Kusum ishal

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Merhaba 1 ay once aldigim kusta devamli diski degisikligi var herseyi denedim probiyotik elektrolit neo teramicin duzeliyor sonra yine ayni oluyor kuyruguda devamli asagi yukari hareket ediyor solunumda sikintisida yok bakteriyel ishal dediler mantar dediler lutfen yardim edermisiniz

Mesut 1654

Yeni Üyemiz
Adı
Mesut
Soyadı
Mesut
IMG_20210328_164044.jpgIMG_20210328_164044.jpgBenim bir çift kuşumda da üç dört haftadır ishal var. Beş gün sulphamezatin 100 ml suya 8 damla beş gün ardından üç gün vitamin sonrasında dört gündür enrofloksasin etken maddeli vilfloks 100 ml suya 8 damla veriyorum. Dışkıda ki son durum resimdeki gibi bazıları sulu bazılarıysa normale yakın, ishali kesemedim. Kuşlar bir kaç gündür tüye de girdiler. Kuşların hareketleri bazen durgun olsalarda kötü değil. Kuşlarımdaki hastalık ne olabilir? Başka ne vermeliyim? Benim kuşlarım da ishal olduğu için aynı konuda başlık açmak yerine bu konuya eklemek istedim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Ben kendi kusumda mantarbakteri var diye dusunuyorum cunku neo termiciyn kullandim probiyitik elektrolitte verdim bakteriyel ishal olsa mutlaka gecerdi diye dusunuyorum

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Ben kendi kusumda mantarbakteri var diye dusunuyorum cunku neo termiciyn kullandim probiyitik elektrolitte verdim bakteriyel ishal olsa mutlaka gecerdi diye dusunuyorum
Mantari bakteriler için dakostatin kullanmalısınız. Ancak bundan da emin olun önce. Yanlış tedavi uygulamayın.

Sulphamezathine uygulaması 1 kere yapıldığında inatçı ishal bakterileri hemen geçmeyebilir.
5 gün uygulama esnasında kafeste kum, kalamar kemiği gibi ne var ne yoksa kaldırın. Sadece yem ve ilaçlı su olmalı.
Su her gün taze bir şekilde ilaç ile hazırlanmalı ve verilmeli.

önce 5 gün sulphamezathine uygulayın, baktınız iyileşme yok 3 gün vitamin ve ardından 3 gün daha sulphamezathine uygulayın. iyileşme olmasa da 3 gün probiyotik verip 1 hafta dinlendirin.

ardından yine 5 gün sulphamezathine uygulayın, baktınız iyileşme yok 3 gün vitamin ve ardından 3 gün daha sulphamezathine uygulayın. iyileşme olmasa da 3 gün probiyotik verip 1 hafta dinlendirin. bu süreci 3 kere takip edin.

Matar için ise dakostatin uygulamasını 5 gün ve 3 gün vitamin 3 gün probiyotik olarak yenileyin. Yine iyileşme olmaz ise 1 hafta ara verdikten sonra aynı uygulamayı yapın. Bu sefer 7 gün ilac verebilirsiniz (ardarda).

geçmiş olsun.

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Mantari bakteriler için dakostatin kullanmalısınız. Ancak bundan da emin olun önce. Yanlış tedavi uygulamayın.

Sulphamezathine uygulaması 1 kere yapıldığında inatçı ishal bakterileri hemen geçmeyebilir.
5 gün uygulama esnasında kafeste kum, kalamar kemiği gibi ne var ne yoksa kaldırın. Sadece yem ve ilaçlı su olmalı.
Su her gün taze bir şekilde ilaç ile hazırlanmalı ve verilmeli.

önce 5 gün sulphamezathine uygulayın, baktınız iyileşme yok 3 gün vitamin ve ardından 3 gün daha sulphamezathine uygulayın. iyileşme olmasa da 3 gün probiyotik verip 1 hafta dinlendirin.

ardından yine 5 gün sulphamezathine uygulayın, baktınız iyileşme yok 3 gün vitamin ve ardından 3 gün daha sulphamezathine uygulayın. iyileşme olmasa da 3 gün probiyotik verip 1 hafta dinlendirin. bu süreci 3 kere takip edin.

