürekli araştırmalar içerisine girmeme neden oldu. Kuşların bakımı, kürleri, vitamin verilme zamanları, doğal hangi ürünler kullanılabilir. Veya hangi gıdalar zararlı, hangileri verilmelidir. Dozajları nasıl olmalıdır. Bende gün geçtikçe sorular üzerine sorular üretmeme neden oldu. Bu hobiye başladığımda etrafımdaki insanları bile yıldırdığım. Gece gündüz saat sabah 5 lere kadar uyumadığım. Özellikle yabancı sitelerde kuş patalojisini inceleyen doktorlar, otopsiler. Türkiyedeki üniversite doktorları ile iletişimlerim sonucu birçok şey öğrendim. Çevremdeki insanlar benden cok sıkılmaya başladı. Mesleğim itibari ile insanların bana muhtaç olduğunu bilfiğim için sadece kuş alışverişi yapmadığım için onları bunaltmaya sorularımı arka arka sormaya tecrübeler edinmeye devam ettim. Ama şu anda o soru yağmuruna tuttuğum abilerimin kuşlarını tedavi eder oldum. Bunun nedeni ise büyük üretici abilerim 1 kuş hasta olduğunda bu kadar kümeste 1 hayvanın ölmesi hasta olması bizim için çok iyi diyip kenara ayırmaları. Bu olay canımı sıkmaya uykularımı kaçırmaya neden olmaya başladı. Bu hobi bende acayip derecede muhabbet kuşu sevgisine döndü. Ve şu anda 40 takım kuşum var jumbo ve show. Birgün yine bir hasta kuş nedeni ile bu kuşu tedavi ederim deyip almam sonucu başladım araştırmalara. (Ancak ilaç elimde olmadığı için kuşu kaybettim)

ŞU KONUDA BAKIN.. KURUMAYA GİREN HAYVANLARA ŞU TEDAVİ UYGULANMIŞ NEDENİ AÇIKCA YAZIYOR. SİZİN İÇİN TÜRKÇE ÇEVİRİ OLARAK LİNKLEDİM.

https://translate.google.com.tr/tra...udgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

Kuruma denilen hastalık başlı başınca bir hastalık değildir.
Kuruma neden olan faktörler vardır.
Kuruma nedenleri:
1-)Kursak mantarı (Hayvan yediklerini kursakta anormal sürece girer, kursakta aşırı mantar enfeksiyonu sonucu yem(besin) depolamaz hale gelir.) Hayvan zayıflar, isteksiz yem yer ve hiç yemez hale gelir. Hayvan yem yemediği için. Vucudundaki yağ oranı yok olmaya başlar kaslar erir organlar biter ve ölüm gerçekleşir.

2-) e.coli salmonella (insanlardada görülür) (Bu bakteri hayvanın bağırsaklarında çokluğu nedeni ile toksin üretmeye başlar. Bu toksinler vucuttan atılamaz hale gelir. Bağırsakta aşırı üremeye neden olur ve hayvanın bağırsağı yediği besinleri sindiremez. Besnlerin değerleri emilemez hale gelir karaciğer biter.. Hayvan yağ yakmaya organları bitmeye başlar. Ölüm gerçekleşir. Hayvan aşırı ishaldir. İshal asırı sarıya dönebilir gayet suludur. Tedavisi ishali ayva yaprağı suyu ile enfexia antibiyotik karıştırılır 3 günde iyi olur (Tarafımdan denendi. 3 kuş başarılı kurtarıldı şu anda anneler)

3-) Koksidiyoz nedeni ile kuruma.. Koksidiyoz illeti yavru kuşlara genelde musallat olur. Yetişkinlerde nadir görülür. Ancak görülmesi halinde bulaşıcıdır tüm kümesi götürür. Koksidiyoz başa bela bir bakteridir. Karaciğer, bağırsak, miğde dinlemez yok eder.. En tehlikelisi karaciğer ve bağırsağa neden olanlarıdır. Bu hastalık hayvanı ishale akabinde yine yukarda belirttiğim gibi bağırsakta yemlerinden alınan vitaminlerin minerallerin emilememesi sonucu hayvanın kanlı isale dönmesi sonucu ölüm gerçekleşir. Buda bir kuruma sebebidir. Tedavisi Yukarıda belirttiğim doktorların kuş bilimcilerin otopsileri ve tedavi şekillerine göre
Amphotericin b ve Toltrazurildir.. Yani (Amphotericin b ETKEN MADDELİ BİR İLAÇ VE BAYCOX BAYCOX YERİNE ESB kullalılabilir ancak esb yavru kalitesini düşürür dna zincirini çok etkiler. Baycox daha az yan etkilidir. LÜTFEN ESB KULLANMAYIN YAVRU ALIMINIZI AZALTIR BOŞ YUMURTALARA NEDEN OLUR BAYCOX PAHALIDIR AMA AZ ZARAR VERİR.)

