Leylekler dünyanın birçok ülkesinde şans ve "bebek getiren" kuşlar olarak tanını

blackdevil41

Uzman Üyemiz
Katılım
25 Nis 2010
Mesajlar
2,497
Konum
Kocaeli
Adı
Hilmi
Soyadı
AKYILDIZ
Leylekler dünyanın birçok ülkesinde şans ve "bebek getiren" kuşlar olarak tanınır.


Sıcak aylarında leylekler, beş ay aramızda kalabilmek için, kışı geçirdikleri ülkelerden geri dönerler. Ardından yine bizi terk ederler. Afrika'daki kış tatili bitti. Erkek leylek sessiz sedasız süzülüp geçiyor. Kırmızı gagalı kuşu, okyanusları aşarak kat ettiği bu yaklaşık 10.000 kilometrelik maraton uçuşu için tam altı hafta zaman harcadı - bu gerçekten takdire şayan bir başarı

İlk önce erkekler gelir

Uzun bir yolu kateden leylek şimdi çok yorgun. Buna rağmen hiç hedefi şaşırmadan eski bacasına yöneliyor. Burada, 40 metre yüksekliğindeki bacada, onun yaz tahtı bulunuyor. Bitkin düşmüş bir halde gagasını tüylerine gömüyor.
Tüylerini kabartıp huzur içinde uykuya dalıyor.
Leylekler baharda geri döner. Önce erkekler gelir. Onların telaşları var, çünkü geçen yılki yuvalarını bulmaları gerekiyor. Yuvalarını saman ve otlarla onarıp hızla yeniliyorlar.
Böyle bir leylek yuvası bir buçuk metre genişliğinde ve 50 kilo ağırlığında olabilir.
İşleri bittiğinde, erkek leylek özlem içinde başını gökyüzüne çevirip dişisinin bir an önce gelmesini umut etmeye başlar.Kaynakwh:Bir hafta sonra dişi leylek de erkek leylek tarafından hazırlanmış olan yuvaya döner ve hemen yerini alır.

Çene çalmak işten sayılıyor

Leyleklerin selamlama törenleri çok etkileyicidir.
Evin sahibi, sahibeyi karşılamak için kanatlarını hızla çırpar ve gagasıyla tıkırdar. Etraflarına aldırmadan çift, düğünlerini yaşamaya başlarlar.
Baş döndüren bir yükseklikte gerçekleşen bu tutkulu sevgi gösterisinin meyveleri 5 yumurta kadar olabiliyor.
32 gün sonra tüy yumağı civcivler yumurtalarından çıkmaya başlar.
İşte şimdi anne ve baba leylek için stres başlıyor. Baba leylek, çığırtkan yavrularının büyümesini sağlayan solucan, sümüklü böcek, çekirge ve böcekler bulabilmek için hareket geçmeli. Bir süre sonra talepler daha da artacak, fare, kurbağa, balıklar ve yılanlar mönüyü süsleyecek.
Beş kişilik bir leylek ailesini doyurabilmek için baba leyleğin günde 5 kilo yiyecek toplaması gerekiyor.
Anne leylek ise kanatlarını açarak yavrularını yağmur, fırtına ve kızgın güneş karşısında koruyor. Baba leylek yorulduğunda ise anne leylek ava çıkıyor.

Çatıya karın üstü dalış

İkinci ayını dolduran leylek yavruları ilk uçuş denemelerine başlar. Bu denemeler bazen karın üstü çatıya yapılan bir inişle son bulabiliyor.
Ama birkaç gün içinde havada süzülüp uçmayı başarıyorlar.
Ağustos sonunda leylekler ailece yine Afrika’nın yollarına düşerler.Kaynakwh:Bir sonraki yıl, leylek yavruları, anne babalarının izlediği yolu takip ederek ülkemizde kendi ailelerini kuracaklar.

Yetiştirme bilgileri

Doğal yaşamın korunması için mücadele eden kişiler fahri olarak leyleklerin korunması için çalışırlar.
Yaralanmış kuşlara yardım etmenin yanı sıra, ilk kez doğum yerlerine geri dönen genç leyleklere de yuva kurarken yardımcı oluyorlar. Yolculuk rotaları Güney Afrika'dan Körfez'e kadar, Süveyş'ten İsrail'e kadar ve İsrail'den Boğaz'a kadar sürer
 

Ramazan Demet

Uzman Üyemiz
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
282
Konum
istanbul
Adı
Ramazan
Soyadı
Demet
istanbulda çocukluğumuzda çok görürdük şehirleşmelerdenmidir nedir göç yollarınıda değiştirmişlerki artık leylekleri göremiyoruz