Matar için ise dakostatin uygulamasını 5 gün ve 3 gün vitamin 3 gün probiyotik olarak yenileyin. Yine iyileşme olmaz ise 1 hafta ara verdikten sonra aynı uygulamayı yapın. Bu sefer 7 gün ilac verebilirsiniz (ardarda).

geçmiş olsun.
Sulphamtezine ishalde kullaniliyormuydu kusum devamli kuyrugunu asagi yukari salliyo solunum sikintisi yok 1 ay once aldim alirken ayak ve gagasinda asiri mantar vardi eve gelince farkettim olasilikla mantar iceri sicradi ishalde degil sari renk birakiyor oyle olsa probiyotikle neo teramiciyn iyi gelmezmiydi

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Sulphamtezine ishalde kullaniliyormuydu kusum devamli kuyrugunu asagi yukari salliyo solunum sikintisi yok 1 ay once aldim alirken ayak ve gagasinda asiri mantar vardi eve gelince farkettim olasilikla mantar iceri sicradi ishalde degil sari renk birakiyor oyle olsa probiyotikle neo teramiciyn iyi gelmezmiydi
tek başına probiyotik bir işe yaramaz. Faydalı bakteri sayısını arttırmaya çalışırsınız ancak sindirim sorunu başlamış ile zaten bu verdikleriniz probiyotik de fayda etmez. Önce tedavi sonra probiyotik. ünkü verilen antibiyotik ile içeride bir nevi temizlik yapıp tüm bakterileri öldürerek dışarı atıyorsunuz. Ardından yerine probiyotik ile faydalı bakterileri bırakıyorsunuz ve düzene giriyor.

Neoterramicyn solunum tedavisinde kullanılır. Ancak siz baştan gaga ve ayakta mantar var dememişsiniz. Yanlış teşhis yanlış tedaviye gider.

Dış mantar ile iç Kursak mantarı birbirinden farklıdır. Dış mantar için sadece terramcyn deri kremi önerebilirim.
İç mantar içinde dakostatin.
Ancak ishal için olmaz ise olmaz Sulphamezathine dir.

umarım yardımcı olabildim.

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
tek başına probiyotik bir işe yaramaz. Faydalı bakteri sayısını arttırmaya çalışırsınız ancak sindirim sorunu başlamış ile zaten bu verdikleriniz probiyotik de fayda etmez. Önce tedavi sonra probiyotik. ünkü verilen antibiyotik ile içeride bir nevi temizlik yapıp tüm bakterileri öldürerek dışarı atıyorsunuz. Ardından yerine probiyotik ile faydalı bakterileri bırakıyorsunuz ve düzene giriyor.

Neoterramicyn solunum tedavisinde kullanılır. Ancak siz baştan gaga ve ayakta mantar var dememişsiniz. Yanlış teşhis yanlış tedaviye gider.

Dış mantar ile iç Kursak mantarı birbirinden farklıdır. Dış mantar için sadece terramcyn deri kremi önerebilirim.
İç mantar içinde dakostatin.
Ancak ishal için olmaz ise olmaz Sulphamezathine dir.

umarım yardımcı olabildim.
Kusumda ishal yok resim yukarida mevcut sari leke birakiyor kuyrugu asagi yukari oynattiriyor devamli

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Kusumda ishal yok resim yukarida mevcut sari leke birakiyor kuyrugu asagi yukari oynattiriyor devamli
Selamlar,

Siz nasıl derseniz. kuşu gören bilen ve tanıyan sizsiniz.

Benim önerim en az 1 kür daha sulphamezathine kullanmanız. Dışkı tamamen düzeldikten sonra neoterramicyn önerebilirim.

geçmiş olsun. düzelme olduğunda yaptığınız tedavi yöntemini burada paylaşabilirseniz sevinirim.

Tekrar geçmiş olsun.

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Selamlar,

Siz nasıl derseniz. kuşu gören bilen ve tanıyan sizsiniz.

Benim önerim en az 1 kür daha sulphamezathine kullanmanız. Dışkı tamamen düzeldikten sonra neoterramicyn önerebilirim.

geçmiş olsun. düzelme olduğunda yaptığınız tedavi yöntemini burada paylaşabilirseniz sevinirim.

Tekrar geçmiş olsun.
Sulphatemizine yazan baska arkadas ben hic kullanmadim ondan sulphatemezine kullancak kotu degil diskimiz sadece sari leke birakiyor iki gundurde oguruyomus gibi yapiyor kendini

Femirleroğlu

Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Sulphatemizine yazan baska arkadas ben hic kullanmadim ondan sulphatemezine kullancak kotu degil diskimiz sadece sari leke birakiyor iki gundurde oguruyomus gibi yapiyor kendini
Derya Hanım,

Kaygılarınızı anlıyorum. İlaç kullanmak konusunda kötü tecrübe yaşayan sizin gibi değerli kuşseverlerin de fikrine saygı duyuyorum. Sadece dışkı resmi ile geçmş hikayesini bilmeden, kuşu izlemeden ve görmeden tanı koyabilmek maalesef ki na-mümkün. Tecrüblerimizi aktarmaya ve sizlere yardımcı olmaktan başka bir derdi olmayan bir grubuz burada.

Kuşunuzun dışkı formları düzgün değil. Buna 2 şey sebep olabilir. Kursak mantarı ve koksidiyoz. Dışkıda sindirilmemiş yem göremedim. Ayrıca koku vari bir şikayetiniz de yok. Kuşunuzda kusma, ağızdan salya akıtma gibi benzeri durumlar da yok. Evet kuyruk atma problemleri ve son mesajınızda yazdığınız yutkunma problemleri var.