KOKSİDİYOZDAN ÖLEN KUŞ OTOPSİLERİ ORGANLAR TAMAMI İLE BİTİK.

AYNI ZAMANDA MEGABAKTERİ KOKSİDİYOZ VE E.COLİ GÖRÜNTÜLERİ
UZUN CIBIK GİBİ OLANLAR MEGABAKTERİ
KÜCÜK YUVARLAKLAR E.COLİ
BÜYÜK SIK OLAN YUVARLAKLAR KOKSİDİYOZ


4-) Stres STRES.. Kuşun psikolojik dengesizlikleri..

Neyse Yukarıda belirttiğim linkteki olay yaklaşık 300sürü kuş içerisinden %30 u ölümle karşılaşılmış..
Bu hayvanların dışkılarında e.coli, koksidiyoz ve megabakteri görülmüş. Ve tedavide Amphotericin b etkin maddeli ilaç ve aynı zamanda koksiyoz için kullanılan baycox kullanılmış ölümler sona ermiş.

Bu yazı beni çok etkilemiş. Almanyada yaşayan halama bu ilacın surup halini türkiyede bualamadığım için almanyadan getirttim. Ve sabırsızlıkla kurumaya girmiş bir hayvan arayış içerisine girdim.
Getirttiğim ilaç isimleri:

https://www.shop-apotheke.com/arzneimittel/6180084/moronal-suspension.htm (nistatin türkiyede Mukostatin)

Amphotericin b ( https://www.shop-apotheke.com/arzne...d=06193974&page_size=30&original_page_size=30 )

Şimdi gelelim tecrübelerime %100 olumlu sonuclar :)

Amphotericin b maddeli bir ilaç Megabakterileri öldürdüğü gibi ağızda pamukcuk, boğazda yara, miğdede yara, bağırsaklarda bakterilerin oluşturduğu yaralar hatta akçiğere nufuz eden bakteriler hatta ve hatta truflucan olarak kullandığımız mantara bile etki etmektedir. Çünkü bu ilaç antifungaldır. Ancak içerdiği madde nedeni ile Megabakterileri ve mayaları anında yok eder.
Yani demek istediğim kursak mantarında bile kullanılabilir çünkü insanlarda ağır ağız yaralarında bile kullanılıyor.

TECRÜBELERİM:
Bir üretici abimin kümesinde sürekli ölümler meydana geliyordu. Kendisi bizi asla dinlemiyor dışarıdan kuş topluyordu. Ve ölümleri gittikçe artmaya başladı. Kendisi bana 1 mavi parçalı bakıcı yerli dişi, bir gri show kuşu hasta olarak teslim etti. HATTA bu kuşları iyileştirde görelim bile dendi emin konuşuldu. Parçalı mavi kuşun hiç hali yoktu ve asla yem yemiyordu. Bu kuşun dışkısı aşırı sarı ve ishaldi. Bu kuşun e.coli olduğunu hemen anladım. Sarıdan kastım farklı bir renk aşırı sulu yeşimsi gibide diyebilirim. Bu kuşa 5 gün boyunca elle besleme aparatımın 3 numaralı ağzı ile hem ishali anında kesmek hemde e.coliyi yok etmek adına (Ayva yaprağı suyu) içerisinde (Amphotericin b, Enfexia antibiyotik) uyguladım. sıvı olarak) Ardından hayvan hiç yem yemediği için elle besledim. ÜŞENMEDİM! Kuş 2 yaşında. Kuşun aşırı denge kaybı tünekte duramama yürürken sarhoş gibi sallanmaları vardı. Kuşu 5 gün bu tedavi ile yükleme yaptıktan sonra. Vucudunda aŞırı su kaybını toparlamak adına elektrolit verdim. Elektrolit üzüm çekirdeğinden yapılır. Bilirsinizli elektrolit insanların serumu ile aynı etkiyi gösterir doktorlar ishal vakkalarına hemen serum takarlar. Bende bu yoldan cıkarak elektrolit verdim 2 gün.. etti 7 gün. Sonunda ise multivitamin ve biolivestock probiyotik verdim. Kuşumuz şu anda hayatta yem kırabiliyor. Dengede durabiliyor ve ötebiliyor :)

2. kuşumuz ise aşırısı halsizdi. Show olan kuşumuz. Bu kuşun denge kaybı yoktu ancak yem başından ayrılmıyor sürekli aşırı yem yiğiyor ama dışkısı normaldi. Ayrıca bu kuşumuzun göğsü jilet gibi olmuştu. Bu kuşta koksidiyoz yoktu, kursağında mantar yoktu çünkü yemleri parçalamıyor(ufalamadan yiğiyor) toz haline getirmiyordu.. Buda bende megabakteriden şüphe duymama neden olur. Sonuç itibari ile kuş ecoli değildi. koksidiyoz değildi. karaciğerde büyüme yoktu. Üşütme değildi. Ve asla ve asla kursak mantarıda değildi. Megabakteri şüphemden dolayı kuşumuza zaten kendisi birşeyler yiğebildiği için Amphotericin b uyguladım(elma sirkeli suda) 7 gün boyunca sonuç ise bu kuşumuzda hayatta.

