Kuruma (kurumosis :)) diye bir hastalık YOKTUR!!!

umitFB

Üyemiz
Katılım
25 Ocak 2020
Mesajlar
34
Konum
İstanbul
Adı
Ümit
Soyadı
Kaya
Evet arkadaşlar bu yazımda kuruma nedir? ne değildir? kuruma bir hastalıkmıdır? kurumada yapılan yanlışlar nelerdir? gibi soruları yanıtlıyacağım ve kuruma adı altında yapılan bütün yanlışları anlatacağım. Mutlaka sonuna kadar okuyun!

Öncelikle şunu söylemeliyim kuruma diye bir hastalık yoktur! Peki ne vardır? Arkadaşlar kuruma diye bilinen şey aslında kuşun zayıflamasıdır. Bu zayıflama herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi sadece yetersiz beslenme sonucuda olabilir. Bu konuda yapılan en büyük hata kuşun göğüs kemiğine bakılarak kuşa kuruma teşhisi konulmasıdır! Ve ardından bir takım ilaçlar kullanılmasıdır! Arkadaşlar kuşun göğüs kemiğine bakılarak hastalık teşhisi konulmaz. Dışkılarına bakılır, hastalık belirtilerine bakılır, dışkı tahlili yapılır ondan sonra kuşa hastalık teşhisi konulur.

Özellikle youtube'ta bir çok kişi bilgi eksikliğinden yada yanlış bilgilerinden dolayı bu hataya düşüyor. Bir çok muhabbet kuşu kanalı kuruma hastalığı adı altında videolar çekiyorlar. Ve her videoda kurumaya farklı farklı ilaçlar öneriyorlar. Kimisi flucan ile tedavi etmiş kurumayı, kimisi biteral ile tedavi etmiş, kimisi baytril ile tedavi etmiş, hatta kurumaya kesin çözüm diye video çekip sulphamezatine öneren bile var! :)

Arkadaşlar bu ilaçların hepsi farklı hastalıklarda farklı amaçlar için kullanılan ilaçlar. Mesela önerilen flucan ilacı kandida vb. mantar hastalıklarında kullanılan bir ilaç, bir diğer önerilen biteral'de trichomoniasis - giardia gibi protozoal hastalıklarda kullanılan bir ilaç, yine önerilen baytril ecoli- salmonella gibi bakteriyel hastalıklarda kullanılan bir ilaç, diğer bir önerilen sulphazmezatine ise koksidiyoz için kullanılan bir ilaç.

Eee ozaman kuruma hastalığı mantar hastalığımı? protozoal hastalıkmı? yoksa bakteriyel bir hastlıkmı yada koksidiyoz hastalığımı? Bu hastalıkların hangisine kuruma diyorlarda bu ilaçları öneriyorlar anlamak mümkün değil malesef...

Bir diğer yapılan yanlış ise; Macrorhabdus ornithogaster (Megabakteriosis) hastalığını kuruma ile özdeşleştirenler var. Megabakter hastalığı bir mantar hastalığıdır. Ama megabakteri flucan, zolaks, mikostatin gibi bilinen mantar ilaçlarıyla tedavi edemezsiniz! Megabakter de etkili olan ilaçlar amfoterisin b etken maddeli ilaçlardır. Yani megabakter mantarı kandida mantarı gibi zayıf bir mantar değildir. Dolayısıyla kandida mantarında kullanılan ilaçlar megabakterde etkili olmuyor. Yani şuraya gelicem kuruma hastalığı megabakter hastalığıda değildir! He megabakterinde tedavisi vardır onuda söyliyim, yani megabakter kanser gibi birşeyde değildir. Amfoterisin b ile tedavi ediliyor.

O değildir bu değildir peki nedir bu kuruma? Arkadaşlar yazımın başında da söylediğim gibi kuruma denilen şey kuşun zayıflamasıdır. Ve bütün hastalıklarda kuş zayıflayabilir. Yani mantar hastalığında da kuş zayıflayabilir (kuruma olabilir), bakteriyel hastalıklarda da kuş zayıflayabilir (kuruma olabilir), protozoal hastalıklarda da kuş zayıflayabilir (kuruma olabilir), megabakterde de kuş zayıflayabilir (kuruma olabilir), koksidiyozda da kuş zayıflayabilir (kuruma olabilir). Dolayısıyla kuruma bir hastalık değildir, herhangi bir hastalığa bağlı kuşun zayıflaması durumudur! Buraya dikkat herhangi bir hastalığın semptomudur!!! Yada sadece yetersiz beslenme sonucu kuş zayıflamıştır (kuruma olmuştur). Kuşun göğüs kemiği hissediliyor diye illa hastadır diye bişeyde yok yani...

Birde şöyle bir hata yapılıyor; kurumayı (kuşun zayıflamasını) sanki kuş kanser olmuş gibi lanse ediyorlar. Yani kuş kuruma oldu öyleyse ölücek yapıcak bişeyde yok gibisinden yansıtıyorlar. Arkadaşlar yok öyle birşey! Her hastalığın tedavisi vardır. Yeterki hastalığı zamanında farkedip doğru tedaviyi uygulayın. Eğer hastalık ilerlemişse ve tedavide geç kalınmışsa suçu kendinizde arayın. Suçu kurumaya atmayın!

Mesela youtube'ta ki videolardan birinde şöyle birşeye şahit oldum. Kuşta kabarıklık, halsizlik gibi durumlar olmuş ve kuşun sahibi videoyu çeken vatandaşta durumu videoda şöyle anlatıyor; Efendim kuş kuruma oldu, malesef yapıcak bişey yok, ölücek bu hayvan gibisinden konuşuyor ve kuşu bir köşeye kaderine terketmiş. Yazık gerçekten çok yazık diyorum başka diyecek birşey bulamıyorum. Yaw arkadaş kuşta sadece kabarıklık halsizlik var. O kadar kuşun var okadar üretim yapıyorsun hiçmi bir şey bilmiyorsun da? her hasta olan kuşu kuruma deyip bir kenara atıyorsun? Kuşun dışkılarına bakarsın, hastalık belirtilerine bakarsın, ne hastalığı varsa ona yönelik ilaç tedavisi uygularsın iyileşir. Yada iyi bir kanatlı veterinerine götürürsün dışkı tahlili yapılır ilaç verilir kullanırsın iyileşir. Sanki kuş kanser olmuşta ölücek muamelesi yapıyorlar. Aslında uğraşmak istemeyip yada bilgisizlikten kuşa da kuruma deyip vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar başka birey değil...

Bu konuda Günay Dönmez ve Behzat Tiğiz gibi bilgili usta üreticiler kurumanın bir hastalık olmadığını forumda defalarca yazmışlar. Onların yazılarınıda okumanızı tavsiye ederim.

Evet arkadaşlar dilim döndüğünce kurumayı (kuşun zayıflaması durumunu) anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. Özellikle parantez içlerinde (kuşun zayıflaması) diye sürekli yazdımki iyi anlaşılsın bu konu diye. Kuruma eşittir kuşun zayıflamasıdır. Kanser değildir!!! Kalın sağlıcakla...