kuşlarıma haşlanmış mısır verdim

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
dün marketten kırık mısır aldım yani mısır tanelerinin kırılanlarını ayırıp ucuza satıyorlar suda haşladım ve kuşlara mama kabında ikram ettim tabi tuz eklemeden kuşlarım ilk başta uzak durdular sonradan sanki ben onlara üç aydır yem vermiyormuşum gibi saldırdılar çokta hoşuma gitti mısırın yararları saymakla bitmez arkadaşlar herkese tavsiye ederim

mısırın faydaları

* Lif yönünden zengin bir besin olması, kan şekerinin dengeli bir şekilde yükselmesini sağlar. Bol lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı da önler ve ishali keser.

* Koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

* İçerdiği yüksek karbonhidrat sayesinde da enerjinize enerji katar.

* A vitamini yönünden zengin olduğu için gözlere kuvvet verir.

* Kan yapıcı özelliğe sahiptir.

* Mideyi kuvvetlendirir, gastrit gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.

* Mısır püskülü idrar söktürür, böbrek taşlarının kolay düşürülmesini sağlar.

* Mısırözü yağında doymamış yağ asitleri bol miktarda bulunduğu için kolesterolü düşürür, damar sertliğini önler.

Yahya SAYIN

Uzman Üyemiz
Adı
Yahya
Soyadı
SAYIN
Mısır bir tiamin (vitamin B1) kaynağı olarak oldukça kalitelidir ve patotonik asit (Vitamin B5), folat, niasin (Vitamin B3) ve vitamin C'yide içeren bir vitamin kaynağı olarak yine iyi bir  kaliteye sahiptir.Mısır ayrıca diyetsel liflerin, fosfor ve magnezyum minerallerinin  iyi bir kaynağıdır.

Lif açısından yüksek gıdaların -mısır gibi zengin gıdalar- bir kupada günlük lif ihtiyacının %23'ünü sağlar

İshali tedavi eder

Mısır bağırsak geçişini iyileştirirken diğer yandan ishali birkaç saat içerisinde durdurmanın etkili yoludur

cem

Üyemiz
paylaşım için teşekkürler .

Kullanırken dikkat edelim fazlası yağlanma yapar

KurKur

Uzman Üyemiz
Adı
Yılmaz
Soyadı
KURŞUN
  Paylaştığınız için Sağ Olun Çetin Bey, Kesinlikle bende Kuşlarıma vereceğim..

DRAHNALI

Üyemiz
Adı
Muhammet
Soyadı
Işık
paylaşım için teşekürler çetin bey bilmediğimiz yeni bişeyi daha öğrendik.

çetin

Uzman Üyemiz
Adı
Çetin
Soyadı
Gökmen
Gürhun Ayaz' Alıntı:
Teşekkürler ama bu mısır hangi mısır? Darımı yoksa patlatılanlardanmı anlamadım.
kuş sayısı az ise haşlanmiş süt mısırın tanelerini korarıp vere bilirsin çok ise marketlerden veya yemcilerden kilo ile alıp kendin haşlayıp verebilirsin ben mısır kırığı verdim tavuklara ondan veriliyor patlatmalık mısır değil belki oda olabilir bilemiyeceğim ama en sağlamı çok kuş için yemcilerden alman bazı mısırlar beyaz renkli oluyor onlarda nişasta oranı fazla onun için sarısını tercih etmek lazım