Bir başka tecrübem ise tünekte sürekli kabaran yem yemeğen bir kuşumuz. Bu kuşumuzuda bu ilaç sayesinde kurtardım. Ancak bu ilaçları vermenin yetmeyeceğini anladım. Hayvan yem yiğemiyorsa fazla birşey değil 30tl elle besleme özel aparat alalım. Ve onunla besleyip kurumasına izin vermeyelim. Yem Yiğen hayvan tedavi edilirken kurtuluyor. Bu bizim elimizde. Hayvan yem yemiyorsa su içmiyorsa ilaç vermemiz negatif sonuç vericektir. ısrarla sevgi ile yemese bile kursağına elle besleme aparatı ile beslemeyi yapalım.. SONUÇ POZİTİF OLUCAK YILMAYIN BUNU YAPIN..

Ben asla pes etmedim. Onların ölmesine izin vermedim. Başında 1 saat üzülerek beklediğim oldu. Ama onları hayata geri bağladım. Amphotericin b tecrübem budur.


NOT: TEDAVİ, ETTİĞİM KUŞLAR Manisa Alaşehirde Jumbo ve Show Üretimi yapan Ekrem bey
Turhan beydir. Gönüllü hasta kuşunuz var ise tedavi edebilirim..

Önemli not: Koksidiyoz olan bir kuşta Megabakteride olabilir. Megabakteri olan kuşta koksidiyoz başlangıcıda olabilir. Hatta bir kuşta gram pozitif bakteri olan ecoli varken bu kuşta Megabakteride olabilir. e.coli(azı yararlıdır) fazlası toksin yapar. Hatta ve hatta bir kuşta kursak mantarı varken cindia gibi birşeydi pamkcuk mantarına neden olan o varken bile e.coli ler birden fazlalaşabilir. Çünkü hastalık hastalığa davetiye cıkarır. Vücüt direnci düşerse hastalıklar birbirini takip eder yani demek istediğim bir kuşta megabakteri varken koksidiyozda olabilir. Bu yüzden kuşumuza 2li tedavi yada 3.lü tedavi uygulayabiliriz. Bunu anlamak içinde dışkı testine ihtiyacımız var yani. Ecoli varken koksidiyozda olabilip 2.li tedavi uygulanabilir.
BAKINIZ: ANALİZ RAPORU..


LÜTFEN BU KONUYU BAŞTAN AŞAĞI 15 DAKİKA OKUYUN. TEDAVİLERDE ELMA SİRKESİ BİLE UYGULANMIŞ Amphotericin b uygulamasından sonra.

https://translate.google.com.tr/tra...udgerigars_Melopsittacus_undulatus&edit-text=

TEDAVİ SIRASINDAKİ 1 KUŞ İÇİN DOZAJLAR..


ÇOK ÖNEMLİ NOT:
MEGABAKTERİ OLAN BİR KUŞA ANTİBİYOTİK UYGULANMASI ÇOK KÖTÜ SONUÇ DOĞURUR. ANTİFUNGAL OLUMLU TEDAVİ YÖNTEMİDİR.


ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT DAHA..
ERİKLİ DİYE BİLİNEN İÇME HAZIR SU PH DEĞERİ 6 İLA 7 LERDEDİR.
BU SUYU SAKIN KUŞLARIMIZDA KULLANMAYALIM ÇÜNKÜ MEGABAKTERİ 2.7 PH ALTINDA RAHAT RAHAT DURURKEN 2.7 DEN YUKARISI OLAN PH DEĞERLERİNDE ÇOK FAZLA ÜRER..

ELMA SİRKESİ VE GREYFURT SUYUNU SEVMEZMİŞ. BUDA DEMEK OLUYORKİ ÖNLEM AMAÇLI
ELMA SİRKESİNİ HAFTADA EN AZ 1 KERE VERİCEZ.. KOKSİDİYOZ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAYCOX KADAR ETKİLİ OLURMUŞ.

BAKINIZ:
Merhaba,

Veteriner kursaktan aldığı örnekle kuşuma megabakter teşhisi koydu. Yazınızda yazdığınız gibi Amphotericin B yurtdışında satılıyor. Nasıl ithal ettiğinizi söyleyebilir misiniz? Soğuk zincirle ithali mümkünmüş yalnızca. Dışkıda kahverengileşme var ama sindirememe yok. Kusma çok uzun zamandır var. Eğer ithal edebilirseniz yardımcı olabilir misiniz? Görseli aşağıda, siz de aynı ilacı mı kullandınız?

1620313780576.png