Sırayla gitmekte fayda var. Sulphamezathine ile koksidiyoz tedavisi uygulayın diye sadece önerebilirim. Burada düzelme olmaz ise de ardından mantari Dacostatin uygulayın diye önerebilirim.

Ancak en başta veterinere giderek bilgi almanız daha da güzel olur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Tekrar geçmiş olsun.

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Derya Hanım,

Kaygılarınızı anlıyorum. İlaç kullanmak konusunda kötü tecrübe yaşayan sizin gibi değerli kuşseverlerin de fikrine saygı duyuyorum. Sadece dışkı resmi ile geçmş hikayesini bilmeden, kuşu izlemeden ve görmeden tanı koyabilmek maalesef ki na-mümkün. Tecrüblerimizi aktarmaya ve sizlere yardımcı olmaktan başka bir derdi olmayan bir grubuz burada.

Kuşunuzun dışkı formları düzgün değil. Buna 2 şey sebep olabilir. Kursak mantarı ve koksidiyoz. Dışkıda sindirilmemiş yem göremedim. Ayrıca koku vari bir şikayetiniz de yok. Kuşunuzda kusma, ağızdan salya akıtma gibi benzeri durumlar da yok. Evet kuyruk atma problemleri ve son mesajınızda yazdığınız yutkunma problemleri var.

Sırayla gitmekte fayda var. Sulphamezathine ile koksidiyoz tedavisi uygulayın diye sadece önerebilirim. Burada düzelme olmaz ise de ardından mantari Dacostatin uygulayın diye önerebilirim.

Ancak en başta veterinere giderek bilgi almanız daha da güzel olur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Tekrar geçmiş olsun.
Keske burda kustan anlayan veteriner olsa bir saniye dusunmem ben bu kusu 1 ay once petsoptan aldim sahibi birakmis 30 kelime konusuyo elimizden gitmiyo egitimli bir kus sahibide niye birakmis hala anlamis degilim petsopta bilmiyomus konustugunu yalniz geldiginden beri diski degisikligi var kuyruk sallamasi var yalniz iki gundur oguruyomus gibi yapiyor kafam allak bullak oldu bugunde keyifsiz petsoba anlattim bsna 1ml flgl 1mil mukostatil 1 mil diarcly 1 milde politivi 1 su brdagina karistir ver dedi sabah aksamda 2 damla agizdan sirayla mukostatin ve flygl ver dedi ilaclari temin ettim ama korkuyorum ilaclar agir gelecek diye ayrica 3 kusum var buyuk ihtimal bu kusu neyi varsa bunlarada gecme ihtimali cok yuksek kafayi yicem artik

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Ilk geldiginde ayak ve gagasinda mantar coktu devamli ayaklarini kasiyordu acaba icinede sicrama ihtimali varmi

Derya Kargin

Yeni Üyemiz
Adı
Derya
Soyadı
Kargın
Uzun bir karar ve arastirmadan sonra yasadigim yer kucuk oldugu icin baytril bulamayip enrolen olarsk antibiyotik tedavisine basladim su an 4.gunundeyim kusun ishali duzeldi ve kuyruk atmasida baya hafifledi ilaci 7 gune tamamladigimda tamamiyle Allahin izniyle duzelmis olacak insaallah bugun cok keyifliydi uzun zamandir konusmuyodu nerdeyse hic susmadi diyebilirim ilac tedaviye yanit verdigine gore kusumda bagirsak enfeksiyonu varmis

ÖmerKa

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
kara
Derya hanım en son düzelme sağladığınız ilaç hangisi ve ne şekilde kullandınız acaba enloren dediğiniz ilaç ilemi düzelme sağlandı kuşunuzda bendede aynı durumda bir kuş var elimdede enrocure %10 var sizdeki ilacın aynı etken maddelisi o yüzden sormak istedim

ÖmerKa

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
kara
Birde petshopcunun su bardağında karıstırıp kullanın dediği ilacı kullandınızmı işe yaradımı

ÖmerKa

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
kara
Uzun bir karar ve arastirmadan sonra yasadigim yer kucuk oldugu icin baytril bulamayip enrolen olarsk antibiyotik tedavisine basladim su an 4.gunundeyim kusun ishali duzeldi ve kuyruk atmasida baya hafifledi ilaci 7 gune tamamladigimda tamamiyle Allahin izniyle duzelmis olacak insaallah bugun cok keyifliydi uzun zamandir konusmuyodu nerdeyse hic susmadi diyebilirim ilac tedaviye yanit verdigine gore kusumda bagirsak enfeksiyonu varmis
enrolen-10.jpg

ÖmerKa

Yeni Üyemiz
Adı
ömer
Soyadı
kara
Bu ilaç sanırım kuşunuzdaki sorunu çözen suluktanmı kullanıldı bu ilaç kaç damla olarak kullandınız teşekkürler