Kuşlarda ishali tanımak

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Bir kuş sıvı dışkılar bırakıyorsa, bu ille de ishal olmuş manasına gelmez. Bir çok muhabbet kuşu sahibi kuşların dışkı ve idrarı birlikte bıraktığını bilmez. Normalde idrar muhallebi kıvamında ve süt rengindedir. Koyu renkteki "kaka" ise bu idrarin etrafında yer almaktadır. Normal şartlarda her ikisi katı, kokusuz ve kısa zamanda tamamen kurumaktadır.Eğer bir kuş çok sıvı içtiyse ya da taze sebze meyve yemişse, o zaman aynen biz insanlardaki gibi, boşaltılan idrarın miktarı artmaktadır. Bu nedenle bıraktığı "kaka" dikkatli bakılmazsa ishala benzemektedir.

kaka kısım aynı kalıyor ama beyaz olan kısım çok daha sıvıdır. Bu durumda endişeye gerek yoktur. Belki fazla salata yemiştir, ya da banyo yaparken su fazla içmiştir. Fakar bu durum uzun süre devam ederse ve kuşunuz halsiz görünüyorsa, böbrek iltihabi şüphesi ile veterinere danışınız. Gerçek ishal varsa, koyu renk olan kısım da dağılmaktadır Genelde de kuşun poposunda da bu dışkının bir kısmı tüylere yapışmaktadır.
 

ugurcan buran

Takipçi Üyemiz
Katılım
25 May 2011
Mesajlar
165
Konum
balıkesir merkez
Adı
ugurcan
Soyadı
buran
hilmi abi teşekkürler paylaşımın için. benim dişi kuşun kakası: yeşil kısım normal duruyo beyaz fazla sıvı ve kuruyunca kan gibi duruyo gazetede ne yapmam gerekir? bide böbrek iltihabıysa zayıflamayla alakalı mı? cok zayıfladı kemikleri elime geliyo ve hep kabarık. yem yemesinde problem yok. cere rengi mavi burun deliklerinin kenarı beyaz.