Kuşumun kanadı kanıyor

Ramazankrn

Yeni Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Krn
Herkese merhabalar,

Öncelikle kuşum jumbo 3 aylık bir erkek

Yavruyken tüylerini döktü bir kez yeniden çıktı fazla uçamıyor.
Ancak iki kez 3 hafta içerisinde kanatlarının uzun tüylerini kanatarak kopardı. Kanadını çırpınca yayılacak kadar kan oldu.

Bu durumun sebebi nedir ?

Bilen bana yardımcı olanilecek varmı?

Gözlemlerimi aktarayım kuşum kaşınıyor. Ama yeni tüyler çıkarken bu durum normal.
B vitamini kullanıyorum.
Kanatlarına baktığım için artık korkmaya başladı benden.C0692CE1-27D3-4632-B9BC-8A44A7C06B49.pngEC580032-4FF0-46F2-9041-7CC777FA7690.pngEC580032-4FF0-46F2-9041-7CC777FA7690.png8240B8A1-BF62-4CC6-B4B9-7C4B6CBD391C.png215140FB-B03B-4BA4-AC0C-238E60BD9C90.pngC0692CE1-27D3-4632-B9BC-8A44A7C06B49.pngEC580032-4FF0-46F2-9041-7CC777FA7690.png

Femirleroğlu

https://www.instagram.com/faruk_emirleroglu/
Yönetici
Web sitesi
www.instagram.com
Adı
Faruk
Soyadı
Emirleroğlu
Herkese merhabalar,

Öncelikle kuşum jumbo 3 aylık bir erkek

Yavruyken tüylerini döktü bir kez yeniden çıktı fazla uçamıyor.
Ancak iki kez 3 hafta içerisinde kanatlarının uzun tüylerini kanatarak kopardı. Kanadını çırpınca yayılacak kadar kan oldu.

Bu durumun sebebi nedir ?

Bilen bana yardımcı olanilecek varmı?

Gözlemlerimi aktarayım kuşum kaşınıyor. Ama yeni tüyler çıkarken bu durum normal.
B vitamini kullanıyorum.
Kanatlarına baktığım için artık korkmaya başladı benden.Ekli dosyayı görüntüle 10103Ekli dosyayı görüntüle 10100Ekli dosyayı görüntüle 10100Ekli dosyayı görüntüle 10101Ekli dosyayı görüntüle 10102Ekli dosyayı görüntüle 10103Ekli dosyayı görüntüle 10100
Selamlar,

Genetik açıdan 2 kalın tüy üretimi sonucu tüy problemli bir yavru meydana gelmiş olabilir. (Bakıldığında annesi OPAL babası da minimum OPAL taşıyıcı olacan bir kandan geliyor.) Genelde zıtlıklar ile üretim yapılarak daha problemsiz yavrular elde edilmesi istenendir ancak piyasada irileştirme adına ya da bilinçsiz bir şekilde üretim yapılmakta olup iş tamamen ticarete dönmü durumdadır.

Diğer bir sebep de vitamin yanında mineral eksikliklerinden bu durum yaşanıyor olabilir. Bunun için de içerisinde minerallerin bulunduğu takviyeler de gerekecektir. Çinko, fosfor gibi elementler eksikliği giderildiğinde bu problemler azalabilir.

Özetle bu problemi kalıcı olarak çözmek mümkün değil;
1. Genetik ise yapacak bir durum zaten yok.
2. Eksiklik ise yazdığım gibi mineral destekli vitaminler ile bu durumu azaltabilirsiniz. (Tavsiyem de bu yönde)
3. Kuşların kalıtsal anne babadan miras tüy yolma, stres gibi konuları mevcuttur. Buna da direkt olarak müdahale etmek pek mümkün değildir.

Bilgilerinize,

Ramazankrn

Yeni Üyemiz
Adı
Ramazan
Soyadı
Krn
Selamlar,

Genetik açıdan 2 kalın tüy üretimi sonucu tüy problemli bir yavru meydana gelmiş olabilir. (Bakıldığında annesi OPAL babası da minimum OPAL taşıyıcı olacan bir kandan geliyor.) Genelde zıtlıklar ile üretim yapılarak daha problemsiz yavrular elde edilmesi istenendir ancak piyasada irileştirme adına ya da bilinçsiz bir şekilde üretim yapılmakta olup iş tamamen ticarete dönmü durumdadır.

Diğer bir sebep de vitamin yanında mineral eksikliklerinden bu durum yaşanıyor olabilir. Bunun için de içerisinde minerallerin bulunduğu takviyeler de gerekecektir. Çinko, fosfor gibi elementler eksikliği giderildiğinde bu problemler azalabilir.

Özetle bu problemi kalıcı olarak çözmek mümkün değil;
1. Genetik ise yapacak bir durum zaten yok.
2. Eksiklik ise yazdığım gibi mineral destekli vitaminler ile bu durumu azaltabilirsiniz. (Tavsiyem de bu yönde)
3. Kuşların kalıtsal anne babadan miras tüy yolma, stres gibi konuları mevcuttur. Buna da direkt olarak müdahale etmek pek mümkün değildir.

Bilgilerinize,
Vitamin desteğini 3 haftadır yürütüyorum umarım bir sıkıntı yoktur genetik gibi falan.
Aksi taktirde kuş sürekli tüy çıkarmaktan iyi beslenemeyecek sürekli takviye kullanmak zorunda kalacağım bu da bağışıklığını zayıflatacak yeme alışkanlığını bozacak sonucunu düşünmek bile istemiyorum 😔